Беродуал: інструкція, застосування, ціна
Беродуал – це лікарський засіб з вираженим бронхолітичним ефектом.
Склад і форма випуску
Активна речовина: іпратропію броміду моногідрат – 0,261 мг, що відповідає іпратропію бромиду безводому – 0,25 мг і фенотерола гідробромід – 0,5 мг. Допоміжні речовини: бензалконію хлорид – 0,1 мг, динатрію едетата дигідрат – 0,5 мг, натрію хлорид – 8,8 мг, кислота хлористоводнева концентрована (до доведення рН 3,1–3,5) – близько 0,088 мг, вода очищена – 996,751 мг.
Форма випуску: розчин для інгаляцій по 20 або 40 мл у флаконі з крапельницею та аерозоль по 10 мл (200 доз) у балоні.
Фармакологічні властивості
Фентерола гідробромід є селективним агоністом бета2-адренорецепторів. Ця речовина має бронхолітичний ефект, який швидко настає, попереджає та оперативно усуває бронхоспазм різного походження.
Іпратропію бромід – четвертинне амонієве похідне атропіну, це блокатор М-холінорецепторів. Його бронхолітична дія проявляється відразу після зв'язування з М-холінорецепторами бронхів, а також блокуванням ацетилхоліну.
Таким чином, дві діючі речовини препарату мають комбіновану спазмолітичну дію на бронхіальні м'язи, тому Беродуал широко застосовують для лікування бронхолегеневого апарату. Однак бронходилатація при інгаляційному введенні іпратропію броміду зумовлена переважно місцевою, а не системною антихолінергічною дією. Іпратропію бромід не впливає негативно на секрецію слизу у дихальних шляхах, а також на мукоциліарний кліренс та газообмін.
У пацієнтів з бронхоспазмом, який пов'язаний з наявністю у них хронічних обструктивних захворювань легень (наприклад, хронічний бронхіт, емфізема легенів), помітне поліпшення функції легень відзначається вже через 15 хвилин після прийому ліків. Так, у них зростає ОФВ1 і пікова швидкість видиху на 15% і більше. А максимальний ефект від Беродуала спостерігається через пару годин і триває до 6 годин з моменту використання.
Фармакокінетика
Терапевтичний ефект від комбінації іпратропію броміду та фенотерола – це наслідок його місцевої дії в дихальних шляхах.
Після інгаляції в легені потрапляє близько 10-39% від введеної дози Беродуала. Решта дози зазвичай осідає на мундштуці, ротоглотці (ковтається і надходить у ШКТ) або ротовій порожнині. Препарат, потрапивши в легені, швидко досягає системного кровотоку – буквально за пару хвилин.
Показання
Беродуал призначають, коли необхідно провести купірування або профілактику бронхоспазму при: бронхіальній астмі, хронічних обструктивних захворюваннях легень (хронічний обструктивний бронхіт), а також дихальній недостатності, яка настає при хронічному обструктивному й емфізематозному бронхіті, підвищеній чутливості бронхів. Також препарат може використовуватися для епізодичного і систематичного лікування гострих нападів бронхіальної астми, особливо тієї, що викликана підвищеним фізичним навантаженням.
Крім того, застосування Беродуала є доцільним при підготовці дихальних шляхів до аерозольного введення ряду медикаментів – муколітиків, антибіотиків, кортикостероїдів.
Протипоказання
Забороняється приймати Беродуал при наявності:
- підвищеної чутливості до фентеролу гідроброміду, атропіноподібних речовин або будь-якого компонента препарату;
- гіпертрофічної обструктивної кардіоміопатії;
- тахіаритмії.
Передозування
У разі передозування Беродуалом спостерігаються такі симптоми, як: припливи, запаморочення, тахікардія, прискорене серцебиття, головний біль, аритмія, артеріальна гіпотензія або гіпертензія, сильний тремор, нудота, блювання, гіперглікемія.
При використанні іпратропію броміду у високих дозах зафіксовані також сухість у роті та порушення візуальної акомодації.
Якщо сталося передозування Беродуалом під час лікування, то воно повинно бути якнайшвидше припинено. Зняти симптоми можна, якщо ввести седативні засоби, транквілізатори. Однак у важких випадках може знадобитися госпіталізація.
Побічні ефекти
Прийом Беродуала може супроводжуватися такою побічною реакцією, як кашель.
Нечасто спостерігаються: фарингіт, дисфонія, тахікардія, нервозність, прискорене серцебиття, головний біль, тремор, запаморочення, нудота, блювання, сухість у роті.
