Бромокриптин : інструкція, застосування, ціна
Бромокриптин – лікарський препарат для усунення гінекологічних захворювань, а також протипаркінсонічний засіб, який застосовуються для стимуляції рецепторів дофаміну. Через широкий діапазон фармакологічних властивостей препарат використовується при ендокринологічних та неврологічних порушеннях.
Склад і форма випуску
діюча речовина: бромокриптин;
1 таблетка містить 2,5 мг бромокриптину (у вигляді 2,87 мг бромокриптину мезилату);
допоміжні речовини: кремнію діоксид колоїдний безводний; магнію стеарат; тальк; повідон; крохмаль кукурудзяний; лактози моногідрат; целюлоза мікрокристалічна.
Лікарська форма. Таблетки.
Основні фізико-хімічні властивості: майже білі, круглі, плоскі таблетки, з фаскою, діаметром близько 7 мм, з рискою з одного боку і з гравіюванням «2.5» - з іншого.
Фармакотерапевтична група. Інші засоби для лікування гінекологічних захворювань. Інгібітори пролактину.
Показання до застосування
Препарат застосовують для:
- пригнічення органічної лактації після пологів, внаслідок інтранатальної смерті плода, ВІЛ-інфікування матері, неонатальної смерті (за умови призначення препарату лікарем).
Лікарський засіб не використовується для повсякденного запобігання лактації та для полегшення болю після родів або усунення набрякання молочних залоз, якщо пацієнтка може застосовувати немедикаментозні варіанти лікування (компреси, делікатна підтримка грудей тощо). Якщо немедикаментозні методи не є ефективними, варто використовувати ненаркотичні знеболюючі препарати.
- нормалізації рівня пролактину в крові, якщо в пацієнтів виявлено гіпогонадизм або галакторею;
- нормалізації менструального циклу;
- лікування жіночого безпліддя (з нормальним рівнем гонадотропіну та підвищеним рівнем пролактину в крові);
- усунення пролактиноми;
Бромокриптин є пріоритетним препаратом для терапії пацієнтів з макроаденомами. В клінічній практиці лікарський засіб вважається альтернативою хірургічному втручанню.
- пацієнтів з акромегалією;
Лікуючи пацієнтів з акромегалією, Бромокриптин використовується як доповнення до променевого лікування або хірургічного втручання для пригнічення гормону росту в системному кровотоці.
- пацієнтів з хворобою Паркінсона;
Лікуючи ідіопатичну хворобу Паркінсона, лікарський засіб застосовується для мототерапії або в комбінаціях з леводопою.
Серед додаткових показань:
Бромокриптин нечасто застосовується в гінекології для лікування передменструальних симптомів або доброякісних захворювань молочної залози. Однак безпека та ефективність такого застосування досі не встановлена. Тому лікування препаратами бромокриптину не рекомендуються.
Протипоказання
Гіперчутливість до діючої речовини, інших алкалоїдів ріжків або до будь-якої з допоміжних речовин препарату.
Неконтрольована гіпертензія, гіпертензивні стани, повʼязані з вагітністю (включаючи еклампсію, прееклампсію або гестаційну артеріальну гіпертензію), артеріальна гіпертензія раннього і пізнього післяпологового періоду.
Для пригнічення лактації та при інших показаннях, що не загрожують життю, у пацієнток з наявністю в анамнезі ішемічної хвороби серця або іншої тяжкої серцево-судинної патології, або симптомів/наявних в анамнезі тяжких психічних розладів.
Для довготривалого лікування: при ознаках патології серцевих клапанів, одержаних під час ехокардіографії, проведеної перед початком лікування.
Спосіб застосування та дози
Бромокриптин – лікарський засіб для перорального використання, який застосовується під час прийому їжі.
Не перевищувати добову максимальну дозу, яка становить 30 мг.
Враховуючи, що лікарський засіб призначається як в гінекології, так і для стимуляції дофаміну, рекомендовані схеми лікування суттєво відрізняються. Практично у всіх відомих станах найефективніша дія препарату досягається при поступовому підвищенні дози лікарського засобу.
Початок лікування здійснюється за допомогою половини таблетки одноразово перед сном. Через три дні дозу збільшують до однієї таблетки (2,5 мг) одноразово перед сном. Збільшення можливі до досягнення добової дози 2×2,5 мг.
Пригнічення та попередження лактації
Початок лікування здійснюється за допомогою 2,5 мг препарату, через три дні доза підвищується до вживання вказаної дози двічі на добу. Лікування триває до двох тижнів. Продовження терапії не вимагає додаткових збільшень доз.
При порушеному виробленні статевих гормонів та синдромі галактореї
Лікування бромокриптином розпочинається поступово.
