ФІЛЬТР

Хропіння

Хропіння виникає, коли під час сну повітря не може вільно переміщуватися через ніс і горло. Це змушує навколишні тканини вібрувати, що видає знайомий звук хропіння. Люди, які хропуть, ймовірно мають занадто багато тканин горла і носа або "дискети", які схильні вібрувати.

Якщо ви регулярно хропите вночі, це може порушити якість сну, що призводить до денної втоми, дратівливості та посилення проблем зі здоров’ям.

Важливо визначити, чи хропіння пов’язане з основним медичним станом чи це ізольована (первинна) проблема (не пов’язана з будь-яким основним захворюванням).

Первинне хропіння не пов'язане з обструктивним апное сну, тиском на верхні дихальні шляхи, безсонням або іншими порушеннями сну. Ця відмінність важлива через пов'язаний зв’язок між основними умовами та іншими несприятливими наслідками для здоров'я. Наприклад, обструктивна апное сну пов'язане з більшими ризиками серцево-судинних захворювань, таких як інфаркти та інсульти.

Причини

Вік

З віком горло стає вужчим, а м’язовий тонус у горлі знижується. Зміни способу життя, новий режим сну та вправи на горло можуть допомогти запобігти хропінню.

Зайва вага

Жирна тканина і поганий м’язовий тонус сприяють хропінню. 

Конституція тіла

Чоловіки мають більш вузькі повітряні проходи, ніж жінки, і частіше страждають хропінням. Вузьке горло, розщеплене піднебіння, збільшені аденоїди та інші фізичні ознаки, що сприяють хропінню, часто є спадковими. 

Проблеми з носом і синусами

Заблоковані дихальні шляхи або закладений ніс ускладнюють інгаляцію і створюють вакуум у горлі, призводячи до хропіння.

Алкоголь, куріння та певні ліки

Споживання алкоголю, куріння та деякі ліки, такі як транквілізатори, можуть посилити розслаблення м’язів, що призведе до посиленого хропіння.

Апное сну

Серйозне порушення сну, коли дихання короткочасне переривання багато разів щовечора. Звичайне хропіння не впливає на якість вашого сну настільки, як апное сну, тому якщо ви страждаєте від сильної втоми та сонливості протягом дня, це може бути вказівкою на апное сну або іншу проблему дихання, пов’язану зі сном.

Діагностика

Щоб діагностувати ваш стан, ваш лікар перевірить ваші ознаки, симптоми та історію хвороби. Ваш лікар також проведе фізичний огляд.

Зображення

Ваш лікар може запросити тест візуалізації, наприклад, рентген, комп’ютерна томографія або магнітно-резонансна томографія. Ці тести перевіряють структуру вашого дихального шляху на наявність проблем, таких як відхилена перегородка.

Дослідження

Залежно від тяжкості хропіння та інших симптомів, ваш лікар може захотіти провести дослідження сну. Дослідження сну іноді можна проводити вдома.

Однак, залежно від інших ваших медичних проблем та інших симптомів сну, вам може знадобитися перебування на ніч у центрі сну, щоб пройти глибокий аналіз свого дихання під час сну шляхом дослідження, яке називається полісомнографією.

Під час полісомнографії ви підключені до багатьох датчиків і спостерігаєтесь протягом ночі. Під час дослідження сну записується така інформація:

  • Мозкові хвилі;
  • Рівень кисню в крові;
  • Частота пульсу;
  • Частота дихання;
  • Етапи сну;
  • Рухи очей і ніг.

Під час яких хвороб проявляється

Ожиріння або вагітність

Зайва тканина в горлі може вібрувати, коли ви вдихаєте повітря уві сні, викликаючи хропіння. Люди з надмірною вагою, ожирінням або вагітні жінки часто мають зайву об'ємну тканину горла.

Генетичні фактори

Генетичні фактори, які можуть спричинити хропіння, включають зайву тканину горла, а також збільшені мигдалини, великі аденоїди, довге м’яке піднебіння або довгий язичок.

Алергія, закладеність та певні структури носа

Все, що заважає вам дихати через ніс, може викликати хропіння. Сюди можна віднести скупчення від застуди або грипу, алергію або деформації носа, такі як відхилена перегородка.

До якого лікаря звернутись

Зверніться спершу до свого терапевта, щоб той зміг правильно встановити діагноз та виключити синусні захворювання. Обов'язково потрібно звернутись до лікаря, якщо ви спостерігаєте такі симптоми:

  • паузи дихання під час сну;
  • надмірна денна сонливість;
  • складність зосередження;
  • ранкові головні болі;
  • біль у горлі при пробудженні;
  • неспокійний сон;
  • задишка вночі;
  • високий кров'яний тиск;
  • біль у грудях вночі.

