Вігантол: інструкція, застосування, ціна

Вігантол – препарат для врегулювання рівня вітаміну D3 в організмі.

Вітамін D3 необхідний для нормального засвоєння фосфату та кальцію кишечником, а також для їх виділення з кісткової тканини. В людей, які не отримують достатньої кількості вітаміну внаслідок органічних порушень, може сформуватися кальцифікація скелета, яка є передумовою рахіту, або декальцифікація кісток, що призводить до їх розм’якшення (остеомаляції).  

Дефіцит вітаміну D сприяє підвищенню секреції паратиреоїдного гормону. Ігнорування цього стану може призвести до ускладнень, зокрема до переломів кісток.

Склад і форма випуску

діюча речовина: cholecalciferol;

1 мл (40 крапель) розчину містить 0,5 мг холекальциферолу, що відповідає 20000 МО вітаміну D3 (1 крапля містить близько 500 МО вітаміну D3);

допоміжні речовини: тригліцериди середнього ланцюга.

Лікарська форма. Розчин для перорального  застосування,  олійний.

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий, жовтуватого кольору в’язкий розчин.

Фармакотерапевтична група. Препарати вітаміну D та його аналогів.            

Показання до застосування

Препарат призначається для:

  • запобігання та лікування рахіту;
  • усунення та лікування недостатньої мінералізації кісток;
  • профілактики рахіту в недоношених дітей;
  • профілактики недостатності вітаміну D в дітей та дорослих пацієнтів, які перебувають в групі ризику;
  • лікування остеопорозу;
  • профілактики та лікування недостатності вітаміну D в дітей та дорослих пацієнтів з порушеним кишковим всмоктуванням;
  • лікування рахіту в дітей та дорослих пацієнтів з порушеним кишковим всмоктуванням;
  • терапії гіпопаратиреозу у дорослих пацієнтів.

Протипоказання

Підвищена чутливість до компонентів препарату, гіперкальціємія та/або гіперкальціурія, гіпервітаміноз D, саркоїдоз, ниркова недостатність, нефролітіаз, туберкульоз.

Псевдогіпопаратиреоз (потреба у вітаміні D може бути нижча, ніж у період нормальної чутливості до вітаміну).

Прийом вітаміну D може призвести до ризику передозування. У таких ситуаціях слід застосовувати вітамін D в інших лікарських формах,  щоб було легше контролювати концентрацію.

Препарат протипоказаний пацієнтам із рідкісною спадковою непереносимістю фруктози, глюкозо-галактозною мальабсорбцією або сахаразо-ізомальтазною недостатністю.

Спосіб застосування та дози

Для профілактики рахіту/остеомаляції: застосовувати 1 краплю розчину на добу.

Для профілактики недостатності вітаміну D у пацієнтів без побічних розладів всмоктування: застосовувати 1 краплю розчину на добу.

Для лікування остеопорозу дорослих: застосовувати 2 краплі розчину на добу.

Для запобігання рахіту у недоношених дітей: рекомендована терапевтична доза – 2 краплі розчину на добу. Проте доза може змінюватися, якщо стан дитини потребуватиме інакшої кількості препарату.

Запобігання недостатності вітаміну D при порушеному всмоктуванні: рекомендована терапевтична доза становить 6-10 крапель розчину на добу. Втім доза повинна встановлюватися індивідуально після оцінки стану пацієнта.

Терапія рахіту/остеомаляції: рекомендована терапевтична доза – 2-10 крапель розчину на добу. Втім доза повинна встановлюватися індивідуально після оцінки стану пацієнта.

Терапія гіпопаратиреозу: перед призначенням терапії варто отримати дані щодо актуального рівня кальцію в крові. Рекомендована терапевтична доза - 20-40 крапель розчину на добу.

В процесі тривалої терапії важливо контролювати концентрацію калію в сироватці крові та сечі. Пацієнтам, які схильні до розвитку функціональних розладів нирок, варто потурбуватися про моніторинг стану нирок.   

Якщо показники кальцію змінено, дозу можна відкоригувати відповідно до індивідуальних потреб організму.

Тривалість лікування.

Недоношеним новонародженим Вігантол призначається для профілактики рахіту. Лікування розпочинається з другого дня після народження та триває цілий рік. На другий рік життя лікування може бути сезонним (наприклад, в зимовий час).

