Церебролізин : інструкція, застосування, ціна

Церебролізин – препарат, який володіє нейротрофічною і нейропротекторною дією, регулює нейрональну активність. Допомагає утворюватися новим нейронним зв’язкам у головному мозку, підтримує метаболічні процеси, які відбуваються у ньому (стимулює виробництво білка). Володіє віддаленим лікувальним ефектом (продовжує довший час діяти після припинення терапії). Застосовується для лікування як гострих, так і хронічних захворювань нервової системи, зокрема у дітей.

Склад

Діюча речовина: в 1 мл розчину міститься 215,2 мг концентрату препарату, виготовленого із пептидів, які продукуються головним мозком свиней.

Допоміжні речовини: натрію гідроксид, вода для ін'єкцій.

Форма випуску

Препарат Церебролізин випускається у формі прозорого розчину світло-коричневого кольору з легким помаранчевим відливом, призначеного для ін’єкційного введення. Розчин для ін’єкцій у дозуванні 215,2 мг/мл по 30 або 50 мл №1 у флаконі (коричневе скло з каучуковим корком, фторполімерним покриттям та ковпачком, виготовленим із алюмінію) в упакуванні із картону. Розчин для ін’єкцій у дозуванні 215,2 мг/мл по 10 мл №5 в ампулах (5 ампул по 1 мл у коробці з картону). Розчин для ін’єкцій у дозуванні 215,2 мг/мл по 5 мл №5 в ампулах (5 ампул по 5 мл у коробці з картону). Розчин для ін’єкцій у дозуванні 215,2 мг/мл по 1 мл №10 в ампулах (10 ампул по 1 мл у коробці з картону). Розчин для ін’єкцій у дозуванні 215,2 мг/мл по 2 мл №10 в ампулах (10 ампул по 2 мл у коробці з картону). Розчин для ін’єкцій у дозуванні 215,2 мг/мл по 20 мл №5 в ампулах (5 ампул по 20 мл у коробці з картону).

Фармакологічна група

Церебролізин належить до групи препаратів психостимуляційної та ноотропної дії. Код АТХ N06B X.

Фармакологічні властивості Церебролізину

Фармакодинаміка. Препарат на чверть складається із протеолітичної пептидної фракції, яку отримують із головного мозку свині. Пептиди стимулюють диференціацію клітин, активують процес їх захисту та відбудови, поліпшують функціонування нейронів. Як показують дослідження, які проводилися на тваринах різного віку, пептиди покращують процес розуміння, пізнання, вивчення, усвідомлення, сприйняття і переробки інформації, яка надходить ззовні, напряму впливаючи на пластичність нейронів і структур, які дозволяють нервовим клітинам проводити сигнали в інші клітини. При церебральній ішемії ліки, які вводилися піддослідним тваринам, стимулювали зменшення змертвілих ділянок, що дозволяло попередити набряк, відновити кровообіг в ураженій частині мозкової тканини та частково ліквідувати проблему когнітивних і неврологічних порушень. Як наслідок, відсоток виживання зростав у два рази.

Церебролізин продемонстрував хороші результати у ході досліджень на моделях старечого слабоумства. Хворобу Альцгеймера супроводжує брак енергії. Препарат компенсує цю нестачу, збільшуючи кількість молекул, що транспортують глюкозу з крові у нервову тканину.

Дослідники проаналізували ЕЕГ осіб здорових, які погодилися взяти участь в експерименті, та пацієнтів із судинною деменцією. Чим більша доза Церебролізину вводилася, тим більшу активність демонстрували нейрони (зростала частота ɑ- та ß-ритмів). Терапія препаратом тривала місяць (4 тижні). При різних формах деменції Церебролізин однаково покращує функції пам’яті, концентрацію уваги, можливість пацієнта самого себе обслуговувати у побуті. Очікуваний терапевтичний ефект спостерігається вже через пів місяця (2 тижні) від початку застосування ліків і посилюється у ході подальшого лікування. Від 60 до 70% хворих повідомили, що стали почуватися краще. Хворі із сенільною деменцією Альцгеймерівського типу відзначили покращення вже після того, як було завершено активне лікування цим препаратом, – вільніше почувалися під час виконання рутинних завдань, менше потребували сторонньої допомоги та нагляду. Церебролізин діє подібно до фактору росту нервів (nerve growth factor) – уповільнює і навіть частково призупиняє дегенеративні зміни у нервовій тканині.

