Ніфуроксазид Ріхтер : інструкція, застосування, ціна
- Склад і форма випуску
- Фармакологічні властивості
- Показання до застосування
- Протипоказання
- Застосування у період вагітності або годування груддю
- Передозування
- Побічні реакції
- Спосіб застосування та дози
- Особливості застосування
- Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
- Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом
- Термін придатності
- Умови зберігання
- Ціна
Ніфуроксазид Ріхтер – лікарський засіб, що виявляє протимікробну дію.
Склад і форма випуску
діюча речовина: ніфуроксазид;
5 мл суспензії містять 220 мг ніфуроксазиду (220 мг/5 мл);
допоміжні речовини: карбомер, цукроза, натрію гідроксид (E 524), кислоти лимонного моногідрат (E 330), симетикон, метилпарабен (Е 218), есенція бананова, вода очищена.
Лікарська форма:
Суспензія оральна.
Основні фізико-хімічні властивості: суспензія світло-жовтого кольору, з банановим запахом; при зберіганні злегка осідає, але після збовтування повертається до стану однорідної суспензії, не залишаючи щільного осаду на дні флакона.
Упаковування:
По 90 мл у флаконі; 1 флакон разом з ложкою-дозатором у картонній упаковці.
Фармакотерапевтична група:
Протимікробні засоби, що застосовуються для лікування кишкових інфекцій.
Фармакологічні властивості
Фармакодинаміка.
Препарат – це протимікробний засіб, що походить від нітрафурану. Немає точної інформації щодо механізму його дії. Препарат володіє антимікробними та протипаразитарними властивостями, які можуть бути зумовлені наявністю аміногрупи.
Унікальність препарату (якщо порівнювати його з іншими похідними нітрофурану) полягає в його локальній активності, а також в тому, що він не проникає в органи та тканини, оскільки його системна дія відсутня.
Препарат проявляє активну дію стосовно бактерій як грампозитивних, так і грамнегативних ( серед них Shigellae, E.coly, Streptococcus pyogenes, Salmonellae, Staphylococcus aureus)
Фармакокінетика.
Абсорбція препарату після внутрішнього (перорального) застосування зі шлунково-кишкового тракту практично не відбувається, також препарат не потрапляє в тканини та органи. У кишківнику залишається майже увесь застосований препарат.
У кишківнику відбувається біотрансформація препарату, 1/5 частина препарату виводиться у незміненому вигляді. Метаболіти препарату та сам препарат виводяться разом з калом. Кількість застосованого препарату та моторика шлунково-кишкового тракту впливають на швидкість виведення препарату. Переважно, виведення препарату повільне, впродовж тривалого періоду препарат залишається у шлунково-кишковому тракті.
Нормальна мікрофлора кишківника практично не пригнічується у разі приймання препарату у терапевтичних дозах, стійкі мікробні форми не з’являються внаслідок його застосування, а також препарат не розвиває перехресну стійкість бактерій до інших антибактеріальних засобів. Досягається терапевтичний ефект з перших годин лікування.
Показання до застосування
Препарат призначається у разі гострої діареї, що має інфекційне походження.
Протипоказання
Підвищена чутливість до ніфуроксазиду, до інших похідних 5-нітрофурану або до інших компонентів препарату.
Застосування у період вагітності або годування груддю
Немає клінічних даних щодо застосування препарату в період вагітності та лактації.
Не було виявлено жодних аномалій розвитку в дослідженнях на тваринах. Через це не очікуються жодні аномальні ефекти у людей.
Проте, сьогодні є доведення аномальних ефектів речовин, які викликають вади розвитку у 2 видів тварин у разі досліджень, які добре контрольовані.
Щоб оцінити несприятливий вплив препарату на плід під час вагітності у разі клінічного застосування, відсутні відповідні дані. Тому, з метою безпеки, не рекомендується приймати препарат у період вагітності.
Всмоктування препарату у шлунково-кишковому тракті не відбувається, тому у разі короткотривалого застосування препарату лактація залишається можливим.
Передозування
Немає жодної специфічної інформації щодо проявів передозування препаратом.
Було повідомлено щодо одного випадку передозування препаратом у дитини 2 років, але кількість прийнятого препарату є невідомою. У дитини з’явилась сонливість, діарея. У разі підозри на передозування препаратом, слід розпочати симптоматичну та підтримуючу терапію та не залишати пацієнта без нагляду.
Побічні реакції
Побічні реакції загрожують гранулоцитопенією, алергічними реакціями, ангіоневротичним набряком (набряком Квінке), анафілактичним шоком, кропив’янкою та шкірним свербежем, шкірними висипаннями.
