ФІЛЬТР

Вітамін D : інструкція, застосування, ціна

Вітамін D – це активний антирахітичний фактор.

Найважливішою функцією вітаміну D є регулювання метаболізму кальцію та фосфатів, що сприяє правильній мінералізації і росту скелета.

Склад

Діюча речовина – холекальциферол.

1 мл (20 крапель) містить 4000 МО холекальциферолу;

Допоміжні речовини: метилпарагідроксибензоат (Е 218), бутилгідрокситолуол (Е 321), поліетиленгліколю гліцерилгідроксистеарат, макрогол, пропіленгліколь, кислота лимонна безводна, натрію гідрофосфат безводний, вода очищена.

Лікарська форма

Випускається у формі оральних крапель безбарвного кольору.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка

Вітамін D3 – це природна форма вітаміну D, що утворюється у тварин і людей. Характеризується вищою на 25 %, порівняно з вітаміном D2, активністю. Він необхідний для функціонування паращитовидних залоз, кишечнику, нирок і кісткової системи. Відіграє істотну роль в абсорбції кальцію і фосфатів з кишечнику, у транспорті мінеральних солей і в процесі кальцифікації кісток, регулює виведення кальцію і фосфатів нирками. Концентрація іонів кальцію впливає на ряд важливих біохімічних процесів, що зумовлюють підтримку тонусу м'язів скелетної мускулатури, беруть участь у проведенні нервового збудження та впливають на згортання крові. Вітамін D3 також бере участь у функціонуванні імунної системи, що впливає на виробництво лімфокінів.

Нестача вітаміну D3 в їжі, зменшення його всмоктування, дефіцит кальцію, а також відсутність експозиції на сонячному світлі у період швидкого росту дитини призводять до  рахіту, а у дорослих – до остеомаляції, у вагітних жінок – до появи симптомів тетанії і неутворення зубної емалі у немовлят.

Жінкам у період менопаузи, які часто хворіють на остеопороз, у зв'язку з гормональними порушеннями необхідно підвищити дозу вітаміну D3.

Фармакокінетика

Вітамін D добре всмоктується з дванадцятипалої кишки і проксимального відділу тонкої кишки. У сироватці крові він зв'язується зі специфічним вітамін D-зв'язуючим білком і транспортується в печінку, де проходить перше гідроксилювання з формуванням 25-гідроксихолекальциферолу, а потім у ниркових клітинах кори – з формуванням 1,25-дигідроксихолекальциферолу (речовини, яка вважається гормоном). Тривалий період зберігається в основному в печінці, інших жирових депо і м'язовій тканині. З цих депо та зі шкіри (де він утворюється завдяки впливу сонячного проміння або ультрафіолетового випромінювання) він вивільняється повільно. Його дія починається досить швидко, через 2-6 годин і триває 3-5 днів.

Вітамін D метаболізується в два етапи, спочатку в печінці, а потім у нирках.

Вітамін D разом з метаболітами в основному виділяється з жовчю в кал і тільки невелика кількість виділяється через сечу.

Показання

Слід застосовувати Вітамін D у таких випадках:

  • Профілактика рахіту;
  • профілактика дефіциту вітаміну D3 у пацієнтів груп високого ризику, які не мають розладів всмоктування;
  • підтримуюче лікування остеопорозу;
  • профілактика рахіту у недоношених новонароджених дітей;
  • профілактика дефіциту вітаміну D3 при мальабсорбції;
  • лікування рахіту та остеомаляції;
  • лікування гіпопаратиреозу.

Протипоказання

Не модна застосовувати препарат у випадку гіперчутливості до діючої речовини чи інших компонентів складу, а також при особливій реакції. Не можна застосовувати також при гіпервітамінозі вітаміном D.

Особливості застосування

При прийомі вітаміну D необхідно контролювати рівень кальцію у сироватці крові та сечі. 

Вітамін D слід з обережністю призначати пацієнтам з порушеннями функції нирок і нирковими каменями, а також кардіологічним хворим через підвищений ризик гіперкальціємії. 

З особливою обережністю застосовувати препарат пацієнтам із саркоїдозом у зв'язку з ризиком прискореного перетворення вітаміну D у його активний метаболіт.

Слід з обережністю застосовувати препарат пацієнтам під час лікування похідними бензотіазину та іммобілізованим хворим (ризик розвитку гіперкальціємії, гіперкальціурії).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Одночасне застосування вітаміну D з препаратами, що містять велику кількість кальцію або  тіазидні діуретики, збільшує ризик гіперкальціємії.

Колестирамін, колестипол, неоміцин та мінеральні олії знижують всмоктування вітаміну D зі шлунково-кишкового тракту.

Протисудомні (фенітоїн, барбітурати) можуть зменшити ефекти вітаміну D.

Прийом вітаміну D з антацидами, що містять магній, може викликати гіпермагніємію.

Препарат D3 збільшує токсичність серцевих глікозидів, тому необхідно проводити контроль рівня кальцію у сироватці крові та сечі, ЕКГ.

Рифампіцин та ізоніазид можуть знижувати ефект препарату за рахунок збільшення біотрансформації.

Вітамін D може антагонізувати лікарські засоби, що призначаються при гіперкальціємії, такі як кальцитонін, етидронат, памідронат.

