ФІЛЬТР

Судоми

Судоми – це раптові та мимовільні скорочення одного або декількох м'язів. В залежності від типу причин, що викликали їх появу, вони поділяються на епізодичні та повторювані з певною частотою. Зазвичай судомами зводить ноги, при цьому найбільше страждають м'язи задньої частини гомілки, передньої та задньої поверхні стегна. Однак від появи судом не застраховані й м'язи рук, зап'ястя, черевної стінки або плечового пояса. Судоми бувають декількох видів: клонічні, тонічні та генералізовані.

Як правило, медики вважають цей стан нешкідливим, хоч і болючим. Особливо, якщо м'язовий спазм має разовий характер, триває недовго. Але є поєднання симптомів, які вимагають термінового візиту до лікаря.

Причини

Всі судоми обумовлені дефіцитом м'язового кровообігу. У спортсменів їх виникнення також може спостерігатися внаслідок дефіциту солей в організмі. Стан обумовлено посиленим потовиділенням в процесі інтенсивних фізичних навантажень.

Досить часто судоми виникають при виконанні однотипних повторюваних рухів. Наприклад, при русі комп'ютерною мишкою.

Судоми можуть розвиватися на фоні деяких захворювань нервової системи: правець, неврози та епілепсія. Крім того, подібний стан – не рідкість при інтоксикації, порушенні метаболізму, дисфункції залоз внутрішньої секреції та черепно-мозковій травмі. Судоми супроводжують цілий ряд інфекційних захворювань, в т. ч. холеру, менінгіт та ін.

Те, звідки береться м'язовий спазм, сучасній науці поки не до кінця зрозуміло. Часто буває, що причину так і не вдається встановити. Але деякі ситуації передують спазму:

  1. Зневоднення. Таке трапляється через тривалий прийом сечогінних препаратів, надмірне вживання деяких напоїв (кави, чорного чаю), порушення питного режиму, проблеми з нирками та шлунково-кишковим трактом.
  2. Захворювання серця, кровоносних судин. При наявності патологій серцево-судинної системи, варикозу, хронічної венозної недостатності, остеохондрозу часом виникають судоми ніг. Ці захворювання провокують застій рідини в судинах ніг, неповноцінне харчування тканин необхідними речовинами, киснем.
  3. Нестача вітамінів. Судоми в ногах можуть виникати внаслідок недостатньої кількості в організмі: вітамінів групи B, магнію, кальцію, калію і натрію. Найбільш часто дефіцит перерахованих речовин зустрічається у жінок під час вагітності.
  4. Порушення роботи щитоподібної залози, збої в гормональній системі. Надмірна кількість естрогену загрожує не тільки труднощами із зачаттям, але і судомами. Також подібна ситуація впливає на регулярність місячного циклу, сповільнення метаболізму, що загрожує ожирінням.
  5. Недостатній розігрів м'язів. Перед тренуванням важливо добре розігрівати та розтягувати м'язи, як мінімум 10 хвилин.
  6. Носіння незручного взуття. Тісне взуття або взуття на дуже високих підборах нерідко викликає судоми.
  7. Нікотинова та/або алкогольна залежність. М'язові тканини виснажуються, як і органи.
  8. Стрес. Будь-яке нервове напруження може спричинити судоми.
  9. Плоскостопість. На ноги здійснюється додатковий тиск внаслідок неправильної ходи, це призводить до постійних спазмів литкових, тазостегнових м'язів.
  10. Ожиріння. Підвищується навантаження на серцево-судинну систему, а також нижні кінцівки. Крім того, відбувається порушення обміну речовин, організм відчуває нестачу вітамінів, мінералів.
  11. Різкі перепади температур. Нерідко ноги зводять судоми, коли людина занурилася в холодну воду, голою ступнею наступила на лід або сніг.

Діти

Переважно виникнення судом відбувається в ранньому дитячому віці. Найчастіше схильність до них у дітей обумовлена: неповною мієлінізацією нервових волокон, незрілістю головного мозку, надмірною проникністю гематоенцефалічного бар'єру, нестабільністю метаболізму, підвищеною гідрофільністю мозкової тканини, слабкістю гальмівних механізмів, а також схильністю до генералізації збудження. Часом у малюків у віці до 1-го року судоми виникають у разі гіпотермії або інтоксикації, яка зумовлена ​​інфекціями.

Діагностика

Під час постановки діагнозу необхідний ретельний неврологічний огляд. Також знадобиться встановити обставини та перебіг нападу. Важливо відрізнити судоми від рухових розладів (м'язових спазмів, тремору, мимовільних рухів).

Пацієнтам може бути призначена спинномозкова пункція, а також електроенцефалографія, ехоенцефалографія, огляд очного дна, КТ та МРТ головного мозку. Необхідно зробити основні біохімічні дослідження крові, визначення концентрації протиепілептичних препаратів, скринінг-тести на токсичні речовини, посів крові та інші лабораторні дослідження, в залежності від клінічної ситуації.

Під час яких хвороб проявляється

Судоми можуть спостерігатися при наявності таких захворювань, як:

  • менінгіт;
  • епілепсія;
  • менінгоенцефаліт;
  • правець;
  • неврози;
  • холера;
  • бруцельоз;
  • діабет;
  • порушення в роботі нирок і щитоподібної залози.

До якого лікаря звернутися

У разі появи судом необхідно звернутися до лікаря-невролога.

Профілактика

Профілактика розвитку судом переважно ґрунтується на забезпеченні коректного м'язового навантаження, повноцінного харчування, виключення з раціону кофеїновмісних напоїв. Крім того, уникнути виникнення судом допоможе своєчасне виявлення та адекватне лікування захворювань, які здатні їх викликати.