ФІЛЬТР

Болі у тазі

Інша назва болю у тазовому поясі – нестабільність тазового, або лобкового, з’єднання. Це терміни, які описують біль та нестабільність суглобів і кісток у тазу. Біль є «тазовим», якщо він локалізується нижче пупка, у нижній частині спини та крижах, промежині, ділянці зовнішніх статевих органів, піхви, прямої кишки, з можливим переходом на внутрішні поверхні стегон.

Причини

Існує багато причин, які б могли викликати болі у тазу як гострі, так і хронічні. Проте у жінок та чоловіків причини можуть різнитися.

Жінки:

Тазові запальні захворювання

Тазові запальні захворювання - це інфекції жіночих репродуктивних органів. Зазвичай викликаються інфекцією, що передається статевим шляхом, наприклад, хламідією або гонореєю. Жінки часто не відчувають жодних симптомів під час першого зараження. Якщо їх не лікувати, запальні захворювання тазу можуть викликати серйозні ускладнення, включаючи хронічні, сильні болі в тазі або животі. Інші симптоми: кровотеча під час статевого акту, лихоманка, сильні виділення з піхви і неприємний запах, важкість або біль під час сечовипускання.

Ендометріоз

Ендометріоз може виникнути  протягом репродуктивних років. Це викликано розростанням маткової тканини поза маткою. Ендометріоз часто викликає різний ступінь болю, який варіюється від легкого до сильного та виснажливого. Цей біль найчастіше проявляється під час менструації. Він може виникати також під час статевого акту і при дефекації або сечовипусканні. Біль часто зосереджений в межах тазової області, але може поширюватися і на живіт. Крім болю, можуть бути такі симптоми: болісна менструація, нудота, здуття живота. Ендометріоз може спричинити безпліддя.

Овуляція

Деякі жінки відчувають тимчасовий різкий біль під час овуляції, коли яйцеклітина вивільняється з яєчника. Зазвичай цей процес триває всього кілька годин.

Менструація

Біль у тазі може виникати до і під час менструації, і зазвичай його описують як спазми в маломі тазі або внизу живота.  Біль часто виникає під час передменструального синдрому. ПМС часто супроводжується іншими симптомами, зокрема: здуття живота, дратівливість, безсоння, тривожність, чутливість грудей, перепади настрою, головний біль, болі в суглобах

Перекрут яєчників

Якщо яєчник раптом закрутиться, можна відчути раптовий та різкий біль. Біль іноді супроводжується нудотою та блюванням. Цей стан потребує негайного медичного хірургічного втручання.

Кіста яєчника

Кісти в яєчнику часто не викликають ніяких симптомів. Якщо вони великі, можна відчувати тупий або різкий біль з одного боку таза або живота. Якщо кіста розривається, відчувається раптовий різкий біль. Слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Міома матки

Міома матки - це доброякісні нарости в матці. Симптоми залежать від розміру та місця розташування. Велика фіброма може викликати відчуття тиску або тупий ниючий біль у тазі або нижній частині живота. Вони також можуть спричинити: кровотечу під час статевого акту, болісну менструацію, проблеми з сечовипусканням, біль у ногах, закреп, біль у спині. Фіброми можуть перешкоджати зачаттю.

Гінекологічні онкологічні захворювання

Рак може виникнути в багатьох областях тазу: матці, ендометрії, шийці матки, яєчниках. Симптоми різні, але часто включають тупий, ниючий біль у тазі та животі та біль під час статевого акту. Незвичайні виділення з піхви - ще один поширений симптом.

Вагітність

Тазові болі під час вагітності, зазвичай, не є причиною тривоги. У міру того, як тіло змінюється під час цього стану, кістки і зв’язки розтягуються. Це може викликати відчуття болю чи дискомфорту.

Однак будь-який біль, який є занадто сильним повинен бути обговорений з гінекологом. Особливо, якщо він супроводжується вагінальною кровотечею. Деякі можливі причини болю під час вагітності: сутички Брекстона-Хікса (ці болі часто називають помилковими пологами і трапляються найчастіше протягом третього триместру).

Викидень

Викидень - це втрата вагітності до 20-го тижня вагітності. Найчастіше викидні трапляються протягом першого триместру, до 13-го тижня. Вони часто супроводжуються: вагінальною кровотечею, спазмами в животі, відчуттями болю в тазу, животі або попереку, виділенням рідини з піхви.

