ФІЛЬТР

Скрегіт зубами

Скрегіт зубами – неспецифічний симптом, що виникає мимовільно і періодично. Супроводжується тертям зубів верхньої та нижньої щелепи. Зазвичай виникає вночі, сам пацієнт може зовсім не здогадуватися про таке явище. Напад триває всього лише 10-15 секунд, при прогресуванні хвороби може бути кілька нападів за ніч.

Скрегіт зубами – це дуже поширена патологія. Так, в період формування молочного прикусу таке явище є мінімум у 40-50% дітей дошкільного віку, найчастіше в нормі проходить до семи років. Але зустрічається й у 7-10% дорослих. Проявляється внаслідок спазму жувальної мускулатури, сильного руху стиснених щелеп. Особливість хвороби – мимовільний характер. Якщо скрегіт зубами відбувається вночі, то це називається бруксизм, в денний час – бруксіоманія. Це шкідливе явище, оскільки воно супроводжується патологічним стиранням зубних поверхонь, схильністю до пародонтиту, карієсу, підвищеної чутливості зубів.

Прогноз при бруксизмі сприятливий, хоча може знадобитися тривале лікування – від декількох місяців. У дітей цей симптом вимагає постійного спостереження, але часто проходить самостійно.

Симптоми

З таким симптомом, як скрегіт зубами вночі, зазвичай пацієнт звертається через скарги родичів або близьких. Крім того, цей стан може супроводжуватися підвищенням артеріального тиску, прискоренням серцебиттям.

Протягом дня людину можуть переслідувати непрямі ознаки бруксизму, серед них:

  • головні болі та запаморочення;
  • сонливість і підвищена стомлюваність;
  • болючі відчуття в області скронево-щелепного суглоба, а також відчуття втоми жувальних м'язів;
  • патологічне стирання зубних поверхонь, підвищена чутливість зубів, поява сколів чи тріщин емалі, повний розлом зубів або зубних протезів;
  • розвиток періодонтиту (запалення тканин ясен), зуби починають розхитуватися і потім випадають;
  • дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба з болючими відчуттями, особливо при прийомі їжі або розмові;
  • пошкодження слизової оболонки рота (гінгівіт або запалення ясен).

У пацієнтів з таким симптомом залишається ризик розвитку плоского лишаю, появи подряпин і садин при носінні протезів, новоутворень (фібром) у роті, фестончастого язика (зубчастого).

Причини

Скрегіт зубами проявляється у пацієнтів будь-якого віку. У дитинстві бруксизм зазвичай пов'язаний з прорізуванням зубів, формуванням прикусу, а у дорослих є кілька теорій походження:

  1. Психологічна. Вважається, що скрип зубами вночі може виникати внаслідок порушення психоемоційної рівноваги: людину переслідують стреси, висока тривожність, панічні атаки. Розслабитися не виходить навіть вночі. Цікаво, що причиною мимовільного спазму жувальної мускулатури іноді стають також сильні позитивні емоції. Особливо це часте явище в агресивних, схильних до суперництва людей або у гіперактивних типів особистості.
  2. Неврогенна. Скрегіт зубами відбувається через порушення роботи центральної або периферичної нервової системи. В цьому випадку симптом супроводжується головними болями, безсонням, сомнамбулізмом, нічними апное. Запущені форми поєднуються з нічним енурезом, нападами епілепсії, м'язовим тремором. Зазвичай в процесі діагностики виявляють органічні ураження трійчастого нерва. Деколи це може бути викликано ускладненнями неврологічних захворювань – хворобою Гантінгтона, хворобою Паркінсона
  3. Стоматологічна. Часто причиною цього симптому є патології будови і функціонування зубощелепної системи. Скрегіт зубами виникає на тлі неправильного прикусу, аномалій будови зубів, стоматологічних захворювань, тривалого носіння погано підібраних зубних протезів/коронок.
  4. Остеопатічна. Ряд фахівців розглядають скрегіт зубами як захисний механізм організму. Наприклад, у дітей дане явище поширене після ускладнених пологів при наявності слабкості кісток черепа, швів. У багатьох дорослих людей часто лікарі одночасно знаходять остеохондроз шийного відділу. Плюс остеопатічна патологія виділяє погано проведене протезування зубів.
  5. Інші причини. Можливо, скрип зубами відбувається через порушення носового дихання. Дана теорія поки не має доказів. Вважається, що напади можуть виникати у пацієнтів з викривленою носовою перегородкою або при ускладненому проходженні повітря. Також можуть мати значення наявність аденоїдів, частих застуд, що супроводжуються нежитем.

У рідкісних випадках такий симптом може спостерігатися як побічний ефект від прийому ряду психотропних препаратів (фенотіазини, антидепресанти).

Іноді причиною є закидання шлункового соку в стравохід або глистні інвазії. Відіграють роль і фактори спадковості, шкірні захворювання, алергії.

Причини скреготу зубами завжди визначаються індивідуально. Інколи цей симптом розвивається при поєднанні декількох факторів.

Діагностика

Щоб виявити наявність такого симптому, як скрегіт зубами, призначається стандартна процедура із застосуванням брукс чекерів (капи, які носяться в нічний час). Пацієнт одягає їх перед сном, спить в них, а вранці зліпок віддається для аналізу стоматологу. Таким чином можна визначити, які конкретно зуби відчувають перенапруження, наскільки сильно хвороба пов'язана з прикусом, розташуванням зубів.

Для діагностики патології жувальної мускулатури зазвичай використовують електроміографічний аналіз, який оцінює стан м'язів у спокої та в русі. Цей метод дозволяє визначити міофасцальний больовий синдром, а також неправильно підібрані або встановлені протези (по роботі мускулатури).

У дітей скрегіт зубами найчастіше пов'язаний з їх прорізуванням. Цей симптом при своєчасному обстеженні дозволяє визначити аномалії прикусу на ранніх стадіях.

Під час яких хвороб проявляється?

Поява скреготу зубами найчастіше є ознакою:

  • епілепсії;
  • різних неврозів;
  • гельмінтозу;
  • отруєння.

До якого лікаря звернутися?

З таким станом, як скрегіт зубами, слід звертатися до гастроентеролога, отоларинголога або пульмонолога. Деколи потрібна додаткова консультація лікарів: невролога, психотерапевта або щелепно-лицьового хірурга.

Профілактика

В якості профілактики появи симптому скреготу зубами рекомендується:

  • уникати стресів, надмірного нервового напруження;
  • намагатися нормалізувати режим сну і неспання;
  • проходити профілактичні огляди на регулярній основі, особливо, у стоматолога;
  • не приймати їжу прямо перед сном, уникати активних фізичних навантажень у 2-й половині дня.