ФІЛЬТР

Гній у сечі

Гній у сечі або піурія – це стан, який виникає, коли в сечі є надлишок білих кров’яних тілець або гною. Лікарі визначають велику кількість, як мінімум 10 лейкоцитів на кубічний міліметр (мм³), відцентрованої сечі. Піурія характеризується каламутною сечею і часто вказує на наявність інфекції сечовивідних шляхів.  Крім піурії,  також може бути стерильна піурія – сеча, яка містить лейкоцити, але все ще здається вільною від бактерій та мікроорганізмів, на основі методів аналізів сечі. 

Разом із гноєм у сечі можуть виникати такі симптоми як:  часті позиви до сечовипускання, відчуття печіння при сечовипусканні, кров у сечі, неприємний запах сечі, тазові болі, лихоманка, біль у животі, ненормальні виділення, задишка, нудота або блювота.

Причини

Піурія може виникнути внаслідок багатьох захворювань. Найчастіше вона викликається інфекцією в будь-якій області сечовидільної системи, включаючи нирки, сечоводи, сечівник або сечовий міхур. Стерильна піурія найчастіше викликається інфекціями, що передаються статевим шляхом, такими як гонорея або вірусні інфекції.

До інших причин появи гною в сечі належать: інтерстиціальний цистит, бактерії при сепсисі, туберкульоз, камені сечовивідних шляхів, хвороба печінки, пневмонія, аутоімунні захворювання, паразити, пухлини сечовивідних шляхів, полікістоз нирок.

Піурія також може бути реакцією на прийом певних ліків:

  • нестероїдні протизапальні засоби;
  • діуретики;
  • пеніцилінові антибіотики;
  • інгібітори протонної помпи.

Також причинами появи гною у сечі може бути:

Вагітність

Піурія часто виникає під час вагітності. Це пов’язано з анатомічними та гормональними змінами у цей період, що дозволяє бактеріям потрапляти в сечовивідні шляхи. Інфекція або навіть безсимптомна наявність бактерій у сечі під час вагітності може бути шкідливою і може спричинити ускладнення у дитини.

Зневоднення

Каламутна сеча, особливо якщо вона темна, може свідчити про те, що людина не вживає достатньої кількості рідини.

У малюків чи старих людей високий ризик зневоднення. Кожному, у кого наявна хвороба, що викликає діарею, блювоту або лихоманку, необхідно пити більше рідини. Ті, хто займаються фізичними вправами або фізичною працею у спекотні дні, також можуть мати вищий ризик зневоднення. Сильне зневоднення може спричинити важчі симптоми, включаючи дезорієнтацію, втрату свідомості або кривавий, або чорний кал. 

Ниркова інфекція

Багато інфекцій нирок починаються як ІПСШ, які потім поширюються через відсутність ефективного лікування і з часом погіршуються. Ниркові інфекції потребують негайного медичного лікування. Без оперативного лікування цей тип інфекції може призвести до постійного ураження нирок.

Інфекція, що передається статевим шляхом

Деякі поширені ІПСШ, такі як гонорея та хламідіоз, можуть викликати помутніння сечі. Гонорея та хламідіоз спонукають імунну систему до відбиття та вироблення лейкоцитів, які можуть змішуватися з сечею та надавати їй мутний вигляд.

Вульвовагініт

Вульвовагініт – це запалення вульви та піхви, що може призвести до помутніння сечі. Бактеріальні інфекції є найпоширенішою причиною вульвовагініту, хоча інфекція також може бути наслідком вірусів або грибків. У деяких випадках організм може реагувати на інгредієнти мила, миючих засобів, пом'якшувачів тканин або інших продуктів.

Простатит

Запалена простата, або простатит, також може бути причиною помутніння сечі.

Діагностика

Лікар зробить аналіз сечі для діагностики піурії. Це передбачає взяття проби сечі, яка потім аналізується на основі її зовнішнього вигляду, концентрації та вмісту.

Аналіз сечі може також виділити інші відхилення. Наприклад, наявність нітриту або лейкоцитарної естерази може вказувати на інфекції сечовивідних шляхів, тоді як підвищений рівень білка може свідчити про захворювання нирок. Під час діагностичного процесу важливо, щоб інші виділення не забруднювали зразок сечі. Це особливо важливо для жінок, оскільки вагінальні виділення містять бактерії, які можуть заплутати результати аналізу.

Для встановлення причини виникнення піурії можуть знадобитися додаткові діагностичні тестування. Це може бути внутрішньовенна пієлограма, комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія або ультразвукова томографія черевної області.

Під час яких хвороб проявляється

Як було сказано раніше, найбільш поширеною причиною піурії є бактеріальна інфекція сечовивідних шляхів. Однак є кілька захворювань, які є факторами ризику виникнення гною у сечі:

  • Інфекції
  • Хвороба печінки
  • Папілярний некроз
  • Діабет
  • Туберкульоз
  • Ниркові камені
  • Хвороба Кавасакі
  • Рак

До якого лікаря звернутись

Якщо ви помітили, що сеча стала каламутною та набула неприємного запаху, зверніться спершу до сімейного лікаря, який завдяки результатам аналізів та фізичному огляду зможе направити до лікаря-спеціаліста. Залежно від причини це може бути уролог, гінеколог, інфекціоніст, кардіолог. 

Більшість випадків піурії не становлять серйозного ризику для здоров’я, але той, хто стикається з гноєм у сечі, повинен звернутися до лікаря, який допоможе визначити основну причину.

Профілактика

Практика належної особистої гігієни може допомогти запобігти інфекціям сечовивідних шляхів. Сюди входить завжди протирання спереду назад, після сечовипускання та дефекації, а також щоденне миття шкіри навколо піхви та прямої кишки. Миття або душ, як до, так і після сексуальної активності, також може знизити ризик зараження сечовивідних шляхів. Також можна користуватися такими методами профілактики: 

  • не користуйтеся ароматизованими засобами інтимної гігієни;
  • уникайте облягаючого одягу та синтетичної білизни;
  • пийте достатню кількість рідини протягом дня;
  • зменшіть кількість вживаного кофеїну;
  • користуйтесь презервативами під час статевого акту.