ФІЛЬТР

Хлоргексидин: інструкція, застосування, ціна

Хлоргексидин входить до списку антисептичних і дезинфікуючих засобів. Його застосовують для дезинфікування поверхні шкіри перед під час і після операційного втручання.

Склад і форма випуску

Основна діюча речовина препарату – хлоргексидин.

Він йде у вигляді розчину з глюкозою.

У різних виробників допоміжні речовини відрізняються: 

  • ТОВ "Славія 2000" – Кіровоград – вода очищена.
  • ТОВ "Виробниче об’єднання "Тетерів" – Київська обл. ПАТ "Біолік" – Вінницька обл, ТОВ "Торговий дом "МВК" – Одеса – вода очищена.
  • ТОВ "Фарма Черкас" – Черкаси – вода очищена.
  • ПАТ "Хімфармзавод "Червона зірка" – Харків – хлоргексидин диглюконат 20% (0,05г) і вода очищена
  • ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров’я" – Харків – хлоргексидин диглюконат 20% (0,05г) і вода очищена.
  • ПрАТ Фармацевтична фабрика "Віола" – Запоріжжя – хлоргексидин диглюконат 20% (0,25мл) і вода очищена
  • ПП "Кілафф" – Суми – хлоргексидину біглюконату (20 %) 0,25 мл, вода очищена.

Хлоргексидин – прозора рідина без запаху. Продається у пляшечках по 50, 100 і 200 мл. В комплекті можуть йти насадки для зручності використання.

Фармакологічні властивості

Хлоргексидин (1,6-ді-(пара-хлорфеніл-гуанідо)-гексан) – катіонний бігуанід, що має аміногрупи клітинних білків і належить до антисептиків. Хлоргексидин ефективно діє на грампозитивні і грамнегативні бактерії, крім групи кислотостійких грамнегативних. Також зафіксована ефективна дія проти грибків, вірусів, і навіть протею і псевдомонад. Було помічено бактерицидну дію речовини у всіх рідинах організму – навіть у гною, проте сповільнену.

Діюча речовина проникає крізь мембрани клітин, осідає на цитоплазмі, і перешкоджає надходженню кисню, що призводить до нестачі АФТ та руйнації клітин. Крім того, він руйнує ДНК-ланцюги в клітинах мікроорганізмів, а потім перешкоджає синтезу ДНК , що зупиняє розвиток хвороби. Його ефект триває протягом 6 годин після застосування.

Хлоргексидин діє на такі віруси, бактерії та мікроорганізми:

  • Грампозитивні та грамнегативні – reponema pallidum, Chlamidia spp., Ureaplasma spp., Neisseria gonorrhoeae, Gardnerella vaginalis, Bacteroides fragilis;
  • Найпростіші – Trichomonas vaginalis;
  • Віруси – Herpes virus;

Хлоргексидин не проникає через інтактну шкіру, і при потраплянні в стравохід, майже повністю не всмоктується в шлунково-кишковому тракті. На 90% виводиться з калом, і на 1% нирками. У разі випадкового прийому 300мг препарату максимальна концентрація через 30 хв складає 0,206 мкг/л

Показання

Хлоргексидин використовують як антисептик при операціях, для обробки ран, саден, опіків, для профілактики венеричних хвороб та для лікування запалень та інфекцій у акушерстві та гінекології ( при огляді у лікарів, під час пологів, операцій, і тд).

Його можуть використовувати для лікування деяких початкових форм захворювань ротової порожнини, ясен та горла (парадонтит, гінгівіт, альвеоліт, стоматит, афти). Хлоргексидин використовується для обробки хірургічних інструментів, інструментів, які мають контакт із рідинами організму, медичних апаратів та меблів.

Протипоказання

Заборонений прийом всередину. Протипоказано розчин хлоргексидину людям, у яких алергія на його компоненти, гостре запалення, важкі шкірні дерматити.

Не застосовується з іншими антисептиками та дезинфікуючими засобами. Не слід промивати рани та опікові поверхні з великою площею ураження. Не використовується разом з милом. Застосування із йодом здатне викликати алергічні реакції та дерматити.

Слід запобігання потраплянню хлоргексидину на барабанну перетинку та в очі. В разі операцій на відкритому головному мозку, не можна допустити попадання хлоргексидину на його поверхню.

Хлоргексидин не можна стерилізувати іонізувальним опроміненням, а тільки в автоклаві при 116 градусах Цельсію протягом 30 хвилин.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

Негативно впливає на організм при застосуванні під час вагітності та лактації. Внутрішнє застосування тільки в критичних випадках, а в разі застосування при лактації необхідно її призупиняти, поки повністю виведеться хлоргексидин.

