Фуцис: інструкція, застосування, ціна
- Склад і форма випуску
- Фармакологічні властивості
- Показання до застосування
- Протипоказання
- Застосування в період вагітності та годування груддю
- Передозування
- Побічні реакції
- Спосіб застосування та дози
- Особливості застосування
- Взаємодія з іншими лікарським засобами та інші види взаємодій
- Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом
- Термін зберігання
- Умови зберігання
- Ціна
Фуцис – це лікарський засіб, який бореться з грибковими інфекціями, знищуючи їх за допомогою підвищення проникності їх клітинних мембран.
Склад і форма випуску
Діюча речовина Фуцису - флуконазол.
Форма випуску:
- таблетки по 50 мг №4, №10;
- таблетки по 100 мг №4, №10;
- таблетки по 150 мг №1, №2, №4;
- таблетки по 200 мг №4, №10
- таблетки, диспергированные по 50 мг №4;
- гель 5 мг/г по 30 г в тубах.
Фармакологічні властивості
Препарат є протигрибковим засобом, що належить до класу триазолів. Діюча речовина препарату є селективним інгібітором грибкових ферментів, які беруть безпосередню участь у синтезі ергостеролу.
Препарат вибірково впливає на цитохром Р450 грибів, що дозволяє усувати ферментативну активність специфічних з’єднань в грибкових клітинах. Біосинтез стеролових з’єднань в грибкових клітинах порушується внаслідок цього процесу, а також відбувається часткове пригнічення процесу, коли ланостерол перетворюється у ергостерол. Основа мембрани клітини складається з ергостеролу, тому будь-які порушення біосинтезу цієї речовини підвищують проникність і перфорацію мембран грибкових клітин, що призводить до знищення гриба.
Показання до застосування
Препарат призначається для лікування криптококового менінгіту, інвазивного кандидозу, кокцидіоідомікозу, кандидозу слизових оболонок рота та глотки, стравоходу, хронічного кандидозу слизових оболонок та шкіри, кандидурії, хронічного атрофічного кандидозу ( кандидоз від використання зубних протезів) у разі неефективності стоматологічних засобів місцевої дії, гострого та рецидивуючого вагінального кандидозу та кандидозного баланіту, якщо неможливо застосувати місцеву терапію, дерматомікозів ( мікозу стоп, мікозу гладкої шкіри, пахового дерматомікозу, різнокольорового лишаю, кандидозних інфекцій шкіри, коли є показання для системної терапії), дерматофітного оніхомікозу, коли інші ліки неможливо застосувати.
Протипоказання
Гіперчутливість до флуконазолу, інших азольних сполук або до будь-якої з допоміжних речовин препарату.
Застосування в період вагітності та годування груддю
Препарат не застосовується для лікування в ці періоди.
Передозування
Передозування препаратом може проявлятись галюцинаціями та параноїдальною поведінкою.
У разі передозування призначають симптоматичне лікування: потрібно промити шлунок, застосувати підтримуючу терапію. Препарат, в основному, виводиться разом із сечею, тому для пришвидшеного виведення препарату можна застосувати форсований діурез.
Побічні реакції
У разі застосування препарату у таблетованій формі побічні реакції загрожують анемією, лейкопенією, агранулоцитозом, нейтропенією, анафілаксією, тромбоцитопенією, зниженням апетиту, гіперхолестеринемією, гіпертригліцеридемією, гіпокаліємією, сонливістю, безсонням, головним болем, запамороченням, судомами, парестезіями, порушенням смаку, вертиго, тремором, діареєю, нудотою, болем в животі, блюванням, закрепами, диспепсією, метеоризмом, сухістю в роті, свербежем, висипаннями, медикаментозним дерматитом, підвищеним потовиділенням, кропив`янкою, токсичним епідермальним некролізом, синдромом Стівенса-Джонсона, гострим генереалізованим екзантематозним пустульозом, набряком обличчя, ексфоліативним дерматитом, ангіоневротичним набряком, алопецією, міалгією.
У разі застосування гелю побічні реакції загрожують реакціями підвищеної чутливості, подразненням шкіри.
Спосіб застосування та дози
Препарат застосовується внутрішньо (перорально). Препарат приймається як до, так і під час та після їжі.
Вид та тяжкість грибкової інфекції визначають добову дозу препарату. Максимальна доза на добу становить 400 мг.
Перш ніж застосовувати препарат дітям у формі таблеток потрібно впевнитись, що вони здатні безпечно проковтнути її, а це , зазвичай, можливо після досягнення 5-річного віку. Дисперговані таблетки по 50 мг потрібно розчинити в одній чайній ложці води відповідно до дозування (50 мг /5 мл).
Діти від 5-річного до 11-річного віку. Клінічна та мікологічна відповідь визначають тривалість лікування. У разі кандидозу слизової : призначається початкове дозування 6 мг/кг в 24 години, а підтримувальне дозування становить 3 мг/кг у 24 години. У перший день можна застосовувати початкове дозування, щоб швидше досягти рівноважної концентрації.
Діти, які старші 12-річного віку. Лікар повинен оцінити оптимальне дозування для пацієнтів цієї категорії, що залежить від ваги та пубертатного розвитку останніх.
