ФІЛЬТР

Затримка сечі 

Затримка сечі – це стан, при якому сечовий міхур не спорожняється повністю, навіть якщо він наповнений і здається, що потрібно сходити в туалет. Існує дві форми затримки сечі – гостра і хронічна. Затримка сечі впливає як на чоловіків, так і на жінок, але частіше виникає у чоловіків, особливо в міру дорослішання.

Гостра форма

Гостра форма затримки сечі відбувається раптово. З'являється відчуття тиску в сечовому міхурі і бажання негайно сходити в туалет, але біль настільки сильний, що важко навіть йти. Негайно потрібно звернутися за медичною допомогою, щоб звільнити накопичення сечі.

Хронічна форма

Хронічна затримка сечі з'являється протягом тривалого періоду часу. Можна навіть не знати, що наявний такий стан, оскільки спочатку симптоми відсутні. Іноді хронічна затримка сечі дає про себе знати поганою роботою сечового міхура. Це може підвищити тиск у сечовивідних шляхах і вплинути на нирки, що може призвести до високого артеріального тиску, набряку ніг та подальшого ураження нирок.

Хронічна затримка сечі може призвести до ускладнень. Важливо негайно звернутися до лікаря, якщо у вас є один або кілька з таких симптомів:

  • відчуття, що доводиться часто ходити в туалет, вісім і більше разів на день.
  • важко почати сечовипускання;
  • потік сечі слабкий або відразу після того як почався – зупиняється;
  • відчуття, що потрібно знову помочитися після закінчення сечовипускання;
  • потрібно кілька разів вставати вночі, щоб сходити в туалет;
  • сеча витікає з сечового міхура протягом дня;
  • нетримання сечі або сильне відчуття, що доведеться негайно сходити в туалет, а потім неможливість зупинити сечовипускання;
  • не можете сказати, коли ваш сечовий міхур наповнений;
  • легкий дискомфорт або відчуття наповненості в тазу / нижній частині живота.

Причини

Причини, характерні для чоловіків:

У більшості чоловіків затримка сечі викликається проблемами передміхурової залози. Оскільки простата знаходиться навколо сечовипускального каналу, будь-яке зростання простати може звузити уретру і зменшити приплив сечі. Більшість чоловіків мають неракове збільшення простати у старшому віці.

Обструкція

Існує ряд можливих причин непрохідності у чоловіків:

  • доброякісна гіпертрофія передміхурової залози або доброякісне збільшення передміхурової залози;
  • рак простати;
  • смуги звуження статевого члена, які занадто тугі або використовуються занадто часто;

Інфекція та запалення

Інфекція в будь-якій частині нижніх сечових шляхів може спричинити затримку сечі. Простатит або інфекція передміхурової залози може перешкоджати уретрі. Баланіт - це запалення або набряк крайньої плоті також може викликати непрохідність.

Травма

Коли пеніс травмований або наявний поріз, може набрякати і спричинити непрохідність уретри.

Причини, характерні для жінок:

Затримка сечі у жінок зустрічається рідше, але є кілька типових причин.

Обструкція

Рак матки може перерости у відділення сечового міхура або уретру і викликати перешкоду. Крім того, цистоцеле або ректоцеле можуть створити закупорку. Цистоцеле - це коли сечовий міхур прослизає і випинається у піхву. Ректоцеле – коли пряма кишка виштовхується і випинається у піхву.

Також, коли матка рухається вниз зі свого нормального положення, більш відоме як пролапс, також може створити перешкоду для виходу сечі зі сечового міхура.

Інфекція

Вульвовагініт або інфекція зовнішньої частини піхви може спричинити затримку сечі у жінок. Інфекції сечового міхура, як цистит, також можуть призвести до затримки сечі.

Вагітність

Затримка сечі під час вагітності, як правило, є наслідком ураженої ретровертованої матки, яка викликає непрохідність внутрішнього проходу уретри, найчастіше на терміні 16 тижнів.

Діагностика

Лікар часто може діагностувати затримку сечі, лише отримавши детальний анамнез ваших симптомів та провівши фізичний огляд. Коли лікареві потрібна додаткова інформація, він може скористатися одним із наведених нижче тестів або процедур:

  • проби сечі або крові;
  • цистоскопія;
  • УЗД та КТ;
  • уродинамічні тести;
  • електроміограма.

Фізичний огляд – цей огляд нижньої частини живота визначить, чи наявний розширений сечовий міхур, легким постукуванням по нижньому животу.

Остаточне вимірювання залишків – тест УЗД вимірює кількість сечі, що залишилася в сечовому міхурі після сечовипускання. Лікар може також використовувати катетер для вимірювання залишків після порожнечі (як правило, під місцевою анестезією).

Цистоскопія – використовуючи інструмент, який називається цистоскопом, лікар огляне середину уретри та сечового міхура на наявність будь-яких відхилень.

Комп'ютерна томографія (КТ) – комбінація рентгенівських променів та комп’ютерних технологій створює зображення, які можуть показувати: камені сечовивідних шляхів, інфекції сечовивідних шляхів, пухлини, травми, рубці та кісти.

Урофлоуметрія – для вимірювання швидкості та обсягу сечі.

Дослідження витрати тиску – для вимірювання тиску в сечовому міхурі, необхідного для сечовипускання, і швидкості потоку заданого тиску.

Відео уродинаміка – для створення зображень у реальному часі (за допомогою рентгенографії або ультразвуку) сечового міхура та сечівника під час заповнення або спорожнення сечового міхура.

Електроміографія – використання спеціальних датчиків для вимірювання електричної активності м’язів та нервів у та навколо сечового міхура та сфінктерів.

Під час яких хвороб проявляється

Обструктивні

Чоловіки: доброякісна гіперплазія передміхурової залози, меатальний стеноз, парафімоз, перетягуючі смуги пеніса, фімоз, рак простати;

Жінки: пролапс органу (цистоцеле, ректоцеле, пролапс матки), тазова маса (гінекологічне злоякісне утворення, фіброма матки, кіста яєчника), ретровертована уражена гравітаційна матка;

Спільні: аневризмальна дилатація, новоутворення у сечовому міхурі, ураження калових мас, шлунково-кишкові або заочеревинні злоякісні захворювання, стриктури уретри, сторонні тіла, камені, набряки.

Інфекційно-запальні

Чоловіки: баланіт, абсцес простати, простатит;

Жінки: гострий вульвовагініт, вагінальний плоский лишай, склероз вагінального лишаю, вагінальний пемфігус;

Спільні: білярзіаз, цистит, ехінококоз, Синдром Гійєна-Барре, вірус простого герпесу, Хвороба Лайма, периуретральний абсцес, перетинає мієліт, туберкульозний цистит, уретрит, вірус варицели-зостер.

Інші захворювання

Чоловіки: травма, перелом або розрив статевого члена;

Жінки: післяпологове ускладнення, дисфункція сфінктера уретри (синдром Фоулера);

Спільні: порушення роботи задньої уретри та шийки сечового міхура при травмах таза, післяопераційне ускладнення.

До якого лікаря звернутись

Якщо у вас виникла проблема із сечовипусканням зверніться до уролога, який зможе встановити правильний діагноз.

Профілактика та лікування

Для чоловіків:

Якщо у вас збільшена простата, не забудьте приймати препарати простати за призначенням лікаря та уникайте препаратів, пов’язаних із затримкою сечі, таких як ліки від нежитю та алергії, які містять знезаражуючі засоби.

Для жінки:

Якщо у вас легка цистоцеле або ректоцеле, можливо, ви зможете запобігти затримку сечі, виконуючи вправи для зміцнення м’язів таза.