ФІЛЬТР

Ніфедипін: інструкція, застосування, ціна

Ніфедипін – це селективний блокатор кальцієвих канальців.  Цей лікарський препарат зменшує спазм і одночасно розширює коронарні і периферичні судини.  Він знижує артеріальний тиск, загальний периферичний судинний опір, а також знижує післянавантаження і потребу міокарда в кисні.  Ніфедипін збільшує коронарний кровотік.

Склад і форма випуску

Ніфедипін випускається у формі таблеток.

Діючі речовини: 1 таблетка містить: ніфедипін - 10 мг.

Допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль картопляний, целюлоза мікрокристалічна, повідон, натрію лаурилсульфат, магнію стеарат, гіпромелоза (гідроксипропілметилцелюлоза), полісорбат 80, титану діоксид (Е 171), поліетиленгліколь 6000, тальк, хіноліновий жовтий (Е 104).

Основні фізико-хімічні властивості: таблетки круглої форми, вкриті оболонкою, жовтого кольору, верхня і нижня поверхні яких опуклі.  На зламі при розгляданні під лупою видно ядро, оточене одним суцільним шаром.

Фармакологічні властивості

Ніфедипін є похідним 1,4 -дігідропірідіну.  Ця речовина має антиангінальну та антигіпертензивну дію.  Вона знижує струм позаклітинних іонів кальцію всередині кардіоміоцитів і гладком'язових клітин коронарних і периферичних артерій.

Зменшує спазм і розширює коронарні і периферичні (переважно артеріальні) судини, знижує тиск, загальний периферичний судинний опір та післянавантаження.  Також ніфедипін зменшує потребу міокарда в кисні і збільшує коронарний кровотік.  Негативна хроно-, дромо- і інотропна дія перекривається рефлекторною активацією симпатоадреналової системи у відповідь на периферичну вазоділатадію.  Діюча речовина препарату підсилює нирковий кровообіг, а також викликає помірний натрійурез.  Час настання клінічного ефекту становить 20 хвилин, а його тривалість – 4-6 годин.

Фармакокінетика

Ніфедипін досить швидко і більше ніж на 90% абсорбується з шлунково-кишкового тракту.  Після прийому ліків всередину його біодоступність становить 40-60%.  Прийом їжі здатний підвищити біодоступність діючої речовини.  Володіє ефектом так званого "першого проходження" через печінку.  Максимальна концентрація в плазмі крові фіксується через 1-3 години і становить 65 нг / мл.

Ніфедипін проникає через гематоенцефалічний і плацентарний бар'єр, а також виділяється з грудним молоком.  Зв'язок з білками плазми крові становить 90%.  Повністю ця речовина метаболізується в печінці.  Виводиться нирками у вигляді неактивних метаболітів (70-80% прийнятої дози).  Період напіввиведення – 2-4 години.  Кумулятивний ефект у препарату відсутній. Хронічна ниркова недостатність, гемодіаліз і перитонеальний діаліз ніяк не позначаються на фармакокінетиці.  У разі тривалого прийому (2-3 місяці) розвивається толерантність до дії лікарського засобу.

Показання

Ніфедипін призначають при:

  • ішемічній хворобі серця;
  • стенокардії напруги і спокою;
  • артеріальній гіпертензії та гіпертонічних кризах;
  • гіпертрофічній кардіоміопатії;
  • хворобі Рейно;
  • бронхообструктивному синдромі і легеневій гіпертензії.

Протипоказання

Слід особливо обережно призначати Ніфедипін пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі, мають злоякісну гіпотензію або гіповолемію (зменшення об'єму циркулюючої крові), адже розширення кровоносних судин цілком може викликати сильне зниження артеріального тиску.

Не варто приймати Ніфедипін, коли є:

  • підвищена чутливість до діючої речовини або до будь-якого іншого складника препарату;
  • порфірія;
  • кардіогенний шок;
  • серцева недостатність;
  • звуження аортального клапану;
  • артеріальна гіпотензія;
  • нестабільна стенокардія;
  • вік до 18 років, оскільки ефективність і безпека не встановлені;
  • тахікардія;
  • комбінація з рифампіцином;
  • запальні захворювання кишечника або хвороба Крона.

Заборонено використовувати Ніфедипін пацієнтам з клубово-кишковим резервуаром (ілеостомою після проктоколектомії).