Передчасні пологи

Пологи, що виникають до 37-го тижня вагітності, вважаються передчасними. Симптоми включають: біль у нижній частині живота, який може відчуватись як різкі скорочення або схожі на тупий тиск, біль у попереку, втома, вагінальні виділення більші за норму, спазми в шлунку з діареєю або без.

Відшарування плаценти

Плацента утворюється і прикріплюється до стінки матки на початку вагітності. Вона створена для забезпечення киснем та харчуванням дитини до пологів. Рідко плацента відривається від стінки матки. Воно може бути часткове або повне. Відшарування плаценти може викликати вагінальну кровотечу, що супроводжується раптовими відчуттями болю чи хворобливістю в області живота або спини. Найчастіше зустрічається в третьому триместрі, але може виникати в будь-який час після 20-го тижня вагітності. Порушення плаценти  вимагає негайного медичного лікування.

Позаматкова вагітність

Позаматкова вагітність настає незабаром після зачаття, якщо запліднена яйцеклітина імплантуєся в маткову трубу або іншу частину репродуктивного тракту замість матки. Цей тип вагітності ніколи не є життєздатним і може призвести до розриву маткової труби та внутрішньої кровотечі. Основними симптомами є різкий, інтенсивний біль і вагінальна кровотеча. Біль може виникати в області живота або тазу. 

Чоловіки:

Бактеріальний простатит

Простатит відноситься до запалення і набряку передміхурової залози. Бактеріальний простатит - це інфекція залози. Поряд з тазовим болем, можуть виникати такі симптоми: часта або термінова потреба у сечовипусканні, хворобливе сечовипускання, неможливість пропускати сечу, лихоманка, озноб, нудота, блювання, втома.

Синдром хронічного тазового болю

У чоловіків, які мають тривалий тазовий біль без інфекції чи іншої очевидної причини, діагностують синдром хронічного тазового болю. У чоловіків з цим станом болить статевий член, яєчка, область між яєчками та прямою кишкою (промежиною) та низ живота. Інші симптоми включають: біль під час сечовипускання та еякуляції, слабкий потік сечі, підвищена потреба у сечовипусканні, біль у м’язах або суглобах, втома.

Стриктура уретри

Сечовипускальний канал - це трубка, через яку сеча виходить із сечового міхура з організму. Уретральна стриктура означає звуження або закупорки в уретрі, викликані набряком, травмою або інфекцією. Блокування уповільнює витік сечі з уретри. Симптоми стриктури уретри: біль в області тазу та животі, повільний потік сечі, біль при сечовипусканні, кров у сечі або спермі, набряк статевого члену, втрата контролю над сечовим міхуром.

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози

ДГПЗ або простата відноситься до неракового збільшення передміхурової залози. Коли вона з часом збільшується, починає тиснути на уретру. М’язи сечового міхура повинні працювати більше, щоб виштовхнути сечу. З часом м’яз сечового міхура може слабшати, що призведе до проблем із сечовипусканням. Крім відчуття болю у тазі, симптоми можуть включати: нагальну потребу у сечовипусканні, слабкий відтік сечі.

Спільні причини:

Біль у тазу може бути викликаний широким спектром додаткових станів як у чоловіків, так і у жінок. До них належать:

  • збільшення селезінки;
  • апендицит;
  • хронічний закреп;
  • дивертикуліт;
  • стегнові та пахові грижі;
  • спазм м’язів тазового дна;
  • виразковий коліт;
  • камені в нирках.

 

Діагностика

Використовуються такі методи діагностики:

  • фізичний огляд області живота і тазу;
  • мазок на мікрофлору;
  • внутрішнє УЗД тазу, щоб лікар міг оглянути матку, маткові труби, піхву, яєчники та інші органи репродуктивної системи;
  • аналізи крові та сечі;

Якщо причину болю не вдалося виявити за допомогою  початкових тестів, можуть знадобитися додаткові тести, такі як:

  • комп'ютерна томографія;
  • МРТ тазу;
  • тазова лапароскопія;
  • колоноскопія;
  • цистоскопія.

Під час яких хвороб проявляється

Інфекція сечовивідних шляхів 

Бактеріальні інфекції, що вражають органи сечовидільної системи: уретру, сечовий міхур, сечоводи та нирки. Інші симптоми включають: нагальна потреба у сечовипусканні, печіння або біль при сечовипусканні, мутна, кров’яниста або сеча з неприємним запахом, лихоманка.

