ФІЛЬТР

Золедронова кислота: інструкція, застосування, ціна

Золедронова кислота – ефективний бісфосфонат (БФ), який використовується для лікування низки кісткових захворювань (остеопорозу, руйнування кісток через рак, хвороби Педжета), стабілізації надмірних концентрацій кальцію в крові, спричинених раковими захворюваннями. При ін’єкційному використанні, препарат здійснює селективну дію на кісткові тканини та спричиняє резорбцію кісткової тканини.

Склад і форма випуску

діюча речовина: zoledronic acid (золедронова кислота моногідрат);

1 ампула (5 мл) містить золедронову кислоту моногідрат у перерахуванні на 100% безводну речовину – 4,0 мг;

1 мл концентрату містить 0,8 мг кислоти золедронової безводної;

допоміжні речовини: маніт (E 421), натрію цитрат, вода для ін’єкцій.

Лікарська форма: концентрат для розчину для інфузій.

Основні фізико-хімічні властивості: безбарвна прозора рідина.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на структуру та мінералізацію кісток. Бісфосфонати. Код АТС: М05В А08.

Показання до застосування

  • Усунення симптомів, пов’язаних з захворюваннями кісткових тканин (переломи, стиснення хребетного стовбура, ускладнення, зумовлені хірургічними втручаннями чи променевою терапією, гіперкальціємя, спричинена пухлинами); лікування злоякісних утворень.
  • Терапія гіперкальціємії, спричиненої злоякісними утвореннями.

Протипоказання

  • Гіперчутливість до діючої речовини (золедронової кислоти), інших бісфосфонатів або будь-яких допоміжних речовин, що входять до складу лікарського засобу
  • Вагітність або період годування груддю.

Спосіб застосування та дози

Пацієнти не повинні самостійно вводити препарат. Ін’єкції золедронової кислоти здійснює досвідчений медпрацівник, який розуміє специфіку введення бісфосфонатів внутрішньовенно.

Щоб ввести 5 мл концентрату внутрішньовенно потрібно:

  1. Розбавити 4 мг золедронової кислоти у 100 мл розчину натрію хлориду (0,9%) або у розчині глюкози (5%).
  2. Готову комбінацію вводити як внутрішньовенну інфузію одноразово.
  3. Рекомендується повільне введення, яке триває принаймні 15 -20 хвилин (в окремих випадках - довше).

Золедронова кислота не поєднується з інфузійними розчинами, в склад яких входить кальцій чи Рінгера лактат розчин.

Препарат вводиться за допомогою окремих інфузійних пристроїв.

Застосування для усунення симптомів, пов’язаних зі захворюванням кісткової тканини (злоякісні новоутворення).

Для повнолітніх та хворих літнього віку

Рекомендована доза - 4 мг Золедронової кислоти у вигляді інфузії кожні три тижні;

Використовуючи препарат, пацієнти потребують щоденного внутрішнього прийому кальцію (орієнтовно - 500 мг) та внутрішнього прийому вітаміну D (400 МО).

Перший ефекту від терапії настає через 2-3 місяці від початку застосування лікарського засобу.

Застосування для терапії гіперкальціємії, спровокованою злоякісними новоутвореннями.

Для повнолітніх та хворих літнього віку

Підвищений рівень кальцію в крові (вміст кальцію з коригуванням на альбумін ≥ 12,0 мг/л, або 3,0 ммоль/л) потребує одноразового застосування 4 мг діючої речовини.

Застосування пацієнтами в яких виявлено порушені функції нирок.

Гіперкальціємія, зумовлена злоякісною пухлиною

Надлишок кальцію, спричинений злоякісними новоутвореннями у людей з порушеннями роботи нирок лікується лише після оцінки стану пацієнта та визначення потенційних ризиків для загального стану хворого. Пацієнти, концентрація кератину в котрих менша, ніж 400 мкмоль/л повинні отримати індивідуальну інформацію щодо застосування препарату. Пацієнтам з концентрацією кератину понад 400 мкмоль/л не потрібні особливі корекції доз.

Усунення симптомів, пов’язаних з захворюваннями кісткової тканини, у хворих на пізніх стадіях розвитку злоякісних пухлин.