У формі гелю препарат наноситься один раз на добу. Його потрібно обережно втерти в уражені ділянки шкіри та навколо них. У невеликій кількості гель наноситься на внутрішні ділянки і ретельно розтирається по всій поверхні, яка уражена.
Причини та умови інфекційних факторів визначають тривалість лікування, проте, переважно, потрібно від 1 до 3 тижнів для одужання.
Тривалість курсу лікування визначається лікарем.
Діти
У таблетованій формі дозволяється застосовувати препарат дітям з 5-річного віку.
У формі гелю препарат не використовується для лікування дітей через відсутність достатньої інформації щодо застосування цієї форми препарату в педіатричній практиці.
Особливості застосування
Порушення функцій нирок та/або печінки є факторами ризику, тому пацієнтам з цими порушеннями слід застосовувати препарат дуже обережно.
Симптоми, які вказують на серйозний вплив препарату на печінку включають виражену астенію, постійну нудоту, блювання, анорексію, жовтяницю, тому слід повідомити пацієнтів про ці симптоми.
Пацієнти, які хворіють на гіпокаліємію та тяжку серцеву недостатність, входять у групу підвищеного ризику, оскільки від застосування препарату у них може розвинутись шлуночкова аритмія та пароксизмальна шлуночкові тахікардія типу «пірует», які є небезпечними для життя.
Нечасто повідомлялось про розвиток ексфоліативних реакцій шкіри ( стосується, зокрема, синдрому Стівенса-Джонсона, токсичного епідермального некролізу). У разі застосування багатьох лікарських засобів (включаючи, цей препарат) пацієнти, що хворіють на СНІД, мають більшу схильність до розвитку тяжких шкірних реакцій.
Необхідно припинити застосування препарату пацієнтам, які хворіють на поверхневу грибкову інфекцію, якщо у них з’явились висипання, що мають зв’язок із застосуванням препарату.
Необхідно припинити застосування препарату, якщо у пацієнтів, які хворіють на інвазивну/системну грибкову інфекцію, з’явились шкірні висипання, то вони потребують ретельного нагляду.
У разі виникнення бульозних висипань чи поліморфної еритеми, потрібно припинити застосування препарату.
Взаємодія з іншими лікарським засобами та інші види взаємодій
Лікарю обов’язково потрібно враховувати ймовірність взаємодії препарату з іншими лікарськими засобами.
Вживання їжі, антациди, циметидин, променева терапія ( у разі пересадки кісткового мозку) не мають клінічно значного впливу на абсорбцію препарату у разі одночасного перорального застосування препарату.
Цизаприд, терфенадин, астемізол, пімозид, хінидин, еритроміцин протипоказано застосовувати одночасно з препаратом.
Галофантрин не рекомендується застосовувати одночасно з препаратом.
Нижчевказані препарати слід дуже обережно застосовувати одночасно з препаратом:
Якщо аміодарон застосовується одночасно з препаратом, то інтервал QT може продовжитись. Якщо потрібно застосувати препарат разом з аміодароном, то слід робити це з обережністю, особливо якщо препарат приймається у високих дозах, що становлять 800 мг.
Надходили повідомлення щодо розвитку кровотеч (носові кровотечі, гематоми, кровотечі травного тракту, гематурія), які супроводжували продовження протромбінованого часу у разі одночасного застосування препарату з варфарином.
Метаболізм карбамазепіну пригнічується, а його рівень у сироватці крові підвищується на 30 % у разі одночасного застосування з препаратом. Також можуть розвинутись прояви токсичності карбамазепіну. Залежно від рівня його концентрації та дії препарату може бути потрібне коригування дози карбамазепіну.
Фермент CYP3A4 метаболізує деякі антагоністи кальцію, це стосується ніфедипіну, ісрадипіну, амлодипіну, верапамілу, фелодипіну. Системна експозиція блокаторів кальцієвих каналів підвищується під дією препарату. Необхідно ретельно моніторити розвиток побічних реакцій.
Дозу целекоксибу може бути потрібно зменшувати удвічі у разі його одночасного застосування з препаратом.
Концентрація метадону в сироватці крові може підвищуватись у разі його одночасного застосування з препаратом. В такому разі слід коригувати дозу метадону.
Інші взаємодії препарату можна прочитати в повній інструкції до нього.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом
Важливо утримуватись від керування автотранспортом та рухомими механізмами, які потребують концентрації та швидкості реакції, оскільки препарат може призводити до небажаних побічних реакцій, які можуть бути небезпечними для пацієнта та оточення.
Препарат у формі гелю не має впливу на здатність керувати механізмами.
Термін зберігання
Препарат зберігається 3 роки від дати виготовлення. У формі гелю – 2 роки.
Умови зберігання
Препарат зберігається в оригінальному упакуванні за температури, яка не перевищує 25 °С. Препарат у формі гелю заморожувати протипоказано.
Ціна
Середня ціна на препарат в Україні становить 23 гривні. Препарат відпускається за рецептом у таблетованій формі, у формі гелю – без рецепту.