ФІЛЬТР

Закреп

Хронічний запор можна схарактеризувати нечастими дефекаціями або важким проходженням калу, яке зберігається кілька тижнів або навіть довше. 

У кожної людини визначення "нормальних" дефекацій може відрізнятися. Деякі люди ходять три рази на день, а інші ходять три рази на тиждень. Закрепом вважається той стан, коли виникають такі симптоми:

  • менш як три дефекації на тиждень;
  • проходить важкий сухий кал;
  • напруження або біль під час дефекації;
  • відчуття наповненості навіть після дефекації;
  • спостерігається блокада прямої кишки.

Більшому ризику піддаються люди віком від 65 років і старше: дорослі мають тенденцію бути менш фізично активними або мають основні захворювання, що спричиняють закреп; прикуті до ліжка: ті, хто має певні захворювання, такі як травми спинного мозку, часто мають труднощі з дефекацією; жінки або діти: у жінок частіші випадки запорів, ніж у чоловіків, а діти страждають частіше, ніж дорослі; вагітні: гормональні зміни та тиск на кишківник можуть призвести до запорів.

Ускладнення хронічного запору:

  • Набряклі вени у задньому проході (геморой). Напруження руху кишківника може спричинити набряк у венах у задньому проході та навколо нього;
  • Розірвана шкіра у задньому проході (анальна тріщина). Великий або твердий стілець може викликати крихітні тріщини в задньому проході;
  • Кал, який не можна випорожнити (фекалії). Хронічний запор може спричинити скупчення калу, який застрягає у кишківнику;
  • Кишківник, який виступає зі заднього проходу (випадання прямої кишки). Напруження руху кишечника може призвести до розтягування і випинання з заднього проходу невеликої кількості прямої кишки.

Причини

Основна робота товстої кишки – поглинати воду з залишків їжі, яка проходить через травну систему. Потім утворюється кал. Далі м'язи товстої кишки виводять відходи через пряму кишку. Якщо він залишається в товстій кишці занадто довго, він може стати важким для проходження, тобто виникне закреп.

До поширених причин запорів відносяться:

  • харчування з низьким вмістом клітковини (особливо харчування з високим вмістом м'яса, молока чи сиру);
  • зневоднення;
  • відсутність фізичних вправ;
  • затримка імпульсу для руху кишківника;
  • подорожі або інші зміни в щоденному житті;
  • певні ліки, такі як антациди з високим вмістом кальцію та знеболюючі препарати;
  • вагітність

Основні медичні проблеми:

  • деякі захворювання, такі як інсульт, хвороба Паркінсона та діабет;
  • проблеми з товстою кишкою або прямою кишкою, включаючи непрохідність кишківника, синдром роздратованого кишківника або дивертикульоз;
  • надмірне використання або неправильне використання проносних засобів (ліки для послаблення дефекації);
  • гормональні проблеми, включаючи неактивну щитоподібну залозу;

Діагностика

Лікар ймовірно поставить питання щодо симптомів, історії хвороби та будь-яких вживаних попередньо ліків або основних захворювань. Фізичне обстеження може включати ректальний огляд та аналізи крові для перевірки показників крові, електролітів та функції щитоподібної залози.

У важких випадках можуть знадобитися додаткові тести, щоб виявити причину закрепу:

Дослідження того, як їжа рухається по товстій кишці, називається маркерним дослідженням або колоректальним транзитним дослідженням. Для цього тесту проковтується таблетка, яка містить крихітні маркери, які з’являться на рентгенограмі. Протягом кількох днів будуть зроблені численні рентгенограми живота, щоб лікар міг уявити, як їжа рухається по кишці та як добре працюють кишкові м’язи.

Дослідження функції м’язів анального сфінктера, що називається аноректальною манометрією. Для цього тесту  лікар вставить у задній прохід тонку трубку з кінчиком повітряної кулі. Коли трубка знаходиться всередині, лікар надує повітряну кулю і повільно витягне її. Цей тест дозволяє виміряти м’язову силу анального сфінктера і побачити, чи правильно м'язи скорочуються.

Обстеження товстої кишки за допомогою рентгенографії барієвої клізми. Для цього тесту потрібно пити спеціальну рідину за ніч до випробування для очищення кишечника. Фактичний тест передбачає введення барвника барій у пряму кишку за допомогою змащеної пробірки. Барій виділяє область прямої кишки та товстої кишки, що дозволяє лікарю краще їх бачити на рентгенограмі.

Огляд товстої кишки за допомогою колоноскопії. У цьому тесті оглядається товста кишка, використовуючи трубку, обладнану камерою та джерелом світла (колоноскоп). Щоб підготуватися до цього тесту, доведеться перебувати на дієті, під час якої вживаються тільки рідини, протягом одного-трьох днів, і, можливо, приймати проносне чи клізму за ніч до випробування, щоб очистити кишківник.