Якщо пептид має велику молекулярну масу і антигенний потенціал, з препарату його видаляють ще на етапі виробництва ліків.

Даних про те, що Церебролізин впливає на імунітет, стимулює розвиток алергічних реакцій, у ході проведення досліджень отримано не було.

¾ складу препарати – вільні амінокислоти. Також до складу Церебролізину входять вітаміни, макро- і мікроелементи у великих дозах.    

Фармакокінетичні параметри. Виміряти їх неможливо з огляду на вміст у протеолітичній пептидній фракції коротких біологічно активних пептидів, схожих або ідентичних до тих, що виробляються самим організмом.

Завдяки проведеним дослідженням вдалося вивчити фармакодинамічний профіль лікарського засобу, що дозволило отримати деякі дані про особливості фармакокінетики Церебралізину.

Через добу (24 години) після введення однієї дози лікарського засобу виявляється дія, схожа на дію фактора росту нервів.

Під час проведення доклінічних досліджень in vivo було доведено, що спосіб введення Церебралізину (інтрацеребровентикулярний чи периферичний) не впливає на фармакодинаміку препарату, що підтверджує те, що діючі та допоміжні речовини ліків із крові можуть проникати у нервову тканину та цереброспінальну рідину.    

Показання

Церебролізин застосовують при нейродегенеративних хворобах (зокрема, сеніальній деменції Альцгеймерівського типу) та травмах головного мозку (закритих черепно-мозкових, струсі мозку, після перенесених хірургічних втручань на головному мозку), ускладненнях, які розвинулися на тлі перенесеного інсульту.

Протипоказання

  • Підвищена чутливість до діючої або допоміжної речовини препарату;
  • важкі захворювання нирок;
  • епілепсія.

Спосіб застосування і дозування лікарського засобу

Церебролізин можна вводити як внутрішньовенно, так і внутрішньом’язово.

Нерозведений препарат внутрішньом’язово – не більше 5 мл, внутрішньовенно – не більше 10 мл.

Максимальна доза не повинна перевищувати 50 мл. Якщо є необхідність ввести понад 10 мл препарату, лікарський засіб слід розвести стандартним розчином. Об’єм, який повинні отримати на виході, – 100 мл. Розчин вводити у вену повільно! Загальна тривалість вливання – 15-60 хвилин.

Стандартні розчини для розведення Церебролізину:

  • розчин Рінгера;
  • 0,9% розчин натрію хлориду;
  • 5% розчин глюкози.

Готовий розчин необхідно одразу ввести пацієнту. Препарат вводиться щодня. Тривалість лікування – від 10 до 20 днів.

Менш ефективним є введення одноразової дози (до 50 мл препарату).  

Схема введення Церебролізину:

Пацієнтам з нейродегенеративними хворобами (зокрема, сеніальною деменцією Альцгеймерівського типу) – від 5 до 30 мл на добу.

Хворим, що пережили травму мозку, – від 10 до 50 мл на добу.

Пацієнтам після інсульту, в яких розвинулися ускладнення, – від 10 до 50 мл на добу.

Дітям – від 1 до 2 мл.

Курс лікування рекомендується повторити, оскільки у такий спосіб можна забезпечити кращий терапевтичний ефект. Кратність інфузій можна зменшити до 2-3 разів на тиждень. Перерва між курсами лікування мусить становити стільки ж днів, скільки тривала сама терапія.

У разі, якщо пацієнт проходить лікування в умовах стаціонару і препарат надходить до його організму через постійний внутрішньовенний катетер, медичний персонал зобов’язаний перед початком проведення інфузії промити систему розчином NaCl та повторити цю ж процедуру після завершення вливання.

Набирати Церебролізин із флакону або ампули належить перед самим введенням. Не використовувати розчин, якщо він став каламутним або змінив колір.

Побічна дія

Церебролізин, як правило, застосовують у терапії хворих старшого та похилого віку, в яких, з огляду на вік, частіше виникають небажані побічні реакції, які не завжди можна пов’язати із застосуванням конкретного лікарського засобу. Клінічні дослідження і постмаркетингові спостереження показали, що Церебролізин може викликати низку побічних ефектів:

У менш, ніж в 1 випадку на 10000 – появу алергічних реакцій (аж до розвитку анафілактичного шоку та ангіоневротичного набряку), у т.ч. місцевих (на ділянці, куди безпосередньо вводився препарат); лихоманки, ознобу; судом (зокрема, епілептичних); болю, що локалізується під “ложечкою”, діареї або закрепу, нудоти та/або блювання; болю, що локалізується у шиї, попереку, верхніх та нижніх кінцівках.

