ФІЛЬТР

Вітамін В6 : інструкція, застосування, ціна

Вітамін В6 – простий препарат вітамінів, піридоксин, який використовується для відновлення запасу вітаміну В6 в організмі людини.

Склад і форма випуску

Головна речовина: піридоксину гідрохлорид. 1 мл розчину містить піридоксину гідрохлориду 50 мг.

Додаткові речовини: динатрію едетат, вода для ін’єкцій.

Випускається вітамін В6 у формі безбарвного розчину для ін'єкцій.

В аптеці можна придбати за рецептом від лікаря. 

Фармакологічні властивості препарату

Фармакодинамічні характеристики

Піридоксину гідрохлорид (вітамін В6) міститься в рослинах і органах тварин, особливо в неочищених зернах злакових культур, в овочах, м’ясі, рибі, молоці, печінці тріски і великої рогатої худоби, яєчному жовтку. Досить багато вітаміну В6 є у дріжджах. Потреба у вітаміні В6 задовольняється продуктами харчування; частково він синтезується також мікрофлорою кишечнику.

Він відіграє важливу роль в обміні речовин, необхідний для нормального функціонування центральної і периферичної нервової системи, бере участь у синтезі нейромедіаторів. У фосфорильованій формі забезпечує процеси декарбоксилювання, переамінування, дезамінування амінокислот, бере участь у синтезі білка, ферментів, гемоглобіну, простагландинів, обміні серотоніну, катехоламінів, глутамінової кислоти, ГАМК, гістаміну, поліпшує використання ненасичених жирних кислот, знижує рівень холестерину і ліпідів у крові, поліпшує скоротність міокарда, сприяє перетворенню фолієвої кислоти в її активну форму, стимулює гемопоез. При атеросклерозі вітамін В6 поліпшує ліпідний обмін.

Піридоксин при атеросклерозі і цукровому діабеті знижує вміст глікозильованого гемоглобіну, крім того, піридоксин діє як діуретик: допомагає знижувати підвищений артеріальний тиск.

Встановлено, що піридоксин позитивно впливає на продукування норепінефрину і серотоніну, підвищуючи їх продукування при депресіях, що пов’язано з його участю як кофактора дофа-декарбоксилази у процесі синтезу катехоламінів.

Піридоксин може подовжувати час згортання та інгібувати агрегацію тромбоцитів, що пояснюється зв’язуванням піридоксальфосфату з фібриногеном і зі специфічними аміногрупами на поверхні тромбоцитів.

Фармакокінетичні характеристики

Здебільшого препарат метаболізується у печінці з утворенням фармакологічно активних метаболітів (піридоксальфосфат і піридоксамінофосфат). Далі піридоксальфосфат зв'язується з білками плазми крові на 90 %. Має здатність добре проникати в усі тканини організму. Накопичується переважно у печінці, менше - у м’язах і центральній нервовій системі (ЦНС). Проникає крізь плаценту, проникає у грудне молоко. Період напіввиведення з організму становить 15-20 днів. Виводиться з організму через нирки (при внутрішньовенному введенні - з жовчю (2 %), а також у ході гемодіалізу.

Показання до застосування

Застосовувати вітамін В6 варто для:

 • поновлення запасів вітаміну В6 під час гіпо- та авітамінозу;
 • комплексної терапії токсикозу у вагітних;
 • лікування анемії, зокрема сидеробластної;
 • терапії лейкопеній;
 • комплексного лікування хвороб нервової системи: радикуліт, неврит, невралгія, паркінсонізм, хвороба Літтла;
 • лікування хвороб шкірного покриву: себореєподібний, несеборейний дерматит, оперізувальний лишай, нейродерміт, псоріаз, ексудативний діатез;
 • терапії депресії інволюційного віку;
 • виведення із запою та полегшення похмілля;
 • під час морської, повітряної хвороб;
 • лікування хвороби Меньєра;
 • зменшення токсичного ефекту під час лікування протитуберкульозними препаратами;
 • лікування піридоксинзалежних судом.

Протипоказання для прийому препарату

Не можна застосовувати вітамін В6 у таких випадках:

 • пацієнт має гостру алергію на піридоксину гідрохлорид та інші компоненти складу;
 • якщо в історії хвороби у пацієнта є виразка шлунку та дванадцятипалої кишки;
 • за наявності тяжких захворювань печінки;
 • під час ішемічної хвороби серця.

Передозування

Симптоми передозування: порушення обміну білків, вуглеводів та ліпідів; дегенеративні зміни у центральній нервовій системі (периферична нейропатія) та паренхіматозних органах (порушення процесів обміну, пов’язані зі значним зниженням активності нікотинамідних коферментів НАД і НАДФ та дефіцитом нікотинової кислоти).

Симптоми периферичної нейропатії: гіперпарестезії, парестезії, м’язова слабкість.