З обережністю Ніфедипін використовується для пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю, вираженими порушеннями функції печінки або нирок, цукровим діабетом, важкими порушеннями мозкового кровообігу, злоякісною артеріальною гіпертензією.  Також потрібно уважно застосовувати його хворим, які перебувають на гемодіалізі.

При вираженій артеріальній гіпотензії (систолічний тиск нижче 90 мм рт. ст.), тяжких порушеннях мозкового кровообігу, вираженій серцевій недостатності, тяжкому аортальному стенозі, цукровому діабеті, порушеннях функцій печінки та нирок Ніфедипін можна застосовувати тільки в умовах постійного клінічного спостереження, уникаючи призначення високих  доз лікарського засобу.

Лікарський засіб не слід застосовувати, якщо є ймовірність зв'язків між попереднім застосуванням ніфедипіну та ішемічним болем.  У пацієнтів зі стенокардією напади можуть виникати частіше, а їх тривалість та інтенсивність можуть збільшуватися, особливо на початку лікування.

Лікарські засоби з діючою речовиною Ніфедипіну не застосовуються пацієнтам з гострим нападом стенокардії.

Застосування ніфедипіну хворим на цукровий діабет може потребувати корекції лікування.

Лікарський засіб містить лактозу. Якщо була встановлена ​​непереносимість деяких цукрів, варто проконсультуватись з лікарем перед тим, як приймати цей лікарський засіб.

З обережністю призначають лікарський засіб при дуже низькому артеріальному тиску (тяжка артеріальна гіпотензія з показниками систолічного артеріального тиску нижче 90 мм рт. ст.), а також при вираженій слабкості серцевої діяльності (декомпенсованій серцевій недостатності).

Пацієнтам похилого віку (від 60 років і старше) Ніфедипін дозують з великою обережністю.

Передозування

При передозуванні Ніфедипіном цілком можуть проявлятися: артеріальна гіпотензія, шок, брадикардія, серцева недостатність, метаболічний ацидоз, судоми.  Якщо сталося щось з перерахованого, то показано промивання шлунка, прийом активованого вугілля і інше симптоматичне лікування.  Крім того, варто проконтролювати гемодинамічні параметри.

Побічні ефекти

При прийомі Ніфедипіну можливі побічні реакції з боку:

  • серцево-судинної системи – серцева недостатність, гіперемія обличчя, синкопе, відчуття жару, тахікардія, сильне зниження артеріального тиску, периферичні набряки (щиколоток, стоп, гомілок). У деяких пацієнтів можлива поява нападів стенокардії, особливо на початку лікування, це вимагає відміни препарату;
  • шлунково-кишкового тракту і печінки – диспепсичні розлади; при тривалому прийомі можливі порушення функції печінки (наприклад, внутрішньопечінковий холестаз, підвищення активності "печінкових" трансаміназ);
  • ЦНС – сонливість, головний біль, запаморочення, а також підвищена стомлюваність. При тривалому прийомі препарату всередину у високих дозах можуть спостерігатися парестезії кінцівок, тремор;
  • опорно-рухового апарату - больовий синдром, артрит;
  • алергічні реакції – висип, свербіж, кропив'янка, аутоімунний гепатит;
  • органів кровотворення – анемія, тромбоцитопенія, лейкопенія і тромбоцитопенічна пурпура;
  • сечовидільної системи – збільшення добового діурезу, погіршення функції нирок (стосується тільки пацієнтів з нирковою недостатністю).

Крім того, можливі "припливи" крові до шкіри обличчя, зміни в зоровому сприйнятті, гінекомастія (у літніх пацієнтів, ця побічна реакція повністю зникає після відміни препарату), гіперглікемія і гіперплазія ясен.

Особливості застосування

У разі необхідності терапії коронарного ангіоспазму в постінфарктному періоді слід починати лікування Ніфедипіном через 3-4 тижні після інфаркту міокарда і лише за умови, що у пацієнта відбулася стабілізація коронарного кровообігу.

Використання препарату може призвести до отримання хибнопідвищених результатів при спектрофотометричному визначенні концентрації ванілілмигдальної кислоти в сечі. Але варто враховувати, що при використанні методу високоефективної рідинної хроматографії такий ефект не спостерігається.

Варто дотримуватися певної обережності при використанні ніфедипіну пацієнтам з наявним сильним звуженням шлунково-кишкового тракту через можливе виникнення обструкційного симптому.  Вкрай рідко можуть виникати безоари, які часом потребують хірургічного втручання.  В поодиноких випадках з'являються обструкційні симптоми за відсутності в історії хвороби порушень з боку шлунково-кишкового тракту.

