ФІЛЬТР

Рожевий лишай

Рожевий лишай (хвороба Жибера) – це досить поширене шкірне захворювання інфекційно-алергічної природи. Його характерною ознакою вважаються рожеві плями.

Зустрічається у будь-якому віці, але частіше у жінок, яким 10–40 років. Має сезонний характер: зазвичай захворювання проявляється восени або навесні. Дане захворювання не є заразним.

Причини

Достеменно причина виникнення рожевого лишаю невідома. Але більша частина медичної спільноти схиляється до того, що його збудником є вірус герпесу, але переконливих підтверджень цього факту немає.

Деякі лікарі вважають, що іноді рожевий лишай може викликати прийом лікарських препаратів.

Факторами ризику захворювання є:

• знижений імунітет на тлі простуди або ГРВІ, ангіни;

• наявність хронічних захворювань;

• сильний стрес;

• порушення метаболізму;

• неправильний догляд за шкірою;

• алергія;

• травми шкіри або будь-які пошкодження (укуси блох, вошей, кліщів та ін.);

• гіповітаміноз.

Симптоми

Рожевий лишай починає проявлятися з одиничної великої округлої плями (материнської бляшки), діаметр якої становить від 2 см і більше. Сама пляма має рожевий колір, але його центральна частина з часом набуває жовтуватого відтінку, і потім починає лущитися. До речі, у темношкірих пацієнтів не настільки очевидним є рожевий або жовто-коричневий колір висипки.

Через 7–10 днів після утворення першої плями на шкірі з'являються більш дрібні (діаметром 0,5–1 см) множинні овальні плями. Переважно висип зачіпає спину, плечі і бічні поверхні тулуба. Для всіх висипань характерне лущення прямо в центрі плям. Крім того, по периферії розташована червона облямівка, тому плями трохи нагадують медальйони. Можливий невеликий свербіж. Плями між собою зазвичай не зливаються. Частіше всього висипання розташовуються уздовж ліній натягу шкіри.

Зустрічаються атипові прояви рожевого лишаю – без материнської бляшки. Хвороба Жибера проявляється одноразовим висипанням на шкірі живота, кінцівок.

У дітей і вагітних жінок лусочки на поверхні висипань можуть бути мізерними або зовсім відсутні. Може розвиватися інверсивний рожевий лишай, тобто висип переважає на шкірі пахвових ямок або пахових складок з відцентровим ростом.

Тривалість захворювання в середньому становить кілька тижнів, потім всі висипання мимовільно й безслідно зникають. У виняткових випадках рожевий лишай може тривати до 4-6 місяців.

Також хворий може скаржитися на:

• нездужання;

• слабкість;

• сонливість;

• підвищення температури.

Діагностика

Діагноз ставить лікар-дерматолог, який проводить ретельний огляд пацієнта. Зазвичай дослідження не потрібні. Але часом доктор може направити пацієнта здати аналіз зіскрібка з області висипань, виконати серологічний тест, здати загальний аналіз крові та сечі.

Лікування

Зазвичай рожевий лишай проходить самостійно, без будь-якого лікування.

Важливо! Хворим не рекомендується приймати ванну, не можна використовувати агресивні миючі засоби. Митися рекомендується в душі з м'якою мочалкою.

Не варто самостійно застосовувати мазі та пасти, це може привести до ще більшого розповсюдження висипу. Під час хвороби Жибера не варто перебувати на сонці, а також носити синтетичний або вовняний одяг. Бажано дотримуватися гіпоалергенної дієти, обмежити використання косметичних засобів.

У разі сильної сверблячки лікар може призначити хворому протиалергійні та протизапальні креми та мазі, або бовтанки. Також при лікуванні можуть використовуватися мазі та креми на основі кортикостероїдів. Іноді застосовують антигістамінні препарати, а в окремих випадках – навіть антибіотики.

Ускладнення

При неправильному лікуванні (занадто частому митті, застосуванні дратівливих засобів і ін.), А також при підвищеній пітливості та в осіб з алергічними реакціями такі висипання можуть залишатися набагато довше.

Коли у пацієнта сильно знижений імунітет, то можливий ускладнений перебіг захворювання Жибера з підвищенням температури.

Іноді можлива пігментація шкіри, якщо не дотримані рекомендації лікаря щодо перебування на сонці.

У ВІЛ-інфікованих людей і хворих на онкологію, захворювання крові, а також у людей, що перенесли хіміотерапію, можуть виникати повторні випадки виникнення рожевого лишаю через ослаблену імунну систему.

Профілактика

Для попередження рожевого лишаю і зниження ризику захворювання важливо дотримуватися правил особистої гігієни. Не варто носити синтетику або вовняний одяг, використовувати без розбору косметичні засоби. Треба скорегувати харчування, не вживати алкоголь, продукти з добавками й барвниками. Важливо загартовуватися і піднімати імунітет, приймати вітаміни та вчасно проходити вакцинацію від грипу, тоді рожевий лишай буде не страшний.