Аскорбінова кислота: інструкція, застосування, ціна
- Склад
- Форма випуску препарату. Його основні фізичні і хімічні властивості
- Показання до застосування
- Протипоказання
- Спосіб застосування Аскорбінової кислоти. Підбір оптимальної дози
- Передозування
- Особливості застосування вітаміну С
- Взаємодія з іншими медикаментами. Інші види взаємодій
- Середня ціна в аптеках
- Рекомендації щодо термінів і умов зберігання лікарського засобу
- Категорія відпуску
Аскорбінова кислота – простий препарат водорозчинного вітаміну С, який призначають з метою профілактики і лікування дефіциту аскорбінової кислоти та захворювань/патологічних станів, пов’язаних з ним. Допускається застосування дітьми віком від трьох років, вагітних жінок та жінок у періоді грудного вигодовування.
Інструкція до Аскорбінової кислоти у дозуванні 50 мг №160 (по 160 драже у баночці/контейнері)
Склад
Діюча речовина: кислота аскорбінова (вітамін С). В одному драже міститься 50 мг діючої речовини.
Допоміжні речовини: цукор, тальк, олія легка мінеральна, Е 104 (барвник хіноліновий жовтий), патока крохмальна, віск жовтий, ароматизатор "апельсиновий смак".
Форма випуску препарату. Його основні фізичні і хімічні властивості
Аскорбінова кислота випускається у формі кулеподібних жовтих драже. Важливо! Забарвлення драже повинно бути однорідним, без вкраплень. Препарат випускається у дозуваннях 50 мг №160 (по 160 драже у баночці/контейнері, виготовлених з пластику) та 50 мг №50 (по 10 драже у п’яти блістерах в упакуванні, виготовленому з картону).
Фармакотерапевтична група
Аскорбінова кислота належить до групи простих препаратів вітаміну С (аскорбінової кислоти), а також групи вітаміну С (аскорбінової кислоти).
Фармакологічні властивості, якими володіє лікарський засіб
Фармакодинаміка.
Вітамін С є водорозчинним. Володіє низкою виражених ефектів: забезпечує процес згортання крові, ОВР (окисно-відновлювальні реакції), обмін ароматичних амінокислот, утворення адреналіну, дофаміну і норадреналіну, гормону інсуліну, а також похідних стероїдного циклу прегнану (стероїдних гормонів), біосинтез гемоглобіну (у т.ч. допомагаючи всмоктуватися залізу у ШКТ), стимулює роботу фібробластів, які відповідають за виробництво проколагену (внутрішньоклітинного попередника колагену) і самих колагенових волокон, регенерує не лише сполучну, а й кісткову тканини, регулює метаболізм вуглеводів та обмін основного гормону, синтезованого фолікулярними клітинами щитоподібної залози (3,5,3',5'-тетрайодтироніну), підвищує проникність стінок гемакапілярів, підвищує стійкість організму до чинників зовнішнього впливу (зокрема виявляючи протитоксичну дію). З огляду на те, що аскорбінова кислота в організмі не виробляється, її нестача у раціоні викликає порушення біохімічних, а згодом - фізіологічних процесів і розвитку специфічного патологічного стану.
Фармакокінетика.
Вітамін С абсорбується головним чином у тонкій кишці. Гостре її запалення, порушення м’язового тонусу і моторики кишечника, пригнічення секреції шлунка (виробництва його ферменту і соляної кислоти), лямбліоз та інші гельмінтози, часте вживання свіжовичавлених соків (як фруктових, так і овочевих), а також лужних напоїв може порушувати абсорбцію аскорбінової кислоти. Піку своєї концентрації у сироватці крові вітамін С досягає через чотири години (після перорального прийому). Проникнувши спершу у клітини крові (лейко- і тромбоцити), згодом захоплюється практично всіма тканинами організму: головним мозком (передусім нейрогіпофізом), епітелієм поверхні ока, печінкою, підшлунковою і щитоподібною залозами, кишечником (його стінкою), нирками і корою наднирників, селезінкою, міокардом, легенями, м’язами, яєчниками (у жінок) і проміжними формами клітин сім’яних пухирців (у чоловіків). Практично увесь процес біотрансформації антискорбутний вітамін проходить у печінці, у результаті чого утворюється дезоксіаскорбінова кислота, а вже з неї – щавлевооцтова (оксалоацетат) та дикетогулонова. Аскорбінова кислота та її окислені форми можуть проникати у материнське молоко. З організму елімінуються нирками і з каловою масою. Якщо пацієнт приймав високі дози вітаміну С (пік концентрації аскорбінової кислоти у сироватці крові при цьому перевищував 1,4 мг/дл), екскреція вітаміну С та його метаболітів істотно посилиться і цей ефект може спостерігатися навіть після того, як людина припинить прийом драже.
