ФІЛЬТР

Сухість очей

Сухість очей – звичайне захворювання, яке виникає, коли сльози не здатні забезпечити належне змащування та зволоження очей. Це викликає дискомфорт у повсякденному житті, адже разом із сухістю виникають такі симптоми: печіння, свербіж, біль та почервоніння.  Можна відчути сухість очей в певних ситуаціях, наприклад, в літаку, в приміщенні з кондиціонером, під час їзди на велосипеді або після перегляду екрана комп'ютера протягом декількох годин. Одразу потрібно звернутися до лікаря, якщо сухість очей виникає раптово і супроводжується зниженням здатності бачити.

У людей із сухими очима можуть виникнути такі ускладнення:

  • Очні інфекції. Сльози захищають поверхню очей від інфекції. Без належного зволоження, може підвищитися ризик зараження очей.
  • Пошкодження поверхні очей. Якщо не лікувати, сильну сухість очей може призвести до запалення очей, стирання поверхні рогівки, виразки рогівки та проблем із зором.
  • Зниження якості життя. Сухі очі можуть ускладнити виконання повсякденних занять, наприклад, читання.

Причини

Сльози мають три шари. Існує жирний зовнішній шар, водний середній та внутрішній шар слизу. Якщо залози, які виділяють різні елементи сліз, запалені або не виробляють достатню кількість води чи слизу, це може призвести до синдрому сухого ока. Коли в сльозах не вистачає зволоження, вони швидко випаровуються, і очі не можуть підтримувати стабільний запас вологи.

Причини синдрому сухого ока включають: гормональна терапія, вплив вітру або сухого повітря, наприклад постійне перебування нагрівача протягом зими, алергія, операція очей, деякі ліки: антигістамінні засоби, назальні протизаплідні засоби, протизаплідні таблетки та антидепресанти, старіння, тривалий знос контактних лінз, перебування тривалий час за комп’ютером, недостатня кількість моргань. 

Ось кілька інших причин сухості очей:

  • Деякі захворювання, такі як ревматоїдний артрит, синдром Шегрена, захворювання щитоподібної залози та вовчак;
  • Блефарит (коли повіки набрякають або червоніють);
  • Ентропіон (коли повіки повертаються), ектропіон (повіки вивертаються назовні);
  • Тривала робота за екраном комп’ютера, читання та інші дії, які зменшують моргання;
  • Використання контактних лінз тривалий час
  • Рефракційна операція на очах, лазерна хірургія очей;

Діагностика

Для діаностики причини, що викликає сухість очей використовуються тести, які вивчають кількість сліз в очах, наприклад, щілинна лампа або біомікроскоп.  Для цього тесту лікар використовує барвник, такий як флуоресцеїн, щоб зробити слізну плівку на очах більш помітною.

Також може бути використаний тест Ширмера для вимірювання того, наскільки швидко формується слиз на очах, використовуючи паперовий гніт, розміщений на краю повіки.

Під час яких хвороб проявляється

Синдром сухого ока частіше зустрічається у людей віком від 50 років. Вагітні жінки, якіпроходять гормональну терапію або переживають менопаузу, більше піддаються ризику. Такі захворювання можуть збільшити ризик сухості очей:

  • хронічна алергія;
  • захворювання щитовидної залози або інші стани, які висувають очі вперед;
  • вовчак, ревматоїдний артрит та інші порушення імунної системи;
  • опромінення кератитом, який виникає від сну з частково відкритими очима;
  • дефіцит вітаміну А.

До якого лікаря звернутись

Якщо з'явилася сухість очей потрібно відвідати офтальмолога, щоб провести комплексне обстеження організму та встановити причину появи сухості очей.

Профілактика

Синдром сухого ока зазвичай не впливає постійно на зір. Тільки у рідкісних випадках можуть виникати очні інфекції та виразки, які потребують лікування окремо.

Можна використовувати такі методи профілактики сухості очей:

Частіше моргайте

Дослідження показали, що люди, як правило, блимають набагато рідше, ніж зазвичай, під час роботи за комп'ютером, смартфоном чи іншим цифровим дисплеєм. Знижена частота моргання може викликати або погіршити симптоми сухого ока. Крім того, потрібно виконувати повні моргання, обережно стискаючи повіки разом, щоб повністю розповсюдити свіжий шар сліз над очима.

Сонцезахисні окуляри та окуляри для сухих очей

Окуляри із бічними щитами можуть захистити очі від вітру та сміття, що може потрапити в очі. 

Робіть часті перерви під час використання комп’ютера

Хорошим правилом є повертати погляд в сторону від екрана принаймні кожні 20 хвилин і дивитися на те, що знаходиться не менше 30 сантиметрів від очей хоча б 20 секунд. 

Ретельно знімайте макіяж очей

Макіяж очей може закупорити отвори мейбомієвих залоз біля основи вій, що призведе до дисфункції мейбомієвої залози та випаровування сухого ока. 

Очищення повік

Під час миття обличчя перед сном обережно мийте повіки, щоб видалити бактерії, які можуть спричинити блефарит і проблеми з мейбоміановими залозами, які призводять до симптомів сухості очей. Нанесіть теплу вологу мочалку на закриті повіки принаймні на 20 секунд. 

Носіть якісні сонцезахисні окуляри

Перебуваючи на вулиці в денний час доби, завжди носіть сонцезахисні окуляри, які блокують 100% сонячних променів. Для кращого захисту вибирайте сонцезахисні окуляри, які також мають каркас у формі обгортки, щоб захистити очі від вітру, пилу та інших подразників, які можуть викликати або погіршити симптоми сухого ока.

Уникайте проникнення прямих потоків повітря в очі

Не спрямовуйте на очі фен для волосся, автомобільні обігрівачі, кондиціонери або вентилятори.

Зволожуйте повітря

Взимку зволожувач повітря може зволожувати повітря в приміщенні.

Розмістіть екран свого комп'ютера нижче рівня очей

Розмістіть екран свого комп'ютера нижче рівня очей, щоб не відкривати очі широко. Це може допомогти сповільнити випаровування сліз між кліпанням.

Відмовтеся від куріння і уникайте тютюнового диму

Дим може погіршити симптоми сухості очей.

Використовуйте краплі від сухості очей

Якщо у вас хронічна сухість очей, використовуйте очні краплі навіть тоді, коли нема потреби.