Рідко проявляються такі побічні ефекти:
- анафілактична реакція, гіперчутливість;
- гіпокаліємія, а також підвищення глюкози в сироватці крові;
- збудження, ментальні порушення;
- глаукома, нечіткий зір;
- збільшення ВГД, порушення акомодації, мідріаз, гіперемія кон'юнктиви;
- біль в очах, набряк рогівки;
- аритмія, фібриляція передсердь, надшлуночкова тахікардія, ішемія міокарда;
- бронхоспазм (у т. ч. парадоксальний бронхоспазм), ларингоспазм;
- роздратування або набряк глотки, сухість глотки, набряк порожнини рота;
- стоматит, глосит, порушення моторики ШКТ;
- діарея, запор, печія;
- кропив'янка, свербіж, висип;
- ангіоневротичний набряк, гіпергідроз, петехії;
- м'язова слабкість, спазм м'язів, міалгія;
- затримка сечі.
Спосіб застосування та дози
Беродуал вкрай важливо з обережністю застосовувати пацієнтам, що страждають нирковою і печінковою недостатністю, обструкцією сечовивідних шляхів і тим, хто має схильність до розвитку глаукоми.
Враховуйте, що Беродуал може викликати парадоксальний бронхоспазм, який є небезпечним для життя, припинити використання в такому випадку треба негайно.
Цей фармакологічний засіб слід застосовувати тільки після оцінки співвідношення ризик/користь, особливо, якщо доза вище рекомендованої лікарем при: міокардиті, гіпертиреозі, феохромоцитомі, неконтрольованому перебігу цукрового діабету, нещодавно перенесеному інфаркті міокарда, застосуванні серцевих глікозидів, тяжкій артеріальній гіпертензії, аневризмі, органічних захворюваннях серця або судин у важкій стадії.
Необхідно уникати потрапляння Беродуала в очі та враховувати, що препарат містить етанол 99% (алкоголь).
У цих ліках є допоміжні речовини (бензалконію хлорид, динатрію едетат), які цілком можуть викликати бронхоспазм у пацієнтів з гіперактивними дихальними шляхами.
Для купірування гострого нападу бронхоспазму у дорослих і дітей старше 6 років вистачить 1-2 дози інгаляції. З метою тривалого лікування рекомендована доза становитиме 1-2 інгаляції, які потрібно проводити 3-4 рази на добу. Розчин для інгаляцій повинен застосовуватися виключно за допомогою небулайзера. Лікар зазвичай підбирає дозу індивідуально для кожного пацієнта. Рекомендована доза розводиться 0,9% фізіологічним розчином до кінцевого об'єму в 3-4 мл Важливо використовувати готовий розчин безпосередньо після приготування. Розчин не повинен розводитися дистильованою водою.
Лікування Беродуалом повинно проводитися під медичним наглядом. Лікування вдома можливе тільки після консультації з лікарем і лише в тих випадках, коли швидкодіючий β-агоніст у низькій дозі є недостатньо ефективним. Також розчин для інгаляцій рекомендується пацієнтам, якщо аерозоль не може використовуватися або при необхідності застосування більших доз.
Рекомендуються такі дози:
- дорослі та підлітки старше 12 років при гострих нападах бронхоспазму приймають від 1 мл (20 крапель) до 2,5 мл (50 крапель). У найважчих випадках доза може збільшуватися до 4 мл (80 крапель);
- діти 6-12 років при нападах бронхіальної астми приймають від 0,5 мл (10 крапель) до 2 мл (40 крапель);
- діти з масою тіла менше ніж 22 кг і віком молодше 6 років використовують по 0,1 мл (2 краплі)/кг маси тіла, але не більше 0,5 мл (10 крапель) і тільки строго в умовах стаціонару.
Діти
Беродуал дозволяється приймати дітям старше 6 років, а в молодшому віці його використовують тільки за призначенням лікаря.
Застосування при вагітності та годуванні груддю
У проведених доклінічних дослідженнях не було виявлено негативного впливу Беродуала на перебіг вагітності. Однак фентерол може впливати на скоротливу функцію матки. Крім того варто враховувати, що використання фармакологічного засобу в кінці вагітності або ж у високих дозах може негативно позначитися на дитині.
З обережністю Беродуал призначають під час годування малюка грудьми.
Здатність впливати на швидкість реакції
Вплив не дослідили, проте важливо брати до уваги, що Беродуал може викликати такі реакції: запаморочення, тремор, нечіткість зору та порушення акомодації.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Одночасне застосування Беродуала з бета-адренергічними та ксантиновими засобами, інгібіторами МАО, антихолінергічними засобами, трициклічними антидепресантами, галогенованими вуглеводнями, анестетиками може викликати посилення ефекту і/або підвищувати ризик побічних реакцій.
Умови та термін зберігання
Зберігати Беродуал можна при температурі не вище +25°С протягом трьох років. Якщо флакон був розкритий, то його потрібно використати протягом пів року.
Ціна
Беродуал як розчин для інгаляцій в дозуванні 20 мл у флаконі можна придбати за 180-250 грн, а в формі аерозолю (200 доз) – за 185-260 грн.