Інфекції, що передаються статевим шляхом

Гонорея та хламідіоз - це бактеріальні інфекції, що передаються статевим шляхом. У багатьох випадках гонорея та хламідіоз не викликають симптомів. Інші симптоми захворювань: ненормальні виділення з піхви (у жінок), кровотеча між місячними (у жінок), виділення, біль або кровотеча з прямої кишки або статевого члена, гній з сечею, часте сечовипускання, біль або печіння при сечовипусканні, біль під час сексу, набряк яєчок (у чоловіків).

Ниркові камені або інфекція

Камені в нирках утворюються, коли мінерали, такі як кальцій або сечова кислота, злипаються у сечі і утворюють тверді породи. Більшість каменів у нирках не викликають симптомів, поки вони не почнуть просуватися через сечоводи. Оскільки трубки невеликі і негнучкі, вони не можуть розтягнутися, щоб перемістити камінь, що і викликає біль.

Ниркова інфекція може розвинутися, якщо бактерії потраплять у нирки. Це також може викликати біль у спині, боці, нижній частині живота та паху. Інші симптоми ниркового каменю або інфекції включають: кров у сечі, яка може бути рожевою, червоною або коричневою, каламутною, або сеча з неприємним запахом, потреба в сечовипусканні частіше, ніж зазвичай, нагальна потреба у сечовипусканні, печіння або біль при сечовипусканні, нудота, блювання, лихоманка.

Цистит

Цистит - це запалення сечового міхура, яке зазвичай викликається інфекцією сечовивідних шляхів, що викликає біль або тиск у тазі та нижньому відділі живота.

Інші симптоми включають: сильний позив до сечовипускання, печіння або біль при сечовипусканні, кров у сечі, каламутна або сеча з неприємним запахом, субфебрильна температура.

Синдром роздратованого кишківника

СРК - це стан, який викликає такі кишкові симптоми як судоми. Це не те саме, що запальне захворювання кишечника, яке викликає тривале запалення травного тракту. Біль у животі та спазми, зазвичай, покращуються при дефекації. Інші симптоми СРК: здуття живота, діарея, закреп, слиз в калі.

До якого лікаря звернутись

У випадку появи тазового болю, жінкам варто звернутися до гінеколога, чоловікам, переважно, до уролога або андролога. Проте причина появи тазового болю може не бути пов'язана з інфекціями чи запаленнями, тому варто спершу проконсультуватися з сімейним лікарем, який допоможе визначити ймовірну причину та направити до спеціаліста.

Обов'язково потрібно звернутися до лікаря, якщо разом із тазовим болем з'являються такі симптоми:

  • вагінальна кровотеча (у жінок);
  • проблеми із сечовипусканням та дефекацією;
  • лихоманка;
  • субфебрильна температура;
  • нудота;
  • блювота;
  • аномальні виділення.

Профілактика

Можна спробувати такі методи профілактики та полегшення тазового болю:

Фізична активність

Фізичні вправи збільшують приплив крові до тазового дна. Ба більше, коли відбувається тренування, тіло випускає хімічні речовини - ендорфіни. Це своєрідні природні знеболюючі. Всього 30–45 хвилин помірних фізичних вправ таких, як швидка ходьба, 5 або 6 днів на тиждень можуть допомогти полегшити біль.

Теплі ванни

Це допомагає збільшити приплив крові, що допомагає зменшити біль. Сядьте у ванну, наповнену теплою водою, щоб забезпечити полегшення під час спалахів болю. Якщо немає ванни, нагрівальна подушка або теплий компрес на животі можуть також спрацювати.

Зміна звичок

Зміна деяких звичок може вплинути на біль. Киньте курити. Нікотин, діюча речовина в тютюнових виробах, запалює нерви і спричиняє біль. Скиньте зайві кілограми, це допоможе полегшити тиск на нерви і зменшити біль.

Харчові добавки

У деяких випадках хронічний тазовий біль пов’язаний із меншою за норму кількістю основних вітамінів і мінералів у крові. Добавки з вітаміном D, вітаміном Е і магнієм можуть допомогти заспокоїти хронічні тазові болі. Порадьтеся з лікарем, перш ніж приймати будь-які харчові добавки без рецепта. 

Розслаблення

Медитація, йога та навіть глибокі дихальні вправи можуть допомогти зменшити стрес і напругу.