ФІЛЬТР

Суха шкіра

Дуже часто через холодну погоду, миття рук, прибирання, прання і використання дешевої косметики шкіра на обличчі, руках і ногах стає дуже сухою. Подібне порушення епідермального бар'єру відбувається після сильних морозів, різких перепадів температури, застосування різних чистячих і мийних засобів, ароматизаторів та іншої хімії.

У медицині подібне явище називають ксерозом (від грец. хērós – сухий). Він обумовлений зменшенням секреції шкірного сала і зустрічається при гіповітамінозі А, зневодненні організму, деяких дерматозах і пелагрі – захворюванні, яке є наслідком тривалого неповноцінного харчування, через що організму не вистачає вітаміну PP (нікотинова кислота) і білків з амінокислотою триптофан.

Якщо їсти продукти, які допомагають запустити обмін речовин, то піт і шкірне сало поглинають вологу, внаслідок чого захищають шкіру від висихання. Якщо дане зволоження занадто низьке, то шкіра висихає. В результаті суха шкіра втрачає свою здатність функціонувати належним чином, свою еластичність, з'являється в'ялість, зморшки, складки, дискомфорт, стянутість після вмивання, рецептори стають менш чутливими, збільшується кількість пошкоджень сонячними променями, з'являється ще більша загроза зараження і передчасного старіння. Такий зовнішній покрив може викликати свербіж, тріщини, складки, лущення, почервоніння, пігментні плями, поколювання, відчуття стягнутості, підвищену чутливість, хворобливе розтріскування і навіть кров.

Щоб уникнути сухості необхідний щоденний догляд і зволоження, а в запущених випадках комплексне лікування медичними препаратами.

Причини

Сухість шкіри виникає через порушення її захисної функції і втрати ліпідів, через що її захист стає нерівномірним. Саме ліпіди відіграють одну з головних ролей у регулюванні водного балансу. Вони утворюють захисний бар'єр і мінімізують втрати води. Якщо в шкірі недостатньо ліпідів, то клітини епідермісу втрачають здатність утримувати вологу, яка випаровується, а шкіра стає сухою і вразливою до дратівливих речовин із зовнішнього середовища.

Існують внутрішні і зовнішні причини сухої шкіри тіла. Перші з них:

  • генетична, яка може проявитися через псоріаз, гормональну перебудову, цукровий діабет, тривале застосування антибіотиків, ниркову недостатність, дерматити і гіпотиреоз;
  • народженні двійні або трійні;
  • гіповітаміноз;
  • неправильне харчування, дієти;
  • алкоголь і куріння;
  • вживання у великих кількостях продуктів, які виводять з організму рідини (кава, солоності, копченості);
  • стреси.

Зовнішніми причинами є явища, які впливають на ліпідний прошарок шкіри:

  • жаркий, сухий клімат, низька температура, сильний вітер;
  • низька вологість повітря;
  • сонячне світло;
  • електромагнітне випромінювання;
  • косметичні засоби з ароматизаторами і барвниками;
  • хлорована вода (в басейні), тривале прийняття душу, ванни і джакузі, особливо з дуже гарячою і дуже холодною водою;
  • мило, гелі, скраби, побутова хімія;
  • духи, лосьйони, антисептики і інші засоби, до складу яких входить безпощадний до шкіри спирт.

Діагностика

Якщо помітили у себе суху шкіру, необхідно здати аналіз крові на еозинофіли і імуноглобуліни, загальний аналіз сечі для визначення рівня IgE, аналіз калу (для визначення рівня антитіл до паразитарних алергенів), досліджувати мікрофлору кишківника, тому що може бути ймовірність дисбактеріозу, пройти мікроскопічне дослідження біопсію і алергологічне дослідження для визначення алергенів у навколишньому середовищі, одязі, їжі, препаратах та інших засобах.

Під час яких хвороб проявляється

Сухість шкіри (ксероз) з'являється при: атопічному і алергічному дерматитах, екземі, псоріазі, нейродерміті, нирковій та печінковій недостатності, гіповітамінозі, захворюванні крові, онкологічних захворюваннях, гіпотиреозі і т.д.

До якого лікаря звернутися

Якщо при інтенсивному зволоженні різними засобами і правильному харчуванні шкіра продовжує тріскатися від сухості, слід звернутися до дерматолога – фахівця в розділі медицини про будову і функціонування шкіри, волосся, нігтів і слизових оболонок. Він призначить аналізи, допоможе визначити причину сухої шкіри і допоможе вилікувати можливі захворювання.

Профілактика і лікування

Для профілактики варто почати нормальне харчування з вживанням достатньої кількості води, відмовитися від дієт, алкоголю, сигарет, шкідливої ​​їжі, соляріїв, стресів і нормалізувати сон. Також потрібно більш ніжно ставитися до шкіри – відмовитися від мила, жорстких мочалок, щіток, бритв, тривалих водних процедур, розтирання тіла рушником до сухості. Після контакту з водою можна зволожувати руки, тіло і обличчя. Прибирання краще робити в спеціальних рукавичках. У разі без змін необхідно пройти медогляд у дерматолога і здати деякі з аналізів.

Для корекції сухості шкіри можна використовувати засоби (емоліенти), що відновлюють, пом'якшують і зволожують.

Лікування краще проводити комплексно з медикаментозним лікуванням, правильним режимом харчування і сну, постійним питним запасом для водного балансу в організмі, відмовою від надмірного переохолодження або перегріву. Також потрібно місцеве лікування кремами, гелями та мазями.