Можливе виникнення сенсорних нейропатій з прогресуючим порушенням ходи, відчуттям оніміння та поколювання у ногах та руках, часткове облисіння, зниження опірності організму до інфекцій, зниження активності протизгортальної системи крові. Якщо довго приймати препарат у великих дозах, розвивається гіпервітаміноз В6, який супроводжується різким зниженням вмісту білка у м’язовій тканині та внутрішніх органах. На початкових стадіях гіпервітамінозу В6 можуть з’явитися висипи на шкірі, запаморочення, судоми. При завершенні прийому препарату подібні симптоми зникають.

Лікування передозування вітаміном В6: симптоматична терапія, завершення застосування препарату.

Побічні симптоми

Небажані симптоми можуть виникати з боку таких систем органів:

Шлунково-кишкового тракту: нудота, біль в епігастральній ділянці, печія, підвищення шлункової секреції;

Респіраторної системи: ускладнене дихання;

Серця і судин: тахікардія, біль в ділянці серця;

Центральної нервової системи: головний біль, запаморочення, сонливість, збудження, порушення координації, парестезії, оніміння в кінцівках, поява відчуття стискання в кінцівках, втрата свідомості і розвиток судом під час швидкого внутрішньовенного введення;

Метаболізму: зниження рівня фолієвої кислоти;

Імунної системи: реакції гіперчутливості, включаючи анафілактичний шок, кропив’янка, висипання, свербіж, гіперемія шкіри, дерматит, набряк Квінке, фотосенсибілізація;

Статевої системи та молочних залоз: пригнічення лактації у лактогенний період;

У місці введення: зміни у місці введення, включаючи гіперемію, свербіж, печіння у місці ін’єкцій;

Загальне: слабкість, лихоманка.

Особливі застереження до застосування

Вітамін В6 потрібно дуже обережно приймати пацієнтам із виразкою шлунка та дванадцятипалої кишки в історії хвороби, оскільки можлива поява підвищення кислотності шлункового соку. Також з обережністю потрібно приймати вітамін В6 пацієнтам, що мають функціональну недостатність печінки, оскільки піридоксину гідрохлорид у великих дозах може погіршувати функцію печінки.

Обмін піридоксину погіршується, якщо відбувається регулярне споживання алкогольних напоїв, що може призвести до хибнопозитивної проби на уробіліноген з використанням реактиву Ерліха.

Період вагітності та грудного вигодовування

Препарат можна призначати під час токсикозу у вагітних та під час блювання у цей період. Якщо застосовувати вітамін В6 під час грудного вигодовування, можливе послаблення лактації.

Вплив на психомоторні функції організму

Оскільки можливе виникнення побічних реакцій з боку центральної нервової системи, зокрема  запаморочення, сонливість, збудження, порушення координації, парестезії, оніміння в кінцівках, поява відчуття стискання в кінцівках, втрата свідомості і розвиток судом, варто дуже обережно сідати за кермо автомобіля та інших рухомих механізмів.

Спосіб застосування та режим дозування

Препарат Піридоксин-Дарниця потрібно вводити внутрішньом’язово, внутрішньовенно або підшкірно у випадках, коли пероральний прийом неможливий.

Тривалість терапії і дозування визначається індивідуально для кожного пацієнта тільки лікарем. 

Розчин варто готувати безпосередньо перед введенням ін'єкції. Разову дозу препарату розводити в 1-2 мл води для ін’єкцій або 0,9 % розчині натрію хлориду.

Дозування для дорослих

Гіповітаміноз В6: добова доза становить 50-100 мг (1-2 мл) за 1-2 введення. Тривалість лікування - 3-4 тижні.

Сидеробластна анемія: вводити внутрішньом’язово, добова доза становить 100 мг (2 мл) 2 рази на тиждень. Одночасно рекомендовано приймати фолієву кислоту, рибофлавін, вітамін В12.

Депресії інволюційного віку: внутрішньомʼязово у дозі 200 мг (4 мл) на добу. Курс терапії - 20-25 ін’єкцій.

Застосування препаратів групи ізоніазиду: добова доза - 5-10 мг (0,1-0,2 мл) протягом усього курсу лікування ізоніазидом.

Передозування препаратів групи ізоніазиду: на кожен 1 г передозованого препарату вводити внутрішньовенно 1 г (20 мл) піридоксину зі швидкістю 0,5 г/хв. При передозуванні ізоніазиду понад 10 г піридоксин вводити внутрішньовенно в дозі 4 г (80 мл), а потім внутрішньом’язово - по 1 г (20 мл) препарату кожні 30 хвилин. Загальна добова доза - 70-350 мг/кг.

Токсикоз у вагітних: препарат призначають внутрішньомʼязово у дозі 50 мг (1 мл) на добу. Курс терапії - 10-20 ін’єкцій.

