ФІЛЬТР

Зубний біль

Зубний біль найчастіше виникає, коли подразнюється зубний нерв. Фактори виникнення зубного болю включають: стоматологічну інфекцію, захворювання ясен, зубний наліт, карієс, травмування, тріщини зубів, погано заповнені пломби або коронки, відсутність або витік пломб чи коронки, втрата зуба (у тому числі видалення зубів), скронево-нижньощелепний суглоб і обструктивного апное сну. Однак є випадки, коли біль, що походить не з ротової порожнини. Часто це трапляється, коли виникає проблема з суглобом щелепи (скронево-нижньощелепний суглоб), вушними раковинами, нервами, синусами або м'язами. Іноді проблеми з серцем можуть викликати відчуття болю в зубах. Вагітність також може становити ризик проблем із зубами. Через коливання рівня гормонів під час вагітності можуть виникнути гнійні захворювання.

Найчастіше зубний біль загострюється вночі, чому так?

Фактором, що провокує сильний зубний біль найчастіше виявляється пульпіт. Ця хвороба розвивається при запаленні зубного нерва – пульпи. Запальний процес передує ураженню зуба і руйнування його твердих тканин карієсом. В організмі людини проходження запальних процесів контролюється залозами. Удень вони активно виділяють кортикостероїди – гормони, які зменшують інтенсивність больових відчуттів і пригнічують запалення. До вечірнього часу доби активність надниркових залоз зменшується і процес вироблення ними гормонів пригальмовується. Це і стає основною причиною, що пояснює посилення болю в нічний час. До ранку наднирники знову починають активно працювати, запускається процес вироблення кортикостероїдів, і біль може вгамовуватись. Але варто знати, що без конкретного лікування зубний біль вночі поновиться, і буде повторюватися, до тих пір поки хвороба повністю не зруйнує зуб і не утворить розвиток небезпечних наслідків.

Зубний біль супроводжується зазвичай такими додатковими симптомами:

  • набряком навколо зуба та ясен;
  • лихоманкою або головним болем, підвищеною температурою;
  • неприємним запахом чи присмаком у роті.

Зубний біль може бути гострим, постійним, або таким, що пульсує. 

Причини

Зубний біль може бути викликаний процесами, що відбуваються з зубами та яснами. Також біль може бути викликаний болем в інших частинах тіла.

Серед загальних причин зубного болю:

  • Пошкодження ротової порожнини або щелепи. Це може відбуватися від механічних травм обличчя;
  • Синусна інфекція. Дренаж від інфекцій синусів може викликати біль у зубі;
  • Карієс. Коли бактерії викликають карієс, нерви в зубах можуть бути піддані болю;
  • Втрата зубного наповнення. Якщо середина зуба розкришується чи випадає, нерв всередині зуба може оголитися і боліти;
  • Порушений або інфікований зуб. Іноді цей стан називають зубним абсцесом, він описується як кишеня гною в зубі.
  • Їжа або інше сміття застрягли у вашому зубі. Органічні й неорганічні речовини між зубами можуть тиснути та викликати біль;
  • Коронація зубів або зубів мудрості. Якщо у вас з'являються зуби мудрості, а також пробивання ясен, вони можуть давити на інші зуби;
  • Порушення скронево-нижньощелепного суглоба. Біль у щелепному суглобі може впливати на зуби;
  • Захворювання ясен. Захворювання ясен, такі як гінгівіт або захворювання пародонту, можуть викликати зубний біль;

Діагностика

Історія хвороби та фізичне обстеження допомагають встановити відповідний правильний діагноз. Іноді рентгенограми, які часто називають рентгенівськими променями, можна використовувати разом з іншими діагностичними засобами. Панорамні рентгенограми та конусоподібні томографи використовуються для подальшої оцінки стану зубів і кісток у всій порожнині рота і черепа. Іноді, лабораторна оцінка, включаючи ЕКГ траси серця. Якщо причиною є не проблема зі зубами або щелепами, лікар може призначити ліки, спрямовані на лікування іншої хвороби. Якщо стан важчий, лікар може прийняти пацієнта до лікарні на стаціонар.

