ФІЛЬТР

Йокс : інструкція, застосування, ціна

Йокс –  це препарат-антисептик, який використовується для лікування захворювань горла.

Склад і форма випуску

Головна речовина: повідон йодований, алантоїн. 1 мл спрею Йокс містить 85 мг повідону йодованого та 1 мг алантоїну.

Додаткові речовини: левоментол, кислоти лимонної моногідрат, натрію цитрат, етанол 96 %, пропіленгліколь, вода очищена.

Випускається у формі спрею для ротової порожнини червоно-багряного кольору, який повністю розчиняється у воді.

В аптеці можна придбати без рецепту від лікаря.

Фармакологічні властивості препарату

Фармакодинамічні характеристики

Повідон йодований – це дезінфікуюча речовина, що належить до групи речовин, що містять йод. Він виділяє при контакті зі шкірою або слизовими оболонками органічний йод, що має  протимікробну дію за рахунок безпосереднього впливу на протеїни мікроорганізмів. Він частково діє бактерицидно на грампозитивні та грамнегативні коки та бацили, на деякі анаеробні бактерії, дріжджі або цукроміцети, простіші віруси.

Препарат Йокс також містить алантоїн, який має протизапальну дію, завдяки чому разом із повідоном йодованим здійснюється терапевтичний вплив лікарського засобу.

Фармакокінетичні характеристики

При локальному нанесенні повідону йодованого на неушкоджену шкіру абсорбція йоду мінімальна. При застосуванні у порожнині рота має місце більш виражена системна абсорбція йоду, внаслідок чого може виникнути інтерференція з тиреоїдальними функціями.

Йод в організмі перетворюється на йодиди, що накопичуються головним чином у щитовидній залозі та виділяються переважно нирками, а також у невеликій кількості з випорожненнями, слиною, потом. Йодиди мають здатність проходити через плацентарний бар’єр та проникати у грудне молоко.

Показання до застосування

Препарат Йокс використовують у таких випадках:

  • для дезінфекції рота та горла під час таких захворювань: тонзилофарингіт, тонзиліт, глосит, ангіна, фарингіт, афтозний стоматит;
  • для комплексного лікування стрептококової ангіни разом з антибіотиками;
  • для симптоматичного лікування перших ознак гострої респіраторної вірусної інфекції.

Протипоказання для прийому препарату

Протипоказано вживати Йокс у таких випадках:

  • під час наявної гіперчутливості пацієнта до головної речовини препарату та інших складників;
  • якщо пацієнт хворий на герпетиформний дерматит Дюринга;
  • під час гіпертиреозу, аденоми або порушень функції щитоподібної залози;
  • при декомпенсованій серцевій недостатності;
  • якщо у пацієнта ниркова недостатність;
  • 2 тижні до і після обстеження або терапії за допомогою радіоактивного йоду.

Передозування

Рідко виникають випадки передозування, але коли розчин йоду потрапляє у шлунок можливе гостре отруєння. Тоді виникають такі симптоми як: блювання, металевий присмак у роті, біль у животі, діарея. Через 1-3 доби можливе виникнення анурії, набряку голосової щілини, що супроводжується асфіксією, аспіраційної пневмонії або набряку легенів.

Лікування передозування: симптоматична терапія, промивання шлунка, за умови, що стравохід не пошкоджено, застосування абсорбентів та 1-5 % розчину тіосульфату натрію, що забезпечує відновлення йоду в йодид. Специфічного антидоту немає, проте можна застосувати молоко та заварений крохмаль.

Для приготування такого засобу потрібно 2 г крохмалю добре змішати з 8 мл прохолодної очищеної води. Додати 90 мл киплячої очищеної води. Постійно помішуючи, підігріти суміш до кипіння (0,5-1 хвилина) та тримати, поки вона не загусне та не стане світлішою. Далі охолодити до кімнатної температури (25 °С) та випити.

Побічні симптоми

Небажані реакції можуть виникати з боку:

Шлунково-кишкового тракту: сухість у ротовій порожнині.

Імунної системи: симптоми підвищеної чутливості, анафілактичний шок.

Шкірного покриву: алергія на йод, свербіж, гіперемія, кропив'янка, ангіоневротичний набряк.

Загальне: печіння у місці нанесення (особливо у дітей), відчуття сухості у роті.

Інші реакції: йодизм (металевий присмак у роті, посилення салівації, набряк очей, гортані, легень, висипання на шкірі, шлунково-кишкові розлади, системні побічні ефекти у вигляді метаболічного ацидозу, гіпернатріємії, порушення функції нирок, діареї) після довготривалого прийому.

Особливі застереження до застосування

Препарат не можна ковтати та приймати внутрішньо. Не можна вдихати розчин. Якщо препарат потрапив до слизової очей, потрібно промити її водою.

Якщо протягом 3 днів стан людини не покращується або спостерігається небажана реакція, незвичні відчуття, необхідна консультація спеціаліста.

Одночасне застосовування препарату з іншими антисептичними лікарськими засобами, призначеними для застосування у порожнині рота та горла, недоцільне.

При ларингіті препарат можна застосовувати тільки в окремих випадках.

Препарат містить 18,6 % етанолу та не містить цукру.

Обережно препарат потрібно приймати хворим із печінковою недостатністю. У таких хворих може підвищуватися рівень трансаміназ, тому необхідно контролювати їх рівні у сироватці крові.

Застосування повідону йодованого може перешкоджати сцинтиграфії щитовидної залози. Не варто його застосовувати упродовж 1-2-х тижнів до початку сцинтиграфії щитовидної залози.