Показання до застосування
Аскорбінову кислоту застосовують з метою поповнення запасів вітаміну С в організмі (для профілактики або лікування його дефіциту):
- у дітей і підлітків (у період активного росту їхнього організму);
- осіб, що багато працюють фізично або розумово;
- з підвищеною схильністю до крововиливів;
- пацієнтів з променевою хворобою;
- при прийомі надмірних доз препаратів, що уповільнюють процес згортання крові;
- інфікованих ранах, які погано гояться;
- у вагітних жінок/жінок, які годують грудьми;
- у разі інтоксикацій організму (зокрема, якщо ті виникають внаслідок інфекційних захворювань);
- носових, маткових, легеневих кровотеч (як допоміжний засіб у складі комплексного лікування);
- Аддісоновій хворобі;
- у пацієнтів з ушкодженнями м’яких тканин;
- переломами кісток.
Протипоказання
- Гіперчутливість до діючої або однієї із допоміжних речовин препарату;
- цукровий діабет;
- нефролітіаз (за умови, що хворий, аби поповнити запаси аскорбінової кислоти в організмі, повинен приймати її у дозі, яка перевищує 1 г на добу);
- важкі патології нирок;
- синдром мальабсорбції глюкози-галактози;
- непереносимість фруктози;
- тромбоз або схильність до нього, тромбофлебіт.
Спосіб застосування Аскорбінової кислоти. Підбір оптимальної дози
Препарат призначений для перорального прийому. Застосовувати після їжі!
З метою профілактики гіпо- та авітамінозу:
дорослим пацієнтам і дітям, яким уже виповнилося 14 років – по 50 або 100 мг вітаміну С (одному або два драже) один раз на добу;
дітям віком 3-14 років – по 50 мг (одному драже) один раз на добу.
З метою лікування:
дорослим пацієнтам і дітям, яким уже виповнилося 14 років – по 50 або 100 мг вітаміну С (одному або два драже) від трьох до п’яти разів на день;
дітям віком від 10 до 14 років – по 100 або 150 мг (два або три драже) двічі або тричі на день;
віком від 7 до 10 років – по 100 мг аскорбінової кислоти (два драже) двічі або тричі на день;
віком 3-7 років – по 50 або 100 мг вітаміну С (одному або два драже) двічі або тричі на день;
вагітним/жінкам у період грудного вигодовування – по 300 мг (шість драже) протягом дня. Курс лікування – від 10 до 15 діб. Надалі (з метою профілактики) – по 100 мг аскорбінової кислоти (два драже) впродовж усього лактаційного періоду.
Як довго пацієнт повинен приймати вітамін С, визначає лікар-куратор, оцінивши важкість дефіциту аскорбінової кислоти, його тривалість і захворювання/патологічні стани, до розвитку яких призвела нестача цього вітаміну.
Небажані побічні реакції
Лікування, а також застосування у профілактичних цілях вітаміну С (у драже) може супроводжуватися подразненням слизової ШКТ, нудотою, печією, блюванням, діареєю (за умови прийому понад 1 г аскорбінової кислоти на добу); ушкодженнями навколоклубочкового апарату нирок, сольовим діатезом, нефролітіазом (у нирках та сечовидільному тракті відкладається сіль сечової кислоти, цистин або оксалати, внаслідок чого утворюються камені), нирковою недостатністю; ангіоневротичним набряком, анафілаксією (виключно у разі підвищеної чутливості організму хворого до вітаміну С); висипаннями, свербежем шкіри, екземою, кропив’янкою; ушкодженнями інсулярного апарату підшлункової, що проявиться підвищенням рівня глюкози у крові та її наявністю у сечі, порушеннями глікогеногенезу, неспроможністю підшлункової виробляти достатню кількість гормону інсуліну або ж неспроможністю організму ефективно його використовувати; гіпертрофією м’язового волокна серця, артеріальною гіпотензією; підвищенням кількості тромбоцитів, підвищеним утворенням тромбів, збільшенням протромбінового часу, нейтрофілією, зниженням кількості еритроцитів, передчасним їх руйнуванням, що призводить до розвитку анемії (у хворих із дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази); підвищеною збудливістю і втомлюваністю, болем голови, розладами сну, відчуттям жару; порушеннями обміну Cu (міді) та Zn (цинку).
Передозування
Прийом вітаміну С добре переноситься пацієнтами. Оскільки це – водорозчинний вітамін, у разі прийому надмірної її кількості аскорбінова кислота елімінується нирками.
Ознаки. Якщо терапія аскорбіновою кислотою тривала і хворий приймає її у високих дозах, необхідно ретельно моніторити, як функціонує підшлункова залоза у такого пацієнта, адже не виключено, що робота інсулярного апарату у нього може погіршуватися. При прийомі надто високих доз вітаміну С, виведення кислот зі сечею (мається на увазі аскорбінової і сечової) під час її етаноїлювання змінюється, наслідком чого може стати відкладення оксалатів та утворення оксалатних каменів у нирках і сечовидільних шляхах.
Передозування проявляється нудотою, блюванням і діареєю. Після припинення прийому аскорбінової кислоти ці ознаки зникають.
Лікування у таких випадках - симптоматичне.
