ФІЛЬТР

Субфебрильна температура

Напевно, декому з нас в житті доводилось чути від лікарів таку незрозумілу фразу "у вас субфебріальна температура". Субфебріальна температура, або ж її ще називають субфебріальною лихорадкою, – це підвищення температури тіла в межах від 37 до 38 градусів, яке тримається впродовж тривалого проміжку часу та не проходить самостійно. Цей вид температури тіла особливий тим, що, переважно, у людини нічого не болить, немає ніяких інших симптомів хвороби, а підвищена температура тримається. То які можуть бути причини субфебріальної температури?

Причини

Переважно, причинами субфебріальної температури є:

Особливість організму. Існує поширена думка, що нормальна температура тіла для людини – це 36,6 градусів, проте, це не завжди так. Насправді ж, кожна людина особлива, а тому її нормальна температура може відрізнятись від цього показника. Середній показник складає 37 градусів. І це ще не все. Температура тіла не є сталою величиною, тому вона може коливатись протягом доби, але ці коливання не є значними ( в межах 1-2 градусів). Такі зміни називають добовими ритмами. Наприклад, температура тіла вранці та ввечері може відрізнятись на 1 градус. У жінок менструальний цикл також впливає на температурні зміни. Чоловіки, в середньому, мають нижчий температурний показник.

Неврологічний фактор. Якщо людина часто піддається стресові або ж у неї є розлади психічного характеру, то це може викликати субфебріальну температуру, яка виникає як реакція нервової системи на подразник.

Захворювання або їх наслідки. Також субфебріальна температура може бути ознакою хвороби, яка іноді протікає непомітно для людини. До того ж, в медицині існує таке поняття як «температурний хвіст» : він виникає після перенесення інфекційного захворювання, коли підвищена температура тримається ще протягом певного часу (від тижня до півроку).

Природні фактори. Коливання температури також може бути результатом якоїсь діяльності (наприклад, фізичні навантаження), вживання певної їжі (деякі продукти харчування знижують температуру, деякі підвищують) та ін..

Медикаменти. Субфебріальна температура може виникнути як реакція на медикаментозне лікування.

Діагностика

Якщо людина відчуває підвищення температури, яке має тривалий характер, необхідно звернутись до спеціаліста, який проведе низку тестів та направить на відповідні аналізи: загальний огляд у лікаря, загальний аналіз крові, аналіз сечі та калу, туберкулінові проби, відеоларингоскопія, електрокардіограма та ультразвукова діагностика, флюорографія та рентгенографія.

Під час яких хвороб проявляється

Бактеріальні, паразитарні та інфекційні захворювання: лямбліоз, застуда, тонзиліт, туберкульоз, токсоплазмоз, цитомегаловірус та ін..

Порушення роботи внутрішніх органів. Наприклад, дисфункція щитовидки.

Гіпертиреоз. Це такий стан щитовидної залози, при якому вона виробляє надлишок гормонів. Важливо те, що цей стан протікає безсимптомно, тому субфебріальна температура може бути єдиним сигналом про небезпеку.

Запальні захворювання. Запальні процеси в організмі також можуть супроводжуватись субфебріальною температурою.

Гормональні порушення. Різного роду коливання гормонів в організмі людини можуть викликати субфебріальну температуру.

Алергія. Температурні зміни можуть бути наслідком алергічних реакцій (наприклад, сінна лихоманка).

Онкозахворювання. Будь-які види новоутворень (наприклад, лімфома) можуть бути причиною змін температури.

До якого лікаря звернутись

Якщо людина виявила у себе субфебріальну температуру, яка не проходить, це може бути ознакою захворювання, тому  необхідно звернутись до сімейного лікаря, який з’ясує причину та направить до більш вузького спеціаліста за необхідності.

Профілактика

Оскільки субфебріальна температура може бути як і реакцією на навколишні зміни або ж просто особливістю організму, так і симптомом серйозного захворювання, то варто дотримуватись наступних порад:

Періодично вимірюйте температуру. Саме так. Відсутність будь-яких симптомів чи неприємних відчуттів не гарантує, що все гаразд. Окрім цього, вимірювання температури необхідне хоча б для того, аби визначити, яка температура вважається нормальною для конкретної людини та які температурні коливання є властивими її організму.

Уникайте стресів та перевтоми. Стрес надзвичайно шкідливий для нервової системи: він може послаблювати  імунітет та бути причиною різних захворювань. Влаштовуйте собі відпочинок та уникайте емоційного вигорання. Якщо людина схильна до стресів або ж у неї стресова робота, де вона перевтомлюється, тоді варто звернутись до психолога чи психіатра, який зможе порадити, яким чином знизити рівень стресу.

Не забувайте приходити на огляд до лікаря. Не варто чекати, коли з’явиться проблема: пройдіть медогляд. Це допоможе запобігти захворюванням та вчасно виявити їх.