ФІЛЬТР

Збільшення ваги

Ожиріння є однією з найбільших проблем зі здоров'ям у світі. Це пов'язано з кількома спорідненими станами, відомими як метаболічний синдром. Вони включають високий кров'яний тиск, підвищений рівень цукру в крові й поганий ліпідний профіль крові. Люди з метаболічним синдромом мають значно вищі ризики серцевих захворювань і цукрового діабету 2 типу в порівнянні з людьми, у яких вага в межах норми. Протягом останніх десятиліть багато досліджень зосереджувалися на причинах ожиріння і тому, як йому можна запобігти.

Багато випадків збільшення ваги не загрожують здоров'ю. Але деякі симптоми, що виникають разом зі швидким збільшенням ваги, можуть сигналізувати про серйозне захворювання.

Збільшення ваги та коливання ваги можуть відбуватися з різних причин. Багато людей поступово набирають вагу, коли вони старіють або вносять зміни у свій спосіб життя.

Однак швидке збільшення ваги може бути ознакою основного стану здоров'я, наприклад, проблем зі щитоподібною залозою, нирками або серцем.

Той, хто відчуває швидке, незрозуміле збільшення ваги, повинен звернутися до свого лікаря, щоб визначити причину і розробити план лікування.

Причини

Вагітність

Однією з найпоширеніших причин збільшення ваги є вагітність. Вага складається з дитини, плаценти, амніотичної рідини.

Гормональні зміни

Як правило, у віці від 45 до 55 років жінки вступають у стадію, що називається менопаузою.

Під час репродуктивного віку жінки естроген – один з гормонів, відповідальних за регулювання менструації та овуляцію – починає знижуватися. Як тільки настає менопауза, естроген занадто низький, щоб викликати менструацію.

Зниження естрогену може призвести до того, що жінки в менопаузі відчувають збільшення маси тіла навколо черевної порожнини та стегон. Відчувати збільшення ваги також можуть жінки з синдромом полікістозних яєчників.

Інші гормональні зміни теж можуть призвести до уповільнення обміну речовин.

Захворювання, що впливають на рівень гормонів, можуть викликати збільшення ваги в обох статей. До них відносяться:

  • гіпотиреоз;
  • підвищений рівень кортизолу (гормону стресу);
  • посилення секреції альдостерону;

Менструація

Періодичне збільшення маси тіла часто відбувається протягом менструального циклу. Жінки можуть відчувати затримку води й здуття живота протягом менструації. Зміна рівня естрогену та прогестерону може викликати збільшення ваги, як правило, на кілька кілограм.

Затримка рідини

Незрозуміле швидке збільшення ваги може бути результатом затримання рідини в організмі. Це призводить до набряку кінцівок, рук, ніг, обличчя або живота.

Люди з серцевою недостатністю, захворюваннями нирок, захворюваннями печінки можуть зазнати такого збільшення ваги.

Ви повинні завжди повідомляти лікаря про швидке або значне збільшення ваги та затримку рідини, навіть якщо немає інших симптомів.

Приймання певних препаратів

Збільшення ваги може бути пов'язано з певними ліками, включаючи:

  • кортикостероїди;
  • антидепресанти;
  • антипсихотичні препарати;
  • протизаплідні таблетки.

Коли збільшення ваги не пов'язане зі станом здоров'я, загальними причинами є:

  • переїдання;
  • сповільнений з віком метаболізм;
  • низька фізична активність;
  • стрес, депресії або тривоги;
  • брак сну;

Діагностика

Якщо пацієнти відчувають збільшення ваги без чіткої причини, вони повинні звернутися до свого лікаря.

Лікар запитає про історію хвороби людини та додаткові симптоми. Він може провести фізичне обстеження та аналізи крові або направити до фахівця.

Під час яких хвороб проявляється

Неактивна щитоподібна залоза

Неактивна щитоподібна залоза (гіпотиреоз) означає, що щитоподібна залоза не виробляє достатньо гормонів, які відіграють центральну роль у регулюванні вашого метаболізму. Попри те, що синдром зниженої активності щитоподібної залози може виникнути в будь-якому віці,  найчастіше зустрічається у літніх жінок. Без достатнього гормону щитоподібної залози, метаболізм організму сповільнюється, що може призвести до збільшення ваги. Стан зазвичай лікують щоденними гормонально-замісними таблетками, які називаються левотироксином.

Діабет

Збільшення ваги є поширеним побічним ефектом для людей, які приймають інсулін для лікування діабету. Інсулін допомагає контролювати рівень цукру в крові. 

Лікування стероїдами

Стероїди, також відомі як кортикостероїди, використовуються для лікування різних станів, включаючи астму й артрит. Тривале застосування кортикостероїдних таблеток збільшує апетит у деяких людей, що призводить до збільшення ваги. Чим вище доза і чим довше ви перебуваєте на стероїдах, тим більша вага. Це тому, що стероїди змушують вас відчувати голод.