Застосування Ніфедипіну іноді призводить до отримання хибнопозитивних результатів при рентгенівському дослідженні з використанням барієвої контрастної речовини.  Так, дефекти наповнення лікарі можуть інтерпретувати як поліп.

Пацієнтам з порушеною функцією печінки необхідний ретельний нагляд, а у важких випадках - зниження дози ніфедипіну.

Цей препарат зазвичай метаболізується за допомогою системи цитохрому Р450 3А4, тому фармакологічні засоби, які інгібують або індукують цю систему ферментів, можуть змінювати «перше проходження» або кліренс ніфедипіну.  До фармакологічних засобів, які є слабкими або помірними інгібіторами системи цитохрому Р450 3А4 відносяться:

  • макролідні антибіотики (Еритроміцин);
  • інгібітори ВІЛ-протеази (Ритонавір);
  • азольні антімікотікі (Кетоконазол);
  • вальпроєва кислота;
  • антидепресанти Нефазодон і Флуоксетин;
  • хінупристин / Далфопрістін;
  • Циметидин.

При одночасному прийомі Ніфедипіну з перерахованими лікарськими засобами варто контролювати артеріальний тиск і за необхідності потрібно розглянути питання щодо зменшення дози Ніфедипіну.

Окремі експерименти in vitro виявили наявність взаємозв'язку між застосуванням антагоністів кальцію (ніфедипіну), і звротними біохімічними змінами сперматозоїдів (погіршення їх здатності до запліднення).  Якщо спроби запліднення in vitro виявляються неуспішними, немає інших пояснень, то ніфедипін або інші антагоністи кальцію можуть розглядатися як можлива причина цього явища.

Варто утримуватися в процесі лікування від застосування етанолу.

Спосіб застосування та дози

Ніфедипін приймають всередину незалежно від прийому їжі, необхідно запити таблетку водою.

Тривалість курсу лікування визначається лікарем в кожному випадку індивідуально.

Початкова доза Ніфедипіну – по 1 таблетці (10 мг) двічі на день.  За необхідності доза збільшується до 2 таблеток (20 мг) чотири рази на добу.  При цьому максимальна добова доза становить 80 мг.

Для лікування ішемічної хвороби серця Ніфедипін варто приймати по 20 мг двічі на добу.  Максимальна добова доза – 60 мг.

З метою лікування гіпертензії призначається дозування в 20 мг 2 рази на добу.  Рекомендований інтервал між прийомом препарату становить 12 годин.

Діти

Ніфедипін не застосовується при лікуванні дітей.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Прийом Ніфедипіну протипоказаний в період вагітності.  Якщо лікування необхідне під час лактації, то слід припинити годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції

При використанні Ніфедипіну не варто керувати автомобілем, іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Дигоксин.  Ніфедипін часом може підвищувати концентрацію цієї речовини в плазмі крові.  Тому важливо контролювати концентрацію дигоксину і регулювати дозу на самому початку лікування Ніфедипіном, а також при підвищенні дози або припиненні лікування.

Сульфат магнію.  Ніфедипін підсилює його токсичну дію, що загрожує нейром'язовою блокадою.  Тому одночасне застосування цих речовин є небезпечним і цілком може загрожувати життю пацієнта, використовувати ці лікарські засоби разом настійно не рекомендується.

Циметидин.  Одночасне використання може призвести до підвищення концентрації ніфедипіну в плазмі крові та посилення гіпотензивного ефекту від його застосування.  Циметидин здатний пригнічувати активність цитохромного изофермента СYP3A4.  Пацієнтам, які вже приймають Циметидин, варто застосовувати Ніфедипін з обережністю і поступовим збільшенням дозування.

Хінупристин, далфопрістін.  Ці речовини збільшують плазмовий рівень ніфедипіну.

Фенітоїн, карбамазепи.  Одночасне застосування загрожує збільшенням концентрації карбамазепіну і фенітоїну в плазмі крові.  Ті пацієнти, які вже лікуються цими препаратами, повинні перебувати під постійним наглядом лікаря.  Якщо з'явилися ознаки токсичності, важливо своєчасно зреагувати і зменшити дозу ліків.

Хінідин.  Відбувається зменшення концентрації хінідину в сироватці крові.  При цьому хінідин може підвищувати чутливість хворого до дії ніфедипіну.  При одночасному використанні важливо звернути увагу на побічні ефекти від лікування Ніфедипіном. Варто тримати під контролем рівень хінідину в сироватці крові перед початком лікування і при його припиненні.