Одночасне застосування з препаратами для зниження маси тіла (орлістат) та зниження рівня холестеролу може знижувати абсорбцію вітаміну D та інших жиророзчинних вітамінів.

Застосування під час вагітності та годування груддю

Вживати у ці періоди препарат можна, проте не варто перевищувати зазначену максимальну добову дозу.

Здатність впливати на швидкість реакції

Переважно, вживання Вітаміну D не впливає на швидість реакції, проте у зв'язку з можливим винекненням побічних ефектів з боку нервової системи, слід обережно приймати лікарський засіб.

Спосіб застосування та дози

Препарат застосовують перорально.

1 мл розчину містить приблизно 20 крапель. 1 крапля містить близько 200 МО холекальциферолу.

Немовлята в перший рік життя: 2-5 крапель (400-1000 МО) на добу, залежно від рекомендації лікаря.

Дітям віком від 1 року, жінкам у період вагітності та годування груддю:2 краплі (400 МО) на добу.

Краплі додаються до чайної ложки соку або молока.

Для профілактики остеопорозу: 2-5 крапель (400-1000 МО) на добу.

Загальна добова доза вітаміну D не повинна перевищувати 1000 МО як для дітей, так і для жінок у період вагітності та годування груддю.

Профілактика рахіту: рекомендована доза становить 1 краплю (500 МО вітаміну D3) на добу.

Профілактика дефіциту вітаміну D3 у пацієнтів груп високого ризику, які не мають розладів всмоктування: рекомендована доза становить 1 краплю (500 МО вітаміну D3) на добу.

Підтримуюче лікування остеопорозу: рекомендована доза становить 2 краплі (1000 МО вітаміну D3) на добу.

Профілактика рахіту у недоношених новонароджених дітей: дозу визначає лікар. Загальна рекомендована доза становить 2 краплі (1000 МО вітаміну D3) на добу.

Профілактика дефіциту вітаміну D3 при мальабсорбції: дозу визначає індивідуально лікар. Загальна рекомендована доза становить 6-10 крапель (3000-5000 МО вітаміну D3) на добу.

Лікування рахіту та остеомаляції: як і у разі лікування дефіциту вітамину D3, дозу визначає індивідуально лікар залежно від перебігу та тяжкості захворювання. Загальна рекомендована доза лікування дефіциту вітаміну D3 для немовлят та дітей становить 2-10 крапель (1000-5000 МО вітаміну D3) на добу.

Лікування гіпопаратиреозу: рекомендована доза залежить від рівня кальцію сироватки крові та становить 20-40 крапель (10000-20000 МО вітаміну D3) на добу. Якщо необхідний прийом більш високих доз холекальциферолу, слід застосовувати лікарські засоби у більшому дозуванні.

Під час довготривалого лікування препаратом необхідно регулярно контролювати рівень креатиніну у крові та рівень кальцію у сироватці крові і сечі. При необхідності дозу слід відкоригувати залежно від концентрації кальцію у сироватці крові.

Передозування

У дорослих ознаки передозування можуть спостерігатися при застосуванні 20000-60000 МО/добу або більше протягом декількох тижнів або місяців, а у дітей − при застосуванні 2000-4000 МО/добу протягом декількох місяців, а також після одноразового прийому великих кількостей.

Переважно передозування проявляється у вигляді побічних реакцій. першопочаткові симптоми передозування: нудота, головний біль, часте мочевпускання. Надалі- гіперкальціємія. 

У тяжких випадках можливе помутніння рогівки, рідше – набряк сосочка зорового нерва, запалення райдужної оболонки аж до розвитку катаракти.

Можуть утворитися конкременти у нирках, вапнування у м’яких тканинах, таких як кровоносні судини, серце, легені та шкіра. Рідко розвивається холестатична жовтяниця.

Лікування: Передозування потребує лікування гіперкальціємії. Необхідно припинити прийом препарату. Залежно від ступеня гіперкальціємії рекомендується дієта з низьким вмістом кальцію або без кальцію, вживання великої кількості рідини, форсований діурез, індукований введенням фуросеміду, а також прийом глюкокортикоїдів і кальцитоніну.

Побічні ефекти

З боку травного тракту: втрата апетиту, нудота, блювання, запори, сухість у ротовій порожнині.

З боку нервової системи: головний біль, порушення психіки, депресії.

З боку сечовидільної системи:підвищення рівня кальцію в крові і/або в сечі, сечокам'яна хвороба та кальцифікація тканин, поліурія.

З боку шкіри: алергічні реакції, у тому числі кропив'янка, висипання, свербіж.

З боку скелетно-м'язової системи: м'язовий і суглобовий біль.

Інші: зменшення маси тіла.

Термін придатності

Термін придатності – 2 роки.

Умови зберігання

Зберігати при температурі 2-8 °С у недоступному для дітей місці.

Категорія відпуску

Випускається за рецептом.

Ціна

Ціна Вітаміну Д в аптеках становить 100-400 гривень залежно від виробника.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров’я", Україна
  • Діючі речовини:
    Колекальциферол (Kolekaltsyferol)
  • Код АТХ:

    A11CC05

    A - Засоби, що діють на травну систему і метаболізм

    A11 - Вітаміни

    A11C - Вітаміни а і d, в тому числі комбінація цих вітамінів

    A11CC - Препарати вітаміну d та його аналогів

    A11CC05 - Колекальциферол