Зазвичай прогнозована реакція хворих з гіперпролактинемією досягається завдяки застосуванню 7,5 мг на добу. Дозу слід розбити на кілька прийомів. Максимальна допустима доза – 30 мг лікарського засобу.
В стерильних пацієнток з недоведеним підвищенням рівнів пролактину лікування триває за допомогою 2,5 мг двічі на день.
Пролактиноми та акромегалія
Лікування бромокриптином розпочинається поступово.
Початок лікування розпочинається з найменшої ефективної дози, яку згодом збільшують до 2,5 мг. Інтервал між переходами повинен становити три дні.
Схема лікування передбачає застосування 2,5 мг кожні вісім годин, 2,5 мг кожні шість годин, 5 мг кожні шість годин.
При хворобі Паркінсона
Лікування бромокриптином розпочинається поступово. Лікування здійснюється за такою схемою:
- перший тиждень лікування: 1,25 мг бромокриптину одноразово перед сном;
- другий тиждень лікування: 2,5 мг бромокриптину одноразово перед сном;
- третій тиждень лікування: 2,5 мг бромокриптину два рази на день;
- четвертий тиждень лікування: 2,5 мг бромокриптину три рази на день.
При схемі лікування, яка передбачає прийом таблеток три рази на добу, варто слідкувати за реакцією пацієнта. Якщо препарат переноситься добре, добова доза може підвищуватися ще на 2,5 мг. Зазвичай оптимальна доза передбачає прийом 15-30 мг бромокриптину на добу.
Якщо пацієнти отримують паралельне лікування препаратами леводопи, дозування леводопи важливо зменшувати з кожним підвищенням дози бромокриптину. Це допоможе досягнути оптимальний баланс при лікуванні хвороби Паркінсона.
Функціональний розлад печінки.
Оскільки бромокриптин виводиться печінкою, порушена функція органу може провокувати утруднене виведення засобу з організму. Через це в пацієнтів з порушеннями печінки зростає концентрація препарату в крові. Для уникнення небажаних реакцій рекомендується відкоригувати бажану дозу лікарського засобу.
Препарат не становить небезпеки для пацієнтів літнього віку.
Діти.
Лікарський засіб Бромокриптин не рекомендується пацієнтам, які не досягнули 16-річного віку.
Особливості застосування
За відсутності гіперпролактинемії препарат призначається в мінімальній дозі, яка здатна усунути наявні симптоми. Застосування мінімальних доз необхідне, щоб запобігти критичному зменшенню рівня пролактину в крові.
Препарат може розвивати ураження з боку шлунку, інколи – з внутрішніми кровотечами та виразками шлунку. Якщо в жінки спостерігаються симптоми, які свідчать про порушення ШКТ, важливо скасувати терапію.
Терапія бромокриптином передбачає встановлення нагляду за пацієнтами з виразкою шлунку або з її наявністю в анамнезі.
Період після пологів.
Пригнічення лактації після пологів може супроводжуватися інфарктом міокарда, артеріальною гіпертензією, судомами, психічними розладами, інсультом. Про розвиток ускладнень повідомлялося рідко. Зазвичай перед судомами, нападами епілепсії чи інсультом у жінок розвивалася мігрень або розлади зору.
Щоб запобігти розвитку побічних реакцій рекомендується контролювати артеріальний тиск під час терапії (особливо на першому тижні лікування). Якщо в пацієнтки розвивається головний біль, біль в грудній клітці, артеріальна гіпертензія або порушення зору, слід негайно припинити використання таблеток бромокриптину та пройти комплексне медичне обстеження.
Пацієнтки, які нещодавно отримували лікування препаратами, що звужують судини, потребують обережності.
Аденоми
Макроаденоми гіпофіза нерідко супроводжуються гіпофункцією гіпофіза. Тому перед лікуванням бромокриптином, пацієнти повинні обстежити гіпофіз та, в разі потреби, здійснити відповідну терапію.
За недостатності надниркових залоз слід провести замісне лікування кортикостероїдами.
Якщо під час медикаментозного лікування спостерігається ріст пухлин або поява нових утворень, варто розглянути можливість хірургічного втручання.
Оскільки аденоми можуть збільшувати свій розмір в період вагітності, важливо встановити особливий нагляд за цією групою пацієнток. Важливо врахувати, що в клінічній практиці були зафіксовані випадки, коли бромокриптин зменшував діаметр пухлин та послаблював дефекти зору вагітних.
В окремих пацієнтів після нормалізації рівня пролактину може проявитися вторинне ускладнення, яке вражає органи зору. Погіршення стану асоціюють з зміщенням зорової хіазми. В таких ситуаціях важливо застосовувати найнижчі дози бромокриптину. Важливо врахувати, що відновлення терапії може підвищити концентрацію пролактину та спровокувати зміну розміру пухлини.
