Каптоприл: інструкція, застосування, ціна

Каптоприл – синтетичний лікарський засіб для зниження артеріального тиску, що належить до групи інгібіторів ангіотензин перетворюючого ферменту (АПФ).

Склад:

Діюча речовина: каптоприл

Форма випуску

  • таблетки по 12,5 мг №20 (по 10 таблеток у 2 блістерах) у картонній упаковці
  • таблетки по 25 мг №20 (по 10 таблеток у 2 блістерах) у картонній упаковці
  • таблетки по 50 мг №20 (по 10 таблеток у 2 блістерах) у картонній упаковці

Фармакологічні властивості

Препарат уповільнює хімічну реакцію ангіотензин перетворюючого ферменту (АПФ).

Використовується у терапії артеріальної гіпертензії та патологій нирок.

Показання

Каптоприл застосовується для лікування хронічного підвищення артеріального тиску, хронічної серцевої недостатності, недостатності лівого шлуночка після перенесеного інфаркту міокарда, а також профілактики ниркової недостатності у пацієнтів з хронічними хворобами нирок (зокрема, у пацієнтів, в яких діагностували діабетичну нефропатію).

Спосіб застосування

Препарат слід приймати щодня в один і той же час – натщесерце за 1 годину до або через 2 години після сніданку. У разі пропуску прийому, не рекомендується одночасно приймати 2 дози лікарського засобу.

Для пацієнтів з артеріальною гіпертензією починати слід із дози 12,5 мг 2-3 рази на добу. Протягом наступних 2-4 тижнів пацієнт мусить перебувати під контролем лікаря, який підбере оптимальну дозу препарату, оцінивши динаміку зниження кров'яного тиску. Достатньою вважається доза у 25 мг при прийомі 2-3 рази на добу. У разі відсутності терапевтичного ефекту при прийомі максимальної дози 2-3 рази на добу, необхідно також приймати діуретик. Прийом Каптоприлу у дозі понад 150 мг небажаний.

У хворих із гіповолемією і гіпонатріємією лікарський засіб призначають у дозі 6,25 мг. Кратність прийому - 2-3 рази на добу.

Тривалість терапії і дозування ліків визначає лікар залежно від особливостей перебігу захворювання, наявності або відсутності ускладнень та супутніх хвороб.

Протипоказання

  • підвищена чутливість до діючої або допоміжної речовини;
  • порушена функція нирок, надлишок у крові продуктів білкового обміну, які містять азот (азотемія), підвищення концентрації калію у крові понад 5,0 мг-екв./л (гіперкаліємія);
  • двобічне звуження ниркових артерій або стеноз єдиної нирки з азотемією, яка прогресує, стан після пересадки нирки, синдром Конна (первинний гіперальдостеронізм);
  • набряк Квінке (зокрема, в анамнезі);
  • стеноз гирла аорти, стеноз мітрального клапану, наявність інших перешкод відтоку крові із лівого шлуночка серця;
  • порушення нормального функціонування печінки, що має виражений характер.

Побічна дія

При прийомі Каптоприлу пацієнти можуть скаржитися на головний біль і запаморочення, відчуття втоми й слабкості. У хворих може збільшуватися частота серцевих скорочень (хворі описують свої відчуття як “серце вистрибує з грудей”), напади гострого болю в області серця і за грудиною, які можуть віддавати у шию, ліву руку і лопатку. Прийом препарату може спровокувати порушення функції нирок, ниркову недостатність, появу білка у сечі, збільшення або, навпаки, зменшення кількості сечі, що виділяється протягом певного періоду часу (наприклад, за добу).

Пацієнти можуть скаржитися на діарею, нудоту, блювоту, закреп, появу відчуття дискомфорту у животі і сухості у роті, втрату або зміну відчуття смаку. Може виникати сухий кашель, відзначатися шкірні реакції, у т.ч. почервоніння обличчя, висип, свербіж, кропив'янка. Можлива поява ангіоневротичного набряку, безсоння, проблеми випадіння волосся.

Передозування

У разі перевищення рекомендованої добової дози препарату (150 мг) кров'яний тиск може знизитися аж до розвитку гострої судинної недостатності, яке в медицині вважається невідкладним станом.

Передозування загрожує інсультом. Може виникнути також інфаркт міокарда або тромбоемболічні ускладнення.

При передозуванні препаратом призначається систематичне лікування. Весь цей час лікар повинен спостерігати за пацієнтом.

Взаємодія з іншими ліками та інші види взаємодій

У пацієнтів, які одночасно приймають імунодепресанти на кшталт циклофосфацину або азатиоприну, зростає ризик гемолітичних порушень.

При одночасному лікуванні солями літію може підвищуватися концентрація літію у крові, а при прийомі Каптоприлу і препаратів калію або калійзберігаючих сечогінних засобів може розвинутися гіперкаліємія.

Застосування Каптоприлу і індометацину (або інших нестероїдних протизапальних засобів), клонідину або екстрагену може нівелювати

гіпотензивну дію препарату.

Якщо пацієнт одночасно приймає Каптоприл і алопуринол або прокаїнамід, це може призвести до зниження рівня нейтрофілів у крові. Також це загрожує розвитком злоякісного типу еритеми (мається на увазі синдром Стівенса-Джонсона).

Одночасна терапія інгібіторами АПФ і натрієм ауротіомалатом може викликати гіперемію (почервоніння обличчя), зниження кров'яного тиску, нудоту і блювоту.

Одночасний прийом інсуліну і таблетованих цукрознижувальних лікарських засобів може призвести до гіпоглікемії.

Особливості застосування

У пацієнтів зі звуженими нирковими артеріями Каптоприл може спровокувати порушення функції нирок, тому перед початком прийому препарату

рекомендується перевірити функціональний стан цього органу. У процесі лікування потрібно постійно контролювати роботу нирок.

Хворим із хронічною серцевою недостатністю, дифузними захворюваннями сполучної тканини й запаленням судинних стінок (системним васкулітом) лікарський засіб слід приймати з обережністю.

Застосування у період вагітності і лактації

Лікарський засіб можуть приймати вагітні жінки, проте виключно під наглядом лікаря, який оцінить співвідношення можливої користі й ризику для здоров'я жінки та плоду.

Каптоприл не можна приймати жінкам у період лактації.

Діти

Каптоприл не бажано приймати дітям, оскільки немає правдивих даних про те, що лікарський засіб є ефективним і безпечним у терапії хворих віком до 18 років. Однак застосування лікарського засобу у дітей допускається за умови, що пацієнт перебуває під пильним медичним наглядом.

Доза розраховується так: 0,3 мг/кг 3 рази на добу. Максимальна добова доза - 6 мг/кг маси тіла.

Ціна в аптеках

35-39 гривень за дозу 25 мг №20.

Умови зберігання

Максимальна температура, передбачена для зберігання лікарського засобу, — не вище 25°. Зберігати не довше 2 років.

Категорія відпуску

Рецептурний препарат.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Новартіс Консьюмер Хелс С.А., Швейцарія
  • Діючі речовини:
    Каптоприл
  • Код АТХ:

    C09AA01

    C - Засоби, що діють на серцево-судинну систему

    C09 - Засоби, що діють на ренін-ангіотензинову систему

    C09A - Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (апф)

    C09AA - Інгібітори апф монокомпонентні

    C09AA01 - Каптоприл