Особливості застосування вітаміну С
Якщо хворий тривалий час застосовує у терапії аскорбінову кислоту і приймає її у високих дозах, слід регулярно перевіряти, як функціонують його підшлункова і нирки та якими є показники кров’яного тиску (зокрема через стимулювання вітаміном С синтезу кортикостероїдів). У разі якщо у хворого у минулому діагностували ниркові патології або виявили нестачу глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, препарат таким пацієнтам призначають з обережністю.
Максимальна добова доза вітаміну С для пацієнтів з нефролітіазом – не більше 1 г.
При підвищеній коагуляції, а також пігментному цирозі печінки, лейкозі, хворобі Вакеза, сидеробластній/анемії Кулі, надмірній кількості заліза в організмі (через те, що вітамін С посилює його всмоктування) високі дози аскорбінової кислоти – протипоказані.
При поєднанні аскорбінової кислоти з лужними напоями, абсорбція вітаміну С погіршується. Відтак запивати драже бажано звичайною питною водою. У жодному разі – не лужною мінеральною. На абсорбцію вітаміну С можуть також негативно впливати гострі запальні процеси у кишечнику, порушення його м’язового тонусу/моторики і пригнічення секреції шлунка (виробництва його ферменту та соляної кислоти).
Необхідно враховувати, що препарат може змінювати результати лабораторних аналізів. Серед показників, на які може впливати аскорбінова кислота: глюкоза, трансамінази (їхня активність), білірубін і лактатдегідрогеназа.
Драже небажано приймати у другій половині дня (особливо пізно ввечері), оскільки вітамін С володіє легким стимулюючим ефектом, тож пацієнту може бути важко заснути.
Взаємодія з іншими медикаментами. Інші види взаємодій
При прийомі внутрішньо вітамін С посилює всмоктування заліза та антибіотиків тетрацикліну і бензилпеніциліну. У разі якщо пацієнт одночасно застосовує у терапії антацидні препарати, до складу яких входить алюміній, потрібно взяти до уваги, що аскорбінова кислота сприятиме його абсорбції у ШКТ.
При поєднанні з дефероксаміном токсичний вплив заліза на тканини організму (особливо на міокард) посилюватиметься, наслідком чого може стати декомпенсація системного кровотоку. Аби зменшити ризик, після ін’єкції необхідно вичекати щонайменше дві години і тільки після цього прийняти аскорбінову кислоту.
Якщо хворий приймає дисульфірамін і одночасно у високих дозах вітамін С, очікувана реакція пацієнта на спиртне гальмуватиметься.
Якщо хворий, який приймає вітамін С у високих дозах, одночасно застосовує у терапії: антипсихотичні препарати (похідні фенотіазіну) або трициклічні антидепресанти, останні не виявлять бажаного лікувального ефекту;
амфетамін – зменшиться його зворотне всмоктування канальцями нефрона;
мексилетин – гірше елімінуватиметься з організму нирками;
вітамін В12 – гірше всмоктуватиметься.
При комбінації з етиловим спиртом тканини та біологічні рідини організму очищатимуться від етанолу швидше (за рахунок пришвидшення процесів його метаболізму, розподілу та екскреції).
При поєднанні з сульфаніламідами останні виявлятимуть менший токсичний вплив на організм пацієнта.
При одночасному застосуванні з гепарином і непрямими антикоагулянтами останні демонструватимуть гірший терапевтичний ефект.
За рахунок того, що аскорбінова кислота сприяє накопиченню оксалатів у нирках, ризик появи конкрементів зростає. При комбінації з похідними саліцилової кислоти зростає ймовірність накопичення кристалічних часточок у ниркових мисках і їх осідання на внутрішніх стінках сечовидільного тракту.
При тривалому застосуванні хінолонів, похідних саліцилової кислоти, хлористого кальцію і гормональних препаратів кори наднирників може виникнути дефіцит вітаміну С в організмі.
Якщо пацієнтка одночасно приймає пероральні контрацептиви, якщо хворий запиває драже лужними напоями, овочевими або фруктовими соками, вітамін С буде гірше всмоктуватися тканинами їхнього організму.
Застосування Аскорбінової кислоти вагітними пацієнтками/пацієнтками, що годують дитину грудьми
Допускається застосування препарату вагітними жінками та жінками у період грудного вигодовування, проте призначити його (як і підібрати оптимальну дозу для такої пацієнтки) повинен лікар. Загальна лікувальна добова доза для таких пацієнток не може перевищувати 300 мг (шість драже)!
Діти
Вітамін С у драже призначають дітям, але тільки починаючи з віку трьох років.
Вплив Вітаміну С на швидкість психомоторних реакцій пацієнта при управлінні автомобільним транспортом та роботі з іншими потенційно небезпечними механізмами
Такий взаємозв’язок не простежується.
Середня ціна в аптеках
Від 18 до 21 гривні за Аскорбінову кислоту у дозуванні 0,05 мг №160 (160 драже у баночці/контейнері).
Рекомендації щодо термінів і умов зберігання лікарського засобу
Аскорбінову кислоту необхідно зберігати у заводській упаковці, за температури, яка не перевищує +25◦С, у місцях, до яких не мають доступу діти, не довше трьох років від дати виготовлення.
Категорія відпуску
Придбати вітамін С в аптеках можна без рецепту лікаря.