Теофілін.  Концентрація теофіліну в плазмі крові може підвищуватися, знижуватися або залишатися без змін при одночасному лікуванні Нефедіпіном.  Рекомендується ретельно контролювати концентрацію теофіліну в плазмі крові та, якщо є необхідність, то регулювати його дозування.

Рифампіцин.  Одночасне застосування може супроводжуватися зниженням концентрації ніфедипіну в плазмі крові та зменшенням його лікувального ефекту.  При появі нападів стенокардії або підвищенні артеріального тиску дозу Ніфедипіну слід збільшити.

Дилтіазем.  Ця речовина послаблює розчинення ніфедипіну, це обумовлює зниження дози.

Вінкристин.  При одночасному використанні спостерігається ослаблення виведення цієї речовини.

Цефалоспорин.  При одночасному застосуванні відбувається збільшення рівня цефалоспорину в плазмі крові.

Ітраконазол, еритроміцин, кларитроміцин.  Одночасне застосування засобів, які уповільнюють дію цитохромного ізоферменту CYP3A4, цілком може призвести до підвищення концентрації ніфедипіну в організмі і посилення його дії.  При появі побічних реакцій варто зменшити його дозу або припинити застосування протигрибкових препаратів.

Циклоспорин, ритонавір або саквінавір.  Посилюється концентрація ніфедипіну і його дія.  Якщо з'являються побічні реакції - дозу зменшують.

Такролімус.  У пацієнтів з трансплантатом печінки спостерігалося підвищення концентрації такролімусу в сироватці крові, але значимість досліджень не встановлена.

Фентаніл.  Ця речовина при одночасному лікуванні може викликати гіпотензію.  Мінімум за 36 годин до проведення планової операції з використанням фентанілового наркозу рекомендується припинити прийом Ніфедипіну.

Антикоагулянти начебто кумарину.  У пацієнтів зафіксовано збільшення протромбінового часу відразу після введення ніфедипіну.  Однак не була досліджена значимість цієї взаємодії.

Метахоліном.  Ніфедипін часом може змінювати відповідну реакцію бронхів на цю речовину, варто припинити лікування до проведення неспецифічного бронхопровокаційного тесту з метахоліном.  Досвід використання кальцієвого антагоніста німодипіну також свідчить, що для ніфедипіну не виключені інші взаємодії.  Так, при прийомі карбамазепіну фенобарбіталу може відбуватися зниження плазмових рівнів ніфедипіну.  А при одночасному прийомі макролідів (еритроміцин), флуоксетину, нефазодону, вальпроєвоїкислоти може обумовлюватися зростання плазмових рівнів ніфедипіну.

Игібіторами ВІЛ-протеази. Дослідження не проводилися, але не можна виключити значного збільшення плазмової концентрації ніфедипіну через зниження метаболізму першого проходження та також зниження виведення.

Азольні антімікотікі.  Дослідження взаємодії ще не проводилися, проте не можна виключити помітного збільшення його системної біодоступності через зниження метаболізму першого проходження.

Антигіпертензивні лікарські засоби.  Одночасне використання ніфедипіну і ліків, наведених нижче, може збільшити антигіпертензивний ефект: діуретики;  антагоністи ангіотензинових рецепторів;  β-адреноблокатори (є ймовірність виникнення серцевого нападу в одиничних випадках);  інші антагоністи кальцію;  інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ);  α-адреноблокатори;  інгібітори фосфодіестерази (ФДЕ) 5 типу;  α-метилдофа.

Інші види взаємодії.  Грейпфрутовий сік здатний пригнічувати метаболізм ніфедипіну, що загрожує підвищенням його концентрації в плазмі крові і посиленням гіпотензивної дії.

Умови та термін зберігання

Ніфедипін може зберігатися не більше 3 років лише в темних місцях за кімнатної температури.

Ціна

50 таблеток ніфедипіну в дозуванні 10 мг можна придбати за ціною 12-15 грн.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ПрАТ Технолог
  • Діючі речовини:
    Ніфедипін
  • Код АТХ:

    C08CA05

    C - Засоби, що діють на серцево-судинну систему

    C08 - Антагоністи кальцію

    C08C - Селективні антагоністи кальцію з переважною дією на судини

    C08CA - Похідні дигідропіридину

    C08CA05 - Ніфедипін