ФІЛЬТР

Себорея

Червоний висип на шкірі голови, що свербить і має лусочки зветься себорейним дерматитом або себореєю. Це поширене захворювання шкіри, схоже на псоріаз, екзему або алергічну реакцію, може з’являтися як на тілі, так і на шкірі голови. Шкіра може свербіти, горіти або почервоніти. Лусочки, які відшаровуються, можуть бути білими або жовтуватими і виглядати вологими або жирними.

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо ситуація доходить до стану, який порушує сон або відволікає від нормального щоденного життя.

Причини

Що саме викликає себорейний дерматит – невідомо. Цьому сприяє поєднання певних факторів:

 • стрес;
 • гени;
 • грибкові інфекції шкіри;
 • певні медичні умови та ліки;
 • холодна суха погода.

Цей стан не виникає від алергії чи не правильної гігієни.

Найчастіше себореєю страждають новонароджені, чоловіки у віці 30-60 років та люди із жирною шкірою.

Умови, що  можуть підвищити ризик: акне, СНІД, алкоголізм, депресія, розлади харчування, епілепсія, серцевий напад або відновлення після інсульту, хвороба Паркінсона, псоріаз, розацеа.

Симптоми

Ознаки та симптоми себорейного дерматиту:

 • шкірні лусочки (лупа) на шкірі голови, волоссі, бровах, бороді або вусах;
 • плями жирної шкіри, покриті лускатими білими або жовтими лусочками або кірками на шкірі голови, обличчі, сторонах носа, бровах, вухах, повіках, грудях, пахвах, області паху або під грудьми;
 • почервоніла шкіра;
 • сверблячка.

Діагностика

Себорейний дерматит часто може з’являтися з іншими шкірними захворюваннями, такими як атопічний дерматит та псоріаз.

Немає аналізу, який міг би діагностувати себорейний дерматит. Лікар запитає про історію хвороби, а також здійснить огляд шкіри, може взяти зішкріб зі шкіри та визначить наявність грибкової інфекції. 

Може знадобитися шкірна біопсія (процедура, в якій береться невелика проба шкіри), щоб виключити інші стани, схожі на себорейний дерматит.

Лікування

Іноді себорейний дерматит проходить самостійно. Це може тривати роками, але зазвичай ви можете контролювати це при гарному догляді за шкірою.

Дорослі з себорейним дерматитом на шкірі голови можуть використовувати шампунь проти лупи без рецепта.

Немовлятам щодня варто мити шкіру голови теплою водою та дитячим шампунем. Якщо це не допомагає, поговоріть з педіатром про лікувальні шампуні, перш ніж спробувати їх. Шампунь проти лупи може дратувати шкіру дитини. Щоб пом'якшити спочатку товсті плями, втирайте олійку на область і акуратно розчісуйте дитячою волоссям, щоб допомогти відшаровувати лусочки.

Підтримуйте уражені місця чистими щодня мийте водою з милом. Завжди обов'язково наносіть сонцезахисний крем.

Інші методи лікування включають:

 • протигрибкові препарати;
 • кортикостероїдні лосьйони;
 • шампуні з ліками, що відпускаються за рецептом;
 • сірчані продукти.

Часто найкращі результати отримують від поєднання методів лікування, як медикаментозного, так і врегулювання способу життя.

Якщо ваш себорейний дерматит не покращується, або якщо область стає болючою, червоною, набряклою або починає стікати гній, зверніться до лікаря.

Профілактика

Себорейний дерматит – це хронічний стан, який приходить і проходить, тому запобігти цьому захворюванню важко. Існує багато природних методів лікування, які можуть доповнити медикаментозне лікування. Контроль факторів ризику та належний догляд за шкірою можуть зменшити ступінь тяжкості хвороби.

Сонячне світло може зупинити ріст дріжджових організмів, що вражають шкіру, тому перебування на свіжому повітрі та заняття  можуть допомогти зникнути висипанням.