Цитофлавін: інструкція, застосування, ціна
- Склад
- Форма випуску та основні фізичні і хімічні властивості
- Фармакологічні властивості препарату
- Показання до застосування Цитофлавіну
- Спосіб застосування препарату та його дозування
- Передозування
- Взаємодія з іншими ліками та інші види взаємодій
- Особливості застосування
- Застосування Цитофлавіну у період вагітності та грудного вигодовування
- Ціна
- Термін придатності. Умови зберігання
Цитофлавін – препарат, який застосовують у дорослих пацієнтів з ішемічним інсультом та атеросклерозом судин головного мозку, а також у дітей (зокрема новонароджених) – при церебральній ішемії, у складі комплексної терапії, яка проводиться в умовах стаціонару.
Інструкція до препарату Цитофлавін у формі концентрату для приготування розчину, призначеного для інфузій у дозуванні 10 мл №10 в ампулах (по 10 ампул ємкістю 10 мл у 2-х контурних, чарункових, термосклеєних, з покривною плівкою упакуваннях у пачці з картону)
Склад
Діючі речовини: в 1 мл розчину міститься 100 мг кислоти янтарної, 10 мг нікотинаміду, 20 мг інозину (рибоксину), 2 мг рибофлавіну (рибофлавіну натрію фосфат).
Допоміжні речовини: меглюмін, натрію гідроксид, вода для ін’єкцій.
Форма випуску та основні фізичні і хімічні властивості
Цитофлавін випускається у формі прозорого концентрату жовтого кольору, призначеного для приготування розчину для вливань. Випускається у формі концентрату для приготування розчину, призначеного для інфузій у дозуванні 10 мл №10 в ампулах (по 10 ампул ємкістю 10 мл у 2-х контурних, чарункових, термос клеєних, з покривною плівкою упакуваннях у пачці з картону), а також у формі таблеток, укритих плівковою оболонкою, яка розчиняється у кишечнику №50 (по 10 таблеток у 5-х блістерах).
Фармакотерапевтична група
Цитофлавін належить до групи лікарських засобів, які виявляють вплив на нервову систему.
Фармакологічні властивості препарату
Фармакодинаміка. Цитофлавін активізує виробництво у нейронах гамма-аміномасляної кислоти та стимулює утилізацію глюкози, а також бета-окислення жирних кислот. Ці процеси відбуваються за рахунок посилення інтенсивності аеробного гліколізу.
Препарат знижує концентрацію нейроспецифічних білків, за якими можна охарактеризувати рівень руйнування головних компонентів структури нервової тканини, збільшуючи стійкість мембран нейронів, а також клітин нейроглії до тривалого кисневого голодування, що загрожує їх некрозом (відмиранням). Застосування Цитофлавіну у період виходу із загального наркозу дозволяє пацієнту швидше прийти до тями.
Цитофлавін поліпшує кровообіг у тканинах головного мозку та серцевому м’язі, стимулює обмінні процеси у ЦНС, позитивно впливає на когнітивні функції мозку, сприяє більш адекватному відображенню об’єктивної реальності, полегшує перебіг неврологічного захворювання, частково усуваючи його прояви.
При гострому порушенні мозкового кровообігу (ішемічному інсульті) Цитофлавін рекомендується застосовувати у перші півдоби (12 годин) від моменту заблокування судини тромбом, що тягне за собою появу відповідної симптоматики. Діючі речовини препарату зменшують ішемічне та некротичне вогнище у тканинах головного мозку, що дозволяє пацієнту відновити неврологічний статус та зменшує ризик повної втрати працездатності.
Фармакокінетика. Якщо препарат вливається внутрішньовенно (швидкість інфузії у перерахунку на нерозведений Цитофлавін становить 2 мл/хв.), його основні діючі речовини – інозин (рибоксин) та янтарна кислота – швидко виводяться з організму і у сироватці крові не ідентифікуються.
Після введення Цитофлавіну янтарна кислота досягає піку своєї концентрації через одну хвилину. Далі її рівень так само швидко знижується. Цей фармацевтичний інгредієнт (через те, що відбувається його ферментативний розпад на воду і вуглекислий газ), не накопичується в організмі і повертається до фонових показників.