Мієлома та/або метастатичні ураження кісток потребують попереднього визначення концентрації креатиніну в крові та аналізу швидкості його виведення (розрахунок здійснюється за допомогою формули Кокрофта-Голтаіз).

При хронічних порушеннях роботи нирок, Золедронова кислота не використовується.

Метастатичні ураження кісток у пацієнтів з порушеними функціями нирок передбачають такі дози препарату:

Вихідний рівень кліренсу креатиніну (мл/хв)

доза Золедронової кислоти (мг)*

>60

4 мг

50-60 3,5 мг*
40-49 3,3 мг*
30-39 3 мг*

*Розрахунок для кліренсу креатиніну 75 мл/хв.

Розпочинаючи систематичну терапію препаратом, слід врахувати потребу в виміренні рівня креатиніну перед кожним введенням Золедронової кислоти. Якщо у пацієнтів спостерігається порушення роботи нирок – лікування Золедроновою кислотою варто негайно припинити.

При потребі в повторному лікуванні, варто відновити те ж дозування, що й перед припиненням використання препарату.

Діти.

Немає даних, які свідчать про ефективність використання Золедронової кислоти в педіатричній практиці. Препарат може бути небезпечним для новонароджених та пацієнтів, яким не виповнилося 18 років.

Рекомендації щодо застосування дітям відсутні.

Алгоритм заготування доз при внутрішньовенному введенні Золедронової кислоти:

Концентрат Золедронової кислоти (5 мл) з 4-ма мг активної речовини (золедронової кислоти) розбавити у 100 мл розчину натрію хлориду (0,9%) або в розчині глюкози (5 %) для інфузії, яку здійснюють внутрішньовенно.

Хворі з легким та середнім порушеним функціонуванням нирок повинні використовувати менші дози препарату.

Для заготування нижчих доз:

  • 4,4 мл відповідає 3,5 мг;
  • 4,1 мл відповідає 3,3 мг;
  • 3,8 мл відповідає 3 мг.

В період введення Золедронової кислоти потрібно вживати достатню кількість води та постійно підтримувати гідратацію хворого.

Особливості застосування

Серед загальних особливостей використання.

Слід забезпечити пацієнтів достатньою кількістю води та постійно підтримувати достатній рівень їх гідратації. Це стосується усіх груп пацієнтів, які приймають препарат. При серцевій недостатності варто слідкувати, щоб пацієнт не отримав надмірних доз води, адже це може негативно вплинути на його загальний стан.

Перед початком лікування обов’язкова оцінка стандартних метаболічних показників, пов’язаних з гіперкальціємією. При проявленні гіпокальціємії, гіпофосфатемії або гіпомагніємії необхідна корекція терапії. Гіперкальціємія часто супроводжується неправильним функціонуванням нирок, тому слід постійно контролювати показники їх роботи.

Для уникнення токсичних реакцій, протипоказане використання суміжних препаратів, в складі яких є золедронова кислота. Також не варто поєднувати ін’єкції з бісфосфонатами.

Застосування при порушеному функціонуванні нирок.

Перед призначенням лікування варто провести аналіз стану хворого та з'ясувати ризики, які можуть проявитися при введенні Золедронової кислоти у разі порушення функцій нирок.

Перед призначенням лікування для пацієнтів з метастазами у кістках, пов’язаних із захворюванням хребта, варто врахувати, що перші результати від введення препарату проявляються тільки на другий місяць від початку лікування.

Зафіксовано, що бісфосфонати впливають на дисфункцію нирок. При недостатній гідратації, надто коротких інфузіях, перевищеннях доз Золедронової кислоти та надто протяжних циклах його використання — ризик ураження нирок посилюється.

В поодиноких випадках, при введені рекомендованих одноразових доз золедронової кислоти, виявлялась необхідність в екстреному діалізі. У деяких пацієнтів з захворюваннями хребта, при систематичному прийомі препарату в рекомендованих дозах, проявляється підвищення концентрації креатиніну в крові.

Пацієнти з метастазами та жінки, які використовуються інгібітори ароматази (AIs) для терапії кісти, повинні приймати нижчі дози препарату. Якщо не дотримуватися цієї вказівки – можливе загострення побічних реакцій: швидка втрата маси кісткової тканини та підвищений ризик переломів кісток. Якщо у пацієнтів погіршується функціонування нирок, слід зачекати на відновлення рівня креатиніну і тільки після цього продовжувати лікування.

