Вітамін С 500: інструкція, застосування, ціна
- Склад і форма випуску
- Фармакологічні властивості препарату
- Показання до застосування
- Протипоказання для прийому препарату
- Передозування
- Побічні симптоми
- Особливі застереження до застосування
- Період вагітності та грудного вигодовування
- Вплив на психомоторні функції організму
- Спосіб застосування та режим дозування
- Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
- Термін придатності та умови зберігання
- Ціна
Вітамін С 500 – вітамінний препарат, що входить до групи водорозчинних вітамінів, який застосовується для лікування гіпо та авітамінозу С.
Склад і форма випуску
Головна речовина: аскорбінова кислота. 1 таблетка містить кислоти аскорбінової (вітаміну C) 200 мг, натрію аскорбату 337 мг (що відповідає 300 мг кислоти аскорбінової);
Додаткові речовини:
- Таблеток з персиковим смаком:
сорбіт (E 420), аспартам (E 951), калію ацесульфам, целюлоза мікрокристалічна, кальцію стеарат, ароматизатор персик, кремнію діоксид колоїдний безводний, барвник куркумин (Е 100);
- Таблеток з апельсиновим смаком:
сорбіт (E 420), аспартам (E 951), калію ацесульфам, целюлоза мікрокристалічна, кальцію стеарат, ароматизатор апельсин, кремнію діоксид колоїдний безводний, барвник жовтий захід FCF (Е 110);
- Таблеток з лимонним смаком:
сорбіт (E 420), аспартам (E 951), калію ацесульфам, целюлоза мікрокристалічна, кальцію стеарат, ароматизатор лимон, кремнію діоксид колоїдний безводний, барвник хіноліновий жовтий (Е 104).
Випускається у формі жувальних таблеток з різним смаком.
В аптеці можна придбати без рецепту від лікаря.
Фармакологічні властивості препарату
Фармакодинамічні характеристики
Аскорбінова кислота є необхідною для належного функціонування та формування сполучних тканин, зокрема міжклітинної речовини та колагену. При синтезі колагену вона бере участь у гідроксилюванні проліну та лізину у пептидному ланцюжку. Аскорбінова кислота є частиною багатьох окисно-відновних реакцій в організмі та бере участь, наприклад, у метаболізмі фенілаланіну, тирозину, фолієвої кислоти, норепінефрину, гістаміну та деяких ферментних систем, які беруть участь у синтезі ліпідів, протеїнів та у гідроксилюванні карнітину або серотоніну. Аскорбінова кислота стабілізує стінку капілярів та підвищує абсорбцію заліза.
Фармакокінетичні характеристики
Аскорбінова кислота після внутрішнього застосування швидко всмоктується у шлунково-кишковому тракті та проникає у тканини. Найвищої концентрації досягає у надниркових залозах, гіпофізі та у кишковій стінці. Метаболізується у печінці. Основним метаболітом аскорбінової кислоти є щавлева кислота, яка виводиться з організму із сечею. Виділення із сечею є ознакою насичення організму вітаміном С. Аскорбінова кислота має здатність проникає крізь плаценту та у грудне молоко.
Показання до застосування
Застосовувати вітамін С 500 потрібно у таких випадках:
- для лікування гіпо- та авітамінозу С;
- при гострих респіраторних захворюваннях;
- для реконвалесценції після важких хвороб і хірургічних втручань;
- для поновлення вітаміну С в організмі;
- під час маткових, легеневих та носових кровотеч;
- якщо у пацієнта є захворювання сполучних тканин, наприклад, ревматоїдний артрит;
- під час різних інтоксикацій організму;
- якщо у пацієнта наявний геморагічний діатез;
- при променевій хоробі;
- якщо у пацієнта є такі захворювання печінки: гепатит, холецистит;
- при хворобі Аддісона;
- для кращого загоювання відкритих ран та переломаних кісток.