Якщо аденома виділяє пролактин, в пацієнтів може розвиватися ринорея спинномозкової рідини.
Хвороба Паркінсона
Бромокриптин може стати причиною плеврального та перикардіального випіту, рубцювання легень та плеври, а також здавлюючого перикардиту. Перераховані стани потребують ретельного медичного огляду. Лікар може розглянути питання про припинення терапії.
Високі дози бромокриптину протягом тривалого періоду лікування можуть розвивати фіброз. При виникненні болю в нирках, дискомфорту в спині або набряку кінцівок варто звернутися до лікаря для того, щоб виявити фіброз на ранніх етапах розвитку. В разі підтвердження діагнозу – використання препарату скасовують.
Ймовірність раптового засинання
Препарат може провокувати гіпотензивні явища, які знижують концентрацію уваги пацієнтів. Найчастіше це проявляється на початку лікування.
Лікарі, які призначають препарат, повинні попереджати про сонливість та раптове засинання та порекомендувати відмовитися від управління транспортом чи іншими небезпечними механізмами під час проходження всього курсу лікування.
Порушення імпульсів
Бромокриптин може змінювати поведінкові патерни пацієнтів, зокрема провокувати залежність від азартних ігор, імпульсивних покупок, їжі, підвищувати лібідо, ставати причиною компульсивного переїдання. В разі виявлення подібних станів, важливо знизити дозу засобу.
Використання для дітей
Існують обмежені дані на основі лікування бромокриптином семирічних дітей з пролактиномою та акромегалією. Попередній досвід такого застосування не виявив відмінностей у лікуванні, втім варто врахувати більшу чутливість дітей до діючого компоненту препарату.
При призначенні препарату для організму, що розвивається, важливо заздалегідь титрувати дозу.
Використання для пацієнтів від 65 років
Дослідження не продемонстрували відмінностей між лікуванням дорослих пацієнтів та людей літнього віку. Якщо стан пацієнтів незадовільний внаслідок вікових порушень серця, нирок чи печінки, важливо подбати про титрування дози або призначення альтернативного лікарського засобу.
Допоміжні речовини
До складу таблеток Бромокриптин входить лактоза моногідрат, тому людям зі спадковими захворюваннями непереносимості вуглеводів не рекомендується застосовувати цей препарат.
Застосування в період вагітності або годування груддю
При виявленні вагітності слід припинити терапію бромокриптином, окрім випадків, коли є показання для продовження лікування. Скасування лікування бромокриптином не призводило до мимовільного переривання вагітності.
Якщо лікування для пацієнтки з аденомою гіпофіза перервано, важливо встановити ретельний нагляд за станом вагітної. При розвитку вад зору або мігренях, або збільшенні частоти мігрені, або якщо лікування бромокриптином припинили, необхідний уважний нагляд за пацієнткою протягом усього терміну вагітності.
Бромокриптин порушує відведення молока з молочних залоз людини, тому його не можна застосовувати жінкам, які здійснюють грудне вигодовування.
Передозування
Усі зафіксовані випадки передозування бромокриптином (застосування 325 мг одноразово) завершилися одужанням пацієнтів.
Симптоми передозування: запаморочення, нудота, галюцинації, гіпотензія (артеріальна, ортостатична), сонливість, блювання, тахікардія.
Терапія
Насамперед рекомендується застосування активованого вугілля та промивання шлунку.
При гострій інтоксикації організму проводиться симптоматична терапія.
Щоб усунути блювання та галюцинації, пацієнтам призначається метоклопрамід.
Побічні реакції
Серед небажаних явищ з боку психіки: збудження психомоторики, сплутаність свідомості, підвищення лібідо, галюцинації, порушення сну, гіперсексуальність, патологічний потяг до азартних ігор, імпульсивні витрати грошей, компульсивне переїдання.
Порушення ЦНС: головний біль, млявість, мігрень, запаморочення, дискінезія, парестезія, сонливість.
Розлади слуху, зору та органів дихання: розмитість поля зору, шум у вухах, закладений ніс, задишка.
Порушення роботи серця та судин: аритмія, перикардит, тахікардія, брадикардія, фіброз серцевих клапанів; гіпотензія (артеріальна або ортостатична), блідість рук та ніг.
Порушення ШКТ: закреп, нудота, пересихання в роті, виразки шлунка, діарея.
Порушення шкіри: шкірні алергічні реакції, випадіння волосся.
Порушення скелетно-мʼязової тканини: судоми ніг.
Розлади та реакції в місці введення: периферійний набряк, синдром відміни.
Умови та термін зберігання
Препарат придатний до використання 3 роки з моменту виготовлення, зазначеного на оригінальній упаковці.
Зберігати за температури до 30°C.