ФІЛЬТР

Косоокість

Косоокість – це стан, при якому очі належним чином не вирівнюються між собою при огляді предмета. Око, зосереджене на об'єкті, може чергуватися. Стан може бути присутнім періодично або постійно. Якщо він присутній у дитинстві, це може призвести до амбліопії або втрати глибинного сприйняття.  Якщо настає в зрілому віці, швидше за все це призведе до подвоєння зору. 

Типи косоокості:

  • езотропію – перехрещені очі ("схрещені очі");
  • екзотропія – очі розходяться;
  • гіпертропію – очі вертикально не вирівняні.

Їх також можна класифікувати за тим, чи існує проблема у всіх напрямках, на які людина дивиться (комітант), чи змінюється залежно від напрямку (непридатність). 

Причини

Косоокість може виникнути через:

  • порушення функції м’язів;
  • далекозорість;
  • проблеми в головному мозку;
  • захворювання черепного нерва;
  • травми або інфекції. 

Фактори ризику включають:

  • передчасні пологи;
  • церебральний параліч ;
  • спадковість.

Діагностика

Діагноз можна поставити, спостерігаючи за світлом, що відбивається від очей людини, і виявляючи, що воно не зосереджене на зіниці.

Під час очного огляду для діагностики та вимірювання косоокості та її впливу на зір використовується тест, такий як тест на покриття або тест Гіршберга. Сканування сітківки бітрефрінгенсу може бути використане для обстеження дітей раннього віку на косоокість. 

Тестування на косоокість, з особливим акцентом на те, як зосереджуються та рухаються очі, може включати:

Історія хворого

Окуліст запитає пацієнта чи батьків про будь-які поточні симптоми. Крім того, окуліст відзначить будь-які загальні проблеми зі здоров’ям, ліки або фактори навколишнього середовища, які можуть сприяти симптомам.

Гострота зору

Окуліст вимірює гостроту зору, щоб оцінити, на скільки впливає зір. Для тестування вам запропонують прочитати букви на графіках читання, які знаходяться поблизу та на відстані. Окуліст має й інші методи вимірювання зору у дітей раннього віку або пацієнтів, які не вміють говорити чи розуміти для перевірки гостроти зору.

Заломлення

Окуліст може провести рефракцію, щоб визначити відповідну потужність лінзи, необхідну для компенсації будь-якої помилки заломлення (короткозорість, далекозорість або астигматизм). Використовуючи інструмент під назвою фороптер, окуліст розміщує перед вашими очима ряд лінз і вимірює, як вони фокусують світло, використовуючи ручний освітлений інструмент, який називається ретиноскопом. 

Тестування на вирівнювання та фокусування

Ваш окуліст повинен оцінити, наскільки добре ваші очі фокусуються, рухаються та працюють разом. Для того щоб отримати чітке єдине зображення того, що ви переглядаєте, ваші очі повинні ефективно змінювати фокус, рухатися та працювати в унісон. Це тестування шукатиме проблеми, які не дозволяють вашим очам ефективно зосередитись або ускладнюють використання обох очей разом.

Обстеження здоров'я очей

Використовуючи різні процедури тестування, ваш окуліст буде спостерігати за внутрішніми та зовнішніми структурами очей, щоб виключити будь-які захворювання очей, які можуть сприяти косоокості. Це тестування визначить, як очі реагують у звичайних умовах бачення. 

Під час яких хвороб проявляється

Хвороби, які можуть призвести до косоокості:

  • короткозорість;
  • гіперметропія або далекозорість;
  • астигматизм, де рогівка не вигнута належним чином;
  • помилка заломлення, як правило, змушує уражене око повернути всередину, намагаючись краще сфокусуватися. Косоокість, що виникає внаслідок помилок заломлення, як правило, з’являється пізніше, як правило, у віці 2 роки і старше;
  • гідроцефалія також може призвести до косоокості. Гідроцефалія – це стан, при якому в мозку та навколо нього накопичується занадто багато спинномозкової рідини;
  • деякі вірусні інфекції, такі як кір, можуть викликати косоокість. Інші умови, які можуть викликати це, включають синдром Нонана та деякі інші генетичні стани.

