Боботик : інструкція, застосування, ціна
- Склад і форма випуску
- Фармакологічні властивості
- Показання до застосування
- Протипоказання
- Передозування
- Побічні ефекти
- Особливості застосування
- Спосіб застосування та дози
- Застосування під час вагітності та годування груддю
- Здатність впливати на швидкість реакції
- Взаємодія з іншими лікарськими препаратами
- Умови та термін зберігання
- Ціна
Боботик – фармакологічний засіб, що застосовується для усунення підвищеного газоутворення.
Склад і форма випуску
Боботик випускається у вигляді крапель оральних, емульсії.
Діюча речовина: симетикон (диметикон, активована діоксидом кремнію в розмірі 30% емульсії); 1 мл емульсії містить симетикона (диметикон, активована діоксидом кремнію в розмірі 30% емульсії) 66,66 мг, 1 мл — приблизно 27 крапель.
Допоміжні речовини: сахарин натрію, натрію кармелоза, метилпарагідроксибензоат (Е 218), пропілпарагідроксибензоат (Е 216), кислота лимонна моногідрат, ароматизатор малиновий (етанол 96%, спирт ізопропіловий, ароматичні речовини), вода очищена.
Основні фізико-хімічні властивості: густа непрозора емульсія білуватого або світло-кремового кольору з солодко-кислим смаком і малиновим запахом.
Фармакологічні властивості
Симетикон (активований диметикон) є комбінацією метильованих лінійних силоксанових полімерів, яка стабілізована триметилсилоксиловими групами з діоксиду кремнію. Завдяки зниженню поверхневого натягу на межі розділу фаз Боботик не тільки ускладнює утворення газів, але й руйнує бульбашки в слизу ШКТ і живильній суспензії. Гази, які звільняються при цьому, поглинаються стінками кишківника або виводяться завдяки перистальтиці, запобігаючи утворенню великих газово-слизових конгломератів, які й викликають здуття. При рентгено- та сонографії цей фармакологічний засіб запобігає дефектам зображення, сприяючи оптимальному зрошенню контрастними препаратами слизової оболонки товстої кишки, перешкоджаючи розриву контрастної плівки.
Фармакокінетика
Після перорального застосування симетикон не всмоктується зі шлунково-кишкового тракту, а виводиться з калом у незміненому вигляді. Завдяки хімічній інертності препарат не впливає на ферменти та мікроорганізми, які присутні в ШКТ. Боботик не змінює обсяг і реакцію шлункового соку, не впливає на всмоктування їжі.
Показання до застосування
Застосовують Боботик при:
- симптоматичному лікуванні порушень травної системи, які пов'язані з утворенням і накопиченням газів (кольки у немовлят, метеоризм);
- підготовці до діагностики малого тазу та органів черевної порожнини (ультразвукова діагностика, рентгенологічні дослідження, гастрофіброскопія).
Також цей препарат використовують як піногасник, застосовують при гострих отруєннях ПАР (поверхнево-активними речовинами, наприклад, пральними порошками та іншими мийними засобами).
Протипоказання
Протипоказано застосовувати краплі оральні Боботик пацієнтам, які мають:
- підвищену чутливість до діючого компоненту або допоміжних речовин;
- повну кишкову непрохідність.
Передозування
Цей фармакологічний засіб хімічно інертний і не всмоктується зі шлунково-кишкового тракту.
До теперішнього часу відомостей про передозування препаратом Боботик не надходило.
При виникненні незвичайних реакцій необхідно отримати консультацію у лікаря про подальше лікування.
Побічні ефекти
Прийом симетикону в рекомендованих дозах побічних реакцій не викликає.
Однак можливі алергічні реакції, такі як:
- кропив'янка;
- свербіж;
- шкірний висип.
Особливості застосування
Краплі Боботик необхідно застосовувати з особливою обережністю пацієнтам з обструктивними захворюваннями ШКТ.
Пацієнтам, які мають цукровий діабет, можна застосовувати лікарський засіб, оскільки в його складі відсутні цукри.