Протипоказання для прийому препарату
Протипоказано застосовувати вітамін С 500 у таких випадках:
- якщо у пацієнта є підвищена чутливість до аскорбінової кислоти та інших складників препарату;
- дітям молодше 14 років;
- якщо у пацієнта є схильність до тромбозів або такі захворювання, як: тромбофлебіт, цукровий діабет, сечокам’яна хвороба;
- пацієнтам, в яких є порушення метаболізму заліза: гемосидероз, гемохроматоз, таласемія;
- при непереносимості фруктози, синдромі мальабсорбції глюкози/галактози;
- якщо у пацієнта наявні захворювання нирок у важких формах: фенілкетонурія.
Передозування
Оскільки вітамін С водорозчинний, він добре переноситься людиною і дуже рідко виникає передозування. Проте можливі випадки передозування, тоді виникає пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози, що вимагає контролю стану останньої, зміни ниркової екскреції аскорбінової та сечової кислот під час ацетилювання сечі з ризиком випадання в осад оксалатних конкрементів. Можливі такі симптоми передозування препаратом: блювання, нудота, діарея, які зникають після завершення прийому препарату.
Лікування передозування: симптоматична терапія. Аскорбінову кислоту можна вивести з організму за допомогою гемодіалізу.
Побічні симптоми
Зазвичай вітамін С добре переноситься, проте можуть виникати такі небажані реакції з боку:
Шлунково-кишкового тракту: подразнення слизової оболонки травного тракту, печія, нудота, блювання, діарея, спазми шлунка;
Імунної системи та шкірного покриву: екзема, кропив’янка, свербіж, висипання на шкірі, ангіоневротичний набряк, анафілактичний шок за наявності сенсибілізації;
Серця і судин: артеріальна гіпертензія, дистрофія міокарда;
Кровоносної системи: тромбоцитоз, тромбоз, гемолітична анемія, гіперпротромбінемія, еритроцитопенія, нейтрофільний лейкоцитоз; у хворих із недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази кров’яних тілець можливий гемоліз еритроцитів;
Сечовивідної системи: ушкодження гломерулярного апарату нирок, ниркова недостатність, кристалурія, утворення уратних, цистинових та оксалатних каменів у нирках та сечовивідних шляхах;
Метаболізму: порушення обміну цинку, міді;
Ендокринної системи: ушкодження інсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія) та порушення синтезу глікогену аж до появи цукрового діабету;
Інше: відчуття жару.
Особливі застереження до застосування
Оскільки вітамін С має легку стимулювальну дію, не рекомендовано застосовувати цей препарат ввечері.
У зв’язку зі стимулювальним впливом аскорбінової кислоти на утворення кортикостероїдних гормонів, при застосуванні її у великих дозах потрібен контроль функції нирок та артеріального тиску.
Лікарський засіб застосовувати обережно, якщо у пацієнта підвищене згортання крові.
З особливою обережністю призначати пацієнтам:
- із недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази (високі дози кислоти аскорбінової можуть спровокувати гемолітичну анемію);
- із нефролітіазом в анамнезі (ризик гіпероксалурії та осаду оксалатів у сечовому тракті після прийому великих доз кислоти аскорбінової).
Потрібно знати, що застосування вітаміну С у високих дозах може змінювати деякі показники лабораторних аналізів (глюкози у крові, білірубіну, трансаміназ, сечової кислоти, креатиніну, неорганічних фосфатів). Може бути негативним результат дослідження наявності прихованої крові у калі.
Лікарський засіб містить аспартам (Е 951) - джерело фенілаланіну, що становить небезпеку для хворих на фенілкетонурію. Лікарський засіб містить барвник жовтий захід FCF (E110), який може сприяти виникненню алергічних реакцій.
Якщо у пацієнта наявні непереносимості деяких цукрів, потрібно проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цей препарат. Лікарський засіб містить сорбіт (Е 420), тому пацієнтам з рідкісною спадковою непереносимістю фруктози не варто застосовувати цей лікарський засіб.
Довготривале застосування великих доз аскорбінової кислоти може прискорювати її власний метаболізм, через що після відміни лікування може виникнути парадоксальний гіповітаміноз. Не можна перевищувати рекомендоване дозування.
