ФІЛЬТР

Втома ніг

Втома ніг (синдром втомлених ніг) – неприємний симптом, що перешкоджає нормальному функціонуванню, адже саме ноги часто відповідають за активність людини та пересування. Статистика показує, що подібний стан зафіксовано у 75% жінок  та 25% чоловіків у віці 35 років.

Перманентне відчуття важкості, опухлості, судоми та набряки є свідченням, що ноги варто оглянути у лікаря, якщо стан набув хронічної форми. Річ в тім, що втома ніг може бути першою ознакою варикозного розширення вен. До того ж схожі симптоми проявляються при гормональних збоях.

Щоб уникнути загострення синдрому — варто відвідати фахівця, провести обстеження та дотримуватися вказівок щодо усунення симптомів.

Причини

Причин для перевтомлення ніг безліч: від фізичного перенавантаження до патологічних та генетичних відхилень.

Серед основних причин втомлених ніг виділяють наступне. 

Тісне та незручне взуття, яке може пошкодити циркуляцію крові, спричинити її застій. Найчастіше це приводить до набряків, тріщин, пітливості й пошкоджень пальців ніг.

Взуття на підборах теж є причиною надмірного навантаження на ноги До того ж, воно провокує виникнення кровоносної сітки на ногах, варикоз і тромбофлебіт, мікротріщини.

Постійне надмірне навантаження на нижні кінцівки, стає причиною перенапруження м'язів, що приводить до больових відчуттів в ногах та виснаження організму. Якщо робота передбачає постійну ходьбу — рекомендується підтримувати достатній водний баланс.

Натомість, люди з сидячим способом життя часто відчувають застій крові та лімфи, що спричиняє больові відчуття й втому ніг. До речі, популярна поза закинутої ноги на ногу є ще одним фактором втоми ніг.

Куріння, часте вживання кофеїну, високий рівень холестерину. Часто на втому скаржаться люди, які ведуть нездоровий спосіб життя. Щоб нормалізувати самопочуття — рекомендовано позбутися від шкідливих звичок та вирівняти раціон.

Якщо виключити рутинні причини, які можна усунути зі зміною взуття чи зменшенням навантаження на ноги, слід поговорити про серйозніші причини, за якими часто приховуються певні захворювання ніг.

Порушення функцій судин. Часто є спадковим фактором.

Розширення вен часто може бути ознакою патології нирок чи свідченням захворювань органів малого тазу.

Судинна недостатність. При цьому стані понижується тонус м’язів стінок судин, що стає причиною розвитку артеріальної гіпотензії, змінення обсягів венозної крові, зниження кровотоку. Всі ці фактори викликають відчуття втоми в ногах.

Аутоімунні захворювання. Імунна система атакує клітини та тканини зони ніг, внаслідок чого пацієнти відчувають біль та виснаження кінцівок.

Менопауза та інші гормональні зміни. При перебудові гормонального фону, пацієнти часто відчувають прояв синдрому втомлених ніг.

Діагностика

Втомлюваність ніг – симптом, який свідчить про велику кількість хвороб, тому він потребує встановлення першопричини виникнення.

  • Обстеження, лабораторна діагностика — визначає загальний стан організму.
  • Загальний аналіз крові
  • Біохімічний аналіз — проводиться при захворюваннях судин.
  • Карта патологічного рефлюксу — складається у разі виявлення варикозу.
  • МРТ — дає змогу встановити ступінь звуження та розширення судин, локалізувати та виміряти тромби.
  • Рентген — виявляє зміни пов'язані з патологіями рухової системи пацієнта.

Під час яких хвороб проявляється

Варикоз. На перших етапах розвитку захворювання виникають загальні та абсолютно неспецифічні симптоми, в їх числі й втома в ногах.

Тромбофлебіт. Запалення стінки вен супроводжується втомлюваністю та болем нижніх кінцівок.

Локалізований остеохондроз та остеопороз – втома в ногах, що може виникати внаслідок перенавантаження м'язів та старіння пацієнтів. Нерідко за цим симптомом стоять саме ураження міжхребцевих дисків (остеохондроз) та захворювання скелету (остеопороз).

Цукровий діабет. При захворюванні ураженню піддаються нервові волокна, спостерігаються непомітні травми стоп, з'являється ризик виникнення "стопи діабетика". Виникає оніміння ніг, поколювання, підвищується рівень їх втомлюваності.

Хвороба Пертеса. На першому етапі хвороби, голівка стегнової кістки починає змінювати форму, внаслідок чого можуть виникнути дискомфортні відчуття та втома ніг.

До якого лікаря звернутися

Втомлюваність ніг — симптом при якому варто звертатися до терапевта. Після його консультації та індивідуального направлення пацієнти можуть пройти лікування у судинного хірурга, ендокринолога, невролога чи дерматолога.

Профілактика

При втомі ніг рекомендують:

  • Замінити види спорту, що передбачають тривале стояння на ногах на велоспорт чи плавання.
  • Регулярно "розганяти кров". В цьому допомагають вправи на переступання з ноги на ногу та підіймання на пальцях ніг.
  • Для покращення відтоку крові, можна задирати ноги на стіл або на іншу підвищену поверхню. Тримати їх в такому положені варто 5-7 хвилин.
  • Регулярний контрастний душ, який зміцнює судинні м'язи.
  • Переглянути свій раціон. Виключити шкідливу їжу, додати в харчування цитрусові, які зміцнюють вени.
  • Відмовитися від незручного взуття та підборів.
  • Уникати перегрівів у гарячих ваннах та при перебуванні на сонці, щоб зменшити навантаження на судини ніг.