У період застосування препарату не рекомендується вживати газовані напої.
Прийом Боботика може вплинути на результати деяких діагностичних тестів (наприклад, тестування з застосуванням гваякової смоли).
При тривалих або повторних скаргах, що стосуються шлунково-кишкового тракту, необхідно звернутися по консультацію до лікаря.
До складу препарату входять пропілпарагідроксибензоат та парагідроксибензоат, які здатні спровокувати алергічні реакції, в т. ч. уповільненого типу.
Спосіб застосування та дози
Краплі оральні Боботик застосовуються після консультації з лікарем.
Перед використанням флакон з фармакологічним засобом необхідно добре збовтати до утворення однорідної емульсії. Для отримання точної дози ліків флакон під час закапування необхідно тримати строго вертикально.
Краплі Боботик приймаються під час/після вживання їжі, за необхідності можливий прийом перед сном.
Розлади травного тракту.
При розладах травного тракту, які викликані накопиченням газів (кольки у новонароджених, метеоризм), краплі Боботик зазвичай застосовують 3-5 разів на добу після вживання їжі, в т. ч. перед сном дітям у віці:
- до 1 року — 16 крапель за допомогою маленької ложки давати до і після годування грудьми або додавати в дитяче харчування при кожному годуванні;
- від 1 до 6 років — 16 крапель;
- від 6 до 14 років — від 16 до 32 крапель;
- від 14 років та дорослим — по 32 краплі.
Для зручного застосування крапель Боботик маленьким дітям їх можна заздалегідь підготувати, змішавши з дитячим харчуванням або малою кількістю негазованої рідини, або кип'яченої та охолодженої води.
Курс лікування підбирається лікарем для кожного пацієнта індивідуально і залежить від наявності скарг.
Підготовка до діагностичних досліджень.
За один день до рентгенологічного дослідження або ультразвукової діагностики дорослим пацієнтам необхідно прийняти по 32 краплі Боботика 3 рази на добу, вранці перед проведенням діагностики ще 32 краплі одноразово. Як доповнення до суспензії контрастної речовини пацієнтам (дорослим) додається 64-128 крапель (2,4-4,8 мл) препарату Боботик на 1 л контрастного розчину, щоб отримати зображення з подвійним контрастуванням.
Перед проведенням гастродуоденоскопії застосовується 64-128 крапель (2,4-4,8 мл) лікарського засобу Боботик. За необхідності під час процедури вводиться кілька мілілітрів препарату через канал ендоскопа, щоб усунути бульбашки газу, які викликають перешкоди при діагностиці.
Як антидот при отруєнні ПАР.
У разі отруєння поверхнево-активними речовинами дітям слід прийняти 40-160 крапель (1,5-6 мл або 1/5 флакона) Боботика, а дорослим — від 1/5 до 2/5 флакона (6-12 мл) цього фармакологічного засобу.
У післяопераційний період також можна застосовувати краплі Боботик.
У разі тривалого або повторного порушення з боку травного тракту необхідне клінічне обстеження.
Діти
Краплі оральні Боботик застосовуються в педіатрії.
Застосування під час вагітності та годування груддю
До теперішнього часу немає відомостей, чи має симетикон ембріотоксичну або тератогенну дії. Застосування в цей період можливе лише за рекомендацією лікаря, якщо користь перевищує потенційний ризик.
Здатність впливати на швидкість реакції
Краплі Боботик не впливають на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами, що потребують уваги.
Взаємодія з іншими лікарськими препаратами
Існує ризик порушення всмоктування пероральних антикоагулянтів.
У немовлят із захворюваннями щитоподібної залози при одночасному застосуванні симетикону і левотироксину може порушитися всмоктування останнього, оскільки левотироксин має здатність зв'язуватися з симетиконом.
Умови та термін зберігання
Краплі оральні Боботик можуть зберігатися за кімнатної температури 3 роки, після відкриття флакона – не більше 2 місяців.
Ціна
Боботик краплі оральні об'ємом 30 мл у флаконі з пробкою-крапельницею можна придбати за ціною 150-200 грн.