ФІЛЬТР

Надмірна кровотеча під час менструації

Менорагія –  це медичний термін для позначення менструальних періодів з ненормально сильними або тривалими кровотечами. Хоча великі менструальні кровотечі є загальною проблемою, більшість жінок не відчувають втрату крові достатньо серйозною, щоб можна було визнати це як менорагію. З нею ви не можете підтримувати звичну діяльність, коли у вас є менструація, оскільки з'являються надмірні крововтрати і спазми. 

Ознаками та симптомами менорагії можуть бути:

  • необхідність змінювати тампон чи прокладку щогодини протягом декількох годин поспіль;
  • необхідно використовувати подвійний санітарний захист, щоб контролювати менструальний потік;
  • потрібно прокидатися вночі, щоб змінити прокладку;
  • кровотеча триває довше тижня;
  • проходження тромбів більше, ніж на чверть;
  • обмеження щоденних занять через сильний менструальний потік;
  • з'являються симптоми анемії, такі як втома або задишка.

Причини

У деяких випадках причина сильних менструальних кровотеч невідома, проте існує декілька факторів, які можуть спричинити менорагію:

Дисбаланс гормонів

У нормальному менструальному циклі баланс між гормонами естрогеном і прогестероном регулює накопичення оболонки матки (ендометрій), яку відбувається під час менструації. Якщо виникає порушення рівноваги гормонів, ендометрій розвивається в надлишку і з часом виходить через сильну менструальну кровотечу.

Дисбаланс гормонів може спричинити синдром полікістозних яєчників, ожиріння, резистентність до інсуліну та проблеми із щитовидною залозою.

Дисфункція яєчників

Якщо ваші яєчники не вивільняють яйцеклітину (овуляцію) під час менструального циклу, ваш організм не виробляє гормон прогестерон, як це відбувається під час нормального менструального циклу. Це призводить до порушення балансу гормонів і може призвести до менорагії.

Міома матки

Ці неканцерозні (доброякісні) пухлини матки, які з’являються під час дітородного періоду жінки. Міома матки може викликати важкі або тривалі менструальні кровотечі.

Поліпи

Невеликі доброякісні нарости на слизовій оболонці матки (поліпи матки) можуть викликати сильні або тривалі менструальні кровотечі.

Аденоміоз

Цей стан виникає, коли залози з ендометрію вбудовуються в маткову мускулатуру, часто викликаючи сильні кровотечі і хворобливу менструацію.

Внутрішньовагінальна контрацепція

Менорагія –  добре відомий побічний ефект використання не гормональних внутрішньоматкових контрацептивів.

Рак

Рак матки та рак шийки матки можуть спричинити надмірну менструальну кровотечу, особливо якщо ви перебуваєте в постменопаузі або раніше у вас були аномальні тести на наявність папіломи вірусу.

Спадкові порушення кровотечі

Деякі порушення кровотечі, наприклад, хвороба фон Віллебранда –  стан, при якому важливий фактор згортання крові є недостатнім або порушеним, можуть викликати аномальні менструальні кровотечі.

Ліки

Деякі ліки, включаючи протизапальні препарати, гормональні препарати, такі як естроген і прогестини, та антикоагулянти можуть сприяти сильним або тривалим менструальним кровотечам.

Також нечастими причинами важкої та надмірної менструації можуть бути недостатня активність щитоподібної залози та деякі захворювання печінки та нирок.

Діагностика

Кілька із наведених нижче тестів допоможуть з’ясувати, чи є у вас проблеми з кровотечею:

Аналіз крові

Аналіз, який використовується для перевірки наявності анемії, проблем із щитовидною залозою або проблем із згустками крові.

Пап-тест

Для цього тесту клітини шийки матки видаляються, а потім аналізуються, щоб з’ясувати, чи є інфекція, запалення або зміни в клітинах, які можуть бути раком або можуть спричинити рак.

Біопсія ендометрію

Зразки тканини беруть із внутрішньої оболонки матки або «ендометрію», щоб з’ясувати, чи є рак або інші аномальні клітини.

УЗД

Це безболісне сканування судин, тканин та органів. за допомогою звукових хвиль та комп’ютера. 

Соногістерограма

Це ультразвукове сканування робиться після введення рідини через трубку в матку шляхом піхви та шийки матки. 

Гістероскопія

Це процедура огляду внутрішньої частини матки за допомогою крихітного інструменту, щоб побачити наявність міоми, поліпів чи інших проблеми, які можуть спричинити кровотечу. Проводиться під анестезією.