Для убезпечення пацієнтів з тяжкою формою ниркової недостатності використання Золедронової кислоти не рекомендується.

Застосування при порушеному функціонуванні печінки.

Особливі рекомендації відсутні.

Застосування при остеонекрозі щелепи.

Остеонекроз щелепи в пацієнтів з онкологією, лікування яких включає бісфосфонати, виникав внаслідок стоматологічних процедур. Синдром обтяжувався місцевими інфекціями (остеомієліт). Варто здійснити огляд щелепи до стоматологічного втручання. При потребі провести попередню стоматологічною профілактику.

Остеонекроз зовнішнього слухового ходу.

Тривалий прийом бісфосфонатів загострює цей вид остеонекрозу. Ризик підвищує застосування стероїдів, хіміотерапія, інфекції, травми.

Застосування при болях м’язів та кісток.

При прийомах Золедронової кислоти можливий гострий біль у кістках, суглобах чи м’язах. Частота таких випадків не висока. Особливої групи, яка підпадає під цей симптом, не виявлено. Болі можуть проявлятися, як на перших етапах лікування, так і через місяць проходження курсу терапії. Симптоми зникають після припинення використання препарату.

При відновленні лікування Золедроновою кислотою можливі рецидиви.

Перелом стегнової кістки, спричинений мінімальними травмами.

Зафіксовано переломи, внаслідок лікування остеопорозу. Часто вони виникають через мінімальну травму. Серед перших симптомів перелому — біль у стегні, який може здаватися стрес-переломом. Такі переломи часто двосторонні, через що важко загоюються. У разі будь-яких нехарактерних проявів болі у тазі, паху та стегнах протягом лікування бісфосфонатами – варто звернутися до лікаря.

Гіпокальціємія.

При застосуванні препарату у пацієнтів проявлялися аритмії, неврологічні реакції, гіпокальціємія вторинної важкості. Інколи пацієнти потребували госпіталізації.

Дані про вплив на швидкість реакції

Золедронова кислота може спровокувати запаморочення, загальне ослаблення організму, сонливість. Враховуючи ці побічні реакції, в період застосування препарату варто відмовитися від управління автомобілем та від роботи з складними механізмами.

Застосування в період вагітності або годування груддю

Не використовується.

Період вагітності

Дослідження, проведені на тваринах продемонстрували репродуктивну токсичність. Немає аналогічних досліджень, які б підтвердили результати прийому золедронової кислоти вагітними жінками. Потенціальна ефективність та ризик невідомий.

Годування груддю

Немає даних щодо проникнення золедронової кислоти у молоко матері, однак рекомендується відмовитися від препарату в період грудного вигодовування.

Передозування

Зафіксовано ряд повідомлень щодо помилкового введення 48 мг золедронової кислоти. При передозуваннях пацієнт повинен отримати негайну госпіталізацію та постійний медичний контроль. В процесі передозування виникає суттєве порушення функцій нирок, зміна електролітного складу крові, можлива гіпокальціємія.

Терапія направлена на негайне усунення симптомів.

 

Побічні реакції

Перші дні застосування Золедронової кислоти можуть супроводжуватися різким болем в кістках, м’язах та суглобах, загальною слабкістю, ознобом й артритом з набряками суглобів. За кілька днів введення препарату симптоми зникають.

Золедронова кислота може: пошкодити функціонування нирок, спровокувати некроз щелепи та гострофазні реакції. При використанні препарату у пацієнтів спостерігається надлишок кальцію в організмі, порушується зір, проявляються ускладнення дихання, зокрема, хвороба легенів.

Застосування препарату провокує ряд лімфатичних порушень: малокрів’я, пониження рівня тромбоцитів та лейкоцитів, дефіцит клітин крові. Порушення нервової системи: розлад чутливості, головний біль, головокружіння, розлади смаку, загальне порушення відчуттів, сонливість, епілептичні напади, тремор; порушення психіки, яке супроводжується розладами сну, тривожністю, сплутаною свідомістю. Зустрічаються відхилення в роботі серця, а також артеріальні гіпертензії, фібриляція передсердь; брадикардія, аритмія.