У разі виникнення алергічних реакцій, застосування препарату слід відмінити. Тим, у кого виникає алергічна реакція на препарат, слід уникати його та інших похідних нітрофурану.
Індивідуальні випадки підвищеної чутливості до препарату призводять до болів в животі, нудоти, блювання, загострення діареї. Незначна інтенсивність симптомів не вимагає спеціальної терапії чи припинення застосування препарату, оскільки ці симптоми швидко проходять.
Якщо ж симптоми мають виражений характер, то слід припинити застосування препарату. Надалі таким пацієнтам не слід застосовувати препарат та похідні нітрофурану.
Відомий один випадок виникнення пустульозу у пацієнта літнього віку та вузликового свербчаку через контактну алергію на препарат.
Спосіб застосування та дози
Препарат застосовується перорально. Можна приймати незалежно від того, коли приймається їжа.
Максимальне дозування препарату на добу становить 800 мг. Курс лікування становить не понад тиждень (7 діб).
Препарат призначається дітям від 2-річного віку по 5 мл тричі у 24 години.
Дорослим призначають по 5 мл чотири рази в 24 години.
Суспензію слід ретельно збовтати, перш ніж застосовувати препарат, аж поки вона не стане гомогенною. Можна запивати водою відміряну дозу препарату.
Діти
Препарат не застосовується для лікування дітей до 2-річного віку.
Особливості застосування
Більше як тиждень препарат застосовувати не рекомендується. Немає показань для тривалого лікування препаратом. Якщо впродовж 3 днів з початку терапії діарея не припиняється, то пацієнтам необхідно зробити поглиблену діагностику для того, щоб визначити причини, які призвели до розвитку неприємних симптомів. В такому разі може знадобитись лікування антибіотиками.
Якщо виникла тяжка інвазивна діарея, яка супроводжується підвищенням температури, загальною слабкістю, симптомами інтоксикації, то в цьому разі варто застосовувати антибіотик системної дії, оскільки абсорбція препарату зі шлунково-кишкового тракту не відбувається.
Під час лікування діареї потрібно дотримуватись відповідної дієти, але обов’язково приймати їжу. Проте, не слід вживати гостру їжу, жирну їжу, свіжі овочі та фрукти, холодні напої, заморожені продукти. Іноді слід також уникати молочних продуктів, проте це залежить від ситуації. Слід вживати рис та запечене м’ясо.
Якщо з’явились реакції підвищеної чутливості (у разі появи набряків обличчя, язика та губ, задишки, свербежу, шкірних висипань), потрібно одразу припинити застосування препарату.
Для того, щоб компенсувати втрату рідини під час лікування діареї, потрібно поповнити водний баланс, вживаючи велику кількість води з сіллю та цукром (розраховуючи добову норму у двох літрах води для дорослих).
Якщо з’явились сильне блювання, тривала і тяжка діарея, анорексія, то потрібно провести регідратацію внутрішньовенно в залежності від віку та стану хворого. У разі проведення пероральної або внутрішньовенної регідратації важливо дотримуватись інструкції під час застосування та розведення розчинів, які для цього призначені.
Може розвинутись дисульфірамподібна реакція (блювання, загострення діареї, відчуття жару у верхній частині тулуба та на обличчі, біль у животі, шум у вухах, гіперемія, тахікардія, ускладнене дихання), якщо під час лікування препаратом пацієнти вживають алкоголь.
До складу препарату входить цукроза, тому тим пацієнтам, які хворіють на цукровий діабет, потрібно це враховувати. Пацієнтам, які мають спадкові порушення толерантності фруктози та цукрози, не слід призначати цей препарат.
Метилпарагідроксибензоат (Е 218) входить до складу препарату і може викликати алергічні реакції (можливо, сповільнені).
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій
Сорбенти та продукти, до складу яких входить алкоголь, препарати, що призводять до антабусних реакцій, та препарати, які можуть пригнічувати центральну нервову систему, не рекомендується застосовувати разом з препаратом.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом
Препарат не має впливу на швидкість реакції, тому немає протипоказань щодо керування механізмами чи транспортом.
Термін придатності
Препарат придатний до застосування впродовж 3 років.
Після першого відкриття флакону препарат придатний до застосування впродовж 2 тижнів.
Умови зберігання
Препарат зберігається у місці, яке недоступне та непомітне для дітей, де температура повітря не перевищує 25 °C.
Ціна
Середня ціна на препарат в Україні становить 124 гривні. Препарат відпускається за рецептом.