Краплі для новонароджених слід розводити в чайній ложці молока, води або дитячого харчування. Якщо препарат додається в більші порції їжі (тарілка, пляшечка з молоком тощо), варто переконатися, що малюк з’їсть усю їжу, інакше ефект від препарату буде неповним.

Препарат додавати лише в охолоджену їжу.  

Дорослим та дітям, які можуть отримувати їжу без сторонньої допомоги, препарат розводиться у ложці з простою водою або іншою рідиною. Лікування рахіту триває до одного року. Тривалість лікування при інших захворюваннях встановлюється лікарем після консультації та огляду.

Діти.

Препарат може застосовуватися з другого дня життя пацієнта.

Особливості застосування

Застосовуючи лікарський засіб Вігантол, важливо врахувати, що вітамін D може надходити з інших харчових продуктів або вітамінних препаратів. В разі призначення комбінованого лікування за допомогою препаратів кальцію або вітаміну D терапію проводять тільки під наглядом лікаря, який зможе адекватно оцінити концентрацію кальцію в організмі пацієнта.

Препарат застосовується з обережністю для пацієнтів з функціональними розладами нирок. Під час всього курсу лікування важливо моніторити концентрацію кальцію та фосфатів.

Хворі зі схильністю до розвитку каменів в нирках не вживають препарати вітаміну D, зокрема Вігантол.

Якщо в пацієнта діагностовано порушення виділення кальцію та фосфатів, препарат Вігантол повинен застосовуватися з обережністю. Призначаючи лікарський засіб іммобілізованим пацієнтам, слід зважати на підвищений ризик розвитку гіперкальціурії та гіперкальціємії. Для уникнення ускладнень такі пацієнти повинні отримувати регулярне вимірювання показників кальцію в сечі та крові.

Додаткових заходів безпеки потребують пацієнти з доброякісною лімфогранульомою, оскільки захворювання провокує прискорену трансформацію вітаміну D в активний метаболіт. Таким пацієнтам забезпечується постійний контроль концентрації кальцію в сечі та крові.

Спадкові захворювання, такі як псевдогіпопаратиреоїдизм, можуть призвести до інтоксикації організму, особливо якщо застосовувати препарати вітаміну D без попередньої консультації з лікарем. В клінічній практиці це вважається реакцією чутливості при захворюванні щитовидної залози. Перед лікуванням варто скоригувати дозу відповідного вітаміну. Якщо псевдогіпопаратиреоїдизм виник одразу після лікування порушень щитовидної залози, варто скасувати лікування препаратом Вігантол до повної нормалізації роботи паращитовидних залоз. Це допоможе запобігти інтоксикації вітаміном D.

Під час фази нормальної чутливості хворі з псевдогіпопаратиреоїдизмом мають знижену потребу у вітаміні D. Тому для них рекомендується застосування альтернативних джерел вітаміну D, які дозволяють регулювати дозування.

Застосування 500 (та більше) МО вітаміну D протягом доби.

Тривала терапія або застосування препарату в дозах, які перевищують 500 МО на добу, передбачають контроль за рівнем кальцію в організмі, а також моніторинг функціональних показників нирок та рівня креатиніну. Подібний контроль важливий для вразливих груп пацієнтів (люди літнього віку або ті, хто супутньо застосовує глікозиди/діуретики). В разі прояву підвищення рівня кальцію або порушень роботи нирок рекомендується знизити дозу лікарського засобу та скасувати лікування.

Застосування 1000 (та більше) МО вітаміну D протягом доби.

Тривала терапія або застосування препарату в дозах, які перевищують 1000 МО на добу, передбачають контроль за рівнем кальцію в сироватці крові.

Вплив на швидкість реакції

Як і інші препарати вітаміну D, Вігантол не впливає на швидкість реакцій та концентрацію уваги.

Застосування в період вагітності або годування груддю

Під час всього періоду вагітності та годування груддю вітамін D необхідний для організму вагітної жінки та плоду, що розвивається. Проте дози вітаміну повинні бути збалансованими.

Для вагітних жінок встановлюється індивідуальне дозування. 

До 500 МО вітаміну D протягом доби

Вказаний діапазон доз є оптимальними для застосування під час вагітності. Досі не отримано інформації щодо ризиків прийому вітаміну D у дозах до 500 МО.

