Клотримазол таблетки вагінальні: інструкція, застосування, ціна

Клотримазол – протимікробний та антисептичний препарат, який часто застосовують в гінекології.

Склад і форма випуску

1 таблетка містить 100 мг діючої речовини – клотримазолу.

Допоміжні речовини: лактоза, моногідрат; крохмаль картопляний, кислота адипінова, натрію гідрокарбонат, магнію стеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний, натрію лаурилсульфат.

Таблетки вагінальні білого кольору, двоопуклі, з обрізними краями, продовгастої форми, заокруглені з одного боку та з тупим краєм з іншого.

Фармакологічні властивості

Клотримазол вважається похідним імідазолу та володіє широким спектром місцевої антимікозної дії на більшу частину патогенних грибів. Механізм дії цієї речовини полягає у блокуванні синтезу як нуклеїнових кислот, протеїнів, так і ергостеролу у грибкових клітинах. В результаті їх клітинна оболонка пошкоджується та клітини гинуть.  

Найбільше до препарату Клотримазол чутливі: дерматофіти, дріжджоподібні, плісняві та диморфні гриби. Тестування показали, що для цих типів грибів достатньо мінімальної інгібуючої концентрації, а саме – менше ніж 0,062–8,0 мкг/мл субстрату.

Механізм дії таблеток пов’язан з первинною фунгістатичною чи фунгіцидною активністю, все залежить від рівня концентрації діючої речовини у місці інфекції.

In vitro активність клотримазола може бути обмежена елементами гриба, що проліферують; оскільки спори грибів мають незначну чутливість до діючої речовини цих ліків.

Також Клотримазол має здатнісь впливати на грампозитивні (наприклад, стрептококи, стафілококи, Gardnerella vaginalis) та грамнегативні мікроорганізми (наприклад, Bacteroids).

In vitro діюча речовина цього фармакологічного засобу пригнічує розмноження Corynebacteria та грампозитивних коків (винятком є лише Enterococci), якщо попадає у концентрації 0,5–10 мкг/мл субстрату. Причому, первинно резистентні штами чутливих видів грибів вкрай рідко зустрічаються. Ще рідше розвивається вторинна резистентність у чутливих грибів.

З препаратом Клотримазол проводились доклінічні дослідження за участю добровольців. На них застосовували одноразову токсичну та повторну дози, в результаті не було виявлено ніякого токсичного чи генотоксичного впливу на людську репродукцію.

Фармакокінетика

При вагінальному застосуванні всмоктується лише 3–10 % від загальної кількості Клотримазолу. Після всмоктування діюча речовина перетворюється на неактивний метаболіт. Максимальна концентрація в організмі накопичується через 2–6 годин після застосування вагінальних таблеток.

Приблизно 50 % від загальної кількості клотримазола зв’язується з альбуміном. Виводиться даний фармокологічний засіб переважно з жовчю та трохи нирками. Лише 1 % Клотримазола екскретується організмом у незміненому вигляді.

Показання

Клотримазол зазвичай назначає лікар-гінеколог, коли виявляє інфекцію статевих органів (вагініт), спричинену грибами (частіше всього роду Саndida). Також цей препарат застосувують для боротьби з суперінфекцією, спричиненою бактеріями, які чутливі до клотримазолу.

Протипоказання

Гіперчутливість до діючої речовини та інших компонентів препарату.

Передозування

Ризиків гострої інтоксикації не існує, бо малоймовірно, що передозування можливе після разової вагінальної дози чи випадкового перорального застосування. Тому і специфічного антидоту немає.

При випадковому проковтуванні препарату потреба у промиванні шлунка виникає рідко. Якщо так сталося, що токсична доза була застосована протягом попередньої години чи з’явилися симптоми передозування (запаморочення, нудота, блювання), то треба зробити промивання шлунка. Але при цьому повинен бути належний захист дихальних шляхів.

Побічні реакції

При застосуванні Клотримазолу можливі побічні реакції з боку:

  • імунної системи – різноманітні алергічні реакції;
  • шлунково-кишкового тракту – біль у животі;
  • репродуктивної системи – дискомфортні відчуття у вульві та вагіні, набряк, свербіж, відчуття печіння, лущення, подразнення, біль у тазовій ділянці, висипання або вагінальна кровотеча.

Особливості застосування

Не треба проводити лікування Клотримазолом протягом менструації.  

