Гептрал : інструкція, застосування, ціна
Гептрал – препарат, діючої речовиною якого є натуральна амінокислота адеметіонін, що призначається у лікуванні пацієнтів з внутрішньопечінковими холестезами (зокрема вагітних з 6-ого по 9-ий місяць вагітності).
Склад та форма випуску
Діюча речовина: адеметіонін. В одній таблетці міститься 949 мг адеметіоніну 1,4-бутандисульфонату, що відповідає 500 мг катіону адеметіоніну.
Випускається у формі білих або жовтуватих таблеток в алюмінієвій оболонці у дозуванні по 500 мг №20 (по 10 таблеток у двох блістерах), по 400 мг №10 (10 таблеток в одному блістері) та №20 (по 10 таблеток у двох блістерах). Блістери – в упакуванні, виготовленому із картону. Препарат також випускається у формі білого або жовтуватого ліофілізованого порошку, призначеного для ін’єкційного введення у дозуванні 400 або 500 мг №5 у п’яти скляних флаконах (+ спеціальний розчинник у п’яти ампулах у дозуванні по 5 мл у контурному чарунковому упакуванні, запечатаному фольгою із алюмінію у коробці, виготовленій з картону).
Фармакологічні властивості
Адеметіонін є натуральною амінокислотою, яку містять майже всі рідкі середовища та тканини і яка у реакціях трансметилювання, що є невід’ємним метаболічним процесом, який відбувається в організмі людини, виконує роль коензиму та донора метальної групи (стимулює утворення нейромедіаторів ЦНС). Натомість у реакціях транссульфірування передує створенню фізіологічних сульфірованих сполук (серед них – цистеїн, таурин, коензим А і потужний антиоксидант глютатіон). Фармацевтичний інгредієнт сприяє підвищенню рівня останнього, що має велике значення для успішної терапії уражень печінки алкогольного/неалкогольного походження.
Показання до застосування
Препарат призначають при внутрішньопечінкових холестазах у дорослих пацієнтів (у т.ч. при цирозі печінки і хронічному гепатиті різної ґенези). Допускається прийом Гептралу у період вагітності жінками, в яких діагностували внутрішньопечінковий холестатичний синдром.
Протипоказання
- Гіперчутливість до адеметіоніну;
- генетичні дефекти, які виявляють вплив на метіоніновий цикл і/або викликають гомоцистинурію та/чи гіпергомоцистеїнемію (приміром, дефект метаболізму В12 або нестача цистатіонін-бета-синтази).
Спосіб застосування та його дозування
Почати терапію Гептралом можна двома способами: спершу вводити його ін’єкційним шляхом у вену/товщу м’язової тканини (з цією метою препарат випускається у формі ліофілізованого порошку, призначеного для ін’єкційного введення у дозуванні 400 або 500 мг №5 + спеціальний розчинник), після чого перейти на таблетовану форму ліків або відразу почати лікування з прийому таблеток.
Рекомендована добова доза (для таблеток) – від 10 до 25 мг/кг ваги хворого. У середньому – 800 мг. Максимально допустима доза – вдвічі більша (1600 мг). Її можна розділити на два або три прийоми.
Рекомендована добова доза (для ін’єкцій) – від 5 до 12 мг/кг ваги пацієнта. У середньому – 500 мг. Максимально допустима доза – вдвічі більша (1000 мг). Тривалість терапії – два тижні.
Підтримуюче лікування передбачає прийом таблеток у дозуванні від 800 до 1600 мг/добу. Як довго триватиме, визначає лікар-куратор у кожному окремому випадку, оцінивши важкість та характер перебігу хвороби.
Таблетки не розжовувати! Найкраще їх приймати після їжі, але не останнього її прийому (тоді активна речовина краще абсорбується і забезпечить очікуваний лікувальний ефект). Таблетки не зберігати, вийнявши їх із блістера! Якщо змінили колір, це означає, що була порушена цілісність їхньої оболонки. У таких випадках таблетки підлягають утилізації.
У разі застосування ін’єкційної форми препарату, порошок слід розвести спеціальним розчинником, який відпускається у комплекті з ліками і одразу ввести суміш у вену або товщу м’язової тканини. При введенні у вену дозу розводити у чверті літра (250 мл) 5% розчину глюкози/декстрози або фізіологічного розчину. Вводити повільно шляхом вливання протягом однієї чи двох годин. Невикористану решту утилізувати. Не змішувати препарат з лужними і розчинами, до складу яких входять іони кальцію. Якщо порошок змінив колір, це вказує на те, що у флаконі є тріщини або що лікарський засіб піддався впливу високих температур. У таких випадках застосовувати його забороняється.
