ФІЛЬТР

Дуак: інструкція, застосування, ціна

Дуак – це гомогенний гель для місцевого лікування акне.

Склад і форма випуску

Головна діюча речовина:  бензоїлу пероксид безводний (у вигляді бензоїлу пероксиду водного), кліндаміцин (у вигляді кліндаміцину фосфату). 1 г гелю містить бензоїлу пероксиду безводного (у вигляді бензоїлу пероксиду водного) 50 мг, кліндаміцину (у вигляді кліндаміцину фосфату) 10 мг;

Додаткові речовини: карбомер, диметикон, динатрію лаурилсульфосукцинат, динатрію едетат, гліцерин, кремнію діоксид колоїдний водний, полоксамер, натрію гідроксид, вода очищена.

Випускається препарат Дуак у формі гелю білого кольору.

У аптеці можна купити без рецепту від лікаря.

Фармакологічні властивості

Фармакодинамічні характеристики

Діюча речовина кліндаміцин є лінкозамідним антибіотиком з бактеріостатичною дією проти грампозитивних аеробних мікроорганізмів та широкого спектру анаеробних бактерій. Лінкозаміди, такі як кліндаміцин, зв’язуються з 23S субодиницею бактеріальної рибосоми та пригнічують ранні стадії синтезу білка. Дія кліндаміцину є переважно бактеріостатичною, хоча високі концентрації можуть чинити повільну бактерицидну дію проти чутливих штамів.

Бензоїлу пероксид чинить легку кератолітичну дію відносно комедонів на всіх стадіях їхнього розвитку. Він є речовиною-окислювачем з бактерицидною активністю проти мікроорганізму, який спричиняє розвиток вульгарних вугрів. Крім того, він є себостатиком, який протидіє надмірному виробленню шкірного сала, що деякою мірою спричиняє акне.

Додавання бензоїлу пероксиду знижує потенціал появи мікроорганізмів, резистентних до кліндаміцину.

Фармакокінетичні характеристики

Препарат Дуак мінімально абсорбується через шкіру. Присутність бензоїлу пероксиду у складі лікарського засобу не впливала на черезшкірну абсорбцію кліндаміцину. Бензойна кислота переважно кон’югується з утворенням гіпурової кислоти, яка виводиться з організму нирками.

Показання до застосування

Препарат Дуак використовують для місцевого лікування у дорослих та дітей старше 12 років акне легкого та середнього ступеня. 

Протипоказання

Протипоказано застосовувати препарат Дуак у таких випадках:

  • якщо у пацієнта наявна підвищена чутливість до діючої речовини та інших компонентів складу;
  • при місцевому енериті;
  • якщо у пацієнта є в історії хвороби виразковий коліт або антибіотикоасоційований коліт;
  • дітям молодше 12 років.

Передозування

Симптоми передозування: сильне подразнення шкіри обличчя при надмірному використанні, небажані симптоми з боку шлунково-кишкового тракту.

Лікування передозування: відміна прийому препарату, симптоматична терапія, застосування абсорбентів.

Побічні реакції

Небажані реакції можуть виникати з боку:

Імунної системи: алергічні реакції, зокрема гіперчутливість та анафілаксія.

Шлунково-кишкового тракту: коліт (зокрема псевдомембранозний коліт), геморагічна діарея, діарея, біль у животі.

Нервової системи: парестезія.

Шкірного покриву: еритема, злущування, сухість (переважно повідомлялось як про явища помірної інтенсивності), печіння шкіри, контактний дерматит, свербіж, еритематозний висип, загострення акне, кропив’янка.

Загальне: реакції в місці нанесення, зокрема знебарвлення.

Особливості застосування

Варто уникати контакту препарату з очима, ротом, губами, іншими слизовими оболонками або ділянками з подразненнями або пошкодженнями шкіри. У разі випадкового контакту ділянку потрібно ретельно промити водою.

Протягом перших тижнів лікування у більшості пацієнтів може спостерігатись посилення відлущування та почервоніння шкіри. Залежно від тяжкості цих побічних ефектів пацієнт може застосувати зволожуючий засіб, тимчасово зменшити частоту нанесення кліндаміцину/бензоїлу пероксиду або тимчасово припинити його застосування, проте ефективність нанесення Дуаку з частотою менше ніж 1 раз на добу не доведена.

Одночасне застосування інших топічних препаратів для лікування акне варто здійснювати обережно через можливий кумулятивний подразнювальний ефект, що інколи може бути тяжким, особливо при застосуванні десквамативних або абразивних інгредієнтів.

Якщо виникає тяжке місцеве подразнення, наприклад, тяжка еритема, сухість або свербіж, сильне жаління/печіння, застосування кліндаміцину/бензоїлу пероксиду варто завершити.

Бензоїлу пероксид може спричиняти підвищену чутливість до сонячних променів, тому варто уникати впливу ультрафіолетових світильників та уникати або мінімізувати вплив сонячного світла. Якщо не можна уникнути сильного впливу сонячного світла, пацієнту слід порадити використання сонцезахисних засобів та захисного одягу.

Якщо у пацієнта є сонячні опіки, їх необхідно заживити до призначення кліндаміцину/бензоїлу пероксиду.

Препарат може змінювати колір волосся та кольоровий чи пофарбований матеріал. Бажано уникати контакту з волоссям, тканинами, меблями або килимовими покриттями.

