Клотримазол крем: інструкція, застосування, ціна
Клотримазол – протигрибковий засіб, що призначається для місцевого застосування.
Склад і форма випуску
1 г крему містить 10 мг діючої речовини – клотримазолу.
Допоміжні речовини: спирт цетостеариловий, октилдодеканол, полісорбат 60, сорбітанстеарат, воску цетил ефіри, спирт бензиловий, вода очищена.
Випускається у формі крему білого кольору з однорідною консистенцією.
Фармакологічні властивості
Механізм протигрибкової дії даного крему безпосередньо пов'язаний з придушенням синтезу ергостеролу. Саме це призводить до пошкодження цитоплазматичної мембрани.
Клотримазол має широкий спектр активності проти грибків, як in vitro, так і in vivo. Крем найефективніше діє на: дерматофіти, дріжджові, плісняві, а також диморфні гриби. Мінімальні інгібуючі концентрації для перерахованих грибів становлять близько 0,062–8,0 мкг / мл субстрату.
Механізм дії препарату пов'язаний з первинною фунгістатичною та фунгіцидною активністю, все залежить від концентрації діючої речовини в місці інфекції.
In vitro активність Клотримазолу обмежена елементами гриба, які проліферують (розмножуються); спори гриба мають незначну чутливість.
Крім того, препарат також впливає на грампозитивні (різні стрептококи, стафілококи, Gardnerella vaginalis) і грамнегативні (Bacteroids) мікроорганізми.
In vitro Клотримазол пригнічує подальше розмноження Corynebacteria і грампозитивних коків (виняток – Enterococci), коли застосовується в концентрації 0,5–10 мкг / мл субстрату.
Первинно резистентні штами чутливих до даного крему видів грибів зустрічаються рідко. А ще рідше відбувається розвиток вторинної резистентності у чутливих грибів в процесі лікування Клотримазолом.
Доклінічні дослідження за участю добровольців, яким застосовували одноразову і повторну токсичну дози, не виявили ніякого негативного або токсичного впливу лікарського засобу на репродукцію.
Фармакокінетика
При використанні крему його діюча речовина абсорбується епідермісом. Найбільша концентрація препарату зафіксована в роговому шарі епідермісу і ретикулодермі. У системну циркуляцію Клотримазол потрапляє в малій кількості (<2 і 3–10 % дози з піком концентрації в плазмі діючої речовини <10 нг/мл).
Показання
Крем Клотримазол зазвичай застосовується при:
- грибкових інфекціях шкіри та слизових оболонок, що спричинені дерматофітами, дріжджовими й пліснявими грибками;
- інфекційних захворюваннях шкіри через Malassezia furfur (різнобарвний лишай) і Corynebacterium minutissimum (еритразма);
- кандидозному вульвіті та баланіті.
Протипоказання
Гіперчутливість до активного компонента та інших складових даного препарату.
Не варто використовувати крем для лікування нігтів або інфекцій шкіри голови.
Передозування
Ризик гострої інтоксикації відсутній, тому що передозування після нанесення на шкіру малоймовірне. Для цього потрібно нанести крем на велику площу різних ділянок шкіри за умов, що максимально сприяють підвищеному всмоктуванню.
При випадковому пероральному використанні Клотримазолу рідко виникає необхідність в промиванні шлунка. Це потрібно робити, якщо значна доза даного крему була застосована протягом попередньої години та з'явилися такі симптоми передозування: запаморочення, нудота, блювота. Промивання шлунка варто проводити тільки, коли є захист дихальних шляхів.
Побічні ефекти
Можливі різноманітні алергічні реакції з боку імунної системи. Наприклад, кропив'янка, задишка, артеріальна гіпотензія, синкопе.
З боку шкіри можливі: свербіж, висип, висипання, пухирці, ексфоліація, біль, набряк, почервоніння, відчуття жару або печіння, подразнення.
У разі наявності підвищеної чутливості до цетостеарилового спирту можуть виникати алергічні прояви на шкірі та слизовій оболонці. Наприклад, контактний дерматит.
Особливості застосування
Не можна наносити крем на ділянки шкіри навколо очей і ковтати його.
Рекомендується одночасно лікувати всі уражені ділянки шкіри.
Під час застосування Клотримазолу варто уникати статевих контактів, бо інфекція може легко передатися партнерові. При одночасному використанні даного препарату і крему з латексними продуктами (презервативами та діафрагмами), надійність і функції останніх можуть знижуватися через допоміжні речовини Клотримазолу (особливо, стеаратів). Такий ефект має тимчасовий характер і відбувається безпосередньо під час застосування Клотримазолу.
У таких ситуаціях пацієнтові обов'язково потрібна консультація лікаря:
• виявлена гіперчутливість до будь-яких протигрибкових засобів або похідних імідазолу;
• в анамнезі хворого або його партнера є венеричні захворювання;
• у пацієнта: висока температура тіла (від 38 ° С), біль в нижній частині живота, дизурія, біль в спині, вагінальна кровотеча, виразки вульви та вагінальні виразки, гнійні виділення з піхви, почервоніння, діарея, нудота, блювота.
При лікуванні кандидозного вульвіту під час менструації лікування проводити не потрібно. Його варто закінчити до початку менструації. Також рекомендується уникати тампонів, інтравагінальних зрошень, спермицидів та інших вагінальних продуктів в період застосування цього препарату.
Спосіб застосування та дози
Клотримазол призначається для місцевого застосування. Рекомендується наносити крем тонким шаром 2–3 рази на день на уражену ділянку шкіри. Можна трохи втирати.
У разі кандидозного вульвіту і баланіту терапія вимагає одночасного лікування обох партнерів.
Тривалість лікування розрізняється залежно від діагнозу і становить:
- для дерматомікозів – 3–4 тижні;
- для еритразми – 2–4 тижні;
- для різнобарвного лишаю – 1–3 тижні;
- для кандидозного вульвіту та баланіту – 1–2 тижні.
Для профілактики рецидиву інфекції рекомендується продовжувати лікування протягом 2 тижнів після того, як зникнуть суб'єктивні симптоми захворювання.
Якщо поліпшення не настало після 4 тижнів застосування Клотримазолу, то хворому необхідно звернутися до лікаря.
Діти
Досвід застосування Клотримазолу у дітей відсутній. Але, оскільки даний крем містить у своєму складі бензиловий спирт, то його протипоказано використовувати недоношеним дітям і новонародженим.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
Ще не здійснювалося клінічних досліджень щодо впливу препарату на фертильність у жінок. Але, згідно з дослідженнями на тваринах, не було виявлено жодного негативного впливу Клотримазолу на їх фертильність. Крім того, випробування на тваринах не показали прямого або непрямого шкідливого впливу на систему репродукції.
Оскільки доказової бази з використанням цього крему під час вагітності майже немає, краще уникати застосування Клотримазолу під час I триместру вагітності.
Також при лікуванні рекомендується припинити годування груддю, якщо показано наносити крем на молочні залози.
Здатність впливати на швидкість реакції
Дані відсутні.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Якщо одночасно застосовувати Клотримазол з латексними продуктами, то функціональна здатність останніх падає. Це може позначитися на безпеці презервативів, діафрагм. Тому пацієнтам настійно рекомендується використовувати альтернативні методи контрацепції під час лікування клотримазолом і як мінімум 5 днів після його застосування.
Умови та термін зберігання
Якщо зберігати крем при температурі нижче 25°С, то термін придатності становить 3 роки. Заморожувати не можна.
Ціна
Крем Клотримазол (1 %) в тубі з об'ємом 20 г коштує в середньому 31–45 грн.