Не варто приймати вітамін С 500 разом з іншими препаратами, які містять вітамін С.
Обережно потрібно застосовувати лікарський засіб при поліцитемії, лейкемії.
Всмоктування аскорбінової кислоти може змінюватися при порушенні моторики кишечнику, ентериті або ахілії (пригніченні шлункової секреції).
Період вагітності та грудного вигодовування
Перед прийомом вітаміну С у період вагітності варто проконсультуватися з лікарем, оскільки прийом вітаміну у великих дозах може негативно впливати на розвиток дитини.
Не варто приймати вітамін С 500 під час грудного вигодовування, оскільки він має здатність потрапляти у грудне молоко.
Вплив на психомоторні функції організму
Застосування вітаміну С не впливає на швидкість реакції під час керування автотранспортом та іншими рухомими механізмами.
Спосіб застосування та режим дозування
Препарат вітамін С 500 потрібно приймати перорально опісля прийому їжі, не ковтаючи таблетку, а розжовуючи.
Дорослі та діти від 14 років
Дорослим та дітям віком від 14 років рекомендована доза становить 1 таблетка (500 мг) на добу. Тривалість терапії - 10-15 діб.
При гострих респіраторних та інфекційних захворюваннях для дорослих рекомендовано приймати по 1-2 таблетки (500-1000 мг) на добу (за 2 прийоми) протягом 7-10 діб.
Далі - по пів таблетки (250 мг) на добу. Для отримання потрібного дозування потрібно застосовувати таблетки з відповідним вмістом аскорбінової кислоти.
Тривалість терапії визначає лікар індивідуально для кожного пацієнта залежно від його стану, а також перебігу хвороби.
Діти
Не рекомендовано дітям молодше 14 років застосовувати вітамін С у цій формі.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
Одночасний прийом аскорбінової кислоти із залізом, пеніциліном, етинілестрадіолом підсилює абсорбцію цих речовин зі шлунково-кишкового тракту. Також таку реакцію має алюміній, тому це потрібно враховувати при одночасному лікуванні антацидами, що містять алюміній.
Аскорбінова кислота при одночасному застосуванні знижує ефективність гепарину, антикоагулянтів.
Абсорбція аскорбінової кислоти знижується при одночасному застосуванні пероральних контрацептивних засобів, вживанні фруктових або овочевих соків, лужного пиття.
Одночасний прийом вітаміну С і дефероксаміну підвищує тканинну токсичність заліза, особливо у серцевому м’язі, що може призвести до декомпенсації системи кровообігу. Вітамін С можна приймати лише через 2 години після ін’єкції дефероксаміну.
Тривалий прийом великих доз аскорбінової кислоти знижує ефективність лікування дисульфірамом.
Великі дози препарату зменшують ефективність трициклічних антидепресантів, нейролептиків - похідних фенотіазину, канальцеву реабсорбцію амфетаміну, порушують виведення мексилетину нирками.
Аскорбінова кислота підвищує загальний кліренс етилового спирту. Препарати хінолонового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, тетрацикліни, кортикостероїди при тривалому застосуванні зменшують запаси аскорбінової кислоти в організмі.
Великі дози аскорбінової кислоти впливають на резорбцію вітаміну В12.
Вітамін С підсилює виділення оксалатів із сечею, таким чином підвищуючи ризик формування у сечі оксалатних каменів.
Вітамін С збільшує ризик кристалурії при лікуванні саліцилатами.
Термін придатності та умови зберігання
Максимальний термін придатності – 2 роки.
Зберігати препарат потрібно в оригінальному упакованні, у захищеному від дітей та прямих сонячних променів місці, за кімнатної температури.
Ціна
Ціна Вітаміну С 500 в аптеках становить:
- Вітамін С 500 таблетки для жування з апельсиновим смаком 0,5 г № 10 – 9-12 гривень.
- Вітамін С 500 таблетки для жування з персиковим смаком 0,5 г № 10 – 10-12 гривень.
- Вітамін С 500 таблетки для жування з персиковим смаком 0,5 г № 30 – 28-32 гривні.