Фолієва кислота: інструкція, застосування, ціна
Фолієва кислота – вітамін із групи В, активно бере участь у кровотворенні, впливає на формування плаценти у вагітних та дозріванні сперматозоїдів у чоловіків.
Склад і форма випуску
Діюча речовина: фолієва кислота.віт
1 таблетка містить кислоти фолієвої у перерахунку на 100% безводну речовину 1–5 мг.
Допоміжні речовини відрізняються у різних виробників:
ПАТ "Вітаміни" м. Умань – глюкоза моногідрат, кислота стеаринова.
АТ "Київський вітамінний завод" м. Київ – цукор, крохмаль картопляний, кальцію стеарат.
ПрАТ "Технолог" м. Умань – лактози моногідрат, целюлоза мікрокристалічна, крохмаль прежелатинізований, магнію стеарат.
Фізичні властивості:
ПАТ "Вітаміни" м. Умань – круглі таблетки із плоскою поверхнею світло-жовтого кольору із рискою і фаскою.
АТ "Київський вітамінний завод" м. Київ – плоскоциліндричні блідо-жовті таблетки зі скошеними краями і рискою.
ПрАТ "Технолог" м. Умань – таблетки дозуванням 1 мг – одношарові таблетки круглої форми, від світло-жовтого до жовтого кольору, верхня та нижня поверхні яких плоскі, краї скошені. На поверхні таблетки допускаються незначні вкраплення. На розламі під лупою видно відносно однорідну структуру; таблетки дозуванням 5 мг – одношарові таблетки круглої форми, від жовтого до темно-жовтого кольору, верхня та нижня поверхні яких плоскі, краї скошені. На поверхні таблетки допускаються незначні вкраплення. На розламі під лупою видно відносно однорідну структуру.
Фармакологічні властивості
Фолієва кислота належить до групи вітамінів В. Вона синтезується кишковою мікрофлорою. Після прийому фолієва кислота в організмі перетворюється на тетрагідрофолієву кислоту, яка бере участь у багатьох внутрішніх процесах. Зокрема утворення мегалобластів і нормобластів відбувається завдяки фолієвій кислоті.
Вона сприяє синтезу метіоніну, серину, гліцину і гістидину, стимулює еритропоез, бере участь у формуванні піримідинів, нуклеїнових кислот, пуринів та обміні холіну. Крім того саме фолієва кислота відповідає за нормальне дозрівання плаценти, а також здійснює захист проти тератогенних факторів. За дозрівання сперматозоїдів також відповідає фолієва кислота, тому препарат може використовуватись для лікування чоловічого безпліддя.
У разі нестачі фолієвої кислоти в організмі, розвивається мегалобластний тип кровотворення, а у вагітних це може стати причиною розвитку вад у ще ненароджених дітей. Крім того, нестача фолієвої кислоти перешкоджає процесу відтворення тканин в організмі.
Фолієва кислота майже повністю дуже добре всмоктується в організмі – переважно в товстому і тонкому кишечнику, а потім концентрується по всіх тканинах, вибірково концентрується у спинномозковій рідині.
Концентрація у крові досягається за 30-60 хвилин після прийому. Печінка перетворює фолієву кислоту на 5-метилтетрагідрофолат, після чого зв’язується із глютаміновою кислотою та утворює конфермент. При цьому у печінці концентрується близько 50% речовини, 70 % зв’язується з білками плазми крові. При цьому майже 87% фолатів у крові зв’язуються з еритроцитами, і 10-13% у сироватці крові. Виводиться препарат із сечею завдяки гломерулярної фільтрації. Після прийому 5 г фолієвої кислоти, вона повністю виводиться з організму через 5 годин. Повністю виводиться із організму під час гемодіалізу
Показання
Фолієву кислоту призначають при макроцитарній анемії, вагітним у разі мегалобластної анемії, для нормалізації гемопоезу при спру. Також препарат використовується при анемії тай лейкопенії, зумовлених іонізуючою радіацією, хімічними речовинами й ліками; для анемії через резекцію шлунку або кишечнику, мегалобластну анемію внаслідок туберкульозу кишечнику та хронічних гастроентеритів; перніціозної анемії та пелагри. Фолієва кислота ефективна при дисплазії шийки матки та при депресіях і синдромі тривожності. Крім того фолієву кислоту призначають у разі:
- Тривалого лікування антагоністами фолієвої кислоти (метотрексат, комбінація сульфаметоксазол-триметоприм), протисудомними препаратами (фенітоїн, примідон, фенобарбітал);
- Лікування чоловічого безпліддя внаслідок зниженого сперматогенезу (олігоспермія);
- Дефіциту фолієвої кислоти, пов’язаного з незбалансованим або незадовільним харчуванням;
- Профілактики розвитку у плода вроджених вад: дефектів нервового стовбура (гідроцефалії, мозкових гриж, "вовчої пащі", "заячої губи") у жінок, які планують вагітність та перебувають у групі ризику;
- Поліневритів та полінейропатії, у тому числі алкогольної етіології.
