ФІЛЬТР

Біль у вусі

Вушні болі зазвичай виникають у дітей, але трапляються і у дорослих. Вушний біль може вражати одне або обидва вуха. Біль може бути постійним або короткочасним, бути тупим, різким або пекучим. Якщо у вас є вушна інфекція, може виникнути температура та тимчасова втрата слуху.

Разом із болем у вусі можуть виникати такі симптоми: порушення слуху, стікання рідини з вуха, лихоманка, труднощі зі сном, смикання або тягнення до вуха, головний біль, втрата апетиту, втрата рівноваги.

Причини

Вушні сірчані закупорки

Вухо весь час позбавляється вушної сіри. Коли процес не працює добре, вушна сіра накопичується і твердне, так що вушний канал заблоковується. Не використовуйте ватні тампони та інші предмети, щоб витягнути сіру. Це призведе до подальшого просунення сіри у вушний прохід. 

Повітряний тиск

Більшу частину часу вуха підтримують рівний тиск з обох боків барабанної перетинки. Але швидкі зміни, наприклад, коли політ в літаку або в ліфті, можуть скинути рівновагу.

Інфекція від води

Якщо вухо болить, коли ви тягнете за мочку вуха або натискаєте на крихітний клапоть, який її закриває, ймовірно, наявна інфекція зовнішнього вуха. Це трапляється, коли вода, що потрапила у вушний канал, починає розмножуватися мікробами. Вухо може почервоніти, набрякнути або свербіти і просочитися гній. 

Інфекція середнього вуха

Застуда, алергія або синусова інфекція можуть перекрити трубки середнього вуха. Коли рідина накопичується і заражається, це зветься отитом. Це найчастіша причина болю у вусі. 

Інші причини

Ви можете відчувати біль у вухах, навіть коли причина не у інфекції вуха, а, наприклад, зубний біль. Це тому, що нерви на обличчі та шиї проходять дуже близько до внутрішнього вуха. 

Якщо у вас болить біль у горлі, це може бути така інфекція, як тонзиліт або фарингіт. Насправді біль у вусі часто є найгіршим симптомом одного з цих станів.

Зубні абсцеси, порожнини та уражені моляри також можуть викликати біль у вусі. 

Скронево-нижньощелепний суглоб – це "шарнір" щелепи, який знаходиться під вухами. Біль у вухах або на обличчі виникає після того, як ви жуєте, розмовляєте або позіхаєте. 

Деякі причини болю у вусі можуть бути серйозними, наприклад, пухлини або інфекції, включаючи целюліт або оперізуючий лишай. Якщо біль у вусі сильний, не проходить протягом декількох днів після домашнього лікування, з'являється висока температура, біль у горлі або з’явився новий висип, негайно відвідайте лікаря.

Діагностика

Для встановлення попереднього діагнозу, лікар ймовірно поставить вам такі питання:

  • Який біль за характером?
  • Біль постійний чи короткочасний?
  • Чи є супутні симптоми, такі як лихоманка, зниження слуху, проблеми з балансом або запаморочення, дренаж вуха або шум у вухах (дзвін у вухах)?
  • Чи хворіли ви нещодавно?
  • Чи переживали якусь травму обличчя чи вуха?

Після опитування, будуть використані такі методи діагностики:

Медичний огляд

Під час фізичного обстеження, лікар отоскопом огляне зовнішнє вухо, вушний канал та барабанну перетинку. Також огляне ніс, рот і носові пазухи. Лікар може натиснути на скронево-нижньощелепний суглоб, подивитися на ваші задні моляри, щоб перевірити наявність ознак шліфування або частого стискання зубів, оглянути шию, щоб виявити збільшені лімфатичні вузли чи інші нарости. Важливо, що під час огляду отоларинголог може провести нехірургічну процедуру, яку називають назальною ендоскопією. Ендоскоп – тонка трубка з камерою та світлом, що дозволяє краще оглянути ніс, пазухи та верхню частину горла (там, де знаходиться отвір Євстахієвої трубки).

Нарешті, якщо у вас спостерігається зниження слуху та запаморочення, лікар може направити вас на тест вестибулярної функції.

Візуалізація

Для діагнозу вушного болю іноді необхідна томографія. Наприклад, рентген може бути призначений для оцінки стоматологічної проблеми або для дослідження щелепи. Комп'ютерна томографія (КТ) може знадобитися при підозрі на мастоїдит, особливо якщо у людини спостерігаються тривожні ускладнення мастоїдиту, такі як дефіцит черепного нерва або ознаки менінгіту.

КТ або магнітно-резонансна томографія (МРТ) також можуть бути призначені, якщо лікар підозрює можливу пухлину, наприклад, рак носоглотки або холестеатому, як джерело болю у вусі.

МРТ для дослідження мозку може бути використана для оцінки діагнозу хвороби Меньєра, оскільки стани центральної нервової системи, як пухлина мозку або розсіяний склероз, можуть імітувати симптоми хвороби Меньєра.

Аналіз крові

Аналізи крові можуть бути використані для діагностики різних станів болю у вусі. Наприклад, якщо лікар підозрює важку інфекцію, особливо мастоїдит, він може попросити здати аналіз на кількість лейкоцитів і тести на маркер запалення, а саме швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) та С-реактивний білок (СРБ). Аналізи крові також можуть бути використані для виключення проблем, таких як захворювання щитоподібної залози, діабет та сифіліс, які можуть мати симптоми, подібні до симптомів Меньєра.

Під час яких хвороб проявляється

До поширених причин болю в вусі відносяться такі захворювання:

  • вушні інфекції;
  • нарощування вушної сіри;
  • гострий фарингіт;
  • синусова інфекція;

Менш поширені причини болю:

  • синдром скронево-нижньощелепного суглоба;
  • перфорована барабанна перетинка;
  • артрит, що вражає щелепу;
  • інфікований зуб;
  • екзема у вушному проході;
  • невралгія трійчастого нерва або хронічний біль лицьового нерва.

До якого лікаря звернутись

У випадку, якщо вушний біль затягнувся на довгий період, варто звернутися до отоларинголога, який за допомогою методів діагностики та фізичного огляду зможе встановити діагноз та призначити належне лікування.

Варто негайно звернутися до лікаря, якщо у вас сильний біль, який раптово припиняється. Це може бути ознакою розриву барабанної перетинки.

Також потрібно стежити за іншими симптомами. При появі будь-якого з перелічених нижче симптомів запишіться на прийом до лікаря:

  • сильний біль у вусі;
  • запаморочення;
  • сильний головний біль;
  • набряк навколо вуха;
  • опущення м’язів обличчя;
  • кров або гній стікають з вуха;

Профілактика

Деяким болям у вусі можна запобігти. Спробуйте скористатися цими профілактичними заходами:

  • уникайте куріння та потрапляння тютюнового диму в легені;
  • зберігайте сторонні предмети поза вухом;
  • висушуйте вуха після купання;
  • людям, які страждають болем у вусі, слід уникати гучної музики, концертів та шуму навколишнього середовища. Якщо ви не можете уникнути гучного шуму, варто придбати навушники, що зменшують шум;
  • якщо ви плаваєте, застосовуйте вушні пробки та шапочку для купання;

Біль у вусі не тільки неприємний, але часто відволікає від щоденного життя. Хороша новина полягає в тому, що більшість діагнозів піддаються лікуванню, особливо якщо їх лікувати негайно.