Важливо уникати тривалого передозування вітаміном D, оскільки це може стати причиною гіперкальціємії, яка загрожує затримкою розумового чи фізичного розвитку новонародженого, розвитком надклапанного типу аортального стенозу або ретинопатії.

500 (та більше) МО вітаміну D протягом доби

Вігантол можна використовувати під час вагітності тільки в індивідуально підібраному дозуванні, яке запобігатиме дефіциту вітаміну D. Високі дози препарату можуть спровокувати серйозне передозування, яке може стати причиною гіперкальціємії, яка загрожує затримкою розумового чи фізичного розвитку новонародженого, розвитком надклапанного типу аортального стенозу або ретинопатії.

Метаболіти вітаміну D проникають в молоко жінки. Досі не зафіксовано негативного впливу такого вигодовування. Випадків передозування у дітей, які отримують молоко жінки, що лікується Вігантолом, не спостерігалося.

Передозування

Під час застосування надмірних доз Вігантолу в пацієнтів може спостерігатися персистуюча гіперкальціємія, яка може загрожувати життю. Серед симптомів: спрага, аритмія, адинамія, зневоднення, порушення свідомості. Тривале передозування може стати причиною накопичення кальцію в тканинах та судинах.

При тривалому застосуванні 500 МО вітаміну D в пацієнтів може виникати гіперкальціємія або гіперкальціурія. В разі застосування високих доз засобу протягом тривалого часу в пацієнтів спостерігається кальцифікація паренхіматозних органів.

Холекальциферол володіє достатньо низьким терапевтичним індексом. Отруєння дорослих пацієнтів без порушень нирок виникає при застосуванні препарату в добових дозах 40000-100000 МО протягом двох місяців.

Новонароджені та діти більш чутливі до дії препарату, тому їх лікування повинно проходити під наглядом лікаря. Серед ознак передозування у дітей проявляється: підвищений рівень фосфору, гіперкальціємія, кумуляція кальцію в органах, судинах та тканинах.

Інтоксикація проявляється нудотою, діареєю, втратою апетиту, закрепом, втомою, мігренню, біллю в суглобах та м’язах, слабкістю організму, сонливістю, азотемією, поліурією та зневодненням організму. Біохімічним симптомом є підвищення рівня 25-гідроксихолекольциферолу в крові.

Лікування.

При неускладненому передозуванні проводиться діурез. Лікування здійснюється за допомогою введення кальцитоніну та глюкокортикостероїдів.

При складному передозуванні проводяться заходи, направлені на терапію персистуючої гіперкальціємії. Варто припинити прийом препарату та надходження вітаміну D в організм. Для того, щоб нормалізувати стан та усунути гіперкальціємію, може знадобитися декілька тижнів.

Пацієнтам виписується відповідна дієта, яка виключає вживання продуктів кальцію та передбачає вживання великої кількості рідини. Під час терапії проводиться форсований діурез, застосовується фуросемід, кальцитонін та глюкокортикостероїди.

Пацієнтам зі здоровими нирками можливе введення інфузійного розчину натрію хлориду (з фуросемідом). Під час введення важливо контролювати ЕКГ та концентрації кальцію в організмі.

Якщо в пацієнтів виявлено олігурію, необхідною процедурою є гемодіаліз.

Побічні реакції

Через накопичення діючої речовини в пацієнтів може розвиватися гіперкальціємія або гіперкальціурія.

Серед інших поширених побічних реакцій: порушення шлунково-кишкового тракту, закреп, здуття живота, нудота, хронічний біль в животі, діарея, а також реакції надмірної чутливості.

Умови та термін зберігання

Препарат придатний до використання до 5 років. В разі відкриття флакону – не більше 6 місяців.

Зберігати в місці, захищеному від сонячного світла. Не допускати контакту флакону з дітьми, оскільки можливе випадкове передозування. Зберігати за температури до 25°C.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Міжнародна фармацевтична компанія "Ядран", Хорватія
  • Діючі речовини:
    Холекальциферол (Cholecalciferol)
  • Код АТХ:

    A11CC05

    A - Засоби, що діють на травну систему і метаболізм

    A11 - Вітаміни

    A11C - Вітаміни а і d, в тому числі комбінація цих вітамінів

    A11CC - Препарати вітаміну d та його аналогів

    A11CC05 - Колекальциферол