ФІЛЬТР

Екзофтальм

Екзофтальм (витрішкуватість) – симптом, який характеризується зміщенням вперед одного або двох очних яблук, іншими словами, випинанням, з можливим відхиленням його або їх в якусь сторону. Найчастіше екзофтальм свідчить про безліч набутих і вроджених захворювань. Але при цьому, слід відрізняти симптом витрішкуватості, що свідчить про хворобу, від вродженої особливості деяких людей з виряченими очима.

Але, на відміну від "бичачого ока" (при вродженій глаукомі, коли збільшується очне яблуко), при екзофтальмі розмір очного яблука не змінюється, хоч і обмеження рухливості ока можливе.

Супутніми симптомами екзофтальму є:

  • двоїння в очах (диплопія);
  • зниження зору, сльозотеча, світлобоязнь, біль в очах;
  • неврит і застійний диск,
  • крововилив в сітківку;
  • атрофія зорового нерва;
  • нещільне змикання повік очей, що призводить до висихання і розвитку дистрофії рогівки ока.

Екзофтальм з'являється, незалежно від віку, і у дітей, і у дорослих. При захворюваннях найчастіше розвивається одностороння витрішкуватість. Двосторонній екзофтальм розвивається в основному при захворюваннях щитоподібної залози.

Існує кілька видів екзофтальму, які залежать від причин, що викликали його появу.

Причини

Причинами, що викликають екзофтальм, є численні захворювання. При певних захворюваннях щитоподібної залози, тканини очниці набрякають, виштовхуючи очне яблуко вперед, а при погляді вниз відзначається відставання руху повіки ока. Це відбувається при базедовій хворобі, яку називають також дифузним токсичним зобом.

Екзофтальм може виникати і внаслідок кровотечі з судини позаду ока або запалення тканин очниці. Крім того, в очниці позаду очного яблука можуть формуватися пухлини, злоякісні чи доброякісні, які виштовхують його вперед.

Відомі випадки, коли екзофтальм розвивається за 2-3 тижні внаслідок появи помилкового новоутворення (псевдотумор) і атипового розростання тканин очниці. Тромбоз кавернозного синуса теж супроводжується появою м'яких тканин. При пульсуючому екзофтальмі виступаюче вперед око пульсує в такт серцевим скороченням.

Тому до причин появи екзофтальму відносять:

  • пухлини і набряки очниці;
  • травми з крововиливом за очне яблуко в очну ямку;
  • запальні захворювання слізних залоз, жирової тканини очниці, пазух носа;
  • запалення стінок кровоносних судин (васкуліт);
  • параліч зовнішніх окорухових м'язів;
  • варикозне розширення вен очниці, васкуліти судин очниці;
  • деякі захворювання крові;
  • гідроцефалія;
  • відхилення в розвитку черепа (баштовий череп), асиметрія очних ямок;
  • вроджена глаукома;
  • порушення роботи ендокринної системи (ендокринна офтальмопатія), в т.ч. дифузний токсичний зоб, званий базедовою хворобою.

Діагностика

Ступінь стану очного яблука і його розташування визначається за допомогою екзофтальмометра. З метою визначення причини появи екзофтальму, необхідно провести всебічні загальні та місцеві дослідження хворого.

Комп'ютерна або магнітно-резонансна томографія дозволяє визначити наявність будь-яких змін очниці, що передують екзофтальму.

Для визначення причини появи екзофтальма необхідно зробити аналіз крові на гормони, імунологічні дослідження, ультразвукове дослідження (УЗД) щитовидної залози, ізотопну діагностику.

Відомо, що екзофтальм супроводжується зниженням зору внаслідок порушення функціонування зорового нерва. При значному зміщенні або випаданні очного яблука у хворих може з'являтися роздвоєння предметів в очах (диплопія).

Під час яких хвороб проявляється

Екзофтальм (випинання очей) найчастіше проявляється при патології щитовидної залози, гіпертиреозі, дифузному токсичному зобі (базедовій хворобі) та інших ендокринних порушеннях, доброякісних (при глаукомі) і злоякісних пухлинах, нейробластомі, орбітальному целюліті, трихінельозі (гельмінтозному захворюванні, що викликане трихинеллами – паразитичними хробаками), неопластичному захворюванні кровотворної системи. Симптом екзофтальму виникає і внаслідок запальних процесів, тромбозів головного мозку і при переломах основи черепа.

До якого лікаря звернутися

Лікування екзофтальму залежить від причини, що викликала появу цього симптому. Витрішкуватість необхідно лікувати комплексно. Тому часто при появі витрішкуватості слід звернутися не тільки до офтальмолога, але і відразу до декількох фахівців: ендокринолога, отоларинголога, невропатолога, нейрохірурга, травматолога, онколога.

Профілактика

Для профілактики виникнення екзофтальму слід остерігатися факторів, що провокують його розвиток. Тому потрібно дотримуватися гігієни очей, оберігатися від попадання інфекції в верхні дихальні шляхи, своєчасно і правильно лікувати запальні захворювання носа, не наражатися на надмірну інсоляцію (тобто засмагу), оберігати очі і голову від травм, контролювати рівень тиреоїдних гормонів, вести здоровий спосіб життя, дотримуватися правильного харчування, уникати різних стресів, не зловживати алкоголем, не курити, проходити регулярні профілактичні огляди у лікарів. Доведено, що куріння загострює захворювання, тому впливу тютюну необхідно уникати.