У більш, ніж в 1 випадку на 10000, але менш, ніж в 1 випадку на 1000 – погіршення або й зовсім втрату апетиту; безсоння, слабкість, апатію (аж до розвитку депресії), прояви агресивної поведінки, сплутаність свідомості; підвищення або, навпаки, зниження кров’яного тиску; задишку, біль за грудиною, посилене дихання, що тягне за собою гіпервентиляцію легень. Швидке введення препарату може спровокувати головний біль і запаморочення, тремтіння рук та сонливість, відчуття втоми, появу симптомів, схожих на ті, що виникають під час грипу та ГРВЗ, наприклад, нежить або кашель; реакції з боку шкіри такі, як почервоніння, свербіж, висипка неправильної форми, яка складно піддається діагностиці, кропив’янка, відчуття, наче кидає у жар, інтенсивне виділення поту.    

Передозування препаратом

Випадків, коли Церебролізин при введенні надмірної дози спровокував погіршення самопочуття пацієнта або явища інтоксикації, зафіксовано не було.

Взаємодія Церебролізину з іншими ліками та інші види взаємодій

У разі, якщо пацієнт приймає антидепресанти або інгібітори моноаміноксидази, дозу останніх необхідно зменшити, оскільки Церебролізин та згадані лікарські засоби посилюють терапевтичний ефект один одного.

Особливості застосування

При алергічному діатезі Церебролізин слід застосовувати із обережністю.

На сьогодні не існує даних про те, що препарат негативно впливає на роботу нирок. Попри це його не рекомендується вводити пацієнтам, які потерпають від важкої ниркової недостатності.

Якщо хворий дотримується безсолевої дієти, мусить зважено підходити до лікування Церебролізином, оскільки в 1 мл цього лікарського засобу міститься 2,57 мг натрію.

Препарат не можна поєднувати із збалансованими розчинами амінокислот, розчинами, здатними змінити рН цих ліків та розчинами, до складу яких входять жири (ліпіди).

Церебролізин не можна змішувати в одному шприці з вітамінними препаратами та ліками, призначеними для лікування серцево-судинних патологій. Одночасну терапію цими лікарськими засобами проводити можна, однак вводити їх потрібно по черзі.

Застосування препарату вагітними жінками та тими, які годують дитину грудьми

У ході досліджень, які проводилися на тваринах, не було доведено, що Церебролізин негативно впливає на репродуктивну систему. Однак у разі, якщо виникла необхідність у терапії цим препаратом, перед її початком вагітній пацієнтці слід проконсультуватися із лікарем-куратором, який оцінить співвідношення можливої користі та ризиків для здоров’я як для самої жінки, так і для плоду.

Якщо лікування припало на період лактації, жінка повинна припинити грудне вигодовування.

Застосування Церебролізину у терапії дітей

Допускається лікування цим препаратом пацієнтами віком до 18 років, однак для цього повинні існувати чіткі показання, а сама терапія – проходити під пильним медичним наглядом.

Вплив препарату на швидкість реакції при управлінні автомобілем або роботі з іншими, потенційно небезпечними механізмами

Дослідження, які проводилися, не довели такого взаємозв’язку, однак з огляду на те, що Церебролізин може викликати, зокрема, сонливість, під час терапії цим препаратом рекомендується утриматися від поїздок за кермом та робіт із різними механізмами.

Середні ціни на препарат в аптеках

Від 667 до 772 гривні за препарат у дозуванні 2 мл №10 (10 ампул по 2 мл).

Термін придатності та умови зберігання 

Препарат рекомендується зберігати у заводській упаковці у місцях, до яких не мають доступу діти при температурі, яка не перевищує 25◦С не довше 5 років (Церебролізин у флаконі – не довше 2-х). Лікарський засіб забороняється заморожувати!

Категорія відпуску

Препарат відпускається за рецептом лікаря.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ЕВЕР Нейро Фарма ГмбХ, Австрія
  • Діючі речовини:
    Церебролізин (Cerebrolysin)
  • Код АТХ:

    N06BX

    N - Засоби, що діють на нервову систему

    N06 - Психоаналептики

    N06B - Психостимулятори, засоби, що застосовуються при синдромі порушення уваги і гіперактивності (adhd)

    N06BX - Інші психостимулюючі та ноотропні засоби