Пацієнтці рекомендується обов’язково проконсультуватися з лікарем в таких випадках:

  • при перших проявах вагініту;
  • симптоми продовжують турбувати довше 7 днів;
  • симптоми з’являються знову на протязі 2 місяців.

При наявності наведених далі станів хворій перед початком застосування препарату треба звернутися до лікаря:

  • грибкова інфекція постійно повторюється і це відбувається частіше, ніж 2 рази протягом півроку;
  • у пацієнтки чи її статевого партнера були захворювання, які передаються статевим шляхом;
  • хвора вагітна або є підозра про вагітність;
  • вік хворої до 12 або від 60 років;
  • є гіперчутливість до імідазолу чи любих інших вагінальних протигрибкових препаратів.

Крім того, не рекомендується без консультації лікаря застосовувати Клотримазол при:

  • вагінальних кровотечах з нерегулярним характером;
  • аномальних вагінальних кровотечах, виділеннях згустків крові;
  • смердючих виділеннях з піхви;
  • вульвальних чи вагінальних виразках, а також при утворенні міхурів чи ран;
  • больовому синдромі в нижній ділянці живота чи дизурії;
  • почервонінні, подразненні або набряку, які асоційовані з лікуванням;
  • підвищенні температури (від 38°С) чи пропасниці;
  • нудоті або блюванні;
  • діареї;
  • болях у спині чи плечах.

Наполегливо рекомендується лікувати всі уражені ділянки шкіри одночасно.

Треба уникати контакту фармокологічного засобу з очами та не проковтувати.

Під час застосування Клотримазолу важливо уникати статевих контактів, бо інфекція може легко передатися партнерові. Часом може знижуватися ефективність латексних продуктів та їх безпека, маються на увазі презервативи та діафрагми.

Оскільки зазвичай уражуються піхва та зовнішні статеві органи, важливо застосовувати комбіноване лікування цих ділянок. В тому числі проводити місцеве лікування кремом Клотримазол.

Не можна під час застосування цих вагінальних таблеток використовувати тампони, робити інтравагінальні зрошення, тощо.

Спосіб застосування та дози

Зазвичай препарат рекомендується застосовувати ввечері по 1 таблетці на добу. Період лікування складає 6 днів.

Для розчинення таблетки у вагіні потрібне вологе середовище, в іншому разі нерозчинені часточки препарату можуть висипатися назовні. Тому таблетку важливо вводити якомога глибше у вагіну, робити це бажано перед сном і потім не вставати якийсь час.

Лікування важливо завершити до початку менструації. Оскільки під час менструації є ризик вимивання препарату менструальними виділеннями.

Діти

Клотримазол не треба застосовувати дітям, яким не виповнилося 12 років. Всім особам старше 12 років застосовувати препарат можна після консультації з лікарем.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Не проводилось жодних клінічних дослідженнь щодо впливу клотримазолу на фертильність у жінок. Але були дослідження на тваринах, які не виявили впливу цієї діючої речовини препарату на фертильність.

Оскільки кількість досліджень з використанням цього фармакологічного засобу під час вагітності доволі обмежена, рекомендовано уникати використання Клотримазолу хоча б протягом I триместру вагітності.

Також при застосуванні цих вагінальних таблеток слід припинити годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції

Впливу не виявлено.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

При застосуванні Клотримазолу и використанні латексних контрацептивів, останні можуть бути пошкодженні. Тому пацієнтам рекомендовано використовувати альтернативні методи контрацепції хоча б протягом 5 днів після використання цих таблеток.

Одночасне лікування Клотримазолом та пероральний прийом такролімуса (імуносупресант) або сіролімуса може призвести до підвищення рівня цих речовин в організмі. Тому важливо контролювати стан хворого для виявлення симптомів передозування такролімісом/сіролімусом. Для цього треба перевіряти їх рівень в плазмі крові.

Умови та термін зберігання

Препарат можна зберігати 3 роки при при температурі нижче 25°С.

Ціна

Клотримазол в формі вагінальних таблеток (6 штук) з дозуванням 100 мг коштує в середньому 36–48 грн.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Глаксо Веллком Продакшн
  • Діючі речовини:
    Клотримазол (Clotrimazolum)
  • Код АТХ:

    G01AF02

    G - Засоби, що діють на сечостатеву систему і статеві гормони

    G01 - Протимікробні та антисептичні засоби, що застосовуються в гінекології

    G01A - Протимікробні та антисептичні засоби, що застосовуються в гінекології, за виключенням комбінованих

    G01AF - Похідні імідазолу

    G01AF02 - Клотримазол