Гідрокортизон мазь 1%: інструкція, застосування, ціна

Гідрокортизон мазь 1% –  кортикостероїд, призначений для нанесення на шкіру при поверхневих захворюваннях шкіри неінфекційного ґенезу. Не застосовується у лікуванні вагітних жінок і дітей віком до двох років. Допускається у терапії годуючих матерів (з дотриманням умов, викладених у цій інструкції). 

Інструкція до препарату Гідрокортизон мазь 1% у дозуванні 10 г

Склад

Діюча речовина: гідрокортизону ацетат (Hydrocortisoni acetas). В 1 г мазі міститься 10 мг активної субстанції.

Діючі речовини: високоочищений парафін білий, Е 216 (пропілпарагідроксибензоат), емульгатор пентол, октадеканова кислота, Е 218 (метилпарагідроксибензоат), очищений тваринний віск (ланолін), вода очищена (Aqua purificata).

Форма випуску, основні фізичні і хімічні властивості лікарського засобу (ЛЗ)

Гідрокортизон випускається у формі білої з легким жовтуватим відтінком або світло-жовтої мазі 1% в алюмінієвих тубах ємністю 10 г. У картонному упакуванні – одна туба.

Фармакотерапевтична група

Код АТХ D07А А02. Гідрокортизон мазь 1% належить до групи кортикостероїдів, які застосовуються у лікуванні дерматологічних захворювань.

Фармакологічні властивості лікарського препарату (ЛП)

Фармакодинаміка.

Гідрокортизону ацетат – активний негалогенізований кортикостероїд, який застосовується місцево. Усуває запалення, свербіж і набряки. Ефективний так само, як і галогенізовані стероїди. Гіпоталамо-гіпофізарну систему не пригнічує (при застосуванні у терапевтичних дозах). Натомість у високих - впродовж тривалого часу (особливо при накладанні оклюзійної пов'язки) може викликати підвищення концентрації кортизолу у сироватці крові, що однак знижує реакції гіпоталамо-гіпофізарної системи на подразники. При припиненні застосування препарату виробництво кортизолу швидко повертається до норми.  

Фармакокінетика.

Абсорбція. Після нанесення на шкіру активний фармінґредієнт кумується у надшкір'ї (головним чином - у зернистому його шарі).

Біотрансформація. Метаболізм активного компоненту, який всмоктався трансдермально, що супроводжується утворенням метаболітів, відбувається передусім у зовнішньому шарі шкіри, а вже наступний його етап – у печінці.

Екскреція. Метаболіти і незначний відсоток незміненої активної речовини елімінується з організму нирками та прямою кишкою. 

Показання до застосування

Медикамент призначають при поверхневих неінфекційних дерматозах, у лікуванні яких показаним є застосування кортикостероїдів місцево (у тому числі екземах, нейродермітах, алергічних і контактних дерматитах, псоріазі), а також з метою продовження терапії або підтримуючого лікування захворювань шкіри, які до цього часу пацієнт лікував кортикостероїдами більш потужної дії.

Протипоказання

  • Ушкодження шкіри, викликане бактерійними (зокрема піодерміями, туберкульозом шкіри або сифілісом), грибковими, паразитарними (у т.ч. коростою), вірусними (у тому числі вітряною віспою, контагіозним молюском, простим і оперізувальним герпесом, інфікуванням клітин епідермісу вірусом з родини Papovaviridae, що викликав появу на шкірі звичайних та плоских бородавок, або вірусом папіломи людини, що спровокував появу кондилом), дріжджовими інфекціями;
  • небажані побічні ефекти, викликані застосуванням кортикостероїдів (зокрема розтяжки на шкірі і висипання запального характеру, які найчастіше розташовуються навколо рота);
  • реакції гіперчутливості на активні, допоміжні речовини кортикостероїдного препарату або інші стероїдні гормони, які виробляються виключно корою наднирників (щодо останнього випадку слід зазначити, що такі реакції виникають рідко);
  • виразки або рани на шкірі;
  • спадкове порушення зроговіння шкіри (іхтіоз), вульгарні/рожеві вугрі, "ламкі" судини шкіри, дерматоз підошовний ювеніальний, атрофія шкірних покривів;
  • пухлини шкіри.