Синдром Кушинга

Синдром Кушинга дуже рідкісний, вражає приблизно 1 на 50 тисяч осіб, викликаний високим рівнем гормону кортизолу. Він може розвиватися як побічний ефект тривалого стероїдного лікування (синдром іотогенного Кушинга) або в результаті пухлини. Збільшення ваги є поширеним симптомом, особливо на грудях, обличчі та животі. Це відбувається тому, що кортизол викликає перерозподіл жирів у цих районах. Залежно від причини лікування зазвичай включає або зменшення, або скасування використання стероїдів, або операцію з видалення пухлини.

Стрес і депресії

Люди по-різному реагують на стрес, тривогу і пригнічений настрій. Деякі можуть схуднути, а інші можуть набирати вагу. Приріст ваги від депресії може зробити вас більш депресивними, що може призвести до подальшого збільшення ваги.

Втома та брак сну

Деякі дослідження показали, що люди, які сплять менш як сім годин на день, мають більше шансів мати надмірну вагу, ніж ті, хто спить дев'ять годин або більше. Ймовірне пояснення такого явища – люди, позбавлені сну, мають знижений рівень лептину і вищий рівень греліну, гормону, що стимулює голод.

Синдром полікістозних яєчників

СПКЯ – загальний стан, який впливає на роботу яєчників жінки. Симптоми можуть включати нерегулярний менструальний цикл, неможливість завагітніти, збільшення ваги. Точна причина СПКЯ невстановлена, але вважається, що хвороба пов'язана з роботою гормонів, зокрема, підвищенням рівня інсуліну та тестостерону.

Рак яєчників

Незрозуміле здуття живота і тазовий біль можуть бути ознаками раку яєчників.

Серцева недостатність

Швидке збільшення ваги або набряк окремих ділянок тіла можуть бути викликані затримкою рідини, що є ознакою серцевої недостатності.

Однак, важливо відзначити, що вага людини зазвичай коливається на кілька фунтів протягом дня. Якщо вага повертається до норми й додаткові симптоми відсутні, тимчасове збільшення ваги може пояснюватись звичайним здуттям чи затримкою рідини.

Інші ознаки та симптоми серцевої недостатності включають:

  • збір рідини в легенях (набряк легенів);
  • частий кашель;
  • відчуття задишки під час відпочинку;
  • запаморочення або плутанина;
  • втрата апетиту;
  • труднощі зі сном;

Якщо люди відчувають будь-який з цих симптомів разом зі швидким збільшенням ваги або незрозумілим набряком, вони повинні звернутися до лікаря.

Проблеми з нирками

Раптове збільшення маси тіла або набряк в організмі може бути симптомом захворювання нирок, таких як ниркова недостатність або невротичний синдром.

Якщо нирки не функціонують належним чином, організм може утримувати рідину, що призводить до збільшення ваги. Захворювання нирок сповільнюють правильний вивід відходів та рідини з організму, тому вони накопичуються в тканинах. Набряк через проблеми з нирками зазвичай вражає ноги, щиколотки.

Акромегалія

Акромегалія є гормональним станом, що відбувається, коли гіпофіз виробляє занадто багато гормону росту. Найчастіше вона представлена в дорослому віці.

Основним симптомом акромегалії є збільшення ніг і рук. Губи, язик і ніс також можуть збільшуватися.

До якого лікаря звернутись

Якщо ви відчуваєте дискомфорт через зайву вагу, потрібно звернутись до дієтолога та терапевта, щоб встановити правильний діагноз та почати лікування.

Профілактика та лікування

Ось кілька способів лікування ненавмисного збільшення ваги. Найкращий спосіб лікування залежить від причини збільшення ваги. Якщо це гормональний дисбаланс, лікар може призначити ліки, щоб збалансувати рівень гормонів. Якщо причиною проблеми є препарат, який ви приймаєте, лікар порекомендує альтернативні методи лікування.

Поширені помилки, які призводять до збільшення ваги:

  • відсутність фізичної активності;
  • неконтрольоване споживання їжі перед телевізором;
  • надмірна кількість алкоголю або підсолоджених напоїв;
  • пропуск сніданку;
  • нерегулярні приймання їжі;
  • вживання простих вуглеводів;
  • нестача білка;

Ви можете уникнути зайвих кілограмів, здійснивши кілька простих змін у свій спосіб життя.

Щоб уникнути збільшення ваги, фахівці рекомендують проходити 2 000 кроків на день, робити силові тренування два-три рази на тиждень і дотримуватись норми споживання калорій щодня.

Ось кілька простих способів дотримання норми калорій:

  • втамовуйте спрагу звичайною водою або дієтичним безалкогольним напоєм замість підсолоджених напоїв;
  • не вживайте майонез, замініть його гірчицею;
  • для обсмажування замість масла, маргарину або олії використовуйте антипригарний спрей для приготування їжі;
  • вживайте нежирний йогурт замість сметани;
  • пийте фреші без додавання цукру;
  • контролюйте порції;
  • обмежте м'ясні порції;

Якщо ви хочете схуднути, почніть зі спалювання 500 калорій на день за допомогою дієт і фізичних вправ. Це допоможе втратити близько 1 кілограму за тиждень.