ФІЛЬТР

Спрага

Спрага – відчуття фізіологічного характеру, що свідчить про порушення у пацієнта в організмі водно-електролітного балансу. Важливо розуміти, посилене відчуття спраги – завжди симптом якоїсь недуги, ігнорувати його не можна.

Якщо судити з точки зору фізіології, то сильна спрага (полідипсія) – це реакція організму на порушення в його тканинах вмісту води та різноманітних солей. Так, велика концентрація солей в плазмі крові, тканинної рідини погано позначається на осмотичному тиску, який забезпечує форму клітин, їх життєдіяльність. В результаті втрачається еластичність шкіри, риси обличчя загострюються, з'являються головні болі, запаморочення.

Причини

Почуття спраги виникає внаслідок інтенсивної активації питного центру, який розташований в головному мозку. Часто така реакція організму зумовлена фізіологічними причинами, до яких можна віднести:

  • посилену втрату води з потом при інтенсивних фізичних навантаженнях;
  • зневоднення при отруєнні, яке супроводжується діареєю;
  • інтоксикацію продуктами розпаду алкоголю, адже для природного виведення цих речовин через нирки потрібне надходження води у великій кількості;
  • занадто сухе повітря в приміщенні, простіше кажучи, організм втрачає вологу;
  • вживання гострої, солоної або копченої їжі;
  • зловживання кавою та солодкою газованою водою;
  • вживання їжі або напоїв, що мають сечогінний ефект;
  • споживання води з недостатнім вмістом мінеральних солей, тобто м'якої води. Адже саме завдяки мінеральним солям наш організм краще засвоює і потім утримує воду, тому рекомендується віддавати перевагу мінеральним водам хлоридно-натрієвої групи;
  • споживання води з надмірним вмістом солей, оскільки вони можуть заважати клітинам засвоювати воду.

Якщо фізіологічні причини спраги виключені, то варто звернутися до лікаря, оскільки проблема може мати патологічний характер.

Також спрагу можуть викликати деякі лікарські засоби. Зазвичай це гіпотензивні, відхаркувальні, сечогінні, антигістамінні препарати, а також деякі антибіотики, які затримують рідину і викликають сухість у роті.

Крім того, відчуття спраги іноді є наслідком травми голови.

Жага під час вагітності

У період вагітності кожна жінка піддається підвищеним навантаженням, часто організм страждає від спраги, що загрожує уповільненням обмінних процесів та патологічними змінами в організмі мами, розвитку плоду.

Ключові причини виникнення сильної спраги у вагітних:

  • формування навколоплідної рідини. Щотижня разом з плодом збільшується й об'єм навколоплідної рідини, тобто зростає і кількість необхідної води. Тому, під час першого триместру жінці важливо споживати більше рідини.
  • зміни в структурі кровоносної системи, вони відбуваються аж до 20-го тижня;
  • зміни в харчових уподобаннях, через які жінка зловживає солодкими, соленими, гострими або жирними стравами;
  • бактеріальні та вірусні інфекції, а також розлади кишківника, дихальних шляхів;
  • гестаційний цукровий діабет супроводжується спрагою, сухістю в роті.

Діагностика

Діагностика спраги – дуже складний і тривалий процес, що охоплює: опитування пацієнта, фізичний огляд, здачу лабораторних аналізів. Зазвичай робиться аналіз крові, сечі. Якщо причину симптому встановити не виходить, тоді здаються аналізи на гормони, а також печінкові та ниркові проби.

Можливе призначення апаратного дослідження окремих органів хворого, наприклад, рентгенографія легень, ЕКГ, УЗД та ін.

Під час яких хвороб проявляється?

Спрага може проявлятися як симптом таких захворювань:

  • Цукрового діабету. Спочатку завжди супроводжується частим, рясним виділенням сечі, це зневоднює організм, викликаючи полідипсію. На розвиток цукрового діабету також вказують: шкірний свербіж, запаморочення, головний біль, різкий набір маси тіла.
  • Нецукрового діабету. Це порушення роботи ендокринної системи, що супроводжується інтенсивним виведенням води через нирки. Ключові причини – нейрохірургічні втручання, травми головного мозку.
  • Гіперпаратиреоз або порушення роботи паращитоподібних залоз. У цьому випадку з кісткової тканини пацієнта вимивається кальцій, що при цьому "забирає" з собою воду. Інші симптоми: м'язова слабкість, сеча білого кольору, підвищена стомлюваність, різке зниження ваги, болі в ногах і раннє випадіння зубів.
  • Захворювання нирок – гострий і хронічний пієлонефрит, первинно і вторинно зморщена нирка, гломерулонефрит, гідронефроз та хронічна ниркова недостатність. Супроводжуються: набряклістю, проблемами з сечовипусканням, сухістю в роті. Хворі нирки не можуть утримувати необхідні обсяги води;
  • хронічний стрес, розлади психічного характеру – нав'язливі стани, шизофренія. Вони провокують порушення роботи центру регуляції спраги в гіпоталамусі. Зазвичай з цією причиною частіше стикаються жінки. На розвиток психічного розладу також вказують: сонливість, плаксивість, дратівливість;
  • пухлина мозку, інсульт, різні ураження або травми мозку. Порушується робота гіпоталамуса, що відповідає за регуляцію спраги;
  • патології ШКТ, що супроводжуються постійними прихованими кровотечами – пухлини кишківника, геморой тощо;
  • генералізований гіпергідроз, простіше кажучи, посилена пітливість. Цей розлад зазвичай вказує на: тиреотоксикоз, акромегалію, клімакс, лімфому Ходжкіна та інші ендокринні порушення;
  • захворювання печінки. Додаткові симптоми: нудота, пожовтіння шкіри і білків очей, біль в правому підребер'ї, побіління та викривлення нігтів, носові кровотечі.

Але найчастіше з'являється спрага при харчових отруєннях, кишкових інфекціях, а також переїданні та помилках в дієті.

Поєднання у пацієнта полідипсії й нудоти вказує на порушення роботи жовчного міхура (наприклад, холецистит, панкреатит або гастрит) або щитоподібної залози. Вони супроводжуються: печією, відрижкою, гіркотою в роті, нальотом язика.

До якого лікаря звернутися?

Якщо не проходить кілька днів спрага, рекомендується звернутися за консультацією до лікаря: терапевта, нефролога або ендокринолога.

Профілактика

Ключове завдання профілактики посиленої спраги зводиться до підтримання водно-сольового балансу, а також чітким визначенням факторів, що викликають нездужання, їх усунення.

Важливо дотримуватися обсягу рідини, що випивається щодня, – приблизно 2 л. Також варто нормалізувати ступінь вологості в приміщенні, для чого можна завести кімнатні рослини або купити зволожувач повітря.

Лікарі радять відмовитися від жирної, гострої та солоної їжі, кави, алкоголю, солодкої газованої води й куріння. Зверніть увагу на біодобавки та ліки, які приймаєте, у протипоказаннях може бути зазначено, що вони викликають спрагу.

За пів години до тренувань або будь-яких фізичних навантажень, необхідно випивати пів склянки води. Намагайтеся стежити за якістю свого сечовипускання, коли сеча має занадто світлий або темний колір, варто переглянути обсяги рідини, яка випивається щодня.