Терапію осіб похилого віку слід розпочинати із найменшої дози.
Побічні реакції
Лікування цими ліками (у формі таблеток) може супроводжуватися болем у животі, нудотою, головним болем, безсонням, запамороченням, діареєю, астенією, підвищеною тривожністю, свербежем шкіри.
Увага! У разі застосування ін’єкційної форми препарату можуть виникати інші побічні ефекти, не вказані у цій інструкції.
Передозування
Гептрал добре переноситься пацієнтами. Про випадки прийому надмірної кількості таблеток повідомлялося, але вони є достатньо рідкісними. При передозуванні необхідно спостерігати за самопочуттям хворого та (за потреби) приступити до проведення підтримуючого лікування.
Особливості проведення терапії
Якщо хворий страждає на гіперамоніємію (у передцирозній/цирозній стадії), при прийомі адеметіоніну потрібно регулярно перевіряти рівень аміаку в його організмі.
При нестачі фолатів (фолієвої кислоти) і вітаміну В12, може зменшитися концентрація діючої речовини препарату, тож пацієнтам із анемією, гіповітамінозом, викликаним супутніми патологіями, захворюваннями печінки, вегетаріанцям та іншим особам, які нераціонально харчуються, вагітним жінкам слід систематично здавати аналіз крові на визначення рівня адеметіоніну у її плазмі. Якщо він – низький, до чи під час прийому таблеток хворим потрібно додатково приймати фолати (фолієву кислоту) і/або вітамін В12.
Гептрал не призначають при біполярних психозах, оскільки існують дані, що це підвищує частоту переходів від манії (гіпоманії) до депресії, і навпаки. Крім того, хворі з діагностовано депресією, як правило, є більш схильними, до того, щоб накласти на себе руки чи виявити асоціальну поведінку, тому якщо є необхідність застосування лікарських засобів, до складу яких входить адеметіонін, такі пацієнти вимагають постійного психіатричного нагляду, що дозволить більш ефективно контролювати терапію депресії.
Якщо особа приймає адеметіонін, при проведенні імунологічного аналізу гомоцистеїну слід узяти до уваги, що його результати можуть бути помилковими (рівень гомоцистеїну буде завищеним), що може не відповідати реальним показникам у цього хворого.
Взаємодія з іншими медикаментами та інші види взаємодій
Якщо пацієнт одночасно з адеметіоніном приймає селективні блокатори зворотного захоплення гормону серотоніну, лікарські засоби/фітопрепарати, діючою речовиною яких є триптофан або трициклічні антидепресанти, Гептрал мусить приймати із обережністю (через високу ймовірність виникнення серотоніненергічного синдрому).
Застосування у період вагітності і годування грудьми
Як показали клінічні дослідження, у вагітних, які приймали Гептрал з 6-ого по 9-ий місяць вагітності, побічних ефектів, спровокованих застосуванням цього препарату, не виникало. З 1-ого по 6-ий місяць вагітності адеметіонін приймати можна, але тільки якщо виникла гостра потреба у проведенні такого лікування.
Діюча речовина здатна проникати через ГЕБ (гематоенцефалічний бар’єр), тому годуючі матері можуть застосовувати у терапії вказаний лікарський засіб, але тільки якщо потенційна користь від нього перевищує можливі ризики для новонародженого, що перебуває на грудному вигодовуванні пацієнтки.
Діти
Інформація про те, чи є препарат безпечним та ефективним у лікуванні дітей, відсутня.
Здатність впливати на швидкість реакції при управлінні автомобільним транспортом
При застосуванні лікарського засобу від занять, які вимагають підвищеної концентрації уваги, бажано відмовитися, оскільки його прийом може супроводжуватися такими небажаними реакціями як головний біль та запаморочення.
Ціна
Від 725 до 1362 гривень за Гептрал у формі таблеток у дозуванні по 500 мг №20.
Термін та умови зберігання препарату
Гептрал у формі таблеток рекомендується зберігати у місцях, захищених від потрапляння прямих сонячних променів, до яких не мають доступу діти, за температури не нижче 15ºС і не вище 25ºС, не довше трьох років від дати виготовлення.
Категорія відпуску
Ліки відпускаються лише за наявності рецепту від лікаря.