ФІЛЬТР

Стискаючий головний біль

Стискаючий головний біль вважається однією з найбільш розповсюджених форм головного болю, ще його називають головним болем напруги. Пацієнти абсолютно по-різному описують даний симптом, вказуючи на його монотонний, двосторонній, стягуючий або тупий характер. Нерідко хворі скаржаться на те, що неприємні відчуття переходять з області чола на потилицю.

Крім того, може виникнути ряд інших симптомів: слабкість, запаморочення, кашель, втома, підвищення температури, зниження зору, нервозність, закладеність носа, порушення сну, поганий апетит, стискаючий біль в очах, підвищена чутливість до гучних звуків чи яскравого світла.

Характерні стискаючі болі можуть відрізнятися локалізацією, тривалістю, інтенсивністю. Що стосується механізму виникнення цього симптому, то він може бути пов'язаний не тільки зі стресом, але й зі скелетно-м'язовими проблемами шиї.

Причини

Серед причин, що викликають стискаючий головний біль, на першому місці знаходяться –  психосоціальний стрес і афективні стани (депресія і тривога).

Причому, слід враховувати, що депресія може протікати не тільки у відкритій, але й у прихованій формі. Тобто, нерідко пацієнт всіляко заперечує можливість наявності у нього депресивного стану. Проте саме такі випадки і становлять найбільшу небезпеку, оскільки найчастіше провокують больові синдроми. Якщо больові відчуття викликані депресією або іншим психоемоційним станом, то пацієнт зазвичай скаржиться ще й на досить швидку стомлюваність, постійну дратівливість, порушення сну, апетиту.

Друге місце серед причин такого головного болю займає м'язовий стрес. Простіше кажучи, тривале напруження м'язів, коли людина довго не рухається. Головний біль з такої причини зазвичай викликається перенапруженням: шийних, очних м'язів, скальпового апоневрозу і м'язів плечового пояса.

Тому в зоні підвищеного ризику появи стискаючого головного болю знаходяться люди, яким доводиться через специфічний рід діяльності тривалий час працювати за комп'ютером. Також подібними болями часто страждають ті, хто працює з дрібними предметами, якщо людині доводиться дотримуватися певної пози і напружувати зір.

Подібний головний біль може бути викликаний лікарським фактором. Наприклад, цей стан може спровокувати тривале вживання анальгетиків, транквілізаторів.

Крім того, провокатором головних болів часом виступають дихальні порушення, оскільки вони викликають в організмі підвищену тривожність. Людина постійно відчуває потребу у свіжому повітрі, їй стає важко перебувати в задушливих приміщеннях.

Ще кілька можливих причин появи стискаючого головного болю:

  • захворювання очей;
  • травми голови;
  • інфекційні хвороби;
  • судинні порушення;
  • струс мозку;
  • стрибки артеріального тиску.

Треба зазначити, що на практиці, головні болі багатьох пацієнтів провокують одночасно кілька чинників, наприклад, депресія і м'язове перенапруження.

Види

Всі стискаючи головні болі по їх тривалості поділяють на 2 види – епізодичні та хронічні.

Епізодичний біль. Пацієнт відчуває болючі відчуття до 20 днів в місяць або ж до 180 днів за рік. При цьому інтенсивність болю невисока, напади найчастіше тривають кілька годин, але іноді можуть переслідувати людину від пів години до декількох днів. Про такий стискаючий вид головного болю повідомляють понад 70% людей.

Хронічний біль. Пацієнт відчуває больові відчуття більше, ніж 20 днів в місяць. Вони характеризуються високою інтенсивністю, часто супроводжуються затяжною депресією. Цей вид болю може бути безперервним і перешкоджати нормальному функціонуванню організму. Люди порівнюють з болем від тугої пов'язки, одягненої навколо голови. Часом неприємні відчуття починаються з області шиї або переходять в цю зону. Від хронічного стискаючого головного болю страждає 1-3% дорослих людей.

Діагностика

Для початку лікар здійснює опитування пацієнта, щоб уточнити характер і тривалість болю, його локалізацію, а також супутні та провокуючі фактори.

В цілях первинної діагностики потрібно пройти огляд у таких фахівців, як: невролог, отоларинголог, стоматолог, окуліст.

Також знадобиться пройти такі дослідження:

  • електроенцефалографія допомагає дослідити стан і роботу головного мозку, помітити наявні відхилення, виявити судинні ураження, непрямі ознаки пухлини або гематоми;
  • рентген визначить наявність або відсутність гідроцефалії, травми, синуситу;
  • магнітно-резонансна томографія використовується для виявлення пухлин, наслідків інсульту, хронічних і гострих порушень кровообігу в головному мозку, синуситів та ін.
  • комп'ютерна томографія покаже наявність/відсутність крововиливів, ключові зміни структури тканин головного мозку, а також церебральних судин; дозволить визначити наявність/відсутність кіст, пухлин, аневризм, тромбозів і атеросклерозу;
  • електроміографія зазвичай застосовується для діагностики ушкоджень нервів і захворювань нейром'язової системи;
  • ультразвукова діагностика голови допомагає виявити атеросклероз, проблеми з судинами (аномалії, зміна просвіту артерій або їх ходу в каналі), аневризми, а також різні патології кровотоку;
  • лабораторні методи досліджень переважно застосовуються для виявлення інфекцій та запалень, порушень метаболізму холестерину, аутоімунних процесів.

Під час яких хвороб проявляється?

Стискаючий головний біль може свідчити про наявність таких захворювань:

  • мігрені;
  • різних уражень ЦНС, у тому числі сифілітичне;
  • гаймориту, синуситу, отиту;
  • менінгіту, арахноїдиту, енцефаліту;
  • туберкульозу;
  • глаукоми;
  • шийного остеохондрозу;
  • гіпертонію;
  • внутрішньочерепного крововиливу;
  • розриву аневризми;
  • грипу, ГРВІ.

До якого лікаря звернутися?

Якщо турбує стискаючий біль в області голови, то в першу чергу варто отримати консультацію терапевта, невролога, отоларинголога.

Профілактика

Найкраща профілактика – з'ясування причин болю, їх повне усунення. Щоб знизити ризик появи больового синдрому, потрібно намагатися висипатися (мінімум 6-8 годин), уникати перевтоми, не зловживати напоями з кофеїном, алкоголем.

Також показані регулярні фізичні навантаження, здорове харчування, свіже повітря.

Якщо робота вимагає тривалого виконання монотонних дій або перебування за комп'ютером, не забувайте робити перерви.