Спосіб застосування стероїду

Мазь наносять на уражену шкіру у невеликих кількостях (рівним тонким шаром), обережно втираючи (що дозволить пришвидшити її всмоктування) від одного до трьох разів на день. Щоб забезпечити кращий терапевтичний ефект, допустимим є накладення оклюзійної пов'язки. Якщо стан хворого покращився, лікарський засіб можна застосовувати один раз на день, через день, через два або три (залежно від потреби).

Як довго повинно тривати лікування, вирішує фахівець.

Небажана побічна дія

У разі місцевого застосування гормонів-кортикостероїдів системні небажані ефекти виникають рідко, проте якщо вже виникли - можуть призводити до серйозних наслідків (більше інформації на цю тему – у розділі "Особливості застосування кортикостероїдного препарату"). Тривале застосування мазі викликає адренокортикальну супресію.

Рідше, ніж в одному випадку на 10000 - терапія стероїдом (при нанесенні Гідрокортизон мазі 1% на шкіру) може супроводжуватися реакціями підвищеної чутливості; зростанням ризиків розвитку катаракти (якщо ЛЗ регулярно потрапляє на сполучнотканинну оболонку орбіти передньої частини ока (кон’юнктиву), підвищенням внутрішньоочного тиску;  

рідше, ніж в одному випадку на 1000, але частіше, ніж в одному на 10000 – супресією кіркового шару надниркових залоз; дерматитом (у т.ч. алергічно-контактним), екземою; деструкцією еластичних волокон шкіри і потоншанням надшкір’я (часто цей процес є незворотним), дрібноточковими капілярними крововиливами у шкіру, під шкіру та у слизові, стійким розширенням дрібних судин шкіри незапального характеру, розтяжками на шкірі; періоральним дерматитом (в окремих випадках – із супутнім потоншанням, сухістю, в’ялістю, втратою еластичності і зміною відтінку шкіри); поганим гоєнням ран; папульозно-пустульозним акне; надмірним ростом волосся на невластивих ділянках шкіри або таким, що не відповідає статевій приналежності пацієнта, втратою пігменту шкіри; синдромом відміни, наслідком чого може стати формування залежності від стероїдів.

Передозування

При хронічному передозуванні маззю або застосуванні вказаного лікарського засобу за відсутності відповідних показань можуть виникати небажані реакції, перелічені у розділі "Небажана побічна дія". При появі симптомів, що вказують на надлишкову секрецію гормонів кори наднирників, терапію ЛЗ припиняють.

Особливості застосування кортикостероїдного препарату

Такий діагноз як "цукровий діабет" вимагає обережного застосовування стероїду.

При нанесенні на шкіру кортикостероїди вкрай рідко виявляють системну дію на організм, але якщо така виникне, слід очікувати, що вона буде серйозною. У разі тривалого застосування спостерігається супресія верхнього полюсу нирки.

Ризик системної дії зростає при:

  • використанні пов'язки, яка не пропускає повітря, або її накладенні на ділянки, де є складки шкіри;
  • тривалій терапії;
  • при одночасному застосуванні лікарських засобів, діючі або допоміжні субстанції яких (наприклад, 1,2-пропандіол) проникають через зовнішній шар епідермісу, посилюючи таким чином дію гідрокортизону ацетату;
  • нанесенні ЛЗ на великі ділянки шкіри;
  • застосуванні у дітей (зважаючи на малу товщину їхніх шкірних покривів).

Ймовірність виникнення місцевих небажаних ефектів збільшується при тривалому застосуванні лікарського препарату (особливо у разі нанесення товстого шару ЛП на велику площу тіла), використанні герметичних пов'язок та накладанні їх на шкірні складки. Найбільш чутливою до дії препарату є шкіра обличчя і волосяної частини голови. У разі неправильного застосування медикаменту, при інфікуванні бактеріями, грибами, паразитами або вірусами симптоми хвороби посилюються і одночасно маскуються.