Під час яких хвороб проявляється

Зазвичай зубний біль виникає при хворобах стоматологічного характеру:

  • Карієс. Найпоширеніше стоматологічне захворювання. Основний фактор виникнення – неправильна гігієна рота. Залишки їжі – це найкраще середовище для розвитку бактерій. Через декілька днів наліт стає твердим і перетворюється на зубний камінь. Далі пошкоджуються м'які тканини зуба, потім – тверді. Карієс розпочинається безболісно та без особливих симптомів, тому пацієнти часто пропускають ранню стадію і звертаються до дантиста, коли ураження зуба досягає великих розмірів. Карієс розповсюджується на інші зуби, мікроби потрапляють у канали, викликаючи ускладнення і біль.
  • Пульпіт. Найчастіше – це наслідок запущеного карієсу. Інфекція проникає всередину зуба, утворюючи запалення пульпи (нервових і судинних закінчень). До неї додається довгий, різкий біль. Лікування полягає у видаленні нерва.
  • Гінгівіт. Запальна хвороба пародонту (навколозубних тканин) – ще один наслідок поганого догляду за зубами. Проявляється набряклістю, великою кровотечею і зміною забарвлення ясен, неприємним запахом та присмаком у роті.
  • Пародонтит. З не вилікуваного гінгівіту утворюється пародонтит – важке захворювання тканин пародонту. На пізніших стадіях хвороби стоматолог вирішує: видалити чи вилікувати зуб.
  • Періостит або флюс. Загальний процес, який характеризується накопиченням гною усередині зуба. Гній усередині абсцесу знаходиться під тиском, а навколишні тканини деформуються і розтягуються для пристосування набухання. Це призводить до відчуття пульсу і постійного болю. Запалення надкісниці зуба, яке супроводжується сильним болем у яснах, набряком м'яких тканин, порушенням симетрії обличчя. Мета лікаря – вивести гній і провести лікування запалених ясен (при необхідності – антибіотиками).

До якого лікаря звернутись

При прояві зубного болю потрібно звертатися до стоматолога, щоб лікар оглянув ротову порожнину та встановив правильний діагноз.

Якнайшвидше потрібно звертатися до стоматолога, якщо:

  • зубний біль триває понад 1 або 2 дні;
  • зубний біль викликає супутні симптоми;
  • якщо з'явився біль у вухах чи біль при широкому відкриванні рота;

Правильна ідентифікація та лікування зубних інфекцій важлива для запобігання її поширенню в інші частини обличчя і черепа і, можливо, навіть до кровотоку.

Профілактика та лікування

Більшість стоматологічних проблем можна запобігти завдяки базовій гігієні порожнини рота – чищення зубів, використання зубної нитки. Дантист може застосовувати герметики, лаки й фтор, які особливо важливі для дітей, але також важливо застосовувати їх дорослим і людям похилого віку.

Оскільки більшість причин зубного болю є наслідки карієсу, після якісної гігієни ротової порожнини можна запобігти утворенню зубного болю.

Правильна гігієна порожнини рота полягає:

  • в регулярному та якісному чищенні зубів з використанням фторовмісної зубної пасти;
  • користуванні зубною ниткою один раз на день;
  • полосканням один або два рази на день з антисептичною рідиною для полоскання рота;
  • двічі на рік професійне чищення у стоматолога.

Для профілактики зубного болю:

  • можна використовувати безрецептурні знеболювальні препарати. Вони застосовуються для тимчасового надання допомоги до професійного лікування;
  • уникати вживання дуже холодних або гарячих продуктів;
  • підтримувати здорову дієту. Бактерії можуть розмножуватись через вживання рафінованого цукру та крохмалю, які допомагають їм проникати через емаль на зубах;
  • використовувати для чищення зубів зубну щітку з натуральними м'якими волокнами;
  • необхідно відвідувати стоматолога для професійної чистки зубів двічі на рік;
  • під час занять спортом носити захисний зубний захист або головний убір, щоб уникнути травм;
  • відмовитись від куріння. Шкідливі речовини, які містяться в тютюну негативно впливають на стан зубної емалі.

Якщо зубний біль застав вас зненацька, можна використати такі методи тимчасового усунення болю:

  • суміш гарячої води та 1/2 чайної ложки кухонної солі. Прополощіть ротову порожнину, не ковтаючи. Також можна м'яко зубною ниткою пройтись навколо хворого зуба, щоб видалити будь-які шматочки їжі, які ймовірно застрягли;
  • холодний компрес. Якщо ваше обличчя опухло, покладіть льодяний пакет. Це може допомогти полегшити біль. Набряк також може означати, що у вас є абсцес, мішок гною і гун, глибоко в коренях зуба. Це може викликати серйозну інфекцію в щелепі та інших зубах. Ознаки включають лихоманку і червоні ясна;
  • безрецептурні анестетики. Застосовуйте ці знеболювальні гелі та рідини безпосередньо до болючого зуба та сусідніх ясен. Вони містять бензоїн, який трохи пом'якшить біль, але вони призначені лише для короткочасного використання.