Парацетамол : інструкція, застосування, ціна

Парацетамол — препарат, що має аналгетичну, знеболювальну та жарознижувальну дію.
Склад
Діюча речовина медичного засобу – парацетамол – білий чи білий з кремовим або рожевим відтінком кристалічний порошок. Легкорозчинний у спирті, нерозчинний у воді.
Препарат може містити і додаткові компоненти: картопляний крохмал, желатин, лактозу, стеаринову кислоту, повідон, целюлозу мікрокристалічну, натрій кроскармелоза, кальцій стеарат, твердий жир в залежності від лікарської форми.
Форма
Випускається в різних лікарських формах: таблетки (200 мг, 325 мг, 500 мг) рекомендовано дорослим, супзиторії ректальні (80 мг, 170 мг, 330 мг)- рекомендовано дітям.
Дія парацетамолу
Парацетамол блокує утворення простагландинів в нервовій системі шляхом зменшення ферменту циклооксигенази, впливаючи на мозкові центри болю і регуляції температури. Препарат не має протизапального ефекту, оскільки не впливає на вироблення простагландинів в інших тканинах організму, що обумовлює відсутність у нього негативного впливу на водно-сольовий обмін (тобто не викликає затримку води і натрію), а також на слизові оболонки шлунку і кишківника.
Показання
Парацетамол застосовується для швидкого полегшення болю: головного (мігренозного), зубного, неврологічного (біль при ураженні нервів), м'язового, ревматичного, менструального, біль при опіках, травмах.
Крім того "Парацетамол" призначають для зниження підвищеної температури і гарячки під час застуди, запальних захворювань.
Протипоказання
-
підвищена чутливість до компонентів препарату;
-
тяжкі порушення функції печінки та/або нирок;
-
вроджена гіпербілірубінемія;
-
дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази;
-
алкоголізм;
-
захворювання крові;
-
синдром Жильбера;
-
виражена анемія;
-
лейкопенія.
Застосовування під час вагітності та під час лактації
В період вагітності парацетамол можна застосовувати тільки з рекомендацій лікаря. Він проникає у грудне молоко, але в незначних кількостях, тому протипоказання під час годування відсутні.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
При одночасному застосуванні парацетамолу з метоклопрамідомом можливе посилення абсорбції парацетамолу. З пробенецидом – зміна екскреції та концентрації парацетамолу в плазмі крові. При застосуванні колестираміну протягом 1 години після прийому парацетамолу можливе зменшення абсорбції останнього. Також при застосуванні парацетамолу з похідними кумарину можливий розвиток гіпопротромбінемії. Широко застосовують у різних комбінаціях з кислотою ацетил саліциловою, кодеїном, кофеїном, при цьому зменшується токсичність парацетамолу, а терапевтичний ефект його підсилюється. Рифампіцин, фенобарбітал і алкоголь підсилюють гепатотоксичну дію парацетамолу.
Спосіб застосування та дозування
Препарат вживається внутрішньо. Дорослим та підліткам старше 12 років (маса тіла більше 40 кг) разова доза – 500–1 000 мг, максимальна добова доза – 4 грам. Кратність прийому – до 4 разів на добу. Тривалість курсу лікування 5 днів. Максимальна добова доза для дітей від 9 до 12 років – 2,0 грам. Кратність прийому – 4 рази на добу з інтервалом – не менше 4 годин. Парацетамол слід застосовувати через 1-2 години після прийому їжі, запиваючи великою кількістю рідини. Не варто перевищувати зазначені вище дози. Парацетамол не рекомендується застосовувати більше п'яти днів як знеболюючий і більше трьох днів як жарознижуючий засіб без призначення та нагляду лікаря. Під час тривалого лікування необхідно контролювати стан крові (загальний аналіз крові) і печінки (печінкові проби).
Передозування
Щоб уникнути предозування не слід вживати з іншими засобами, що містять парацетамол. Ознаки передозування:
-
больові відчуття в підшлунковій;
-
блювота;
-
блідість шкірних покривів;
-
відсутність апетиту.
Через 1-2 добу можуть з'являтися ознаки гепатонекрозу (руйнування печінки). При підозрі на передозування слід негайно звернутися за медичною допомогою. Токсична дія парацетамолу спостерігається у дорослих після прийому дози понад 10-15 г. Лікування передозування Парацетамолом проводиться за такими етапами: потерпілому проводять екстрене промивання шлунка (протягом перших чотирьох годин після отруєння), призначають сорбенти (наприклад, вугілля активоване). Через 8-9 годин після передбачуваного передозування вводяться розчини унітіолу, глутатіону-метіоніну, через добу – N-ацетилцистенового (антидот).
Побічні ефекти
Якщо дотримуватись правильного дозування Парацетамол, як правило, переноситься добре і рідко викликає побічні реакції. У випадку передозування можливі такі побічні ефекти:
Алергічні реакції: анафілаксія, анафілактичний шок, набряк Квінке, еритема, кропив'янка, шкірний свербіж, висип на шкірі та слизових оболонках, мультиформна ексудативна еритема, токсичний епідермальний некроліз;
З боку органів кровотворення: анемія, сульфгемоглобінемія і метгемоглобінемія (ціаноз, задишка, болі в серці), гемолітична анемія, тромбоцитопенія, лейкопенія і нейтропенія;
З боку дихальної системи: бронхоспазм у пацієнтів, чутливих до аспірину та до інших НПЗЗ;
З боку системи травлення: нудота, біль в епігастрії, порушення функції печінки, підвищення активності печінкових ферментів, як правило, без розвитку жовтяниці, гепатонекроз;
З боку ендокринної системи: гіпоглікемія, аж до гіпоглікемічної коми.
Термін придатності
Термін придатності – 3 роки.
Умови зберігання
Зберігати потрібно в оригінальній упаковці в сухому і темному місці недоступному для дітей. Оптимальна температура зберігання: від + 15 ° С до + 25 ° С.
Категорія відпуску
Випускається без рецепта.
Ціна
Ціна парацетамолу коливається від 4 до 9 гривень за таблетки і від 31 до 42 за свічки.