Псевдомембранозний коліт

При застосуванні практично всіх антибактеріальних засобів, зокрема кліндаміцину, повідомлялось про виникнення псевдомембранозного коліту, що може варіювати за ступенем тяжкості від легкого до такого, що загрожує життю, з початком появи аж через декілька тижнів після припинення терапії. Хоча це дуже малоймовірно при застосуванні кліндаміцину/бензоїлу пероксиду місцево, але у разі появи у пацієнта тривалої та значної діареї або спазмів у животі лікування потрібно негайно припинити та провести подальше обстеження, оскільки симптоми можуть вказувати на антибіотикоасоційований коліт.  

Резистентність до кліндаміцину

Бензоїлу пероксид зменшує потенційну появу резистентних до кліндаміцину мікроорганізмів. Однак пацієнти з недавнім системним або місцевим застосуванням кліндаміцину або еритроміцину в історії хвороби можуть вже мати антибактеріальнорезистентні штами Propionibacterium acnes та симбіотичну флору.

Перехресна резистентність

Відомо про перехресну резистентність між кліндаміцином та лінкоміцином. Резистентність до кліндаміцину часто асоціюється з індукованою резистентністю до еритроміцину.

Період вагітності та грудного вигодовування

Перед застосуванням гелю Дуак вагітним жінкам варто проконсультуватися з лікарем, оскільки безпека для цієї категорії не встановлена.

Жінкам у період лактації також варто проконсультуватися із лікарем і застосовувати препарат лише у разі, коли користь переважає потенційну небезпеку. Щоб дитина випадково не ковтнула гель під час прийому їжі, не варто наносити дуак на грудну клітку. 

Невідомо, чи впливає застосування препарату Дуак на фертильність людини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Застосування препарату Дуак не впливає на швидкість реакції під час керування автотранспортом та іншими рухомими механізмами.

Спосіб застосування та дозування

Препарат Дуак потрібно використовувати тільки для зовнішнього нанесення.

Дорослі та діти віком від 12 років

Препарат Дуак потрібно наносити один раз на день, бажано ввечері, на уражені ділянки після ретельного очищення, промивання шкіри водою та висушування. Якщо гель не втирається у шкіру легко, ймовірно, відбулось нанесення надмірної його кількості. Можна застосувати зволожуючий засіб, якщо потрібно. 

Після нанесення гелю потрібно ретельно вимити руки. 

Якщо у ділянці нанесення з'явилася надмірна сухість або лущення шкіри, варто зменшити частоту нанесення або тимчасово призупинити лікування. При застосуванні з частотою менш як 1 разу на добу ефективність лікування не доведена. Застосовувати гель потрібно не більше 1 разу на добу.

Пацієнтів необхідно попередити, що збільшення кількості нанесеного гелю не збільшує ефективність  застосування препарату, а збільшує ризик подразнення шкіри та виникнення побічних реакцій.

Переважно тривалість лікувальної терапії становить 2-5 тижнів. Максимальний курс лікування становить 12 тижнів.

Діти молодше 12 років

Протипоказано застосовувати дітям віком молодше 12 років.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Кліндаміцин/ бензоїлу пероксид не можна застосовувати разом із препаратами, що містять у складі еритроміцин, через те, що існує можливий антагонізм з кліндаміцином.

Відомо, що кліндаміцин має нейром’язові блокуючі властивості, що можуть посилювати вплив інших нейром’язових блокаторів, тому кліндаміцин/ бензоїлу пероксид варто приймати обережно пацієнтам, які вживають такі препарати.

Потрібно уникати одночасного прийому кліндаміцину/ бензоїлу пероксиду з третиноїном, ізотретиноїном та тазаротеном, оскільки бензоїлу пероксид може зменшувати їхню ефективність та посилювати подразнення. Якщо суміжне лікування необхідне, препарати варто наносити в різний час протягом дня (наприклад, один вранці, другий ввечері).

Одночасний прийом препаратів, що містять бензоїлу пероксид, та препаратів місцевого застосування, що містять сульфонамід, може спричинити тимчасову зміну кольору шкіри та волосся голови у жовтий чи жовтогарячий колір. 

Під час одночасного прийому місцевих антибіотиків, медичного, звичайного або абразивного мила і косметичних засобів, які мають підсушувальний ефект, а також засобів з високою концентрацією спирту та/або в’яжучих агентів ймовірний кумулятивний подразнювальний ефект.

Термін придатності та умови зберігання

Максимальний термін зберігання –  1,5 роки, після відкриття - 2 місяці.

Зберігати потрібно у сухому, захищеному від дітей місці, за температури не вище ніж 25 °С.

Ціна

Ціна Дуаку в аптеках становить:

Дуак гель 15 г – 287 гривень;

Дуак гель 25 г – 382 гривні. 

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Cтіфел Лабораторіз (Ірландія) Лтд., Ірландія / Stiefel Laboratories (Ireland) Ltd., Ireland
  • Діючі речовини:
    Бензоїлпероксид
  • Код АТХ:

    D10AF51

    D - Дерматологічні засоби

    D10 - Препарати для лікування акне

    D10A - Місцеві засоби для лікування акне

    D10AF - Протимікробні препарати для лікування акне

    D10AF51 - Кліндаміцин, комбінації