До якого лікаря звернутись

Окуліст може діагностувати косоокість за допомогою всебічного очного огляду.

Профілактика та лікування

Як і у випадку з іншими порушеннями бінокулярного зору, головна мета – це комфортний, єдиний, чіткий, нормальний бінокулярний зір на всіх відстанях і напрямках погляду. Косоокість зазвичай лікують комбінацією окулярів, зоровою терапією та хірургічним втручанням, залежно від основної причини невідповідності.

Якщо амбліопія незначна і виявлена ​​рано, часто може бути виправлена ​​за допомогою очного пластиру на домінуючому очному та / або зоровій терапії, використання очних пластирів навряд чи змінить кут косоокості.

Окуляри

У випадках акомодаційної езотропії очі повертаються всередину через зусилля фокусування далекоглядних очей, а лікування цього типу косоокості обов'язково включає корекцію заломлення, яка зазвичай проводиться за допомогою коригуючих окулярів або контактних лінз, а в цих випадках хірургічне вирівнювання вважається лише в тому випадку, якщо така корекція не усуває поворот очей.

У разі сильної анізометропії контактні лінзи можуть бути кращими для окулярів, оскільки вони уникають проблеми зорових відмінностей через різницю розмірів (анісейконія), яка в іншому випадку викликається окулярами, в яких сила заломлення сильно відрізняється для двох очей. У кількох випадках косооких дітей з анізометропічною амбліопією перед втручанням косоокості було проведено врівноваження очей помилки заломлення за допомогою рефракційної хірургії. 

Однак в огляді рандомізованих контрольованих досліджень було зроблено висновок, що використання коригуючих окулярів для запобігання косоокості не підтримується існуючими дослідженнями. Більшість дітей врешті-решт одужують амбліопію, якщо вони отримали користь пластирів та коригувальних окулярів. Амбліопія вважається постійною, якщо її не лікувати протягом критичного періоду, а саме до віку близько семи років; проте останні відкриття дають підстави оскаржити цю точку зору та адаптувати раніше уявлення про критичний період для врахування одужання стереопсису у дорослих. Очі, які залишаються нерівними, все ще можуть розвинути проблеми із зором. Хоча це ліки проти косоокості, також можна використовувати лінзи з призмами, щоб забезпечити деякий тимчасовий комфорт і запобігти появі подвійного зору. Окуляри впливають на положення, змінюючи реакцію людини на зосередженість. Призми змінюють спосіб світла, а отже, зображення вражають око, імітуючи зміну положення очей.

Хірургія

Хірургічне лікування косоокості не усуває потребу людини в окулярах. В даний час невідомо, чи є якісь відмінності для завершення операції на косоокості до або після терапії амбліопією. Операція косоокості намагається вирівняти очі шляхом вкорочення, подовження або зміни положення одного або декількох позаочних м’язів очей. Зазвичай процедуру можна проводити приблизно через годину, і для відновлення потрібно приблизно шість-вісім тижнів. Регульовані шви можуть бути використані для доопрацювання вирівнювання очей у ранній післяопераційний період.

Ліки

Медикамент застосовується при косоокості за певних обставин. Найчастіше використовується у дорослих, ця методика також застосовується для лікування дітей, зокрема дітей, уражених інфантильною езотропією. Токсин вводиться в сильнішу мускулатуру, викликаючи тимчасовий і частковий параліч. Лікування, можливо, потрібно буде повторити через три-чотири місяці, як тільки параліч припиниться. Поширеними побічними ефектами є подвійний зір, опущене повіко, передкорекція та відсутність ефекту. Побічні ефекти зазвичай зникають протягом трьох-чотирьох місяців. Повідомлялося, що терапія ботулічним токсином настільки ж успішна, як і косоокість для людей з бінокулярним зором, і менш успішна, ніж операція для тих, у кого немає бінокулярного зору.