Здатність впливати на швидкість реакції

Препарат не здійснює впливу на здатність керувати авто та механізмами, на психологічний стан пацієнтів та їх рефлекси.

Спосіб застосування та дози

Хлоргексидин не застосовувався дітям до 12 років.

При обробці поверхні шкіри чи рани, розчин хлоргексидину наноситься на бинт, яким промокають необхідне місце. При необхідності змочений хлоргексидином бинт закріплюють пов'язкою або пластиром.

Досі іноді застосовується для промивання сечового міхура лікарем.

Іноді деякі лікарі рекомендують його для профілактики венеричних захворювань, але ефективність хлоргексидину для них сумнівна.

Для цього спочатку необхідно помочитись, після чого вимити руки і статеві органи. Потім під тиском омити хлоргексидином лобок, стегна, статеві органи. Необхідно ввести носик пляшечки в отвір органів і з силою натиснути. Для чоловіків орієнтовно необхідно влити 1,5–3мл розчину, а для жінок 1–1,5мл. Все, що залишиться використовують для обмивання статевих органів.

Нагадуємо, що подібне використання препарату призначається лікарем – самостійно можна нанести велику шкоду, призначивши препарат без відома лікарів.

Для лікування уретритів та уретропростатитів необхідно впорскувати 2–3 мл хлоргексидину 1–2 рази на день протягом 10 днів.

Для зрошення уражених поверхонь шкіри використовують 5–10 мл хлоргексидину методом впорскування або змащуючи тампоном протягом 1–3 хвилин 2–3 рази на добу.

Взаємодія з препаратами

Розчин хлоргексидину не слід застосовувати з наступними речовинами через утворення важкорозчинних осадів:

  • Сульфатами;
  • Карбонатами;
  • Цитратами;
  • Боратами;
  • Хлоридами;
  • Фосфатами;

Хлоргексидин несумісний з йодом через виникнення дерматитів, із милом та іншими аніонними сполуками – натрію лаурилсульфатом, карбоксиметилцелюлозю, колоїдами, гуміарабіком та сапонінами.

Етанол посилює ефект хлоргексидину, а сам препарат сумісний у використанні з препаратавми катіонної групи – бензалконію хлорид, цетримонію бромід.

Передозування

У разі помилкового прийому препарату (300мл) всередину може настати смертельний випадок через ускладнення в печінці.

Побічні дії

Можливі алергічні реакції. В разі застосування в гінекології або урології, можливі неприємні відчуття та свербіж.

Препарат ні в якому разі не можна ковтати. В разі потрапляння до шлунку можливе блювання, спазми, інтоксикація.

У разі появи непередбачуваних негативних ефектів слід негайно звернутись до лікаря.

Умови та термін зберігання

Хлоргексидин необхідно зберігатив темному недоступному для дітей місці протягом 3 років при температурі до 25 градусів Цельсію.

Ціна

  • ТОВ "Славія 2000" р-р 0,05% фл. 100 мл – 4,6–8 грн;
  • ТОВ "Виробниче об’єднання "Тетерів" ПАТ "Біолік" ТОВ "Торговий дом "МВК" – р-р 0,05% фл. 100 мл – 6–8 грн;
  • ТОВ "Фарма Черкас" р-р 0.05% 100мл – 7,5–9,5 грн;
  • ПАТ "Хімфармзавод "Червона зірка" – р-н д/зовн.заст.0,05% конт.100мл – 13–15 грн;
  • ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров’я" – 0,05% 50 мл фл. – 8–20 грн;
  • ПрАТ Фармацевтична фабрика "Віола" – розчин д/зовн. заст. 0,05 % по 200 мл у флак. – 17 – 22 грн;
  • ПрАТ Фармацевтична фабрика "Віола" – розчин д/зовн. заст. 0,05 % по 200 мл у флак – 8 – 12 грн;
  • ПП "Кілафф" – 0.05% 100мл – 7–10 грн;
  • ПП "Кілафф" – 0.05% 200мл – 19–22 грн.
Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ПрАТ фармацевтична фабрика "Віола", м. Запоріжжя, Україна
  • Діючі речовини:
    Хлоргексидин
  • Код АТХ:

    D08AC02

    D - Дерматологічні засоби

    D08 - Антисептичні та дезинфікуючі засоби

    D08A - Антисептичні та дезинфікуючі засоби

    D08AC - Бігуаніди та амідини

    D08AC02 - Хлоргексидин