Інозин (рибоксин) перетворюється у печінці на інозинмонофосфат, після чого окислюється до сечової кислоти, яка є кінцевим продуктом метаболізму білків. У незначній кількості виводиться з організму нирками.
Розподіл нікотинаміду відбувається по всіх тканинах. Нікотинамід здатен проникати крізь плаценту, а також може проникати у материнське молоко. У печінці, де й відбувається процес його метаболізму, перетворюється на N-метилнікотинамід, після чого виводиться з організму нирками. Його концентрація у плазмі крові зменшується вдвічі через 1,3 години після застосування препарату. Щоб забезпечити рівномірний розподіл введеної дози до концентрації, яку можна буде визначити у крові, необхідно приблизно 60 літрів рідини. Плазма крові "очищається" від нікотинаміду зі швидкістю 0,6 л/хв.
Рибофлавіну натрію фосфат (рибофлавін) розподіляється по тканинах нерівномірно. Найбільше концентрується у нирках та печінці, а також у серцевому м’язі. Концентрація рибофлавіну у плазмі крові зменшується вдвічі через 2 години після застосування ліків. Аби забезпечити рівномірний розподіл введеної дози до концентрації, яка буде визначатися у плазмі крові, необхідно близько 40 літрів рідини. Кров звільняється від рибофлавіну зі швидкістю 0,3 л/хв. Рибофлавін може проникати у грудне молоко, а також через плаценту, на 60% зв’язується з білками сироватки крові та виводиться з організму нирками, зокрема у вигляді продукту клітинного обміну, а якщо введена доза Цитофлавіну була високою – у незміненому вигляді.
Показання до застосування Цитофлавіну
Препарат застосовують у дорослих пацієнтів при ішемічному інсульті та атеросклерозі судин головного мозку (у складі комплексного лікування), токсичній енцефалопатії, з метою усунення наслідків ендогенної інтоксикації (як гострого отруєння, так і тривалого впливу на організм хімічних речовин), у період виходу із загального наркозу (допомагає пацієнту швидше прийти до тями). Цитофлавін виявляє очікуваний терапевтичний ефект у пацієнтів із кардіологічними патологіями, яким проводили коронарне шунтування, пластику або протезування серцевих клапанів чи будь-яку іншу операцію, яка передбачала підключення хворого до апарату штучного кровообігу. Призначають його також з метою попередження гіпоксичної енцефалопатії або її лікування.
Препарат також застосовують для лікування церебральної ішемії у дітей (зокрема недоношених, які народилися на 28-36 тижні вагітності) у складі комплексної терапії.
Протипоказання
- Підвищена чутливість до однієї з діючих або допоміжних речовин препарату;
- критичний стан пацієнта (за винятком новонароджених) – допоки не вдасться стабілізувати центральну гемодинаміку і/або знизити парціальний тиск кисню в артеріальній крові до позначки менше 60 мм рт. ст.
Спосіб застосування препарату та його дозування
Цитофлавін вводиться внутрішньовенно струменево зі швидкістю від 3 до 4 мл/хв. Концентрат необхідно розвести у 100 або 200 мл 0,9% розчину NaCl або 5% чи 10% розчину глюкози у дозі, яка відповідає опису, викладеному нижче.
Пацієнтам з ішемічним інсультом препарат слід ввести у перші 12 годин (але чим швидше, тим краще). Доза розраховується так: в одне ведення – 10 мл лікарського засобу. Цитофлавін вводити з інтервалом від 8 до 12 годин. Тривалість лікування – 10 діб. Якщо хвороба має важкий перебіг, одноразову дозу можна збільшити (до 20 мл).
З метою подолання наслідків ішемічного інсульту, а також для лікування атеросклерозу судин головного мозку Цитофлавін необхідно вводити у дозі 10 мл один раз на добу. Тривалість терапії – 10 діб.