Зафіксовані помутніння зору, кон’юнктивіт, запалення очей, увеїт.

Можливі розлади травлення та інші відхилення зі сторони ШКТ: нудота, діарея, блювання, анорексія, стоматит, пересихання у роті.

Існує ризик порушення органів дихання, а також затяжний кашель, хвороба легенів, бронхоконстрикція.

Деякі пацієнти зверталися з порушеннями зі сторони епідермісу, сполучної тканини: та скелетно-м’язової системи. Серед найпоширеніших симптомів — біль у кістках, суглобах та м’язах, судоми м’язів, остеонекроз щелепи.

Золедронова кислота може спричинити ниркові порушення та захворювання сечостатевої системи: ниркова недостатність, альбумінурія, синдром Фанконі.

Серед загальних порушень: гіперчутливость, гарячка, стан, симптоми якого нагадують грип, реакції у місці ін’єкції, астенія, периферичний набряк, зміна маси тіла, артрит, анафілактичні реакції, набряки суглобів.

При введенні препарату спостерігаються подальші відхилення лабораторних показників: підвищення концентрації креатиніну та сечовини в плазмі крові, надлишок кальцію, калію, натрію та магнію в організмі.

Порушення функціонування нирок

Застосовуючи Золедронову кислоту, пацієнти повинні бути попередженими про можливі порушення функціонування нирок.

Злоякісні новоутворення та їх лікування підвищує ризик порушення роботи нирок. Серед інших факторів, які викликають ниркові захворювання, при лікуванні Золедроновою кислотою: дегідратація, повторні та тривалі курси застосування препарату, одночасне використання інших нефротоксичних засобів.

Остеонекроз щелепи

Зв’язок між остеонекрозом та застосуванням препарату недоведений, однак вважається, що пацієнти, які отримують рекомендовані дози Золедронової кислоти, повинні уникати стоматологічних процедур, особливо видалення зубів під час терапії.

Фібриляція передсердь

Клінічні дослідження не змогли встановити точний механізм, за яким в пацієнтів при введенні Золедронової кислоти проявляється фібриляція передсердь. Однак цей побічний ефект пов’язують з післяменопаузним періодом.

Гострофазові реакції

Серед симптомів: лихоманка, біль в м’язах та суглобах, головний біль, нудота, діарея, блювання, біль в животі.

Переломи кісток

Найчастіше проявляється гострими підвертлюговими та діафізальними переломами стегнової кістки.

Побічні реакції, спровоковані гіпокальціємією

Гіпокальціємія – є додатковим ризиком при використаннях Золедронової кислоти. Можливий розвиток аритмії, епілептичних нападів, заціпеніння.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Вагомих взаємодій не виявлено. Золедронова кислота не зв’язується з білками плазми крові.

Обережності потребує паралельне вживання з аміноглікозидами, які володіють адитивним впливом та на тривалий час занижують рівень кальцію в крові.

Петльові діуретики та інші нефротоксичі лікарські засоби провокують виникнення гіпокальціємії.

Антиангіогенні препарати вважаються препаратами, які провокують розвиток остеонекрозу щелепи. До того ж, ця комбінація з Золедроновою кислотою здатна зменшити кровопостачання пухлини.

Несумісність.

Концентрат Золедронової кислоти заборонено поєднувати з розчинами, в складі яких є кальцій або інші двовалентні катіони.

Умови та термін зберігання

Препарат придатний до застосування протягом двох років.

Препарат зберігати в оригінальній упаковці, за температури, яка не перевищує 25°C. Зберігати у місцях, недоступних дітям.

Після розведення у стерильному 0,9 % розчині натрію хлориду або 5% розчині глюкози препарат можна використовувати протягом наступних 24 годин; в такому разі розчин слід зберігати за температури 2-8ºС.

Після асептичного розведення розчин слід використати негайно.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ПрАТ "Лекхім-Харків", Україна м. Харків
  • Діючі речовини:
    Золедронова кислота
  • Код АТХ:

    M05BA08

    M - Засоби, що діють на опорно-руховий апарат

    M05 - Засоби, що застосовуються для лікування захворювань кісток

    M05B - Засоби, що діють на структуру і мінералізацію кісток

    M05BA - Бісфосфонати

    M05BA08 - Кислота золедронова