Під час яких хвороб проявляється

Гіпотиреоз

Щитоподібна залоза виробляє гормон, який контролює, як клітини використовують енергію (метаболізують). Гіпотиреоз виникає, коли організм виробляє його недостатньо.

Геморой

Геморой – набряклі вени, розташовані навколо заднього проходу або в нижній прямій кишці.

ПМС (передменструальний синдром)

Передменструальний синдром – стан, який впливає на емоції жінки, фізичне здоров'я та поведінку протягом певних днів менструального циклу.

Діабетична невропатія

Діабетична невропатія – серйозне, але поширене ускладнення діабету 1 і 2 типу, яке зазвичай розвивається поступово, протягом багатьох років.

Анальна тріщина

Анальна тріщина – це невелика  тріщина на слизовій ділянці заднього проходу. 

Хвороба Крона

Крон – хронічне захворювання кишечника, яке викликає запалення вашого травного тракту.

Кишкова непрохідність

Якщо тонкий або товстий кишечник блокується, рідина і перетравлена ​​їжа не можуть пройти. Це може спричинити здуття живота, спазми в животі та відрижку.

Депресія

Депресія – це розлад настрою, який може вплинути на повсякденне життя. Це можна описати як почуття смутку, втрати чи гніву. 

Колоректальний рак

Колоректальний рак, також відомий як рак товстої кишки – це рак, який починається в прямій кишці або товстій кишці, розташованій в нижній частині травної системи. 

Колонічні (колоректальні) поліпи

Колонові поліпи – це нарости, які з’являються на поверхні товстої кишки.

Нервова анорексія

Нервова анорексія – порушення харчування, яке може призвести до серйозної втрати ваги.

Хвороба Целіакі або непереносимість глютену

Целіакія – це порушення травлення, спричинене порушеннями імунної реакції на глютен.

Дивертикуліт

Дивертикуліт виникає, коли мішечки в стінці товстої кишки заражаються або запалюються.

Гіпокаліємія

Низький рівень калію в крові може спричинити слабкість, втому та порушення серцевих ритмів.

Хвороба Гіршпрунга

Хвороба Гіршпрунга – це закупорка, яка виникає в товстій кишці.

Кістозний фіброз

Муковісцидоз завдає сильного ураження дихальної та травної систем. 

Гіперкальціємія

Гіперкальціємія – це стан, при якому в крові у вас занадто багато кальцію.

Апендицит

Апендицит – це запалення апендикса. Він може бути гострим або хронічним.

Рак яєчників

Рак яєчників найчастіше зустрічається у жінок похилого віку. Середній вік діагнозу раку яєчників - 63. 

Це тільки декілька захворювань, під час яких може виникнути закреп.

До якого лікаря звернутись

Насамперед, проблему закрепу потрібно обговорити із сімейним лікарем, який на основі симптомів та методів діагностики може визначити причину появи закрепу та направити вас до спеціаліста.

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:

  • були запори більше трьох тижнів;
  • наявна кров у калі; 
  • болить живіт;
  • відчуваєте біль під час дефекації;
  • відбулося раптове схуднення.

Профілактика

Зміна харчування та підвищення рівня фізичної активності – найпростіші та найшвидші способи лікування та запобігання запору.

Спробуйте також такі методи профілактики:

  • Щодня пийте від 1,5 до 2 л несолодкої безкофеїнової рідини, як вода, для зволоження організму;
  • Обмежте споживання алкоголю та кофеїнових напоїв, які викликають зневоднення;
  • Додайте у свій раціон продукти, багаті клітковиною, такі як сирі фрукти та овочі, цільнозернові зерна, боби, чорнослив або висівки. Щоденне споживання клітковини має становити від 20 до 35 грам.
  • Зменште вживання продуктів з низьким вмістом клітковини, такі як м'ясо, молоко, сир та напівфабрикати.
  • Приділіть приблизно 150 хвилин помірних фізичних вправ щотижня, з метою 30 хвилин на день, принаймні п’ять разів на тиждень (спробуйте ходьбу, плавання чи їзду на велосипеді).
  • Якщо ви відчуваєте позив до дефекації – не зволікайте. Чим довше чекаєте, тим важчим може стати кал.
  • При необхідності додайте в свій раціон харчові добавки. 
  • Використовуйте проносні засоби помірно. Лікар може на короткий час призначити проносні або клізми, які допоможуть пом’якшити стул. Ніколи не вживайте проносні засоби більше двох тижнів, адже організм може стати залежним від них для правильної роботи товстої кишки.
  • Подумайте про додавання у свій раціон пробіотиків, як ті, які містяться в йогурті та кефірі з живими активними культурами.