Дилатація та каретаж

Це процедура за допомогою якої можна знайти та лікувати причину кровотечі. Під час проведення науково-дослідної роботи внутрішню оболонку вашої матки вичищають та розглядають, що може спричинити кровотечу. Проводиться під анестезією.

Під час яких хвороб проявляється

Фіброми

Фіброми –  це аномальні нарости, які утворюються в м’язі матки. Вони дуже поширені і можуть зустрічатися у 80 відсотків жінок. Їх часто називають «пухлинами», але переважна більшість не є раковими. Фіброми частіше викликають симптоми, якщо вони великі, якщо їх багато або якщо вони тиснуть на інші внутрішні органи. У деяких жінок з міомою спостерігаються дуже сильні менструальні кровотечі, тазовий тиск або біль, що заважає їх життю, а деякі жінки мають проблеми з фертильністю та вагітністю. Однак симптоми фіброми зазвичай покращуються після менопаузи. Фіброми можуть випинатися зсередини або зовні матки. Вони можуть варіюватися за розміром від мікроскопічного до великого.

Поліпи

Поліпи матки зазвичай є не раковими (доброякісними) розростаннями оболонки матки (ендометрію). Вони також можуть виникати на шийці матки. Поліпи можуть викликати сильні менструальні кровотечі, кровотечі між періодами або кровотечі після статевого акту. Інколи поліпи можуть розвивати відхилення, особливо у жінок похилого віку, тому зазвичай рекомендується видаляти їх, перш ніж вони стануть небезпечними.

Рак, злоякісні захворювання та гіперплазія

У деяких жінок може розвинутися аномально товста оболонка внутрішньої поверхні матки. Цей стан називається гіперплазією ендометрію, він може спричинити сильні менструальні кровотечі, нерегулярні кровотечі або кров’янисті виділення з піхви. У деяких випадках гіперплазія ендометрію може перейти до раку ендометрію, стан, який частіше зустрічається після менопаузи, але може зустрічатися у молодих жінок.

Аденоміоз

Аденоміоз є частою причиною хворобливої і важкої менструації, може мати ті ж симптоми, що і ендометріоз та фіброми. Він виникає, коли ендометріальні залози переростають у м’яз матки. В результаті матка збільшується. Однак діагностувати його нелегко, оскільки ультразвукове дослідження, гістероскопія, хірургічна робота та магнітно-резонансна томографія не завжди можуть показати це.

Надмірна або тривала менструальна кровотеча може призвести до інших захворювань, зокрема:

  • Анемія. Менорагія може викликати анемію втрати крові шляхом зменшення кількості циркулюючих еритроцитів. Кількість еритроцитів вимірюється гемоглобіном, білком, який дозволяє еритроцитам переносити кисень до тканин. Анемія з дефіцитом заліза виникає, коли організм намагається компенсувати втрачені еритроцити, використовуючи запаси заліза, щоб зробити більше гемоглобіну, який може потім переносити кисень до еритроцитів. Менорагія може знизити рівень заліза достатньо, щоб збільшити ризик виникнення залізодефіцитної анемії. Ознаками та симптомами є блідість шкіри, слабкість та втома.
  • Сильний біль. Поряд із сильною менструальною кровотечею, можуть виникнути хворобливі менструальні судоми (дисменорея). 

До якого лікаря звернутись

У разі виникнення сильної менструальної кровотечі зверніться до гінеколога, який завдяки результатам аналізів та методам діагностики зможе встановити правильний діагноз.

Обов'язково зверніться до лікаря, якщо:

  • Вагінальна кровотеча настільки сильна, що замочує хоча б одну прокладку або тампон на годину більше двох годин;
  • Виникають кровотечі між менструаціями;
  • Будь-які вагінальні кровотечі після менопаузи.

Профілактика

Найкращим методом профілактики буде регулярне відвідування гінеколога, адже запобігти надмірній кровотечі важко. Важливо не вступати в хаотичні статеві акти для профілактики ІПСШ, внаслідок яких може виникати рак матки чи шийки матки. Використовуйте не вагінальні методи контрацепції, спробуйте альтернативний гормональний варіант, але обов'язково проконсультуйтеся з лікарем перед застосуванням. 

Існують різні варіанти лікування надмірної крововтрати під час менструації. Вони залежать від того, що викликає її:

  • внутрішньоматкова система – невеликий прилад, що містить гормон прогестоген, вставляється у матку;
  • не гормональні препарати, нестероїдні протизапальні засоби;
  • гормональні препарати;
  • абляція ендометрію – процедура видалення оболонки утроби;
  • міомектомія – операція з видалення міоми;
  • емболізація маткових артерій – процедура зменшення міоми.