Оскільки неможливо виключити розвиток гіпертиреозу, довготривалий (більше 2 тижнів) прийом повідону йодованого або застосування у значних кількостях пацієнтам (особливо похилого віку) з латентними порушеннями функції щитовидної залози допустиме тільки після ретельної оцінки очікуваної користі і можливого ризику. Стан таких пацієнтів слід контролювати для виявлення ранніх ознак гіпертиреозу і належного обстеження функції щитовидної залози, навіть після завершення застосування препарату (на термін до 3 місяців).

Препарат може змінити забарвлення слизової оболонки порожнини рота, зубів, шкіри та одягу. Плями на слизовій оболонці, зубах та шкірі можна видалити спиртом. Плями на одязі можна видалити за допомогою прання та полоскання з розведеним аміаком (нашатирний спирт), тіосульфатом натрію або водою з милом.

Якщо можливо, зубні протези і подібні конструкції потрібно вийняти з рота до застосування препарату.

Не можна нагрівати препарат перед застосуванням!

Період вагітності та грудного вигодовування

Не можна приймати йодовані препарати під час вагітності, оскільки спостерігався вроджений гіпотиреоз або зоб у дитини. 

Не можна застосовувати йодовані препарати під час грудного вигодовування, оскільки йод має здатність потрапляти у грудне молоко у високих концентраціях.

Вплив на психомоторні функції організму

Застосування препарату Йокс не має прямого впливу на швидкість реакції під час керування автотранспортом та іншими рухомими механізмами.

Спосіб застосування та режим дозування

Спрей Йокс потрібно застосовувати локально на слизову оболонку порожнини рота та горла.

Тривалість терапії залежить від характеру і перебігу захворювання та визначається лікарем індивідуально для кожного пацієнта.

Препарат розприскується дозовано з флакона з механічним розпилювачем та аплікатором для ротової порожнини (рис. A1 або А2).

Якщо аплікатор для ротової порожнини знаходиться у поліетиленовому пакеті, його потрібно розрізати ножицями чи іншим зручним інструментом та вийняти аплікатор (рис. B2).

Перед застосуванням ротовий аплікатор потрібно промити теплою водою та перевірити на наявність пошкоджень. Пошкоджений аплікатор застосовувати не можна.

Зняти захисний ковпачок з механічного розпилювача. Насадити аплікатор на флакон (рис. В3).

 

 

Натиснути 2-3 рази, поки розчин не надійде до розпилювача та після натискання почне розбризкуватися.

Ввести трубочку аплікатора у ротову порожнину, затримати дихання та натиснути 2 рази, кожного разу спрямовуючи струмінь препарату на відповідну ділянку порожнини горла справа та зліва. Під час застосування флакон потрібно тримати вертикально.

Не варто вдихати або ковтати розпилений розчин!

Дорослі та діти від 8 років

2-4 рази на добу, якщо потрібно - кожні 4 години.

Спрей не можна наносити більше 6 разів на добу.

Діти від 8 до 12 років

Дітям цієї вікової категорії препарат потрібно застосовувати під наглядом лікаря.

Дітям слід застосовувати препарат з обережністю, зважаючи на можливість виникнення ларингоспазму.

Діти молодше 8 років

Препарат Йокс не призначають дітям молодше 8 років.

Пацієнти похилого віку

Ця група пацієнтів потребує коригування дози (детальніше у розділі "Особливі застереження до застосування").

Пацієнти із печінковою недостатністю

Ця група пацієнтів потребує коригування дози (детальніше у розділі "Особливі застереження до застосування").

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не рекомендовано приймати Йокс разом з іншими антисептичними засобами для ротової порожнині та горла, насамперед –  з перекисом водню.

Завдяки своїм окислювальним властивостям повідон йодований може вплинути на результати деяких діагностичних тестів, таких як виявлення прихованої крові у калі або сечі, або глюкози у сечі. Застосування препарату призводить до хибно-позитивних результатів гемотесту. Може вплинути на результати деяких діагностичних тестів, наприклад, сцинтиграфія щитовидної залози, визначення йоду, зв’язаного з білком, на вимірювання радіактивного йоду, або може конкурувати з йодом, що застосовується для терапії щитовидної залози.

Прийому повідону йодованого потрібно уникати пацієнтам, які застосовують препарати літію, оскільки їх одночасне застосування може викликати синергічний гіпотиреоїдний ефект.

Повідон йодований не можна застосовувати одночасно з препаратами, що містять хлоргексидин, сульфадіазин срібла, через можливу часткову неактивність.

Повідон йодований взаємодіє з сильними лугами, натрію тіосульфатом, натрію метабісульфітом та тіомерсалом, тому не можна застосовувати препарат одночасно з цими речовинами.

Усі взаємодії проявляються візуально знебарвленням розчину, що свідчить про зниження ефективності препарату.

Не варто застосовувати препарат одночасно з дезінфікуючими засобами, що містять ртуть, мазями, в склад яких входять ферменти, або з бензойною настойкою.

Препарат несумісний з окислювачами, солями лугів та речовинами з кислою реакцією.

Термін придатності та умови зберігання

Максимальний термін зберігання –  4 роки.

Зберігати препарат потрібно у сухому, захищеному від дітей та прямих сонячних променів місці, за кімнатної температури.

Ціна

Ціна Йоксу в аптеках становить:

Йокс-Тева спрей д/рот. порож. по 30 мл в флак. – від 111.82 до 188.10 гривень.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ТЕВА Фармацевтікал Індастріз Лтд, Ізраїль
  • Діючі речовини:
    Повідон-йод
  • Код АТХ:

    R02AA20

    R - Засоби, що діють на респіраторну систему

    R02 - Препарати, що застосовуються при захворюваннях горла

    R02A - Препарати, що застосовуються при захворюваннях горла

    R02AA - Антисептики

    R02AA20 - Різні антисептики