ФІЛЬТР

Синці

Синці – це незначні пошкодження, які пов'язані з травмуванням підшкірних капілярів. На місці пошкодження може виникати набряк, воно набуває характерного багряно-синього кольору, а при натисканні виникають больові відчуття. У медицині не вживається назва "синець", тільки – "гематома". Синцем в непрофесійній мові називають незначну гематому (її підшкірний вид), яка гоїться порівняно швидко.

Якщо синяк з'являється на тілі без впливу ззовні, тоді він служить ознакою внутрішніх порушень в організмі.

Причини

Переважно синці виникають внаслідок травмування м'яких тканин. Існує чотири ступеня тяжкості забиття:

  1. При легкому ступені забиття синець може виникнути далеко не відразу, а лише через добу.
  2. При більш серйозному ударі синець виникає через 4-5 годин після травмування.
  3. При важких ударах відбувається порушення функції травмованого органу або м'язів і розвивається великий синець.
  4. Закриті або відкриті переломи. При порушенні цілісності кістки, зазвичай, відбувається травмування прилеглих м'яких тканин.

У більш рідкісних випадках синці можуть виникати без видимих ​​причин, ніби самі по собі, тоді вони виступають симптомом того, що капіляри сильно стоншені. Що може вплинути на появу синців?

Прийом медикаментів. Синці як слабко виражені, так і сильні, можуть проявитися на шкірі в результаті прийому антидепресантів, анальгетиків, а також протизапальних, залізовмісних і протиастматичних препаратів. Якщо був помічений такий взаємозв'язок, то потрібно якомога швидше перервати прийом ліків, щоб запобігти ризику внутрішніх кровотеч, і звернутися до лікаря.

Захворювання крові. Причиною появи синців можуть стати такі проблеми з кровообігом, як: варикоз, хвороба Віллебранда, тромбоцитопенія, лейкемія. При цьому спостерігаються такі тривожні симптоми: біль і набряк ніг, носові кровотечі, кровоточивість ясен, дрібні капілярні точки на тілі.

Брак поживних речовин. Раптовими синцями організм може демонструвати, що йому не вистачає важливих елементів. Так, В12 бере участь в кровотворенні; вітамін К відповідальний за згортання; вітамін С відіграє важливу роль в утворенні нових тканин, без нього судини стають ламкими; вітамін Р допомагає вироблятися колагену і тримати стінки судин еластичними. Також важливий баланс заліза в організмі, адже як його надлишок, так і нестача негативно впливає на капіляри.

Силові тренування. Підняття тягарів може бути вторинною причиною появи синців. Тобто, капіляри вже ослабли, а фізичні навантаження тільки "завершили картину". Однак варто розуміти, що занадто сильні навантаження можуть спровокувати розрив і здорових капілярів. Такі синці можуть з'явитися навіть у дітей, наприклад, через важкі шкільні рюкзаки. Вважається, що синці, що утворилися, через перенапруження м'язів не є небезпечними, але це свідчення того, що навантаження на організм перевищене.

Гормональні збої. Це одна з досить частих причин появи синців. Зазвичай, вони виникають, коли в організмі спостерігається брак естрогену. Подібна ситуація цілком можлива при менопаузі, вагітності або прийомі гормональних препаратів. Нестача естрогену істотно послаблює судини, в результаті стінки капілярів можна пошкодити майже без зусиль.

Вікові зміни. Йдеться про природнє зношення капілярів. Судинна система в цілому послаблюється з віком, оскільки знижується еластичність тканин. Однак подібні "вікові" синці з'являються в основному на ногах.

Цукровий діабет. Дане захворювання негативно впливає на процеси кровообігу, так що синці з'являються дуже легко. Вони можуть бути одним із симптомів діабету, який тільки починається. Додаткова симптоматика: нетипова спрага, погане загоєння ран, швидка втома, періодична розпливчастість зору, білі цятки вітіліго на шкірі.

Діагностика

Діагностику появи на тілі синців проводять на підставі зібраного анамнезу і клінічних симптомів. При необхідності здійснюється МРТ, ехоенцефалографія. Здаються загальні аналізи крові та сечі, кров на цукор і гормони. Можливо, знадобиться здати аналізи на вміст певних вітамінів і мікроелементів.

Під час яких хвороб проявляється?

Поява синців на тілі може бути симптомом травм, авітамінозу. Також це ознака можливої ​​наявності в організмі захворювань крові – гемофілії, лейкемії. Аналогічним чином себе може проявляти варикозне розширення вен (на першій стадії синці з'являються тільки на ногах).

Крім того, причиною появи синців на тілі може бути аутоімунне захворювання, а саме – геморагічний васкуліт, він зачіпає оболонки важливих органів (серце, легені, головний мозок, печінка, нирки). Вплинути на появу синців можуть і інші аутоімунні хвороби, наприклад, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит.

Також синці на тілі можуть з'явитися при гіпертонії, ревматизмі, хронічному тонзиліті, ниркових хворобах і після недавно перенесених інфекцій. Особливо сильно впливають на капіляри такі інфекційні захворювання, як скарлатина, сифіліс або туберкульоз. До речі, хвороби, пов'язані з порушенням згортання крові, теж можуть проявити себе появою синців.

До якого лікаря звернутися?

У разі появи синців на тілі без видимої причини, якомога швидше зверніться за консультацією до терапевта.

Профілактика

Профілактика виникнення синців в першу чергу заснована на попередженні травм. Також важливо скоригувати раціон, щоб отримувати потрібну кількість вітамінів і мікроелементів. Рекомендується не перенапружуватися на тренуваннях, припинити прийом ліків і біодобавок, що розріджують кров. За призначенням лікаря варто використовувати креми та мазі, які зміцнюють стінки судин.