Піридоксинзалежна анемія (макроцитарна, гіпохромна з підвищенням рівня заліза у плазмі крові): препарат призначати у добовій дозі 50-200 мг (1-4 мл). Тривалість лікування - 1-2 місяці. У разі відсутності ефекту слід переходити на інший вид терапії.

Піридоксинзалежний синдром, зокрема піридоксинзалежні судоми: препарат призначають внутрішньовенно або внутрішньомʼязово у дозі 50-500 мг (1-10 мл) на добу. Внутрішньовенно вводять зі швидкістю 50 мг/хв. Курс терапії - 3-4 тижні.

Паркінсонізм: препарат призначати внутрішньомʼязово у дозі 100 мг (2 мл) на добу. Курс лікування - 20-25 днів. Через 2-3 місяці - повторний курс. За іншою схемою лікування: препарат призначати внутрішньомʼязово у початковій добовій дозі 50-100 мг (1-2 мл), а потім щоденно дозу збільшувати на 50 мг (1 мл) і доводити до 300-400 мг (6-8 мл) на добу одноразово. Лікування здійснюється курсами в 12-15 днів.

Інше: препарат призначати у добовій дозі 50-100 мг (1-2 мл) за 1-2 введення.

Дозування для дітей

Максимальні дози для дітей не встановлені.

Препарат дозволено застосовувати у педіатричній практиці. Вводити внутрішньом’язово та внутрішньовенно. Дози та режим введення залежать від патології.

Гіповітаміноз В6: дозування препарату лікар призначає індивідуально з розрахунку 1-2 мг/кг маси тіла на добу. Тривалість лікування - 2 тижні.

Піридоксинзалежні судоми: препарат вводити внутрішньомʼязово або внутрішньовенно струминно у дозі 50-100 мг (1-2 мл) на добу. Внутрішньовенно вводити зі швидкістю 50 мг/хв.

Передозування препаратів групи ізоніазиду: на кожен 1 г передозованного препарату вводити внутрішньовенно 1 г (20 мл) піридоксину. Якщо доза ізоніазиду невідома, піридоксин вводити з розрахунку 70 мг/кг маси тіла. Максимальна доза – 5 г (100 мл).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Препарати Очікувана взаємодія під час одночасного застосування з вітаміном В6
Діуретики Посилюється дія діуретиків.
Гормональні контрацептиви, циклосерин, пеніциламін, ізоніазид, гідралазину сульфат, етіонамід, імунодепресанти Послаблюється ефект піридоксину гідрохлориду.
Протипаркінсонічні засоби Зменшується ефективність засобів для лікування хвороби Паркінсона.
Фенітоїн Послаблюється дія фенітоїну.
Снодійні та седативні засоби Знижується снодійний ефект.
Кортикостероїди Зменшується кількість вітаміну В6 в організмі.
Препарати левоміцетину резорбтивної дії  Піридоксину гідрохлорид попереджує офтальмологічні ускладнення, що виникають під час довготривалого прийому препаратів левоміцетину резорбтивної дії (синтоміцину, хлорамфеніколу).
Трициклічні антидепресанти Піридоксину гідрохлорид усуває побічні ефекти трициклічних антидепресантів, пов’язані з їхньою антихолінергічною активністю (сухість у ротовій порожнині, затримка сечі).
Глутамінова кислота, аспаркам Підвищується стійкість до гіпоксії.
Серцеві глікозиди Підвищується синтез скорочувальних білків у міокарді.
Адреноміметики, ампіциліну натрієва сіль, амфотерицин В, аскорбінова кислота, інші вітаміни групи В, фітоменадіони, дипіридамол, оксиферискорбон натрію, похідні фенотіазину (хлорпромазин), фуросемід, етамзилат, еуфілін Не рекомендовано змішувати в одній інфузійній системі або в одному шприці.
Розчини тіаміну (вітамін В1), розчини ціанокобаламіну (вітамін В12), лужні розчини, солі заліза та розчини окисників Не можна змішувати розчин піридоксину в одному шприці. Ін’єкції піридоксину бажано робити не раніше ніж через 12 годин після ін’єкції тіаміну.

Термін придатності та умови зберігання

Максимально можна зберігати препарат 3 роки.

Зберігати ампули із розчином потрібно у захищеному від дітей та прямих сонячних променів місці, за кімнатної температури. Не можна заморожувати!

Ціна

Ціна Вітаміну В6 в аптеках становить:

Піридоксин-Дарниця (вітамін В6-Дарниця) р-н д / ін. 50 мг / мл амп. 1 мл - від 35 гривень.

 • Виробник:
  Дарниця, ФФ, ПрАТ, м.Київ, Україна
 • Діючі речовини:
  Піридоксину гідрохлорид
 • Код АТХ:

  A11HA02

  A - Засоби, що діють на травну систему і метаболізм

  A11 - Вітаміни

  A11H - Інші прості препарати вітамінів

  A11HA - Інші вітаміни в чистому вигляді

  A11HA02 - Піридоксин (вітамін В6)