Хворим із токсичною або гіпоксичною енцефалопатією лікарський засіб вводять у тій же дозі – 10 мл в одне введення, але двічі на добу (кожні 8-12 годин). Вводити потрібно впродовж п’яти днів.
Якщо людина перебуває у стані коми або відходить від загального наркозу і у неї спостерігаються розлади свідомості, одноразова доза повинна становити 20 мл і вводити її слід двічі на добу (кожні 8 – 12 годин). Концентрат перед тим слід розвести у 200 мл 5% або 10% розчину глюкози.
Пацієнтам із кардіологічними патологіями, яким проводили коронарне шунтування, пластику або протезування серцевих клапанів чи будь-яку іншу операцію, яка вимагала підключення хворого до апарату штучного кровообігу, пацієнтам, в яких є ризик розвитку гіпоксичної енцефалопатії (або захворювання вже розвинулося), препарат вводиться за три дні до запланованого оперативного втручання, у день його проведення та у наступні три дні після у дозі 20 мл, які перед введенням необхідно розвести 200 мл 5% розчину глюкози.
Дітям (зокрема недоношеним) із діагнозом «церебральна ішемія» Цитофлавін вводять у розрахунку 2 мл/кг ваги один раз на добу. Препарат перед введенням потрібно розвести у 5-10% розчині глюкози, строго дотримуючись рекомендацій щодо пропорцій концентрату та розчину (1:5). Перша доза – через півдоби (12 годин) після народження, але найкраще – у перші дві години. Препарат слід вводити повільно, використовуючи помпу для вливань! Швидкість вливання – 1 – 4 мл/годину. У такий спосіб вдасться забезпечити рівномірне надходження діючих речовин у кров пацієнта. Лікування дітей (зокрема недоношених, які народилися на 28 – 36 тижні вагітності) Цитофлавіном триває, як правило, у середньому п’ять діб.
Побічна дія
Рідше, ніж в 0,01% випадків застосування Цитофлавіну може супроводжуватися реакціями гіперчутливості, набряком Квінке та анафілактичним шоком; психомоторним збудженням; порушенням серцевих скорочень (збільшенням їх частоти), посиленням серцебиття, що супроводжується болем і дискомфортним відчуттям у грудній клітці (також можуть проявлятися зміни на ЕКГ); свербежем, висипаннями, кропив’янкою, блідістю або, навпаки, почервонінням шкіри (внаслідок переповненості капілярів кров’ю), набряком обличчя; зниженням чи, навпаки, підвищенням кров’яного тиску, утрудненим диханням та/або задишкою, відчуттям пощипування у носі, першіння у горлі, нестачі повітря, порушенням нюху, сухим кашлем, осиплістю голосу, відчуттям гіркоти, металевого присмаку або сухості у роті; нудотою, блювотою, болем, який локалізується "під ложечкою", але не триває довго; різким зниження рівня глюкози (транзиторною гіпоглікемією), підвищенням рівня сечової кислоти у крові та порушенням кислотно-лужного балансу (у дітей, зокрема недоношених).
Терапія Цитофлавіном також може призводити до виникнення головного болю і запаморочення, відчуття поколювання, печіння, лоскоту шкіри, болю і почервоніння вздовж вен, тремору рук, ознобу, відчуття жару і слабкості, підвищення температури тіла, збільшення порцій сечі, які виділяються нирками.
Передозування
Відсутня будь-яка інформація про передозування цим препаратом. У разі вливання надмірної дози концентрату (понад 20 мл), що супроводжується погіршенням самопочуття пацієнта, хворому призначають симптоматичну терапію. Специфічного антидоту, який би послаблював або нівелював ефект діючих речовин Цитофлавіну, не розроблено.
Взаємодія з іншими ліками та інші види взаємодій
Три діючі речовини з чотирьох (янтарна кислота, а також нікотинамід та рибоксин) не конфліктують з іншими лікарськими засобами, а от рибофлавін – не можна поєднувати зі стрептоміцином. Цей фармацевтичний інгредієнт також не рекомендується комбінувати із доксицикліном, окситетрацикліном, лінкоміцином, тетрацикліном та еритроміцином, оскільки він знижує фармацевтичну активність цих препаратів.
