ФІЛЬТР

Роздратованість

Дратівливість або почуття збудження, що можна відчути у відповідь на стресові ситуації, також може бути симптомом психічного або фізичного стану здоров'я.

Діти частіше повідомляють про почуття дратівливості, особливо коли втомлюються або хворіють.  Дорослі також можуть відчувати себе дратівливими з різних причин.  У деяких випадках почуття дратівливості може супроводжуватися або передувати іншим симптомам: пітливість, тахікардія, швидке дихання, плутанина, гнів.

Якщо дратівливість викликає гормональний дисбаланс, то можуть бути такі суміжні симптоми: лихоманка, головний біль, спалахи жару, нерегулярний менструальний цикл, знижений статевий потяг, втрата волосся.

Причини

Життєвий стрес

Життєвий стрес – одна з основних причин дратівливості. Переживання стресового періоду може змусити відчувати дратівливість. Почуття життєвого стресу – це нормально, але його тривалі періоди можуть призвести до емоційного виснаження. Визнання ранніх ознак стресу та вживання заходів для полегшення цього почуття можуть допомогти уникнути емоційного вигорання.

Депресія

Вона може проявлятися в широкому діапазоні симптомів і часто викликає постійний смуток, втому та дратівливість. Одним з ранніх ознак депресії або рецидиву депресії є сильніші почуття роздратування. Може виникнути депресія, якщо з'являються такі симптоми протягом 2 і більше тижнів: почуття провини, нікчемності чи безнадії, втрата інтересу до колись приємної діяльності, втома
проблеми з концентрацією чи пам'яттю, головні болі, проблеми з травленням, раптові зміни апетиту або ваги.

Тривога

Почуття тривоги часто виникає у відповідь на стресові ситуації в житті, такі як проблеми на роботі, підготовка до важливого іспиту або переживання значних життєвих змін. Цей тип тривоги зазвичай минає, як тільки проходить стресова ситуація. Однак тривога може затриматись або погіршитися з часом і може сильно вплинути на щоденну діяльність, працездатність та особисті стосунки. Якщо зберігається надмірна тривожність протягом 6 місяців або довше, може виникнути генералізований тривожний розлад. Симптоми можуть виникати при інших типах тривожного розладу і можуть включати: дратівливість, прискорене серцебиття, неглибоке дихання, напруга м’язів, труднощі з концентрацією або прийняттям рішень, проблеми зі сном.

Паніка

Також можна відчути напади паніки. Панічна атака відноситься до періоду сильного страху, який розвивається мало, без попередження і досягає піку протягом декількох хвилин. Точні причини залежать від людини і вони не завжди можуть бути очевидними.

Розлади фобії

Термін "фобія" описує інтенсивний страх чи відразу до певного предмета, людини чи ситуації. 

Нестача сну

Нестача сну змушує відчувати дратівливість на наступний день. Особливо це переживають діти. Отримання достатнього якісного сну важливо для здоров'я. Він відіграє роль у підвищенні розумової працездатності, концентрації та функції імунної системи, а також знижує ризик серцевих захворювань та депресії.

Низький рівень цукру в крові

Занижений рівень цукру в крові, який називається гіпоглікемією, може вплинути на фізичне та психологічне здоров'я. Низький рівень цукру в крові зазвичай впливає на пацієнтів з діабетом внаслідок їх вживання інсуліну та інших ліків від діабету. Симптоми гіпоглікемії: дратівливість або нервозність, труднощі з концентрацією уваги, прискорене серцебиття, тремтіння, головні болі, сонливість, відчуття запаморочення.

Гормональний дисбаланс

Гормональний дисбаланс може викликати різні фізичні та психологічні симптоми, включаючи дратівливість. Високий рівень стресу, неправильне харчування та недостатній сон можуть впливати на гормональний рівень. Інші можливі причини гормонального дисбалансу: діабет, гіпертиреоз, синдром полікістозних яєчників, менопауза.

Низький рівень тестостерону або високий рівень естрогену може викликати дратівливість у чоловіків.

Передменструальний синдром

Передменструальний синдром – приклад загального гормонального дисбалансу, який може призвести до перепадів настрою та дратівливості. Інші поширені симптоми ПМС включають: головні болі, втома, поганий настрій, підвищена тривожність, здуття живота, набряклі груди, запор або діарея.

Діагностика

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо дратівливість турбує на постійній основі. Лікар виявить можливі причини появи та визначити варіанти лікування та стратегії, які допоможуть керувати настроєм.

Під час візиту лікар, ймовірно, запитає  історію хвороби, включаючи будь-які ліки, які вживалися. Можливо, будуть обговорені звички життя, такі як режим сну та вживання алкоголю чи будь-яких інших речовини. 

Залежно від ваших симптомів та історії хвороби буде замовлений один або кілька аналізів, включаючи аналіз крові та сечі. Рівень певних гормонів у крові може вказувати на гормональний дисбаланс. Рівень глюкози у крові чи сечі може вказувати на діабет.

Під час яких хвороб проявляється

Багато речей можуть викликати дратівливість. Причини можна розділити на дві загальні категорії: фізичну та психологічну.

Кілька поширених психологічних причин дратівливості:

  • стрес;
  • тривожність;
  • аутизм;
  • депресія;
  • біполярний розлад;
  • шизофренія;

До загальних фізичних причин можна віднести:

  • низький рівень цукру в крові;
  • вушні інфекції;
  • зубні болі;
  • деякі симптоми, пов’язані з діабетом;
  • певні порушення дихання;
  • грип;

Медичні умови, що викликають гормональні зміни, також можуть вплинути на настрій:

  • менопауза;
  • передменструальний синдром;
  • синдром полікістозних яєчників;
  • гіпертиреоз;
  • діабет.

До якого лікаря звернутися

Якщо дратівливість турбує більше 6 місяців та на постійній основі, варто звернутися до психолога, який зможе визначити причину роздратованості.

Профілактика

Лікар може порекомендувати зміни способу життя, щоб допомогти контролювати настрій. До прикладу, дотримуватися дієти, отримувати достатню кількість сну, займатися фізичною активністю.

Найкращими методами профілактики та подолання роздратованості будуть:

З’ясування джерела

Найкращий спосіб зменшити дратівливість – з’ясувати, що її спричиняє. Визначте, коли вперше стали дратівливими, і подумайте, що, можливо, заважало. 

Зменшення вживання кофеїну та алкоголю

Занадто багато кофеїну вдень і занадто багато алкоголю вночі – часті джерела дратівливості для багатьох людей. 

Позбавлення від поганої енергії

Некваплива прогулянка на свіжому повітрі чи заняття спортом допоможуть заспокоїти нерви та позбавитися від дратівливості. Знайдіть час для медитації та часу наодинці. Можна послухати заспокійливу музику чи прийняти ванну.