Забороняється наносити медичний препарат на шкіру повік – при потраплянні на їхню кон’юнктиву може розвинутися глаукома або катаракта, яка швидко прогресуватиме.    

При нанесенні засобу на шкіру обличчя, волосяну частину голови або шкіру статевих органів, тобто гіперчутливі до специфічних гормонів кіркового шару надниркових залоз ділянки, необхідно виявляти максимальну обережність.

При нанесенні кортикостероїду на обличчя, внутрішній згин ліктя, інші делікатні ділянки тіла шкіра на них може атрофуватися і, відповідно, підвищуватися абсорбція кортикостероїдного препарату.

Потрібно взяти до уваги, що при нанесенні стероїдних гормонів на велику площу тіла (особливо при накладенні оклюзійної пов'язки або нанесенні на ділянку, де є складки шкіри) абсорбція стероїду збільшується, у результаті чого може пригнічуватися адренокортикальна функція.

Кора наднирників найшвидше пригнічується у дітей. Додатково у них може гірше продукуватися соматотропін. Якщо виникла необхідність у тривалій терапії, рекомендується систематично моніторити динаміку росту і набору ваги дитиною, а також концентрацію кортизолу у сироватці її крові.    

При псоріазі застосовувати кортикостероїди можна, якщо хворобою уражена тільки шкіра голови або тільки шкіра стоп і рук. Специфічні гормони кіркового шару надниркових залоз (навіть при місцевому застосуванні, оскільки у цих осіб ушкоджена бар’єрна функція шкіри) можуть викликати у таких хворих ефект звикання, розвиток генералізованого пустульозного псоріазу або виявляти токсичний вплив на цілий організм, а при припиненні терапії - провокувати синдром відміни. Пацієнти з псоріазом при застосуванні гідрокортизону ацетату підлягають пильному контролю з боку лікуючого лікаря.

Проведені порівняльні дослідження не виявили істотної різниці між адренокортикальною функцією дітей, які застосовували кортикостероїдний препарат впродовж 28 днів, і дітей з контрольної групи.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Інформація про можливу взаємодію Гідрокортизону мазі 1% з іншими лікарськими засобами відсутня.

Діти

Вказаний ЛЗ не призначають у терапії дітей, яким ще не виповнилося двох років.

Застосування лікарського препарату у лікуванні вагітних жінок і годуючих матерів

Застосування у період вагітності є протипоказаним.

Застосовувати ЛП у період лактації можна, але за умови нетривалої терапії і нанесення препарату на невелику площу тіла. За необхідності тривалого застосування медикаменту або при великій площі ураження грудне вигодовування припиняють.

Вплив медичного препарату на швидкість психомоторних реакцій при управлінні автомобільним транспортом та іншими машинами

Дані щодо впливу медикаменту на здатність управляти транспортними засобами або працювати з іншими складними механізмами відсутні. Такого впливу не варто очікувати.   

Середня ціна в аптеках

Від 42 до 55 гривень за Гідрокортизон мазь 1% (10 г). 

Терміни та умови зберігання

Лікарський засіб (кортикостероїд для місцевого застосування) рекомендується зберігати за температури, яка не перевищує +20ºС, не довше трьох років від дати виготовлення. Дата виготовлення зазначена на упакуванні. Після завершення терміну придатності кортикостероїдний препарат необхідно утилізувати згідно з правилами.

Категорія відпуску

Щоб придбати стероїд, потрібно попередньо отримати рецепт у лікаря.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    АТ Нижфарм, РФ
  • Діючі речовини:
    Гідрокортизон (hydrocortisone)
  • Код АТХ:

    D07AA02

    D - Дерматологічні засоби

    D07 - Кортикостероїди для застосування в дерматології

    D07A - Прості препарати кортикостероїдів

    D07AA - Кортикостероїди слабоактивні (група I)

    D07AA02 - Гідрокортизон