При одночасній терапії хлорпромазином, амитриптиліном та іміпраміном, рибофлавін посилено виводиться з організму зі сечею. Це відбувається за рахунок блокування цими препаратами флавокінази, наслідком чого є утруднення процесу включення діючої речовини Цитофлавіну у флавін аденін динуклеотид та флавін аденін мононуклеотид.
У разі поєднання рибофлавіну з тиреоїдними гормонами пришвидшується його біотрансформація.
При одночасному лікуванні хлоамфеніколом Цитофлавін зменшує ризик появи небажаної побічної дії у вигляді порушення процесу кровотворення та невриту зорового нерва.
Цитофлавін можна застосовувати разом із лікарськими засобами, які стимулюють процес кровотворення, зменшують потребу тканин у кисні та покращують газообмін, пришвидшують виробництво білка всередині клітин, наслідком чого є виражена гіпертрофія м’язової тканини (анаболічними стероїдами).
Забороняється вливати Цитофлавін одночасно з іншими препаратами (в одній крапельниці)!
Особливості застосування
Якщо пацієнт перебуває у критичному стані, препарат можна застосовувати, але вже після того, як вдасться нормалізувати показники його центральної гемодинаміки.
При лікуванні Цитофлавіном новонароджених (особливо недоношених дітей) необхідно двічі на добу (перед введенням препарату і у процесі інфузії) перевіряти кислотно-лужний баланс їх капілярної крові. Також рекомендується відстежувати рівень глюкози та лактату у крові.
Якщо дитина не дихає самостійно, у неї порушена кислотно-лужна рівновага в організмі (розвинувся респіраторно-метаболічний алкалоз), що може негативно вплинути на мозковий кровообіг, швидкість вливання розчину необхідно зменшити або на певний час узагалі припинити терапію цим препаратом. До таких самих заходів потрібно вдатися, якщо у дитини збережене спонтанне дихання і вона потребує СІПАП-терапії, через маску вдихає повітряно-кисневу суміш або якщо у неї з’явилися симптоми метаболічного алкалозу, що призвело до розвитку апное або збільшення частоти його нападів.
Пацієнтам із цукровим діабетом при застосуванні Цитофлавіну рекомендується постійно контролювати рівень цукру у крові.
Якщо у хворого є каміння у сечових шляхах, його нирки не працюють на повну потужність, спостерігаються явища гіперурикемії, у нього діагностували подагру, препарат мусить застосовувати із обережністю та виключно з дозволу лікуючого лікаря, який оцінить співвідношення можливої користі та потенційних ризиків для його здоров’я.
При терапії Цитофлавіном сеча (за рахунок дії рибофлавіну) може зафарбовуватися в яскраво-жовтий, що минає після припинення застосування цих ліків.
Застосування Цитофлавіну у період вагітності та грудного вигодовування
Допускається лікування цим препаратом вагітних жінок, але тільки з дозволу лікаря, який оцінить співвідношення можливої користі та ризиків для здоров’я жінки і плоду.
Доцільність терапії Цитофлавіном у період лактації також мусить визначити лікар.
Здатність впливати на швидкість реакції при управлінні автомобільним транспортом та роботі з потенційно небезпечними механізмами
Концентрат Цитофлавін не призначений для проведення лікування в амбулаторних умовах.
Ціна
Від 745 до 825 гривень за препарат Цитофлавін у формі концентрату для приготування розчину, призначеного для інфузій у дозуванні 10 мл №10 в ампулах.
Термін придатності. Умови зберігання
Цитофлавін необхідно зберігати у заводській упаковці у місцях, захищених від потрапляння прямих сонячних променів, за температури, яка не перевищує 25◦С, подалі від дітей не довше 2-х років. Після закінчення терміну придатності та у разі появи осаду (навіть якщо термін придатності ще не закінчився) препарат підлягає утилізації!
Категорія відпуску
Концентрат Цитофлавіну призначений для терапії в умовах стаціонару. Відпускається лише за рецептом лікаря.