ФІЛЬТР

Озноб

Озноб – це суб'єктивне відчуття холоду, викликане різкими спазмами підшкірних судин і охолодження тіла. Виявляє себе невеликим тремтінням. Зазвичай цей симптом супроводжує бажання людини прилягти й поспати, може погіршуватися своєчасна реакція на різні провокуючі фактори навколишнього середовища. Озноб може виникати як при підвищеній, так і при нормальній температурі тіла.

Причини

Якщо вночі людина відчуває озноб без температури, швидше за все, причини криються в стані нервової системи, віці та статевій приналежності. Так, в результаті кошмару дитина прокидається в переляку і відчуває озноб. А м'язи, наприклад, довільно розслабляються після фізичного навантаження, в результаті з'являється відчуття ознобу.

Виділимо ключові причини появи ознобу:

  1. Тривале переохолодження. Холод змушує судини стискуватися з метою утримання тепла всередині тіла. Організм у відповідь інтенсивно скорочує і розслабляє м'язи, знову ж таки, щоб зігрітися.
  2. Екстремальні фізичні навантаження. Коли людина інтенсивно займається будь-яким спортом, то м'язи виділяють багато тепла, тому тіло нагрівається. Для охолодження організм використовує потовиділення. Однак унаслідок різниці температур між шкірою і навколишнім повітрям може виникати озноб.
  3. Ендокринні порушення. Виникає стан ознобу через нестачу гормонів, тіло просто не може ефективно здійснювати терморегуляцію, тому організм намагається утримати температуру, при цьому викликаючи спазм в судинах.
  4. Побічні ефекти від ліків. Ряд препаратів може викликати надмірну пітливість, озноб. Спровокувати такий стан може і невірна комбінація лікарських засобів, і їх передозування.
  5. Менструації та клімакс. В результаті суттєвих коливань гормонального фону у жінки порушується тепловий режим. Під час клімаксу турбують припливи, напади холодного поту, відчувається внутрішнє тремтіння, не вдається впоратися з неконтрольованим ознобом. Під час критичних днів порушується системний кровообіг, збільшуються обсяги струму крові.
  6. Гіпоглікемія (різке зниження вмісту цукру в крові). Переважно виникає в результаті фізичного або психологічного перенапруження. Під час гіпоглікемії відчувається гостра слабкість, в т. ч. і м'язова. В результаті знесилені м'язи можуть почати дрібно тремтіти, в цей момент і з'являється озноб.
  7. ГРВІ. За наявності інфекційного захворювання, озноб є не єдиним його симптомом. Пацієнта може нудити, переслідують напади мігрені, не виключена блювота і діарея.
  8. Хронічна гіпертензія. У цьому випадку озноб – передвісник чергового нападу артеріальної гіпертензії, якщо вчасно прийняти судинорозширювальні препарати, то його можна уникнути.
  9. Сильне емоційне перенапруження. Може спровокувати дисфункцію внутрішніх органів і систем, які схильні до хронічного перебігу.
  10. Алергічна реакція. Симптом не пройде, поки з організму не усунути головний алерген. В цьому випадку присутні додаткові симптоми: висип, свербіж, набряк Квінке та ін.

Діагностика

Діагностика повинна починатися з опитування і зовнішнього огляду пацієнта. Зазвичай лікар призначає здати загальні аналізи сечі, крові, а також бактеріологічний посів, щоб виявити наявність інфекції.

У кардіології використовуються основні методи апаратної діагностики: електрокардіографія, фонокардіографія, УЗД, ангіокардіографія і зондування порожнин серця.

Під час яких хвороб проявляється?

Деколи причини ознобу без температури можуть мати патологічний характер. Пацієнт може хворіти на ГРВІ, грип та застуду, мати гормональні порушення. Також такий стан відзначається при стрибку цукру в крові або цукровому діабеті.

Озноб може проявити себе під час звичайної паніки або панічної атаки, артеріальної гіпертензії. Часом такий стан настає внаслідок інтоксикації препаратами. Нерідко буває озноб при наявності вегетосудинної дистонії, тоді для пацієнта властиві холодні кінцівки, досить поганий тонус, блідість шкірних покривів. Стан ознобу буває при патологіях щитоподібної залози, адже саме цей орган відповідає за терморегуляцію організму.

До якого лікаря звернутися?

У разі ознобу з наявністю симптомів ГРВІ, грипу або їх відсутністю зверніться до терапевта.  Коли дана проблема супроводжується болем у животі, нудотою, потрібно проконсультуватися з гастроентерологом, а в разі прояву збою в ендокринній системі та гормонального дисбалансу відвідайте ендокринолога.

Профілактика

Щоб знову не допустити стану ознобу варто:

  • проводити загартовування;
  • зайнятись спортом;
  • не допускати фізичних і емоційних перевантажень;
  • відмовитися від шкідливих звичок, особливо від спиртного;
  • правильно харчуватися;
  • дозволяти собі повноцінний відпочинок;
  • контролювати хронічні захворювання свого організму;
  • своєчасно проходити планові медичні огляди;
  • не забувати про інтенсивну вітамінотерапію, вакцинацію від грипу, дотримання санітарно-гігієнічних норм.