Профілактика та лікування

Декілька способів профілактики при хропінні:

Уникайте алкогольних та седативних препаратів

Препарати з класу депресантів або заспокійливих засобів мають на меті розслабити м’язи, викликаючи їх руйнування. Алкоголь діє як депресант. 

Зняття закладеності носа

Медикаменти та інші методи, які доступні, можуть допомогти зменшити запалення.

Вони включають:

  • носові смужки;
  • кортикостероїдні та зволожуючі назальні спреї;
  • антигістамінні препарати;
  • кімнатний зволожувач повітря;

Зміна положень сну

Положення уві сні може вплинути на ймовірність хропіння. Сон на спині може призвести до того, що розслаблений язик перекриє дихальні шляхи.

Інші позиції сну, які ви можете спробувати, включають:

  • сон на боці;
  • підняття спинки ліжка на кілька сантиметрів;
  • використання «подушки проти хропіння» для поліпшення положення шиї;

Схуднення

У людини страждає зайвою вагою, жирова тканина може оточувати і звужувати дихальні шляхи, а хропіння може бути наслідком утрудненого повітряного потоку. Схуднення може зменшити ризик хропіння.

Пероральні прилади

Пероральний прилад, встановлений на замовлення, схожий на фіксатор або запобіжник для рота, може допомогти утримувати дихальні шляхи відкритими, рухаючи язиком і щелепою трохи вперед.

Вправи на горло

Вправи з участю язика можуть допомогти зміцнити слабкі м’язи шиї та горла. Вправи на горло або носоглотку можуть допомогти зміцнити слабкі в’ялі м’язи горла і запобігти їх руйнуванню під час сну.

Спробуйте виконувати 7 вправ нижче мінімум 30 хвилин щодня протягом 3 місяців:

1. Висуньте язик з рота якомога далі, а потім перемістіть його стороною в бік і вгору, і вниз, не згортаючи язика;

2. Рухайте щелепою вгору-вниз, жувальним рухом протягом хвилини-двох. Це слід робити з порожнім ротом;

3. Відкрийте рот якомога ширше і потримайте його відкритим близько 10 секунд;

4. Притисніть кінчик язика до піднебіння і відсуньте його назад 20 разів;

5. За допомогою вказівного пальця натискайте щічний м’яз від зубів по 10 разів з кожної сторони;

6. Закрийте рот і підтягніть губи. Утримуйте 30 секунд;

7. З відкритим ротом рухайте щелепу вправо і тримайте 30 секунд. Повторіть так само з лівого боку;

Щоб побачити будь-які результати, вправи потрібно виконувати послідовно.

Відмова від куріння

Тютюновий дим – це подразник, який може спричинити запалення тканин. Верхній дихальний шлях – це вузький прохід, тому навіть невелика кількість запалення може обмежити повітряний потік. Відмова від куріння може допомогти зменшити це запалення, а також ризик інших захворювань.

Медичне лікування:

Якщо хропіння сильне або пов’язане з апное сну, лікар може запропонувати лікування.

Постійний позитивний тиск у дихальні шляхи

Для людей із середнім та важким обструктивним апное сну лікування включає подачу повітря під тиском через носову або обличчя маску.

Хірургія

Видалення збільшених мигдалин може зменшити хропіння. Якщо інші засоби не працюють, є кілька хірургічних процедур, які можуть допомогти зменшити хропіння:

  • Тонзилектомія та аденоідектомія: це для видалення збільшених мигдалин та аденоїдів;
  • Процедура стовпа: Хірург вставляє маленькі пластикові імплантати в м’яке піднебіння, щоб зрегулювати жорсткість пухкої тканини;
  • Септопластика: це відновлює відхилену носову перегородку;
  • Увулопалатофарингопластика: видаляє зайву тканину з м'якого піднебіння і ходу;
  • Сомнопластика: Ця процедура спрямована на регулювання жорсткості в'ялої тканини, застосовуючи радіочастотну енергію до основи язика;
  • Лазерна увулопалатопластика: лазер використовується для вкорочення брюшного каналу, який є звисаючою м'якою тканиною на задній частині горла. Лазер також робить невеликі надрізи в м’якому піднебінні. Коли зрізи заживають, навколишні тканини твердіють, щоб запобігти вібрації, які викликають хропіння;

Хірургія має низький рівень успішності, і можливі ризики для здоров'я, тому її слід розглядати лише в крайньому разі.