Протипоказання
Фолієва кислота заборонена у разі алергії на діючу речовину або компоненти лікарського засобу. При злоякісних анеміях, невиліковному дефіциті кобаламіну, при злоякісних новоутвореннях та тяжкому дефіциту (порушенні абсорбції) вітаміну В12.
Застосування при вагітності і годуванні груддю
Відсутність фолієвої кислоти може призвести до самовільного аборту. Для лікування фолієву кислоту призначають вагітним – у дозуванні та на термін, визначений лікарем.
Здатність впливати на швидкість реакцій
При дослідженнях ефекту фолієвої кислоти, не було зафіксовано негативного впливу на рефлекси та реакції пацієнтів.
Спосіб застосування і дози
Фолієву кислоту заборонено приймати дітям до 3 років.
Препарат вживають після їди.
Дорослим призначають по 1–2 мг 1–3 р/добу, максимально до 5 мг/добу.
Дітям в залежності від віку і характеру захворювання призначають 1 мг 1–2 р/добу. Максимальна доза – 2 мг.
Під час лактації рекомендується до 5 мг препарату на добу, курсом в 20–30 днів з перервою в місяць. Після цього повторити курс 2–3 рази. Також можна додатково призначати вітамін В12 паралельно із фолієвою кислотою.
При плануванні вагітності лікарі призначають по 5 мг препарату за 4 тижні до вагітності та на І триместрі.
Лікування профілактики дефіциту передбачає 1–5 мг препарату на 20–30 днів. Повторний курс необхідно провести через 20-30 днів.
Для мегалобластної анемії призначають 5 мг фолієвої кислоти курсом у 4 місяці.
Для лікування спру, при целіакії, мальабсорбції, макроцитарнї анемії, із запальними захворюваннями кишечнику призначають по 5–15 мг фолієвої кислоти.
Вагітним при дефіциту заліза призначають 4 мг фолієвої кислоти на добу разом із препаратами, що містять залізо протягом 3 місяців. Після цього дозу зменшують до 4 мг на тиждень.
Взаємодія з препаратами
Хворі, які страждають від дефіциту фолату після прийому фолієвої кислоти може зменшитись рівень примідону, фенобарбіталу та фенітоїну в крові. Також це може спричинити епілептичний припадок.
Пероральні протизаплідні, а також сульфасалазин, мететотрексат, етанол, циклосерин і глютетимід, впливають на метаболізм фолату.
Ацетилсаліцилова кислота збільшує елімінацію фолієвої кислоти.
Фолати збільшують ефективність літію.
Закис азоту спричиняє гострий дефіцит кислоти.
Зменшується всмоктування цинку в кишечнику.
Фолієву кислоту інактивують лужні речовини, кислоти і відновники при одночасному використанні.
Антациди через вміст алюмінію та магнію слід приймати з розривом у 2 години пілся фолієвої кислоти через зменшення її поглинання.
Змінюється метаболізм фенітоїну, при використанні із холестираміном відбувається зниження абсорбції.
Дефіцит або порушення засвоєння фолієвої кислоти викликає вроджені аномалії, в тому числі дефекти нервової трубки. Протисудомні та протипухлинні препарати на ранніх стадіях вагітності можуть викликати дефіцит або порушення засвоєння фолієвої кислоти, що призводить до вроджених аномалій плоду.
Передозування
Не було зафіксовано жодного разу випадкового передозування. У разі прийому занадто збільшеної дози фолієвої кислоти, у пацієнтів не було зафіксовано негативних реакцій.
Побічні ефекти
Фолієва кислота переважно добре переноситься при лікуванні. Можуть бути такі побічні дії:
- Анорексія;
- Судоми;
- Нудота;
- Анафілактичні реакції;
- Здуття живота;
- Пропасниця;
- Метеоризм;
- Гіпертензія;
- Алергічні реакції;
- Порушення функцій нирок
- Висипання;
- Відчуття гіркоти в роті;
- Задишка.
Умови та термін зберігання
Препарат необхідно зберігати протягом 3 років недоступним дітям у власній упаковці в темному місці при температурі до 25 градусів Цельсію.
Ціна
ПАТ "Вітаміни" м. Умань – табл. 0,001г №30 – 8–9 грн.
АТ "Київський вітамінний завод" м. Київ – табл. 0,001г №30 – 7–8грн.
ПрАТ "Технолог" м. Умань – табл. 0,001г №30 – 6–7 грн.
ПрАТ "Технолог" м. Умань – табл. 0.005 №50 – 29–33 грн.