ФІЛЬТР

Набряки повік 

Набряки повік – це зайве накопичення рідини і порушення її відтоку в міжклітинному тканинному просторі рухомих шкірних складок (повік) навколо очей.

Шар епідермісу (зовнішнього шару шкіри) повік є дуже тонким, а сальні залози, які повинні захищати шкіру від появи тріщин і висихання, в цих місцях майже відсутні. Колагенові волокна в шкірі навколо очей розташовані у вигляді сітки. В повіках мало м'язів, що забезпечують пружність шкіри. Тому шкіра навколо очей особливо чутлива і ніжна, здатна швидко втрачати свою еластичність, легко розтягуватись, покриватися зморшками і набрякати.

Набряки можуть бути двосторонніми, коли виникають на обох очах, і односторонніми при їх появі тільки на одному оці. В основному, вони з'являються після сну, а також в результаті тривалого перебування на сонці або морозі. Відзначено, що верхні повіки набрякають частіше. Набряки нижніх повік називають "мішками під очима".

Набряклість повік може супроводжуватися почервонінням, болем, кон'юнктивітом, зниженням гостроти зору і навіть температурою.

Досить часто набряки повік виникають при вагітності. Більш схильні до набряклості повік жінки після 30-40 років.

Причини

Найчастіше набряклість повік настає з непов'язаними з хворобами причинами. Повіки часто набрякають при подразненні очей в результаті нездорового способу життя, шкідливих звичок і тривалого перебування в несприятливих для очей умовах, в тому числі через вплив навколишнього середовища (вітру, пилу, диму, сонця та інших).

Вживання алкоголю, копченої, смаженої, гострої та солоної їжі, куріння, стреси, недосипання, перевтома призводять до скупчення великої кількості рідини в організмі і до загострення хронічних захворювань, свідченням чого стає поява набряків повік і інших частин тіла.

Неминуча набряклість шкіри навколо очей після татуажу, різних щелепно-лицьових, очних і пластичних операцій голови або обличчя, особливо операцій зі зміни розрізу очей і форми повік (блефаропластики).

Інші причини набряклості шкіри навколо очей пов'язані з хворобами зорових і внутрішніх органів. До набряків шкіри навколо очей призводять інфекційні та запальні захворювання.

При взаємодії людини з різними біологічними, хімічними і фізичними речовинами, які виступають у таких ситуаціях алергенами, що викликають нетипову специфічну реакцію імунної системи, також можуть з'явитися набряки повік, лущення, свербіж і печіння. Гіперчутливість організму при контактному алергічному дерматиті виникає від пилку, шерсті тварин, пилу, побутової хімії, косметичних, парфумерних та гігієнічних засобів по догляду за шкірою, лікарських препаратів, в тому числі і від деяких очних крапель, металів, укусів комах, харчових та інших алергенів.

При атопічному дерматиті (алергічному хронічному шкірному захворюванні з сильним свербінням і висипаннями) шкіра навколо очей набрякає незначно.

Повіки набрякають і при ангіоневротичному набряку, багато століть відомому як набряк Квінке. Глибокий набряк всіх шарів шкіри, підшкірної клітковини і слизових оболонок отримав назву на честь Генріха Квінке – німецького фізіолога, який описав подібні набряки і розробив перші ефективні способи їх лікування ще в ХІХ столітті. При цьому захворюванні набряклості найбільше піддаються повіки, щоки, губи і слизові оболонки рота і гортані, внутрішні органи, де найбільше розвинена підшкірна клітковина.

Ангіоневротичний набряк супроводжується охриплістю голосу, ускладненим чи шумним диханням, кашлем, почервонінням обличчя, що чергується з його блідістю, свербіж при цьому відсутній. Через кілька годин або на протязі 2-3-х діб набряк безслідно зникає. Може виникнути біль в животі, нудота, блювота і найстрашніше – кома. Іноді набряк Квінке чергується з кропив'янкою. При виникненні ангіоневротичного набряку необхідно обов'язково звернутися до лікаря.

Діагностика

При виникненні набряків збирають анамнез, досліджують час їх появи, спосіб життя пацієнта, що передує їх появі, супутні симптоми (свербіж, задишка, нежить, біль), наявність або відсутність укусів комах і будь-яких травм або операцій, контактів з можливими алергенами, наявність алергічних і ендокринних захворювань, патологій серця, нирок або печінки, прийом ліків.

При об'єктивному обстеженні оцінюють загальний стан пацієнта і самі набряки повік, їх колір, форму, щільність, локалізацію, гостроту зору, стан кон'юнктиви, наявність виділень з очей, стан шкіри (сухість, лущення), наявність набряків кінцівок і інших частин тіла.

При наявності набряків повік в більшості випадків діагноз можна встановити клінічно без особливих обстежень. Але в разі підозри на захворювання нирок, серця, щитовидної залози і очей потрібно провести відповідні лабораторні дослідження з проведенням комп'ютерної томографії або МРТ. З метою визначення алергічних захворювань обов'язково потрібно знайти алерген, щоб усунути його з життя пацієнта.

До якого лікаря звернутися

При регулярних набряках повік потрібно обов'язково звернутися до терапевта, офтальмолога, ендокринолога, онколога, нефролога, кардіолога і алерголога.

Під час яких хвороб проявляються

Набряки повік з'являються при:

  • кон'юнктивітах різноманітної етіології (алергічний, хламідіозний);
  • дерматитах;
  • алергіях;
  • грипі, синуситі, риніті, ангіні;
  • демодекозі;
  • гіпотиреозі;
  • пухлинах повік, очей, обличчя;
  • набряку Квінке;
  • офтальморозацеї (хронічному запальному захворюванні з ураженням повік, кон'юнктиви, рогівки очей і з почервонінням шкіри);
  • вагітності, серцево-судинній недостатності, захворюваннях нирок, ендокринної системи та очей;
  • цукровому діабеті;
  • бронхіальній астмі та інших захворюваннях.

Профілактика

Для запобігання появи набряків повік рекомендують:

  • дотримуватися збалансованої дієти, обмежуючи копчену, солону, смажену і гостру їжу;
  • вести здоровий спосіб життя;
  • позбутися від шкідливих звичок (куріння, зловживання алкоголю та інших);
  • дотримуватися режиму сну і відпочинку, уникаючи перевтоми і недосипання;
  • підтримувати водний баланс в організмі, частіше використовувати в їжу продукти, що мають сечогінний ефект (наприклад, кавуни, шипшина) або лікарські засоби при надмірній кількості випитої рідини, особливо в спеку;
  • приймати прохолодні ванни, контрастний душ;
  • уникати тривалого перебування на сонці, морозі, вітрі;
  • берегти найчутливішу шкіру навколо очей, використовуючи косметичні засоби, трав'яні компреси і інші  процедури по догляду (тонізування, очищення, масаж);
  • стежити за станом свого здоров'я, вчасно і регулярно проходити профілактичні огляди у різних фахівців.

Слід зазначити, щоб позбутись набряклості, найважливіше визначити і усунути причину, яка викликає набряк і виключити контакт з подразником.