ФІЛЬТР

Холодні пальці рук

Такий симптом, як холодні пальці рук, характерний для жінок у віці 15-45 років, оскільки зазвичай терморегуляція у них слабша у порівнянні з чоловіками. Це ознака порушення кровообігу, який нерідко зумовлений захворюванням, а не лише зниженим артеріальним тиском. Також даний симптом може спостерігатися при охолодженні або сильному хвилюванні.

Кровоносні судини на пальцях спочатку звужуються, а потім шкіра блідне, через час вона набуває синюшного забарвлення. Деколи зігріти руки не допомагає навіть розтирання або заняття спортом. Якщо синдром проявляється часто, варто звернутися до лікаря, особливо, якщо одночасно у людини спостерігається:

  • оніміння пальців;
  • зникає мова;
  • на руках з'являються пухирі, виразки;
  • пальці раптом втрачають чутливість на короткий час;
  • шкіра рук груба і сильно стягується.

Причини

Куріння – це банальна і досить поширена причина холодних пальців рук, що призводить до порушення капілярного кровообігу. Потрапивши в кровотік, нікотин призводить до спазму, що триває кілька годин.

Крім того, даний симптом може служити проявом дефіциту заліза в організмі, зниження рівня гемоглобіну. Сприяти такому стану також можуть: стрімке зростання, крововтрати будь-якого роду (навіть носові), вагітність, годування груддю.

При правильному харчуванні дефіцит заліза зазвичай зникає, як і симптом холодних рук. Потрібно розуміти, що порушений метаболізм, хвороби щитовидної залози часто передують появі цього симптому. У випадку хвороб щитовидної залози, пацієнт відчуває млявість, загальмованість, шкіра сохне і лущиться, повіки та обличчя можуть набрякати. Оскільки у хворого порушується терморегуляція, він іноді відчуває холод у всьому тілі.

Також порушення кровообігу провокує вегето-судинна дистонія, під час неї спостерігаються додаткові симптоми: втома, нездужання, поколювання та біль в області серця.

Часте емоційне навантаження, стреси – ще одна причина, це нерідко викликає атеросклероз – захворювання кровоносної системи, що супроводжується закупоркою судин. В результаті кровотік порушується, деякі уражені ділянки тіла майже позбавляються тепла і надходження корисних речовин, які переносяться з током крові.

Порушення в організмі можуть відбуватися і внаслідок прийому ряду медичних препаратів:

  • бета-блокаторів;
  • від мігрені;
  • протизастійних засобів.

Але найпоширенішою причиною холодних пальців рук є проблеми з кровообігом. Він, у свою чергу, буває наслідком серцево-судинних захворювань і станів, коли підвищений холестерин.

Звичайно, у деяких людей кров з народження циркулює більш повільно, але тоді пальці рук будуть мерзнути не періодично, а завжди. Тоді для розгону крові слід робити різні розігріваючі вправи.

Трапляється таке і в результаті стресової ситуації, відбувається різке підвищення адреналіну і судини звужуються. У подібній ситуації стан нормалізується відразу після зникнення стресу.

Діагностика

Діагностика наявності захворювання при цьому симптомі зазвичай включає в себе збір анемнезу, перевірку артеріального тиску. У деяких випадках може знадобитися: УЗД щитовидки й судин, рентгенографія, МРТ суглобів і хребта.

Під час яких хвороб проявляється?

Під впливом холоду й хвилювання кровоносні судини в пальцях рук звужуються. Шкіра стає білою і синьою. Коли відновиться кровообіг, шкіра стає червоною. Може бути порушення нервової провідності, оніміння, проблеми в роботі серця, зменшується загальна температура, спостерігається ламкість нігтів, руки холонуть постійно і без особливих на те причин, втома, запаморочення.

Холодні пальці рук можуть бути симптомом таких захворювань:

  • синдром Рейно. Під час нападу сильно зменшується або зовсім зупиняється прилив крові до вух і кінцівок, людина іноді відчуває поколювання чи біль. Даний синдром не є небезпечним для життя, триває не більше півгодини та є реакцією на стрес;
  • гіпотензія. У разі зниженого тиску позбутися від холоду в пальцях важко. Фахівці радять по можливості просто тримати руки в теплі;
  • цукровий діабет. Дане захворювання нерідко проявляється постійною зябкістю рук, інші ознаки – сильна спрага на протязі довгого часу, погіршення зору, свербіж;
  • остеохондроз. Будь-яка деформація міжхребцевих дисків і спазми в підсумку призводять до здавлення судин, нервових закінчень. Через це порушується кровопостачання, самі руки стають холодними, може з'являтися ломота, біль в спині й суглобах;
  • атеросклероз. При цьому захворюванні відбувається закупорка стінок судин, втрата ними гнучкості.

Таким чином, можуть проявлятися ще і такі хвороби:

  • гіпотиреоз;
  • системна склеродермія;
  • судинна дистонія;
  • різні порушення в роботі серця;
  • нервові хвороби;
  • ревматоїдний артрит;
  • вовчак;
  • анемія.

До якого лікаря звернутися?

Якщо постійно мерзнуть пальці рук, щоб виявити захворювання або підтвердити особливість організму, потрібно звертатися до терапевта. Він призначить вам медичне обстеження і консультацію у ревматолога, кардіолога, ендокринолога, вертебролога або невролога.

Профілактика

Щоб уникнути захворювань, пов'язаних з симптомом холодних пальців рук, дуже важливо не тільки більше рухатися, але й тренувати судини, загартовувати організм. Також рекомендується їсти жирну рибу, вживати багато теплої рідини. Не забувати проходити щорічну диспансеризацію і своєчасно лікувати виявлені хвороби.